۷ مورد از مهمترین و رایجترین اشتباهات بدنسازی

در این مطلب قصد داریم به اشتباهاتی رایج بپردازیم که بسیاری از ورزشکاران از سطح مبتدی تا آنها که خود را بسیار حرفه ای می پندارند، مرتکب می شوند بدون آنکه حتی خود متوجه روند اشتباه تمرینات خود شوند

  • تاریخ انتشار : ۵ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 23
  • دیدگاه ها : صفر

برای بسیاری از ما پیش آمده است که بعد از گذشت مدت زمانی از انجام منظم یک برنامه بدنسازی، پیشرفتی محسوس را در وضعیت تناسب اندام و رشد عضلات خود مشاهده نمی کنیم. فکر می کنید دلیل این مسئله چه باشد؟ این شما و این هم ۷ مورد از رایجترین اشتباهات بدنسازی ورزشکاران در سالن های تمرینی GYM که باید از آنها دوری کنید.

اصول درست تمرین و آشنایی با مهمترین اشتباهات بدنسازی که هر فردی ممکن است مرتکب آن شود.

 

عادت به تمرین با دستگاه های تکراری

برای بسیاری از ورزشکاران بخصوص آنها که به تازگی در سالن های مجهز بدنسازی تمرینات ورزشی خود را انجام می دهند، تنوع زیاد دستگاه ها و تجهیزات مختلف می تواند کمی ترسناک و دردسرساز باشد چراکه علاوه بر فشار ناشی از تمرینات، باید نحوه صحیح کارکردن با این دستگاه ها را یاد بگیرند.

اشتباه ورزشکاران از اینجا آغاز می شود که وقتی نحوه کار با بعضی دستگاه ها را به خوبی فرا می گیرند به انجام حرکات مرتبط با همان دستگاه ها می چسبند! و کمتر به سراغ دستگاه هایی دیگر می روند که شاید کارکردن با آنها کمی سخت تر و چالش برانگیز باشد.

اشتباهات رایج بدنسازی

این کار اگرچه ممکن است جلسات تمرین شما را برای مدتی مانند یک هفته یا یک ماه برایتان بسیار لذت بخش سازد و پیشرفت خوبی در رشد عضلات خود مشاهده کنید اما بدون شک بعد از مدتی، سیستم سوخت و ساز بدن شما به انجام این حرکات تکراری عادت می کند و انرژی و کالری بسیار کمتری مصرف خواهد کرد که نتیجه آن، متوقف شدن روند رشد عضلات و تناسب اندام شما خواهد بود.

بر اساس نتایج یک تحقیق که در دانشگاه کورتین انجام شد، یک برنامه تمرینی که بر اساس حرکاتی متنوع و استفاده از دستگاه های مختلف طراحی شده است، مهم ترین عامل در چربی سوزی و رشد مناسب عضلات بدن محسوب می شود.

 

بی توجهی به علائم آسیب دیدگی

اگر اهل ورزش در سالن های بدنسازی باشید احتمالاً بارها این توصیه را شنیده اید که برای دستیابی به حداکثر رشد عضلات باید درد بکشید و تا حد امکان از عضلات خود کار بکشید. در واقع این توصیه، شرایط خاص خودش را دارد و برای تمام افراد صدق نمی کند.

فشار مضاعف بر عضلات و تمرین تا آخرین حد توانایی در چارچوبی حرفه ای و تحت نظارت مربیان حرفه ای و برای ورزشکاران حرفه ای انجام می شود و افراد عادی که برای حفظ سلامتی و دستیابی به تناسب اندام ورزش می کنند هیچ نیازی ندارند که تا آخرین ذره انرژی موجود در عضلات خود را در جلسات تمرینی استفاده کنند.

حادثه ورزشی سخت

در واقع احساس فشار در حین انجام حرکات، امری عادی و الزامی است اما نباید این احساس فشار را با دردهای شدید و موضعی که ماندگار بوده و بعد از انجام حرکات همچنان شما را آزار می دهند، اشتباه بگیرید.

هرگاه در حین تمرینات متوجه هرگونه احساس درد شدید و غیرعادی شدید بهترین کار، توقف تمرین و مراجعه به مربی برای کسب آگاهی از علت درد و در صورت لزوم مراجعه به پزشک متخصص برای درمان و رفع هرچه زودتر آسیب دیدگی است. اعمال فشار سنگین به عضلات آسیب دیده، در هیچ برنامه بدنسازی و تناسب اندام اصولی توصیه نمی شود و تنها توصیه در این حالت، استراحت و ریکاوری است.

 

بازی با اعداد و ارقام

بعضی دستگاه های مدرن در سالن های بدنسازی مجهز به امکاناتی مانند شمارنده دیجیتال مصرف کالری افراد در حین استفاده از دستگاه هستند، خیلی ساده به شما می گوییم که آن اعداد و ارقام را جدی نگیرید. تحقیقاتی که اخیراً در دانشگاه استنفورد انگلستان انجام شده است، نشان می دهد که برای اندازه گیری دقیق میزان کالری سوخته شده در بدن ورزشکاران در حین تمرینات ورزشی، عوامل و معیارهای متعددی وجود دارند که تخمین مقدار کالری مصرفی را تقریباً غیرممکن می سازد.

اشتباهات در بدنسازی

برای مثال بخشی از این تحقیق نشان داده است که در بسیاری افراد میزان مصرف کالری بعد از مدتی دویدن روی دستگاه تردمیل، به میزان ۵۰ درصد کاهش می یابد در حالیکه صفحه نمایش دستگاه، همان میزان مصرف یکنواخت کالری را بدون هرگونه تغییر نمایش می دهد. عواملی مانند وزن ورزشکار، سیستم سوخت و ساز بدن ورزشکار که در هر فرد خصوصیات و عملکردی منحصربفرد دارد، رژیم غذایی شخص ورزشکار و وضعیت سلامتی ورزشکار بلحاظ شاخص هایی مانند میزان چربی و قند از مهم ترین و تأثیرگذار ترین عوامل برای اندازه گیری میزان مصرف کالری می باشند.

 

حواس پرتی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یک سوم از افرادی که در یک نظرسنجی بسیار وسیع توسط انستیتو علمی کتلر شرکت کرده بودند، اظهار داشته اند که در حین انجام تمرینات در باشگاه بدنسازی حتی یک قطره عرق نمی ریزند. اغلب این افراد بیشتر از انجام تمرینات، به گپ و گفتگو با دوستان می پردازند یا در گوشه و کنار سالن می نشینند و در و دیوار را نگاه می کنند. قضیه جالب تر می شود وقتی بدانید که افراد زیادی اعتراف کردند که برای تماشای مسابقات ورزشی از تلویزیون به سالن های بدنسازی می روند!

حادثه در باشگاه بدنسازی

واقعیا این است که در سالن های بدنسازی، سوژه هایی متنوع برای برهم زدن تمرکز شما وجود دارد که براحتی باعث حواس پرتی شما می شوند و اجازه نمی دهند به حداکثر توانایی و عملکرد خود دست یابید. برای پرهیز از به دام افتادن در اشتباه گپ و گفتگو با دوستان، بهترین روش این است که مدت زمان تمرین خود را مدیریت کنید و مدت زمانی چند دقیقه ای را قبل و بعد از انجام حرکات برنامه تمرینی خود به صحبت با دوستان و ریکاوری اختصاص دهید.

 

اشتباهات بدنسازی : انجام اشتباه حرکات یا استفاده نادرست از تجهیزات

انجام حرکات موجود در برنامه تمرینی به نحوی صحیح و همچنین استفاده صحیح از دستگاه ها و تجهیزات متنوع موجود در سالن های بدنسازی به شخص ورزشکار این اطمینان را می دهد که به اهداف برنامه تمرینی خود مانند افزایش حجم عضلات بدن یا تناسب اندام دست خواهد یافت. تنوع حرکات و موقعیت هایی که با استفاده از دستگاه های بدنسازی حاصل می شود، مزایای بسیاری برای پیشرفت برنامه تمرینی شما به دنبال خواهد داشت. اما در مقابل، روش استفاده نادرست از دستگاه ها و تجهیزات نه تنها موجب کاهش سرعت روند پیشرفت برنامه تمرینی شما شده بلکه می تواند منجر به آسیب دیدگی شما شود.

تمرینات سخت و فشرده بدنسازی

اشتباه رایج افراد در سالن های بدنسازی این است که برای استفاده از دستگاه ها، وزنه هایی سنگین را انتخاب کرده و به دلیل فشار مضاعف، به نحو نادرست از دستگاه استفاده می کنند که می تواند منجر به آسیب دیدگی شود یا در بهترین حالت، نتیجه موردانتظار از انجام حرکات با آن دستگاه خاص، حاصل نخواهد شد.

به شما توصیه می کنیم که از دستگاه ها و تجهیزات به آسان ترین روشی که برایتان ممکن است استفاده نکنید بلکه روش اصولی استفاده از دستگاه ها را با کمک مربی خود فرا گرفته و با استفاده از وزنه های مناسب به انجام حرکات برنامه تمرینی خود بپردازید. سپس با کسب تسلط کافی در انجام حرکات با دستگاه به تدریج از وزنه هایی سنگین تر استفاده کنید.

 

تقلید از دیگران

بدن هر انسانی، یک موضوع منحصربفرد و متفاوت با دیگری است، به این معنی که هر آنچه که برای دیگران بسیار مفید و کارآمد بوده است ممکن است برای شما بسیار مضر و زیان آور باشد.

بدنسازی

تقلید از برنامه های تمرینی دیگر ورزشکاران که همراه شما در سالن بدنسازی حضور دارند می تواند حتی برای سلامتی شما خطرناک باشد چراکه این احتمال وجود دارد که آن افراد از توانایی فیزیکی بسیار بیشتری نسبت به شما برخوردار باشند یا مدت زمانی طولانی از برنامه تمرینی آنها گذشته است در حالیکه شما به آن میزان از آمادگی برای مواجه با فشارهای ناشی از انتخاب وزنه های سنگین را نداشته باشید.

اگر در اطراف شما در سالن بدنسازی، افرادی وجود دارند که دارای فیزیک بسیار مناسب و تناسب اندامی ستودنی هستند و شما آنها را ستایش می کنید، تقلید از برنامه آن افراد و انتخاب وزنه هایی مشابه آنها، امکان ندارد نتایجی مشابه برای شما داشته باشد زیرا شما از پیشینه تمرینی آن افراد، رژیم غذایی و مصرف احتمالی مکمل های ورزشی توسط آن افراد بی اطلاع هستید. در بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ تنها در ایالات متحده، بیش از یک میلیون نفر در اثر استفاده از وزنه های سنگین و نادرست مصدوم شده اند.

 

کوتاهی در گرم کردن قبل از آغاز تمرین

پیش از این در مطالبی دیگر به اهمیت گرم کردن عضلات قبل از انجام تمرینات ورزشی اشاره کرده ایم. چگونگی و کیفیت نرمش های قبل از جلسات تمرینی تعیین کننده کیفیت و نحوه نجام حرکات شما محسوب می شود بطوریکه تحقیقات متعدد نشان داده اند که انجام حرکات کششی و گرم کردن قبل از پرداختن به فعالیت های ورزشی مانند تمرینات بدنسازی، باعث دستیابی به حداکثر عملکرد و بازدهی عضلات و افزایش سرعت روند دستیابی به برنامه های تناسب اندام و بدنسازی می گردد. بنابراین گرم نکردن بدن پیش از شروع ورزش یکی از بزرگترین اشتباهات بدنسازی محسوب میشود.

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید