۱۰ روش عالی برای غلبه بر بی حوصلگی

هریک از ما در بعضی روزها بدون هیچ دلیلی خاص، کسل و بی حوصله هستیم و به قول عامیانه دل و دماغی برای هیچ کاری نداریم. بعضی اوقات یک اتفاق بد و ناخوشایند باعث می شود بقیه روز را با کج خلقی سپری کنیم اما ا روش های بسیار ساده می توانیم از بی حوصلگی و تنبلی جلوگیری کنیم

  • تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 12
  • دیدگاه ها : صفر

همه ما در ساعتهایی از طول روز با بی حوصلگی و بی حالی مواجه میشویم.

نگاهی به بهترین روش ها برای جلوگیری از بی حوصلگی و بازیابی انرژی و نشاط

در این اوقات اغلب احساس می کنیم تنها هستیم در حالیکه کل مردم دنیا به دورهمی رفته اند و خوش می گذرانند. غلبه بر این احساس منفی کار آسانی نیست اما واقعیت این است که تنها کسی که می تواند به شما کمک کند، فقط خود شما هستید.

از تنهایی دوری کردن

 

با یکی صحبت کنید

اگر حالتان خوش نیست، بدیهی است که دلیلی برای آن وجود دارد. شما باید آن دلیل را مشخص کنید و قدم بعدی این است که با یک دوست حرف بزنید و به قول خودمان درددل کنید. تنها صحبت کردن درباره چیزی که ناراحتی شما را فراهم کرده است حالتان را صد برابر بهتر خواهد کرد. بعلاوه اظهار نظرهای دوستان شما درباره مشکلی با آنها در میان گذاشته اید در کنار پیشنهاداتی که برای حل آن مشکل به شما ارائه می دهند حلقه ای بسیار کارآمد برای خارج از آن وضعیت ناخوشایند را تشکیل می دهد.

صحبت با دوستان برای بهتر شده حال روحی شخص

اما اگر به هر دلیلی قادر به صحبت کردن با یک دوست و به اشتراک گذاشتن احساسات منفی خود درباره موضوعی خاص با فردی دیگر نیستید، سعی کنید در خانه تنها نمانید، بروید بیرون و قدم بزنید. اگر مکانی دنج و خلوت می شناسید یکراسن به آنجا بروید و یک دل سیر فریاد بزنید! فریاد کشیدن بخش زیادی از احساسات منفی شما را تخلیه می کند حتی کمی گریه نیز نتیجه ای مشابه برای شما خواهد داشت. در واقع گریه کردن یا فریادکشیدن مانند درددل کردن ابزاری برای تخلیه احساسی بشمار می روند.

 

 ورزش و فعالیت فیزیکی

فعالیت فیزیکی یکی از بهترین روش های غلبه بر بی حوصلگی و احساس کسالت بشمار می رود. اگر این توان را در خود می بینید، تنبلی را کنار گذاشته و به ورزش یا هر فعالیت فیزیکی که به آن علاقه دارید بپردازید. ورزش و فعالیت های فیزیکی منجر به آزاد شدن آنزیم های شیمیایی در بدن انسان می شود که به بیان ساده حالتان را خوب می کند و باعث می شود احساس نشاط و سرزندگی داشته باشید.

حرکات و فعالیت ورزشی برای کسب انرژی و رفع بی حوصلگی

پیشنهاد ما درباره فعالیت های فیزیکی در مواقع بی حوصلگی، انجام ورزش هایی است که کمتر نیاز به درگیری و جدال فیزیکی داشته و ترجیحاً از ورزش های انفرادی محسوب شوند و شما می توانید برای مثال بخش زیادی از انرژی منفی خود را روی توپ و راکت خالی کنید! ورزش هایی مانند تنیس، شنا، اسکواش، بولینگ، دویدن، ورزشهای اروبیک و بدنسازی از بهترین گزینه ها بشمار می روند. اگر ورزش های مسابقه ای را خیلی جدی می گیرید و بازنده خوبی نیستید به سراغ ورزش های انفرادی بروید.

 

شکلات بخورید!

این کوچولوهای لعنتی معجزه می کنند! اعجاب انگیز است که افراد بلافاصله بعد از خوردن اولین برش از شکلات موردعلاقه خود چقدر احساس خوشی می کنند. درست است که شکلات بخاطر میزان قند بالا در لیست سیاه بسیاری افراد قرار دارد اما تأثیر این ماده غذایی در ایجاد احساسی خوب و کسب نشاط روحی در افراد، حقیقتی علمی و اثبات شده است. خوردن شکلات باعث آزادشدن آنزیمی به نام سراتونین در بدن می شود که میزان هوشیاری مغز را ناگهان بالا می برد. به یاد داشته باشید که برشی کوچک از شکلات برای آزاد شدن سراتونین کافی است پس افراط نکنید.

خوردن شکلات و شیرینی برای بهتر شدن حال

 

به آنها فکر کنید که در وضعیتی بدتر قرار دارند

بسیاری اوقات دلیل بی حصولگی و نداشتن روحیه خوب این است که تصور می کنید همه چیز بهم ریخته و هیچ چیز برای شما آنطور که باید پیش نمی رود. آنچه که بیش از هر چیز در این موقعیت به آن نیاز دارید نگاهی وسیع تر و جامع تر به زندگی است به این معنی که دنیا و زندگی را تنها از قاب تصور خودتان نبینید و آن را در تجربیات شخصی خود خلاصه نکنید. از فرصتی مانند وقت ناهار استفاده کنید، یا به بیرون بروید و آدمها را در گوشه و کنار جامعه ببینید.

دوری از افکار منفی و لذت بردن از وضعیت کنونی زندگی

چون این بار با دیدگاهی متفاوت از قبل به اطراف نگاه می کنید احتمالاً موارد و سوژه های زیادی را خواهید دید که بدون شک در موقعیتی بسیار بدتر از شما قرار دارند و با مشکلاتی به مراتب پیچیده تر از مشکل شما دست و پنجه نرم می کنند. کودکان کار در خیابان ها یا فروشنده ای دوره گرد که با وچود تمام مشکلات، با اراده و شرافت در تلاش برای کسب درآمد و موفقیت در کار است از نزدیک ترین مواردی محسوب می شوند که هرروزه در مقابل ما قرار دارند و می توانند بهترین منبع الهام محسوب شوند. حالا بعد از تجربه این نگاه متفاوت، وقتی از بیرون به منزل برمی گردید احتمالاً چیزها را متفاوت از قبل خواهید دید.

 

گوش دادن به موسیقی موردعلاقه

هر کدام از ما احتمالاً به سبک هایی از موسیقی علاقه داریم که در مواقع بحرانی می تواند به دادمان برسد و حالمان را حسابی دگرگون کند. این دگرگونی حالت روحی از وضعیت بی حوصله و کم رمق به سرحال و پرانرژی گاهی با موسیقی راک و پاپ حاصل می شود و گاهی با موسیقی کلاسیک و سنتی، این برای هر فردی متفاوت است. صرف نظر از سبک موسیقی، ترک یا ترانه ای را انتخاب کنید که بقول معروف با آنها خاطره دارید و در لحظاتی خوش و بیادماندنی از زندگی شما حضور داشته اند.

مطالعه و گوش دادن به موسیقی برای انرژی گرفتن و رفع بی حالی

می توانید یک مرحله از گوش دادن به موسیقی فراتر رفته و حتی به خواندن متن ترانه به همراه موسیقی بپردازید که این کار اثری مشابه حرف زدن با دوستان، فریاد کشیدن و گریه کردن دارد و باعث تخلیه هیجان یا احساس منفی انباشته شده در شما خواهد شد. این روش حتی در خارج از منزل و برای مثال پشت فرمان خودرو و در ترافیک قابل اجراست پس می توانید حتی قبل از رسیدن به منزل حالتان را بیاورید سر جایش! اگر در پشت فرمان هستید و آواز می خوانید از رعایت اصول ایمنی و توجه به اطراف غافل نشوید.

 

تمام چراغها را روشن کنید

محیط های کم نور اگرچه فضایی بسیار آرامش بخش و رمانتیک خلق می کنند اما برای برخی افراد ممکن است موجب افسردگی یا احساس بی حوصلگی و کسالت شوند. همینطور در بعضی اوقات از سال مانند فصل زمستان که هوا اغلب ابری و بارانی است کمبود نور خورشید و قرارگرفتن در عرض آفتاب، باعث بروز علائم افسردگی و بی رمقی در افراد می شود. عارضه فصلی (SAD : Seasonal Affective Disorder) که در دوره های فصل سال در افراد بروز پیدا می کند که عوارض بسیار شدیدی به همراه دارد.

روشن کردن تمام چراغ ها خانه - خانه نورانی برای مبارزه با افسردگی

بی حوصلگی شما چه به عارضه SAD ارتباط داشته باشد یا دلیلی دیگر موجب این حالت در شما شده باشد بهرحال قرارداشتن در محیط های بسیار روشن و همینطور قرارداشتن در معرض نور آفتاب می تواند حسابی شما را سرحال آورده و انرژی و نشاط از دست رفته را به شما بازگرداند. سعی کنید در ساعاتی از شبانه روز که نور آفتاب در بیشترین میزان خود قرار دارد در بیرون از منزل و در فضای آزاد باشید یا اگر در منزل یا محیط کار هستید نزدیک به پنجره و در معرض نور آفتاب مستقر شوید.

 

از افراد با ذهنیت منفی دوری کنید

این توصیه دلیلش کاملاً مشخص است، افرادی که بعد منفی هر چیز را می بینند خواه یا ناخواه همین ذهنیت را به اطرافیان خود سرایت می دهند پس تا می توانید از انها دور شوید. اما احتمالاً خواهید گفت که بعضی افراد و موقعیت ها اجتناب ناپذیرند، با آنها چه باید کرد. گاهی از بد روزگار فردی در حلقه دوستان نزدیکتان، یک همکار یا رئیس که باید ساعات طولانی از روز را با او سپری کنید همان است که موذیانه افکار منفی را به اطراف خود پراکنده می کند، با او چه باید کرد.

دوری از افراد منفی باف

بهترین راه حل پیشنهادی ما این است که ارتباط با این افراد را به حداقل برسانید و در لحظاتی که در کنار آنها هستید نسبت به حرف های ناامیدکننده و ناخوشایندی که بر زبان می آورند بی تفاوت باشید. اشتباه نکنید ما نمی گوییم که با آنها به سردی برخورد کنید، برعکس حتی برای اینکه حق رفاقت را ادا کرده باشید می توانید حرفهایشان را با اشتیاق تأکید کنید. برای تحمل دقایقی افکار منفی اماده باشید، آنچه اهمیت دارد این است که در ذهن و قلب شما جایی برای آن جمله ها وجود نخواهد داشت.

 

 با افراد مثبت و خوش بین ارتباط برقرار کنید

در نقطه مقابل دوری از افراد منفی، برقراری ارتباط با افراد مثبت و خوش بین قرار دارد که مکمل آن ترفند محسوب می شود. همه ما آدم هایی را می شناسیم که در حضورشان احساس خوبی داریم و حتی فراتر از آن همه چیزهای دیگر به شکلی جادویی در کنار آنها بهتر بنظر می رسند. این آدم ها با قلب هایی ازجنس طلا در اطراف ما حضور دارند. آنها با دیگران مشاجره نمی کنند، اهل لجبازی نیستند و از هر فرصتی برای یک شوخی کوچک و خنداندن اطرافیان استفاده می کنند. کاری که شما باید انجام دهید این است که آنها را شناسایی کرده و دیگر رهایشان نکنید، در کنارشان باشید و از پرتوهای مثبت وجودشان لذت ببرید.

اگر سرحال نیستید و علاقه خود را به کارهای روزانه از دست داده اید کمی فکر کنید و اطراف خود را با دقت بیشتر بررسی کنید. آیا مدتی نیست که از تمام افراد مثبتی که می شناختید فاصله گرفته اید؟ اگر اینطور است که احتمالش بسیار هم زیاد است تا دیر نشده این لطف را در حق خودتان انجام دهید و به دنبالشان بگردید. در انتظار فرصت های احتمالی و دیداری اتفاقی نباشید و اولین قدم را خودتان بردارید. حتی به یک یا دو نفر از انها راضی نشوید و خود را در احاطه تمام افراد مثبتی که می شناسید قرار دهید. انرژی مثبتی که از حرفها، نظرها و حتی رفتار آنها به شما منتقل می شود، حال خوب شما را تضمین خواهد کرد.

 

 به چیزهای خوب و شاد فکر کنید

یک گفته قدیمی می گوید، زندگی قدم در همان راهی خواهد گذاشت که ذهن آن را از پیش مهیا کرده است. به چیزهای خوب، آرزوها و اهداف بزرگ که دستیابی به آنها شما را خوشحال خواهد کرد و حتی به خاطرات شیرین گذشته زندگی فکر کنید و بلافاصله احساس کنید که چگونه ظرف انرژی وجودتان در حال پرشدن است. دفترچه خاطراتی قدیمی یا آلبوم عکس خانوادگی را ورق بزنید و به مرور لحظاتی از زندگیتان بپردازید که در گذر ایام و دچارشدن به روزمرگی انها را از یاد برده اید. گاهی اوقات انتخاب ها آنقدر پیچیده نیستند، نشستن و بدون دلیل غصه خوردن و بی رمق بودن یا داشتن افکاری خوش و مثبت همراه با وجودی لبریز از انرژی برای از پیش برداشتن موانع و پیمودن ادامه راه. انتخاب با شماست.

فکر کردن به خوشحالی و داشتن زندگی شاد با تمام کم و کاست

 

دست از دلواپسی بردارید

نگرانی بیش از حد و دلواپسی یکی از مهم ترین عوامل افسردگی، استرس و احساس غمگین بودن بشمار می رود پس یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید و دست از دلواپسی بردارید. دلواپسی در واقع هیچ کمکی به پیشرفت کارهای شما نمی کند چرا که ریشه دلواپسی در عدم اطمینان قرار دارد که بدون شک بر عملکرد و توانایی های شما تأثیری منفی خواهد داشت. اگر برای دستیابی به هدفی بزرگ یا کوچک، ابزار و توانایی لازم را در لحظه دارید برای آن اقدام کنید و در غیر اینصورت برای دستیابی به آن اهداف برنامه ریزی کنید و در زمان مشخص و مناسب به سوی آن خیز بردارید، این وسط دلواپسی جایی ندارد!

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید