بزرگترین اشتباهات متداول بدنسازان در هنگام تمرین و ریکاوری

اگر قصد انجام تمرینات ورزشی برای رسیدن به تناسب اندام را دارید، بهتر است با مطالعه این مطلب و کسب آگاهی از اشتباهات رایج ورزشکاران در حین تمرینات تناسب اندام، از انجام این اشتباهات پرهیز کنید.

  • تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 19
  • دیدگاه ها : صفر

بدنسازی محبوبترین و گسترده ترین ورزش در تمام جوامع است. ضریب نفوذ این ورزش سنگین در کشور ما نیز بسیار بالاست، بطوری که بیشترین تعداد باشگاه فعال در همه شهرها، رشته بدنسازی و فیتنس را برای حرفه خود برگزیده اند. پیشتر شما را با ۷ اشتباه رایج بدنسازی آشنا کردیم.

آشنایی با ۷ مورد از مهمترین اشتباهات متداول بدنسازان

در این مقاله به بررسی اشتباهات متداول بدنسازان در داخل باشگاه و خارج از آن، در زمان تمرین ، ریکاوری و استراحت میپردازیم. با نغمه ها همراه باشید.

 

انجام تمرینات با تجهیزات اشتباهی

یک قانون ساده وجود دارد که اشتباه در آماده سازی به منزله آماده سازی برای شکست است. شاید تصور نکنید که این قانون به چه میزان درباره آماده شدن برای تمرینات تناسب اندام مصداق دارد. یکی از عوامل اساسی برای کسب نتیجه حداکثر از تمرینات، استفاده از تجهیزات مناسب برای انجام حرکات طراحی شده در تمرین ورزشی شما است برای مثال افراد زیادی در روند آماده سازی برای شرکت در یک مسابقه دو ماراتن از کفش های مخصوص پیاده روی بجای کفش های مخصوص دویدن استفاده می کنند.

تمرین در باشگاه بدنسازی - اشتباهات متداول بدنسازان - اسکات

از نظر این افراد، کفش های ورزشی هیچ فرقی با هم ندارند که البته فرق بین انواع کفش های ورزشی در رتبه آنها در بین شرکت کنندگان یا آسیب دیدگی هایی که بسادگی قابل جلوگیری بوده اند، مشخص می شود! قبل از آغاز برنامه تمرینی خود برای دستیابی به تناسب اندام، بودجه ای مناسب برای تهیه پوشاک و تجهیزات مناسب برای برنامه تمرینی خودتان درنظر بگیرید تا شانس موفقیت در دستیابی به هدف های تعیین شده در برنامه تناسب اندامتان را افزایش داده باشید.

 

انجام حرکات تکراری که منجر به دلزدگی می شود

گفته ای قدیمی در سراسر جهان و در فرهنگ های مختلف وجود دارد که می گوید “تنوع، چاشنی زندگی است ” و به راستی که حقیقت محض است. دلزدگی و کسالت بار شدن روند انجام حرکات ورزشی، دشمن شماره یک برنامه های تناسب اندام محسوب می شود که با کاهش انگیزه فرد ورزشکار، تمایل به نیمه کاره رهاکردن حرکات و از آن بدتر، نیمه کاره رهاکردن کل برنامه را در فرد افزایش می دهد.

تمرینات اشتباه و تکرار حرکات در بدنسازی

بهترین شیوه برای اجرای یک برنامه تمرینی، استفاده از حرکات متنوع و تلفیقی از سبک های تمرین قدرتی، استقامتی، هوازی و کششی است بطوریکه یک چالش عمومی و البته هیجان انگیز برای فرد ورزشکار ایجاد کند.

 

استراحت ناکافی

یکی دیگر از اشتباهات رایج در ورزشکاران که اغلب در اثر انگیزه زیاد برای ورزش کردن و دستیابیبه اهداف برنامه تناسب اندام رخ می دهد، استراحت ناکافی بین جلسات تمرین است. تصور رایج و اشتباه در بسیاری افراد وجود دارد که برای موفقیت در اجرای یک برنامه تناسب اندام، می بایست بی وقفه و مداوم تمرین کنند اما حقیقت چیزی دیگر است. مطالعات علمی نشان داده است که تمرین مداوم و بدون استراحت کافی، موجب بروز التهاب و نکروز در عضلات بدن می شود و میزان فیبر بدن را به شدت کاهش می دهد.

استراحت ناکافی در تمرینات بدنسازی - پرس بالاسینه دمبل

در واقع تمرین مداوم و بدون وقفه اثری کاملاً برعکس دارد و باعث کاهش قدرت جسمانی و حجم عضلات بدن می شود و حتی زمینه ای برای بروز آسیب دیدگی های شدید بشمار می رود. در اجرای برنامه تناسب اندام همواره روزهایی از هفته را بعنوان روز استراحت در نظر بگیرید که تعداد روزهای استراحت در برنامه های ورزشی به حجم و فشار فیزیکی طراحی شده در برنامه، بستگی دارد. بعنوان یک نشانه قطعی، اگر در یک سوم ابتدایی جلسات تمرین، احساس خستگی به شما دست داد بدانید که بدتان به استراحت نیاز دارد.

 

تغذیه نادرست

تناسب اندام و رژیم غذایی صحیح، دست در دست هم پیش می روند و دستیابی به اندامی متناسب بدون درپیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم و اصولی هرگز امکان پذیر نخواهد بود. اگر می خواهید بدنتان به انتظارات شما در اجرای برنامه تمرینی پاسخ بدهد باید ابتدا یک رژیم غذایی سالم که از ترکیب مواد غذایی حاوی پروتئین، کربوهیدرات، میزان استاندارد از چربی و دیگر مواد مغذی تشکیل شده است را در پیش بگیرید.

رژیم غذایی مناسب در بدنسازی

یک اشتباه رایج ورزشکاران که در اثر اشتهای بالا ناشی از فشار تمرینات ورزشی و نیاز بدن به مواد غذایی رخ می دهد، استفاده مکرر از مواد غذایی آماده یا کنسروی است مقادیر زیادی چربی، قند و مواد نگهدارنده را در خود جای داده و انرژی کافی برای روند تمرینات را برای بدن فراهم نمی کنند.

 

بی توجهی به قانون افزایش ۱۰ درصدی

برای بسیاری افراد اتفاق می افتد که برنامه تناسب اندام یا افزایش حجم عضلات بسیار مناسب و اصولی را تهیه کرده و آنرا اجرا می کنند اما همچنان از نتایج موردانتظار خبری نیست. دلیل رخ دادن این وضعیت، تکراری شدن و عادت کردن عضلات بدن به حدی مشخص از فشار ناشی از تمرینات است در واقع بدن در این مورد هوشمندانه رفتار کرده و همان مقدار انرژی و رشد متناسب برای میزان فشار تکراری در برنامه شما را فراهم می کند در نتیجه بعد از مدتی احساس می کنید که فارغ از تلاش شما و انجام منظم تمرینات، اندام و عضلات بدن شما هیچ تغییری نمی کنند.

وزنه سنگین در بدنسازی - انجام حرکت لیفت

اینجاست که قانون ۱۰درصد به کمک شما می آید. برای پرهیز از به دام افتادن در وضعیتی که برایتان شرح داده شد، در فاصله های یک یا دو هفته ای، شدت و میزان فشار حرکات یا فاصله طی شده در تمرینات و بطورکلی هر پارامتر قابل اندازه گیری در حرکات برنامه تمرینی خود را به میزان ۱۰ درصد افزایش دهید.

حتی برای سادگی کار، خود را با اعداد و ارقام درگیر نکنید، تنها کافیست حرکات برنامه تمرین خود را تا آنجا که در توان دارید انجام دهید و از حداکثر توان عضلات خود استفاده کنید. با گذشت مدت زمانی کوتاه از اجرای قانون ۱۰درصد، متوجه ادامه روند رشد عضلات و پیشرفت در وضعیت تناسب اندامتان خواهید شد.

 

بی توجهی به اصول ایمنی در حین تمرینات

اجازه بدهید موضوع را ساده مطرح کنیم، بین انگیزه بالا در اجرای برنامه تناسب اندام و بی قیدی در انجام تمرینات تفاوت بسیاری وجود دارد که باید نسبت به آن آگاه باشید. البته این اشتباه اغلب در بین ورزشکاران تازه کار رایج است که در اثر انگیزه زیاد برای انجام حرکات ورزشی، فشار مضاعف و بیش از حد مجاز به عضلات خود وارد کرده و به خود آسیب می رسانند.

انتخاب وزنه های بسیار سنگین، انتخاب دستگاه هایی که در سطوح بالاتر انجام تمرینات باید مورد استفاده قرار گیرند یا عجله برای ورود به فاز رقابتی قبل از دستیابی به حداقل میزان آمادگی لازم، از رایج ترین حرکات اشتباه که بخصوص در باشگاه های بدنسازی مشاهده می شود. هریک از این اشتباهات به راحتی می تواند باعث ایجاد آسیب دیدگی هایی شدید و جبران ناپذیر برای ورزشکاران باشد که مسیر دستیابی به تناسب اندام را در همان ابتدای کار برای شما تمام خواهد کرد.

 

عدم استفاده از تجهیزات کمکی در تمرینات

تنوع بسیار زیاد تجهیزات و دستگاه های مختلف که در تمرینات بدنسازی و تناسب اندام مورد استفاده قرار می گیرند، می تواند برای ورزشکاران تازه کار قدری گیج کننده باشد به همین دلیل برخی افراد از همان ابتدای کار به سراغ این تجهیزات نمی روند و خود را از مزایای این دستگاه ها محروم می کنند.

حادثه در باشگاه بدنسازی - پرس سینه سنگین در GYM

مطالعات اخیر نشان داده است که استفاده از تجهیزات مانند دمبل و هالتر و دستگاه های متنوع در بخش های مختلف برنامه تمرینی، باعث تسریع در روند دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه تناسب اندام می شود و حتی با نظم بخشیدن به نحوه انجام حرکات، سلامت قلب و دیگر عضلات بدن را تضمین می کند.

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید