آموزش شنا : آشنایی با اشتباهات بزرگ شناگران مبتدی

اگر رفتن به استخر و پرداختن به ورزش شنا را بتازگی شروع کرده اید تمام تصورات خود از شناکردن در استخر را کنار گذاشته و این مطلب را مطالعه کنید.

  • تاریخ انتشار : ۱ آبان ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 3
  • دیدگاه ها : صفر

شناگران تازه کار و مبتدی ممکن است در آغاز پرداختن به این ورزش دچار اشتباهاتی شوند که درصورت بی توجهی به آنها با عواقب بسیار خطرناک وحتی مرگ روبرو خواهند شد. با خواندن یک سری از مطالب مفید و اشتباهات رایج در زمینه شنا خواهید توانست تا از بروز حوادث غیر قابل پیش بینی جلوگیری بعمل بیاورید .

در این مقاله با ۱۰ مورد از اشتباهات بزرگ شناگران مبتدی آشنا میشویم.

ما پیشتر یک مقاله شامل توصیه هایی برای شناگران مبتدی در پرتال نغمه ها آماده کرده بودیم که خواندن آنرا نیز به شما توصیه میکنیم.

اشتباهات بزرگ و مهم  شناگران مبتدی و تازه کار

 

شناکردن در هنگام بیماری

این یکی از مهلک ترین اشتباهات علاقمندان به شنا محسوب شده و دلایل پزشکی بسیار قانع کننده دارد. اگر سرما خورده اید یا به آنفولانزا مبتلا شده اید با اینحال اهمیتی به وضعیت سلامت خود نمی دهید و با جدیت و پشتکار قصد دارید تمرین شنای خود را انجام دهید حداقل به فکر افراد بیچاره ای باشید که همزمان با شما در حال استفاده از استخر هستند! با پرداختن تمرین شنا در حالیکه دچار بیماری و کسالت هستید، تنها سلامت خود و دیگران را به خطر می اندازید پس از انجام این اشتباه خودداری کنید.

 

غفلت از گرم کردن بدن قبل از تمرین

اگرچه ورزش شنا یکی از کم برخوردترین فعالیت های ورزشی بشمار می رود اما در عین حال یکی از سنگین ترین ورزشها برای عضلات بدن محسوب می شود بطوریکه تقریباً تمام عضلات موجود در بدن فرد شناگر را درگیر فعالیت فیزیکی می کند. بسیار عاقلانه است که قبل از ورود به آب حداقل ۱۰ دقیقه را به انجام حرکات کششی و گرم کردن عضلات اختصاص دهید.

برای گرم کردن بدن بر روی توده های عضلانی بدن تمرکز داشته باشید. عضلات بازو، کتف، باسن، ران و همسترینگ، از مهم ترین قسمت های بدن بشمار می روند که قبل از هر جلسه تمرین شنا و ورود به آب، باید با حرکات کششی به گرم کردن انها بپردازید. اگر برای وارد شدن به استخر اشتیاق زیادی دارید و مدت زمان انجام حرکات کششی در کنار استخر برایتان غیرقابل تحمل بنظر می رسد، به شما توصیه می کنیم مدت زمانی را در بخش کم عمق استخر به قدم زدن بپردازید و در فاصله های زمانی چند متری را با شنا طی کنید و دوباره روی پاهای خود ایستاده و راه بروید تا زمانیکه گرم شدن عضلات بدنتان را احساس نمایید.

 

تقسیم نادرست انرژی

این اشتباه بخصوص برای کسانی که با اهدافی حرفه ای به ورزش شنا می پردازند بسیار مهم و تأثیرگذار تلقی می شود. اگر تنها برای تفریح شنا نمی کنید و برای مثال قصد شرکت در رقابت های شنای سرعت یا شنا در مسافت های طولانی را دارید آنوقت باید در مدت زمان تمرین شنا حواستان به ساعت نیز باشد. بهره مندی از قدرت بدنی و استقامت یکی از مهم ترین ویژگی های یک شناگر بخصوص برای شنا در مسافت های طولانی بشمار می روند و برای دستیابی به این خصوصیات باید یاد بگیرید که با نظم و الگویی خاص به تمرینات شنا پرداخته و انرژی خود را در مدت زمان انجام تمرین به خوبی تقسیم کنید.

تقسیم نادرست انرژی و خستگی ناشی از شنا کردن

از همان ابتدای شروع تمرین شنا نگاهی به ساعت داشته باشید و تمام انرژی خود را در مدت زمانی کوتاه استفاده نکنید. از انجام تمرینات سرعتی غافل نشوید و در عین حال بین انجام حرکات مختلف در آب، زمان هایی را بعنوان زمان استراحت در نظر بگیرید. توصیه ما به شما این است که با گذشت زمان تمرین، به میزان شدت تمرین اضافه کنید و همینطور مدت زمان شنا کردن را هر بار کمی بیشتر کنید. این الگوی تمرینی با گذشت مدت زمانی اندک باعث بهبود سرعت و استقامت شما خواهد شد.

 

پازدن بیش از حد

یکی دیگر از اشتباهات رایج شناگران که بیشتر در بین افراد تازه کار مشاهده می شود، پازدن بیش از حد است. شناگران تازه کار اغلب و به اشتباه تصور می کنند که هرچه محکم تر پا بزنند سرعت بیشتری خواهند داشت در حالیکه پازدن بیش از حد هیچ نتیجه ای جز خستگی زودرس، احتمال آسیب به عضلات پایین تنه و کاهش سرعت شنا به دنبال ندارد. به یاد داشته باشید از نگاه یک شناگر حرفه ای، اینکه چقدر سریع و محکم پابزنید اهمیتی ندارد و آنچه دارای اهمیت است، پازدن های هدف دار و منظم است.

نحوه پازدن در سبک های مختلف شنا متفاوت است برای مثال در شنای کرال به جلو، برای پا زدن نباید از زانوها استفاده کنید چرا که باعث انحراف شما از مسیر خواهد شد. بجای آن باید سعی کنید پاهایتان را صاف نگهدارید و از عضلات لگن و مفاصل ران برای پازدن هایی ریتمیک استفاده کنید. تنفس منظم و اهنگ منظم پازدن باعث افزایش سرعت شنا و ذخیره انرژی مصرفی خواهد شد.

 

نفس گیری نادرست

نفس گیری صحیح یکی از مهم ترین مباحث در ورزش شنا محسوب می شود چراکه با فراگرفتن تنفس درست در هنگام شنا می توانید مسافت های طولانی تر را شنا کنید و آهنگی منظم با مدت زمانی مناسب به تمرینات خود ببخشید. نفس گیری غلط باعث انجام نادرست حرکات و در نتیجه خستگی زودرس شناگر می شود که در نهایت ممکن است به سلامتی فرد آسیب وارد کند. نکته دیگر اینکه نفس گیری نادرست اغلب با دومین اشتباه همراه است، بالا گرفتن بیش از حد سر برای تنفس که باعث پایین تر قرار گرفتن پایین تنه شناگر شده و فشار بسیارزیادی را به عضلات گردن وارد می کند و می تواند به آسیب دیدگی شناگر منجر شود.

نفس گیری نادرست در شنا کردن

تمام شناگران تاره کار باید در همان ابتدای روند یادگیری شنا، نحوه صحیح نفس گیری حین شناکردن را فرابگیرند. به این صورت که سر خود را داخل آب قرار داده و عمل بازدم را بطور کامل انجام دهید سپس سر خود را به یک طرف گرفته و از آب خارج کنید. یک نفس سریع بکشید و این حرکت را بارها تکرار کنید تا عضلات بدن و سیستم تنفسی به هماهنگی لازم برای انجام این سبک تنفس دست یابند.

 

صاف شناکردن

یکی از مهم ترین تکنیک ها در ورزش شنا انعطاف و هماهنگی عضلات بدن است در واقع عضلات دست و پا با حرکاتی هماهنگ و دایره وار فعالیت می کنند تا بدن در آب شناور مانده یا حرکت کند. بسیاری از شناگران بخصوص افراد تازه کار بدن خود را بیش از حد صاف و به اصطلاح عامیانه سیخ روی آب نگه می دارند. زاویه مناسب بین شانه ها و سر شناگر از هر طرف باید بین ۳۰ تا ۴۵ درجه باشد در این حالت شناگر با استفاده از عضلات بازو، طول بدن را افزایش می دهد و خود را به جلو هدایت می کند.

 

وعده های غذایی بی موقع

بر اساس یک توصیه بسیار قدیمی، برای شناکردن بعد از خوردن غذا باید حداقل یک سات صبر کنید اما این توصیه هیچ دلیل علمی ندارد. در واقع تفاوتی ندارد قصد انجام کدام ورزش را دارید، فعالیت های سنگین فیزیکی با معده پر عملکرد شما در انجام تمرینات را کاهش خواهد داد اما صدمه ای به بدن شما نخواهد زد. توصیه های مشابه را بشنوید اما تا زمانیکه از صحت و پایه علمی آنها اطمینان حاصل نکرده اید لازم نیست نگران هیچکدام باشید. ورزشکاران بخصوص آنها که بصورت حرفه ای ورزش می کنند به سطحی بالاتر از انرژی نسبت به افراد کم تحرک احتیاج دارند که باید آن را با غذاخوردن کسب کنند.

غذاخوردن پیش از ورزش و شنا کردن

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هرگز با شکم خالی شنا نکنید. فاصله بین خوردن وعده غذایی و تمرین برای افراد مختلف ، متفاوت است اما توصیه می شود حدود دو ساعت بعد از وعده های غذایی سنگین و کامل به ورزش بپردازید تا بدنتان بیشترین بازده را در حین انجام حرکات داشته باشد. در صورت خوردن وعده های غذایی سبک، فاصله ۳۰ دقیقه ای با انجام تمرین ایده آل تلقی می شود.

 

استفاده از دست

بسیاری از شناگران مبتدی درباره چگونگی استفاده از دست (منظور کف دست و انگشتان جهت هدایت درست آب) با ابهام روبرو هستند. اینکه انگشتان دست از هم جدا باشد یا به هم پیوسته و متصل باشد سوالی همیشگی است که توسط افرادی که بتازگی شناکردن را شروع کرده اند پرسیده می شود. در واقع اغلب مربیان شنا توصیه می کنند که نیازی نیست ذهن خود را بیش از حد به نحوه قرارگیری انگشتان دست در هنگام برخورد با آب مشغول کنید اما بهتر است که انگشتان دست تا حد امکان کشیده و در وضعیت جدا از هم باشند. این تکنیک بیشترین سطح برخورد با آب را فراهم کرده و باعث افزایش سرعت شناگر خواهد شد.

 

دلزدگی از شناکردن

احساس تکراری شدن و دلزدگی نسبت به فعالیت ورزشی تجربه ای است که برای بسیای ورزشکاران فعال در ورزش های مختلف رخ می دهد و شامل شناکردن نیز می شود. اگر نسبت به فضای استخر دلزده شده اید و از زمانی که برای تمرین شنا صرف می کنید لذت نمی برید شاید ایده بدی نباشد که شنا در رودخانه یا دریا را امتحان کنید و تنوعی به فعالیت های خود بدهید. برای این کار به دنبال محیط های طبیعی و ایمن برای شناکردن که در منطقه زندگی شما وجود دارند بگردید و فضایی جدید را تجربه کنید.

 

اهداف اشتباه (جوگیرشدن!)

شنا بعنوان یک تفریح بسیار لذت بخش است اما در عین حال از دشوارترین ورزش ها محسوب می شود و می تواند حسابی سخت و پیچیده شود! در هنگام شنا آگاه باشید و بیش از حد به خود فشار وارد نکنید بطوریکه ناگهان در میانه مسیر از نفس افتاده و درمانده شوید. سطح توانایی ها و قابلیت های افراد با یکدیگر متفاوت است پس اگر شناگری با سرعت بیشتری نسبت به شما مسیری را طی می کند لزومی ندارد که شما نیز به همان سرعت، آن مسیر را طی کنید. فشار بیش از حد، بدون شک به آسیب دیدگی منتهی خواهد شد و اجازه لذت بردن از ساعاتی که به شناکردن اختصاص می دهید را به شما نخواهد داد.

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید