۱۰ اعتیاد خاموش که شاید شما هم دچار آنها باشید

در این مطلب لیستی از رفتارها و عادت های روزانه گردآوری شده است که احتمال دارد بطور ناخودآگاه نسبت به آنها دچار اعتیاد شده باشید.

  • تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 3
  • دیدگاه ها : صفر

اعتیاد در مفهوم رایج، به معنای نیاز جسمی و روحی فرد به مصرف انواع مواد شیمیایی است که از ضعف اراده فرد در کنترل تکرار روتین این رفتار، ناشی می شود اما در دنیای امروز در کنار همه چیزهایی عجیبی که در خود جای داده است، انواعی جدید از اعتیاد ظهور پیدا کرده اند که اگرچه مانند اعتیاد به مواد مخدر، ظاهری زشت و ترسناک ندارند اما قادرند آسیب های مختلف روحی و جسمی زیادی به زندگی شخصی و اجتماعی افراد وارد نمایند.

آشنایی با ۱۰ اعتیاد خاموش که ممکن است گرفتارش شده باشید!

 

تماشای تلویزیون

حتی محققان هم قبول دارند که تماشای تلویزیون می تواند موجب کاهش استرس های ناشی از فعالیت های روزانه شده و باعث آرامش افراد شود اما اگر صدای تلویزیون در پس زمینه تمام فعالیت های روزانه شما شنیده می شود و در هر حال که هستید نیم نگاهی به صفحه تلویزیون دارید، با اطمینان به شما می گوییم که به تماشای تلویزیون معتاد شده اید.

تماشای تلویزیون اعتیاذ به دیدن سریال

مؤسسه تحقیقاتی نلسون که در زمینه رسانه فعالیت می کند، اخیراً اعلام کرده است که درصد بالایی از افراد روزانه بیش از چهار ساعت از وقت خود را در مقابل تلویزیون می گذرانند. یک محاسبه ساده به ما نشان می دهد که این افراد وقتی به سن ۶۵ سالگی برسند، ۹ سال از عمر خود را در حال تماشای تلویزیون بوده اند!

عوارض ناشی از اعتیاد به تماشای تلویزیون، تنها به صرف مدت زمانی طولانی در مقابل جعبه جادویی محدود نمی شود و آثار جانبی و مخرب فراوانی بر سبک زندگی افراد به جای می گذارد. تمایل به پرخوری، عدم تحرک کافی، تنبلی و نشستن های طولانی، تمایل به مصرف غذاهای کنسروشده و فست فود از دیگر رفتارهای غلط ناشی از اعتیاد به تماشای تلویزیون محسوب می شوند که مشکلاتی بسیار جدی برای سلامتی شما ایجاد خواهند کرد.

افزایش میزان کلسترول، فشار خون بالا، کم کاری و تنبلی عضلات، دردهای موضعی در گردن، پشت و کمر، عوارض مربوط به عروق از مهم ترین و رایج ترین عوارض اعتیاد به تلویزیون بشمار می روند. در نهایت بزرگترین خطری که نشستن طولانی مدت در مقابل تلویزیون برای شما ایجاد می کند، عدم تحرک است که خطر وقوع سکته قلبی را افزایش می دهد.

 

گوش دادن به موسیقی

هرکدام از ما به یک یا چند آهنگ خاص علاقه داریم. آهنگ هایی که احتمالاً یادآور خاطراتی از دوره های مختلف زندگی ما هستند و با هر بار گوش دادن به آنها بی اختیار لبخندی بر لبان ما می نشیند. اهمیتی ندارد که در حال گذراندن روزی سخت و پرمشغله باشیم یا همین چند لحظه پیش بدترین اتفاق ممکن برایمان پیش آمده باشد، مطابق تحقیقات انجام شده در دانشگاه مک گیل، گوش دادن به آهنگهای موردعلاقه تأثیری شگفت آور بر روحیه ما دارد و حتی می تواند باعث اعتیاد شود.

محققان این دانشگاه در جمع بندی این تحقیق بیان می کنند که در هنگام گوش دادن به موسیقی موردعلاقه، یک موج پرقدرت انرژی در درون افراد ایجاد می شود و جالب اینکه واکنش بدن نسبت به این پالس مثبت، دقیقاً مشابه قرارگرفتن در موقعیت های شاد و لذتبخش مانند خوردن غذاهای موردعلاقه است بطوریکه با آزادسازی هورمون دوپامین (dopamine) همراه بوده و باعث احساس نشاط در فرد می شود..

اعتیاد خاموش , گوش دادن بیش از حد به موزیک

در واقع عامل اصلی تمایل افراد به شنیدن دوباره و دوباره آهنگی خاص نه فقط فاکتورهای احساسی بلکه پالس های عصبی است که در ناخودآگاه فرد، احساس خوب ناشی از شنیدن یک موسیقی خاص را طلب می کند. بدین ترتیب، گوش دادن مداوم به برخی آهنگ های خاص در رده انواع اعتیاد قرار می گیرد.

 

گشت و گذار در اینترنت

با گذشت نزدیک به دو دهه از گسترش استفاده از شبکه جهانی اینترنت، این روزها افراد، بیشتر از هر زمان دیگری وقت خود را در اینترنت سپری می کنند. وب سایت های خبری، فروشگاه های مجازی، پایگاه های داده آنلاین و اپلیکیشن های پیام رسان، امروزه بخش زیادی از شبانه روز افراد را به خود اختصاص داده اند بطوریکه برای بسیاری افراد، حتی یک روز بدون دسترسی به اینترنت قابل تصور نیست و براحتی می توان این الگوی استفاده از اینترنت توسط افراد را در فهرست انواع اعتیاد قرار داد.

اینترنت گردی و اعتیاد استفاده بیش از حد از شبکه های مجازی

نگاهی به میزان استفاده خود از اینترنت بیندازید، اگر شما هم بخش زیادی از ساعات شبانه روز در وضعیت آنلاین بسر می برید احتمالاً دچار این نوع از اعتیاد هستید. اخیراً تحقیقاتی در کشور چین انجام شده است که نتایج آن نشان می دهد، تأثیر وابستگی به اینترنت بر مغز افراد، دقیقاً مشابه عوارض اعتیاد به الکل یا مواد مخدر است.

نتایج این تحقیقات که کاملاً بر اساس اسنادی علمی منتشر شده است به روشنی نشان می دهد که تمام افرادی که از اعتیاد به اینترنت رنج می برند، با عوارض و نشانه های دقیقاً مشابه با اعتیاد به انواع مواد مخدر مواجه می شوند. به تمام این موارد، مستعد بودن برای افسردگی و تمایل به انزوا و دوری از جامعه و اطرافیان را به عوارض این نوع اعتیاد اضافه کنید.

 

احساس عشق

در بسیاری از جمع های دوستانه، افرادی را می بینیم که همیشه در کش و قوس روابط عاشقانه هستند. این افراد را هرگاه ببینید در حال پچ پچ های رمانتیک تلفنی یا رد و بدل کردن پیامک های عاشقانه هستند، کنار شما هستند ولی حواسشان به حرف هایی است که قرار است در مکالمه بعدی به فرد مورد علاقه شان بگویند. این افراد عاشق پیشه را امروز همراه با فردی می بینید و او را بعنوان عشقی که همیشه به دنبالش بوده اند به شما معرفی می کنند و مدتی بعد دوست عاشق پیشه تان را با فردی دیگر می بینید و با نگاهش به شما می گوید که صدای مورد قبلی را اینجا در نیاورید!

عاشق شدن - مشکل عشقی

شاید دلتان به حال این دوستان عاشق پیشه می سوزد و آنها را افرادی تصور می کنید که در روابط عاطفی دچار نوعی بدشانسی هستند اما حقیقت این است که اغلب این افراد دچار نوعی تمایل غیرعادی به داشتن روابط داغ عاشقانه هستند که در واقع از مراحل اولیه روابط عاطفی محسوب می شود. به محض اینکه رابطه عاطفی آنها از مراحل اولیه گذر کرده و وارد مرحله ثبات و آرامش می شود، دوست عاشق پیشه شما احساس می کند که در انتخاب فرد مناسب رابطه عاشقانه اش، دچار اشتباه شده و خواسته یا ناخواسته رابطه را به سمت نقطه پایان پیش می برد.

مطالعات روانشناسی نشان داده است که وقتی فردی عاشق می شود، تغییراتی محسوس در سیستم احساسات او ایجاد می شود که بطور ذاتی فرد را در جهت رسیدن به فرد مورد علاقه اش هدایت می کند و پس از برقراری ارتباط این حالت به تدریج فروکش می کند اما افراد عاشق پیشه دقیقاً همان حالت اولیه در روابط را دوست دارند و فروکش نمودن این احساسات آنها را از ادامه رابطه دلسرد می سازد.

 

خالکوبی

این مورد نسبت به موارد قبلی که تاکنون مطرح شد، رواج بسیار کمتری دارد اما تعدد موارد آن در حدی است که در لیست ما جای می گیرد. خالکوبی به معنای ایجاد نقش و نگارهایی دائمی بر روی پوست بدن است در تمام نقاط جهان در بین کشورها و فرهنگ های مختلف رواج دارد و از تاریخچه ای بسیار طولانی برخوردار است.

فلسفه و هدف از انجام خالکوبی در فرهنگ ها و کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوت هایی دارد برای مثال در دین اسلام، خالکوبی چندان مورد استقبال قرار ندارد در حالیکه در فرهنگ مسیحیت بعنوان عملی مذهبی موردتوجه قرار دارد. در فرهنگ کشور ژاپن، خالکوبی حتی جنبه مقدس دارد و فلسفه انجام خالکوبی در فرهنگ ژاپنی که بر اساس افزایش قدرت اراده و احترام به بدن انسان می باشد از محبوبیت جهانی برخوردار است.

خال کوبی کردن - خال کوبی جدید بدن

امروزه با گسترش روابط بین فرهنگ های مختلف، تمایل عمومی به انجام خالکوبی افزایش یافته است بطوریکه افراد زیادی را می بینیم که بخش های زیادی از بدنشان با طرح های مختلف خالکوبی شده پوشیده شده است که این افراد را می توانیم معتادان به خالکوبی در نظر بگیریم.

تحقیقات زیادی در زمینه علت تمایل رو به افزایش افراد به انجام خالکوبی صورت نگرفته است و هنوز نمی توان درباره این موضوع، توضیحاتی علمی ارائه داد اما بنظر می رسد آزادشدن هورمون آدرنالین در هنگام انجام خالکوبی و همینطور هیجان ناشی از انتظار برای طرحی که قرار است بر روی پوست نقش ببندد از عوامل اصلی شور و اشتیاق افراد برای انجام خالکوبی های مداوم بر روی پوست بدنشان باشد.

 

خوردن شیرینی

اعتیاد به خوردن شیرینی و شکلات یکی از رایج ترین انواع اعتیاد خاموش محسوب می شود که اگرچه موضوعی شیرین و دلپذیر دارد اما می تواند عوارضی ناخوشایند برای سلامتی فرد به دنبال داشته باشد. مطالعات نشان داده است که با خوردن مواد غذایی شیرین، آنزیم ها و هورمون هایی در بدن منتشر می شوند که مغز انسان با گذشت مدت زمانی کوتاه به این مواد شیمیایی اعتیاد پیدا می کند بطوریکه در فقدان این مواد، حالت نیاز و بی تابی به فرد دست می دهد و تنها با خوردن چیزهای شیرین احساس رضایت و راحتی به فرد بازمی گردد.

اعتیاد زیاد به خوردن شیرینی و شکلات

تحقیقات علمی که در همین زمینه در دانشگاه کوئینزلند استرالیا انجام شده است، نشان می دهد که عوارض ناشی از اعتیاد به شیرینی و شکلات، تفاوتی محسوس و قابل ذکر با عوارض ناشی از مصرف کوکائین ندارد!

 

کارکردن

شاید تصور اینکه افراد به کارکردن اعتیاد داشته باشند کمی سخت باشد چراکه اغلب افراد بطور پیش فرض دوست ندارند درگیر انجام کاری خاص باشند و در مقابل تمایل دارند که وقت های آزاد بیشتری در اختیار داشته باشند. اما تحقیقات اخیر نشان داده است که ” اعتیاد به کار ” یک موقعیت واقعی است که بر روابط شخصی و اجتماعی افراد، آثاری منفی بر جای بگذارد.

کار کردن - شغل مناسب و پرپول

کشورهای اسپانیا و ژاپن از اولین کشورهایی محسوب می شوند که مطالعاتی وسیع در این زمینه انجام داده اند و عجیب اینجاست که در هر دو کشور موارد متعدد (نزدیک به ۱۰۰۰ مورد در سال) مرگ بر اثر فشار کاری، شناسایی و ثبت شده است. نتایج تحقیقات انجام شده به افراد پیشنهاد می کند که قبل از موافقت برای ساعات طولانی اضافه کاری، ابتدا به سلامت جسمی و روحی خود فکر کنند.

 

برنزه شدن

آفتاب گرفتن در کنار ساحل دریا از محبوب ترین تفریحات مردم سراسر دنیا محسوب می شود که البته با برنزه شدن پوست بدن همراه است. نتایج مطالعاتی علمی در Addiction Biology journal منتشر شده است نشان می دهد که قرارگرفتن افراد در معرض اشعه ماورای بنفش از دستگاه های مخصوص در سالن های برنزه و یا در هنگام آفتاب گرفتن، باعث ایجاد تغییراتی در ساختار شیمیایی مغز می شود که الگویی مشابه حالت اعتیاد به مواد مخدر دارد.

برنزه کردن

دکتر برایان آدینوف که در حوزه تأثیرات اشعه ماورای بنفش بر روی مغز فعالیت می کند در جمع بندی این مطالعات بیان می کند که مغز نسبت به دریافت اشعه ماورای بنفش واکنشی مثبت دارد و به تدریج این کار بصورت یک عادت همیشگی برای افراد تبدیل می شود.

 

بازی های کامپیوتری

بازی های کامپیوتری یکی از تفریحات بسیار رایج در بین گروه های سنی مختلف بشمار می رود که در ابتدا قرار بود وسیله ای برای گذراندن اوقات فراغت باشد اما به تدریج به صنعتی بسیار پیچیده و درآمدزا تبدیل شد و حالا صحبت از افرادی است که معتاد به بازی های رایانه ای هستند. طی تحقیقاتی که در دانشگاه ایالتی آیووا صورت گرفت، در نزدیک به ۱۰ درصد از علاقمندان به بازی های رایانه ای که در جامعه آماری این تحقیق حضور داشتند، نشانه هایی از رفتارهای اعتیادگونه مشاهده شد.

معتاد بازی کامپیوتری

اعتیاد به بازی های رایانه ای مانند هرگونه دیگر از اعتیاد، آثاری زیانبار بر سلامت جسمی و روحی و همینطور زندگی شخصی و کاری افراد به دنبال دارد و این در حالی است که گزارش هایی تکان دهنده از موارد متعدد مرگ های مرتبط با بازی های رایانه ای مانند استرس و فشار ناشی از ساعات طولانی پرداختن به این بازی ها در کشورهای مختلف وجود دارد.

 

خرید

اعتیاد به خرید، یکی از انواع اعتیاد است که آثار منفی بسیار زیانباری بر وضعیت اقتصادی افراد به جای می گذارد که همین آثار اولیه به تدریج با ایجاد استرس و فشار روانی زمینه را برای عوارض مختلف جسمی و روحی در افراد مهیا می سازد. افرادی که دچار اعتیاد به خرید هستند، هرگز از انجام خرید خسته نمی شوند و هرگونه احساس کسالت یا بی حوصلگی را با رفتن به فروشگاه ها و مراکز خرید برطرف می کنند.

خرید کردن

این درحالیست که این احساس خوشایند، مدتی زمانی بسیار کوتاه آنها را راضی نگهداشته و در اغلب موارد این افراد با پی بردن به خریدهای بی مورد که انجام داده اند، دچار حالتی مشابه عذاب وجدان می شوند در حالیکه احتمالاً بخشی از پس انداز یا درآمد خود را صرف انجام خریدهای بی مورد کرده و زیان مالی فراوانی را متوجه خود ساخته اند که باعث ایجاد استرس و عوارض بعدی ناشی از آن در این افراد می شود.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید