۱۰ روش جلوگیری از اعتیاد به اینترنت و کامپیوتر

این مطلب یک راهنمای جامع و گام به گام است که به شما کمک می کند بر مشکل اعتیاد به استفاده بیش از حد از کامپیوتر و تلفن همراه غلبه کنید بدون اینکه مجبور به حذف این ابزار مفید از زندگی خود شوید.

  • تاریخ انتشار : ۴ آبان ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 2
  • دیدگاه ها : صفر

در دنیای امروزی، استفاده از فناوری های جدید و تجهیزات دیجیتال از کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ تا گوشی های موبایل و ساعت های هوشمند به یکی از امور عادی و روزمره زندگی افراد بدل شده است. ارائه مجموعه ای وسیع از امکانات متنوع ارتباطی و امکان دسترسی به بی شمار منابع اطلاعاتی که از طریق اتصال به شبکه اینترنت انجام می گیرد، فناوری اطلاعات و اینترنت را در ردیف یکی از بزرگترین عوامل انواع تحولات در جامعه بشری قرار داده است.

اعتیاد به اینترنت ، گوشی و کامپیوتر یکی از بزرگترین معضلات بشر است که سن و سال نمیشناسد!

در مفیدبودن و کارآمدی فناوری اینترنت هیچ شکی وجود ندارد اما موضوعی که این روزها بصورت یک چالش جدی در حوزه فناوری و سلامت مطرح می شود، درست و بهینه استفاده کردن از آن است و اینکه زمان و مقدار توجه بیش از حد به آن می تواند عواقب غیر قال جرانی داشته باشد.

در همین رابطه ما پیشتر مقاله ای برای شناسایی آسیب های شبکه های اجتماعی و روش های مقابله با آن را نیز در پرتال نغمه ها منتشر کرده بودیم که خواندنش را به شما توصیه میکنیم.

جلوگیری از اعتیاد به اینترنت - درس خواندن و تحقیق علمی

 

محدودیت هایی را برای خود تعیین کنید

بعنوان اولین گام، اجرای این مرحله شاید کمی سخت باشد چراکه شما باید با تعیین محدودیت های زمانی برای استفاده از کامپیوتر یا تلفن همراه، با احساس نیاز درونی خودتان مبارزه کنید و یا در بهترین حالت ممکن خودتان را به انجام فعالیت هایی دیگر راضی کنید.

اعتیاد به کامپیوتر و گوشی

اعتیاد به شبکه های اجتماعی و اینترنت

آنچه اهمیت دارد این است که اقدامات شدید و ناگهانی اغلب دوامی ندارند پس لزومی ندارد که به یکباره استفاده از اینترنت و ابزارهای دیجیتال را به کلی متوقف کنید، آنچه که باید انجام دهید، اعمال محدودیت و کاهش زمان هایی است که در طول شبانه روز به استفاده از اینترنت اختصاص می دهید و خود را با لپ تاپ یا گوشی همراهتان مشغول می سازید.

 

برای ترک اعتیاد به اینترنت ، به فعالیت های دیگر بپردازید

اگر قرار باشد نگاهی صادقانه به سبک زندگی این روزهای خود بیندازیم، اغلب ما باید اعتراف کنیم که زمان های کمتری را نسبت به گذشته به فعالیت هایی لذتبخش مانند مطالعه کتاب و مجله، صحبت کردن با دیگر اعضای خانواده و پرداختن به علایق شخصی می پردازیم. گویا عصر دیجیتال بخشی از حافظه ما را نیز پاک کرده است و سرگرمی های خوب گذشته را از یاد برده ایم. توصیه ای ساده برای شما داریم، به حافظه خود رجوع کنید و فعالیت های موردعلاقه ای آنها را کنار گذاشته بودید دوباره از سر بگیرید.

شطرنج بازی کردن با بچه ها و خانواده

 

استفاده از اینترنت و کامپیوتر فقط در موارد ضروری

این روزها استفاده از دستگاههای الکترونیکی و اعتیاد به کامپیوتر و اینترنت در بسیاری امور رایج و متداول شده است پس امکان دارد که شما در محل کار یا برای انجام امور درسی از کامپیوتر استفاده کنید که امری اجتناب ناپذیر است. اما در بقیه موارد و اوقات شبانه روز اگر نیازی مبرم و حیاتی به کامپیوتر و اینترنت ندارید پس ابزار دیجیتال را کنار بگذارید و تا حد امکان از آنها فاصله بگیرید. برای مثال بازی های کامپیوتری را از سیستم کامپیوتر شخصی خود حذف کنید و تا حد امکان از نشستن پای کامپیوتر خودداری کنید.

استفاده از کامپیوتر در مواقع اضطراری - اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت و کامپیوتر

 

استفاده از کامپیوتر را به مکان هایی خاص محدود کنید

میزان و چگونگی استفاده اعتیادگونه افراد از کامپیوتر و اینترنت با یکدیگر تفاوت دارد چرا که بخشی از میزان استفاده ما از کامپیوتر در محیط های کاری بوده و حالت اجباری دارد. با توجه به این توضیح، شما باید استفاده از کامپیوتر یا اتصال به اینترنت با گوشی همراهتان را به مکان های خاص و تعیین شده محدود کنید برای مثال یک قانون برای خود در نظر بگیرید که تنها ساعتی را در منزل و پس از بازگشت از محل کار به گشت و گذار در اینترنت بپردازید و در مهمانی ها و یا در محیط بیرون به اینترنت متصل نشوید.

 

تهیه یه چک لیست یا دفتر خاطرات

این ترفند بیشتر برای افراد منظم و البته خوش ذوق کاربرد دارد همینطور برای افرادی که میزان اعتیاد آنها به استفاده از کامپیوتر و اینترنت در وضعیت نگران کننده قرار دارد، تهیه یک چک لیست روزانه یا هفتگی که زمان های استفاده از اینترنت و همینطور دیگر فعالیت های روزانه در آن تعیین شده باشد، بسیار ضروری و مؤثر است. مراجعه مداوم به این چک لیست موجب ایجاد نظم و توالی مناسب به فعالیت های روزانه شما می شود و در عین حال ابزاری مفید برای کنترل میزان استفاده از کامپیوتر و اینترنت محسوب می شود.

تهیه چک لیست و دفتر خاطرات برای ترک اعتیاد به موبایل و اینترنت

یک پیشنهاد دیگر در همین زمینه، نوشتن خاطرات، مشغله های ذهنی مرتبط و احساسات ناشی از تغییر الگوی استفاده از کامپیوتر و اینترنت و تأثیر این تغییرات در زندگی روزانه شما است. با نوشتن احساسات و برداشت های ذهنی خود می توانید نسبت به علل اصلی استفاده اعتیادگونه از اینترنت و عوامل محرک در تداوم این نوع اعتیاد آگاهی کسب کنید. با شناسایی علل استفاده بیش از حد از اینترنت و عامل محرک آن، می توانید اقدامات و تصمیم های لازم را برای پرهیز از قرارگرفتن در آن موقعیت های خاص اتخاذ کرده و زمان خود را به فعالیت های سودمند دیگر اختصاص دهید.

 

پرداختن به فعالیت های واقعی!

شاید عنوان این بخش از مراحل غلبه بر اعتیاد به استفاده از کامپیوتر و اینترنت، بنظر کمی مبهم و نامفهوم باشد پس با کمی توضیح بیشتر به شرح آن می پردازیم. از اینترنت با عنوان فضای مجازی یاد می شود چراکه برای هر موجودیت واقعی که در دنیا وجود دارد، یک موجودیت متناظر مجازی در فضای اینترنت نیز وجود داشته و در دسترس کاربران قرار دارد. مشکل اینجاست که بسیاری افراد چنان شیفته دنیای مجازی شده که خود را با موجودیت های مجازی سرگرم ساخته و نمونه های واقعی را فراموش کرده اند!

استفاده از کامپیوتر جهت کار برای ترک اعتیاد به گوشی

موضوع را با یک مثال واضح ادامه می دهیم، اگر گشت و گذار در سایت هایی با موضوع طبیعت و حیات وحش وقت زیادی از زمان اتصال به اینترنت و استفاده شما از کامپیوتر را به خود اختصاص می دهد، شاید زمانش فرا رسیده باشد که یک دوربین تهیه کرده و خودتان پا در جهان واقعی بیرون گذاشته و به عکاسی از طبیعت بپردازید و لذت واقعی این کار را تجربه کنید.

اگر پای کامپیوتر به طراحی دیجیتال می پردازید، در یک انجمن هنری ثبت نام کرده و طراحی روی کاغذ را امتحان کنید. از این دست مثالها فراوان است و شما باید مورد متناسب با علایق و گرایش های خود را پیدا کرده و به آنها بپردازید.

 

سرگرمی های ساده و بازی های قدیمی

دنیای مدرن شاید خیلی چیزهای جدید و جذاب و البته مفید و سودمند را برای ما به ارمغان آورده باشد اما هیچ شکی نیست که خیلی چیزهای خوب و دوست داشتنی را از ما گرفته است. بازی های گرافیکی کامپیوتری و همینطور بازی های آنلاین یکی از مصداق های بارز این مسئله محسوب می شوند. اگر وقت زیادی را صرف این بازی ها می کنید حالا وقتش رسیده که به سراغ تخته نرد، مار و پله، شطرنج یا هر بازی که در گذشته با اعضای خانواده به آن می پرداختید بروید و خاطره های گذشته را بار دیگر زنده کنید.

 

وقت گذرانی با دوستان

دوستان مجازی یکی از همان موجودیت های دنیای مدرن هستند که این روزها برای بسیاری افراد، جایگزین نمونه های موجود در دنیای واقعی آنها شده اند. برای به حداقل رساندن وقت گذرانی در اینترنت و مراجعه به سایت های شبکه های مجازی و ابزار ارتباطی مانند اینستاگرام و تلگرام، در بین دوستان با آنها که کمتر از بقیه درگیر فضای مجازی هستند ارتباطی بیشتر برقرار کرده و حداقل یک روز در هفته یکدیگر را ملاقات کنید.

وقت گذرانی با دوستان برای ترک اعتیاد گوشی و اینترنت

دورهمی در منزل، گشت و گذار در طبیعت، رفتن به خرید یا تماشای فیلم در سینما از گزینه های ایده آل برای گذراندن اوقاتی خوش در کنار دوستان محسوب می شوند.

 

استفاده از کمک های دوستان و اعضای خانواده

اعضای خانواده و دوستان نزدیک، کسانی هستند که همیشه می توانید روی همفکری و همدلی آنها حساب کرده و از کمک های حضوری و معنوی انها برخوردار شوید. برای شروع ابتدا باید با آنها حرف بزنید تا آنها را نسبت به شرایط خود و تصمیمی که برای خروج از این وضعیت گرفته اید، مطلع سازید. در مرحله بعد حتی ممکن است راه حل هایی بسیار کاربردی از آنها دریافت کنید که در مسیر تلاش های شما برای غلبه بر اعتیاد به اینترنت و کامپیوتر تعیین کننده باشد.

برای مثال می توانید از همسر، پدر، مادر، برادر یا خواهرتان یا از بهترین دوستتان بخواهید که برای سیستم کامپیوتری شما یک رمزعبور تعریف کند تا حداقل برای شروع کار، استفاده شما را محدود کرده و مطابق برنامه اولیه محدودیت استفاده از اینترنت پیش بروید. یا از آنها بخواهید در انجام فعالیتی جدید مانند ورزش، مطالعه، رفتن به سینما و غیره با شما همراه شوند تا اوقات شبانه روز را به فعالیت های دیگر گذرانده و کمتر به سمت کامپیوتر و اینترنت متمایل شوید.

 

بهره گیری از مشاوره تخصصی

اعتیاد به استفاده از اینترنت و کامپیوتر در سطح بالای خود دارای عوارض و آثار منفی مختلف از جمله احساس افسردگی بی دلیل، کاهش کیفیت روابط عاطفی، فرار از مشکلات و ناتوانی در حل چالش های موجود در زندگی واقعی، تمایل به انزوا و دوری از روابط اجتماعی، احساس بی تابی در هنگام در دسترس نبودن اینترنت و فشارهای روحی آزاردهنده است. غلبه بر این سطح از اعتیاد بدون بهره گیری از کمک افراد آگاه و متخصص در زمینه مشاوره و ترک انواع مختلف اعتیاد بسیار مشکل خواهد بود.

کمک گرفتن از روانشناس و شماور برای ترک اعتیاد به گوشی

اگر میزان اعتیاد شما به اینترنت به گونه ای است که احساس می کنید به تنهایی قادر به غلبه بر آن نیستید، بهتر است یک فرد متخصص در امور مشاوره اعتیاد به اینترنت و فضای را انتخاب کرده و از راهنمایی و مشاوره این افراد استفاده کنید. همچنین عضویت در گروه های حمایتی که در قالب مؤسسات غیردولتی و مردمی فعالیت می کنند می تواند بسیار مفید باشد. با حضور در جلسات و گردهمایی هایی که توسط این موسسات برگزار می شود با افرادی که دارای شرایطی مشابه شما هستند آشنا می شوید و از تجربیات یکدیگر استفاده کرده و در ضمن از پشتوانه و دلگرمی یکدیگر برخوردار خواهید شد.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید