ده فعالیت سودمند برای بهبود وضعیت سلامت فردی

خودتان را آماده کنید تا بعد از خواندن این مطلب، دیگر از فعالیت های موردعلاقه تان احساس عذاب وجدان نداشته باشید و از احساس خوب حاصل از این فعالیت ها برای داشتن زندگی بهتر سود ببرید.

  • تاریخ انتشار : ۱ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 20
  • دیدگاه ها : صفر

بسیاری از فعالیت های سرگرم کننده و محبوب در بین نسل جوان، اغلب برچسب ناسالم بودن را بر روی خود می بینند. سرگرمی هایی مانند رفتن به مهمانی ها، خرید و گشت و گذار با گروه دوستان، گردش در فضای مجازی، خوردن شیرینی و فست فود و … از نظر بسیاری افراد، عامل ضررهای فراوان جسمی و روحی به افراد شناخته می شوند.

در این مطلب با چند فعالیت مفید و سودمند آشنا میشویم که نتیجه ای جز بهبود وضعیت سلامت فردی ندارند.

با نغمه ها همراه باشید.

 

بهبود وضعیت سلامت فردی با خرید کردن

خرج کردن درآمد و پول هایی که پس انداز کرده اید برای خرید آخرین مدهای پوشاک و کیف و کفش، یکی از محبوب ترین سرگرمی های نسل جوان بشمار می رود که البته همیشه بعنوان یکی از عوامل خالی شدن جیب های شما و از بین رفتن پس اندازی که برای آن زحمت زیادی را متحمل شده اید، برشمرده می شود. در واقع بخشی از انتقاداتی که به خرید کردن بعنوان سرگرمی وارد می شود صحیح است اما خریدکردن هم می تواند برای سلامتی روحی و حتی جسمی شما مفید باشد.

بهبود وضعیت سلامت فردی با خرید کردن

مطالعاتی که اخیراً توسط ژورنال روانشناسی و بازاریابی ایالات متحده صورت گرفته، نتایجی بسیار جالب به دنبال داشته است. این تحقیقات نشان داده است که خرید کردن مانند یک بمب انرژی برای ایجاد انگیزه و افزایش روحیه افراد عمل می کند. بررسی های انجام شده بر روی افراد داوطلب شرکت کننده در این تحقیق نشان می دهد که افراد پس از خریدکردن احساسی بسیار خوب به آنها دست می دهد.

آنها احساس می کنند فعالیتی بسیار سودآور انجام داده اند و سرمایه خود را برای هدفی بسیار خوب صرف کرده اند. محققان می گویند اگر خریدکردن به میزان متعادل و متناسب با بودجه شما انجام شود برای سلامتی شما مفید است.

 

بهبود وضعیت سلامت فردی با وقت گذراندن در فضای مجازی

فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام و اصولاً هر یک از شبکه های اجتماعی که در بستر اینترنت و فضای مجازی فعالیت می کنند قابلیت این را دارند که بخش زیادی از زمان شبانه روز شما را به خود اختصاص دهند. وقتی در شبکه های اجتماعی به گشت و گذار می پردازید، ساعتها مانند دقایق می گذرند و یک بار آنلاین شدن با هدف چک کردن صفحه پروفایل و دیدن پیغام های دوستان در حد چند دقیقه، می تواند ساعتها شما را در مقابل صفحه لپ تاپ یا گوشی هوشمندتان میخکوب کند.

بهبود وضعیت سلامت فردی با وقت گذراندن در فضای مجازی

خستگی چشم، احساس درد در گردن و ناحیه پشت بدن، سردرد، عقب ماندن از برنامه های کاری روزانه، احساس اضطراب یا سرخوردگی از معروف ترین عوارضی هستند که توسط مخالفان سرسخت شبکه های اجتماعی بیان می شوند و همچنین باعث آسیب رساندن به سلامتی .

اما صبر کنید، شبکه های اجتماعی چنین ابزار مخرب و هولناکی که توسط مخالفانشان تصویر می شوند نیستند و این شبکه ها می توانند بعنوان ابزاری بسیار مؤثر و سودمند برای سلامت روحی و حتی جسمی افراد مورداستفاده قرار بگیرند. افراد با جستجو و گشت و گذار در صفحات وب علاوه بر کسب اطلاعات بسیار مفید، علایق و استعدادهای خود را کشف می کنند که برای نمونه می توان به بازاریابی اینترنتی، فعالیت های تبلیغاتی و فروش آثار هنری بصورت آنلاین اشاره کرد.

تحقیقات اخیر نشان داده است که شبکه های اجتماعی، توانایی تصمیم گیری افراد را افزایش می دهند و موجب کسب مهارت های جدید در افراد می شود. کسب این مهارت ها و قابلیت های جدید با حفظ سلامت مغز از پیری زودرس جلوگیری می کند.

 

رفیق بازی و بهبود وضعیت سلامت فردی

در اغلب کشورها و فرهنگ های مختلف، گشت و گذار با دوستان یا به عبارت عامیانه تر “رفیق بازی” از خصوصیات اخلاقی مطلوب در افراد محسوب نمی شود و بسیاری از خانواده ها ازاینکه فرزندان وقت زیادی با دوستان خود بگذرانند جلوگیری می کنند.

واقعیت این است که رفت و آمد بیش از حد با دوستان می تواند بصورت مانعی بسیار جدی برسر راه برنامه های کاری روزانه شما عمل کند. کارهایی ساده مانند شستشوی ماشین یا رسیدگی به حساب مخارج ماهیانه منزل ممکن است روزها به تأخیر بیفتند و بالاخره روزی خواهد رسید که همسر یا والدین شما نسبت به رفیق بازی هایتان اعتراض کنند.

تاثیر دوست و رفیق بر سلامت ذهنی و روانی فرد

رمز موفقیت برای ادامه رفیق بازی، رعایت تعادل است! با برقراری تناسب لازم بین زمان هایی که باید به امور شخصی و مسئولیت های خانوادگی اختصاص دهید و زمان هایی که با دوستان خود می گذرانید می توانید از آثار سودمند حضور در جمع های دوستانه بهره مند شوید. پالس های مثبتی که از دوستان دریافت می کنید ذهن شما را از افکار منفی و استرس های روزانه منحرف می سازد و عاملی محرک برای فعالیت های سودمند مغز محسوب می شود.

نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه بریگهام یانگ نشان داده است که افرادی که دارای روابط اجتماعی زیاد بوده و بطور دائم در جمع های دوستانه حضور دارند بلحاظ روحی و جسمی بیش از ۵۰ درصد سالم تر از دیگران هستند.

 

خوردن شکلات

شکلات برای اغلب افراد و بخصوص بانوان یک معضل همیشگی است که یکی از عوامل اصلی افزایش وزن، بروز دیابت و عوارض مربوط به دهان و دندان شناخته می شود. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید خوردن چند شکلات در طول هفته می تواند به بهبود سلامت شما کمک کند. افرادی که در خوردن شکلات افراط نمی کنند از افرادی که زیاد شکلات می خورند یا اصلاً نمی خورند سالم تر بوده و بدن آنها از میزان چربی کمتری نسبت به آن دسته از افراد برخوردار است.

 

تماشای مسابقات

تماشای مسابقات ورزشی پرهیجان مانند فوتبال، بسکتبال، بیس بال و هاکی و اصولاً هر ورزش موردعلاقه می تواند نقشی بسیار مفید در افزایش انرژی، نشاط و روحیه شما برای انجام فعالیت های مختلف داشته باشد.

تماشای مسابقات ورزشی و تاثیر ان بر سلامت شخص

تحقیقات انجام شده توسط انستیتو سلامت روانی آمریکا نشان داد که رویکرد اخلاقی و روحی افرادی که تمایلی برای ارتباط با دیگران و به اشتراک گذاشتن احساسات خود ندارند، در هنگام تماشای مسابقات ورزشی به نحوی چشمگیر دچار دگرگونی شده و این افراد با همراهان خود براحتی درباره احساسات و تجربیات شخصی زندگی به صحبت می پردازند که این عمل به سلامتی روحی و جسمی آنها کمک می کند.

 

حمام آفتاب و تاثیر آن بر بهبود وضعیت سلامت فردی

علاقه بیش از حد به حمام آفتاب می تواند برای سلامتی پوست بسیار زیان آور باشد. قرارگرفتن بیش از حد پوست بدن در معرض اشعه آفتاب، شانس ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد و از عوامل غیرقابل اجتناب پیری زودرس و ایجاد چین و چروک پوست شناخته می شود.

حمام آفتاب و تاثیر آن بر بهبود وضعیت سلامت فردی

اما مانند بسیاری دیگر از فعالیت هایی که در این لیست قرار گرفته اند، رعایت تعادل در آفتاب گرفتن می تواند موجب نشاط روحی و کسب آرامش در افراد شود و نشانه های افسردگی در افراد را کاهش دهد. اشعه آفتاب از منابع مهم کسب ویتامین د محسوب می شود که در حفظ سلامت استخوان های بدن بسیار مؤثر است.

 

تماشای فیلم و رفتن به سینما

اگر تصور می کنید تنها فیلم های مفید برای شما، فیلم های آموزشی یا مستندهای سیاه و سفید تاریخ جنگ جهانی هستند کاملاً در اشتباه هستید. البته این فیلم ها نیز برای روحیه و نشاط شما مفید خواهند بود اما ژانرهای دیگر سینما مانند کمدی و درام نیز باید در این لیست قرار دهید. برای مثال تحقیقات نشان داده است که افرادی که فیلم های کمدی زیاد تماشا می کنند کمتر از دیگران به عوارض قلبی و عروقی دچار می شوند.

تماشای فیلم و رفتن به سینما برای بهبود وضعیت سلامت فردی

محققان می گویند وقتی فیلمی را تماشا می کنید که باعث خندیدن شما می شود، گردش خون و ضربان قلب شما افزایش پیدا می کند که در نتیجه موجب تنظیم فشار خون شما می شود. دکتر مایکل میلر می گوید تماشای یک فیلم کمدی به اندازه یک جلسه تمرینی ورزش ایروبیک به سلامتی شما کمک می کند.

 

مطالعه

مطالعه کتاب و مجله همراه با نوشیدن یک فنجام قهوه یا هر نوشیدنی موردعلاقه علاوه بر کسب آرامش روحی موجب افزایش سلامت مغز انسان می شود. تحقیقات علمی در دانشگاه نشان داده است که تنها شش دقیقه مطالعه کتاب و مجلات در طول شبانه روز، استرس های روزانه شما را به میزان دو سوم کاهش می دهد.

حال تصور کنید که اگر تمام یا بخشی از یک کتاب موردعلاقه تان را مطالعه کنید، چه تاثیری بر سلامت مغزی و آرامش روحی شما خواهد داشت. بسیاری عقیده دارند مطالعه کتاب نسبت به دویدن و شنیدن موسیقی از میزان تأثیر بیشتری بر کاهش استرس های روزانه افراد برخوردار است.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید