تصورات رایج اشتباه درباره سلامتی ؛ از دلایل سرماخوردگی گرفته تا جبران کم خوابی

نگاهی به مشهورترین توصیه های سلامتی خواهیم داشت که به کلی اشتباه اند!

  • تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 11
  • دیدگاه ها : صفر

این روزها در فضای مجازی و سایت های اینترنتی یا از طریق ابزار ارتباطی مانند تلگرام و اینستاگرام و همینطور در گفتگوهای روزانه، باید و نبایدها و توصیه های گوناگونی را درباره عادات مختلف غذایی می شنویم که باعث بهبود سلامتی می شوند یا سلامتی ما را به خطر می اندازند. این توصیه ها درباره سودمند بودن یا مضربودن مواد غذایی مختلف، بعضی ریشه در عادات قدیمی دارند و بعضی دیگر نتیجه مطالعات و تحقیقات علمی اخیر محسوب می شوند. اما کدامیک از این هشدارها و توصیه ها ریشه در اصول علمی و بهداشتی دارند و کدامیک دروغی بیش نیستند، این یک سؤال بسیار مهم است.

در این مقاله به بررسی تعدادی از تصورات رایج اشتباه درباره سلامتی میپردازیم که به هیچ وجه دلیل و پایه علمی ندارند.

 

غذاخوردن دیروقت و افزایش وزن

احتمالاً شما هم بارها از اطرافیان خود شنیده اید که غذاخوردن دیرقت و در آخرین ساعات شبانه روز باعث افزایش وزن شما خواهد شد و در مقابل همیشه این توصیه را شنیده اید که بهترین زمان برای خوردن وعده شام در ساعات اولیه شب می باشد اما، حقیقت این است که شواهد علمی خاصی برای اثبات این نظریه وجود ندارد و نمی توان این توصیه را در لیست بایدهای سلامتی قرار داد.

غذا خوردن دیر وقت

محققان در مرکز علمی Dunn Nutrition و همینطور دانشکده علم و سلامت Oregon ، اخیراً تحقیقاتی وسیع در این زمینه انجام داده اند و به هیچ نتیجه قطعی درباره بهترین زمان برای خوردن وعده شام دست نیافتند.

نتایج این تحقیقات تنها نشان داده است که وقتی افراد از خوردن وعده های غذایی در طول شبانه روز خودداری می کنند در هنگام شب، با اشتهایی بسیار زیاد غذا می خورند و در واقع زودغذا خوردن می تواند باعث افزایش اشتها و تمایل به پرخوری در افراد شود. نتایج این تحقیقات به ما می گوید که عامل مؤثر در افزایش وزن افراد، میزان کالری سوزانده شده ناشی از تحرک روزانه افراد است و ساعت غذاخوردن در بین عوامل اصلی در افزایش وزن، جای نمی گیرد.

 

مطالعه در نور کم و کاهش قدرت بینایی

اگر سالهاست که در نور ملایم چراغ مطالعه یا در هر محیط کم نور دیگر به مطالعه می پردازید، اصلاً لازم نیست نگران باشید. محققان دانشکده علمی طب و دارو در دانشگاه ایندیانا تحقیقاتی وسیع در این زمینه انجام داده و به این نتیجه رسیده اند که مطالعه در نور کم هیچ تأثیری در قدرت بینایی افراد ندارد.

نتایج این تحقیقات البته نشان داده است که مطالعه طولانی در شرایط کم نور می تواند، عوارضی مانند خشک شدن چشم یا ایجاد کشش و انقباض عضلات چشم را برای افراد به دنبال داشته باشد که البته این عوارض همگی موقت بوده و آسیبی به سیستم بینایی افراد وارد نمی کنند.

تاثیر مطالعه در نور کم بر روی قدرت بینایی و ضعف چشم ها

نکته جالب دیگر اینکه برخلاف توصیه هایی که در خاطرات کودکی بسیاری از افراد جای دارد، نشستن در فاصله ای نزدیک به تلویزیون شرایطی مانند مطالعه در نور کم را برای افراد ایجاد کرده و آسیبی به قدرت بینایی افراد وارد نمی سازد.

 

جبران کم خوابی در تعطیلات آخر هفته

احتمالاً این جمله را بارها از دوستان و اطرافیان خود شنیده اید که می گویند ” کاش زودتر هفته تمام بشود تا با خیال راحت هر چقدر دلم می خواهد بخوابم! ” یا حتی شاید خودتان هم جزو همین افراد باشید. بسیاری افراد با اعتقاد به اینکه در روزهای تعطیل آخر هفته می توانند مدت زمانی بسیار طولانی در خواب باشند از خوابیدن کافی در طول روزهای هفته غفلت می کنند و آسیب هایی مختلف شامل عوارض روحی و جسمی را متوجه خود می سازند.

خواب در تعطیلات

دریک مطالعه علمی که اخیراً در دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا انجام گرفت، داوطلبان اجازه داشتند تنها ۴ ساعت در شبانه روز بخوابند و بعد از پنج روز، یک فرصت ۱۰ ساعته برای جبران بی خوابی در اختیار این افراد قرار گرفت. جالب اینکه آیتم های شامل سرعت واکنش، میزان هوشیاری و توانایی برای فعالیت بدنی که در طول مدت زمان آزمایش، بطور مداوم در روندی کاهشی قرار داشتند بعد از ۱۰ ساعت خواب نیز به میزان نرمال خود بازنگشتند. نتیجه این تحقیقات به روشنی نشان می دهد که توزیع مناسب و یکنواخت خواب کافی در طول روزهای هفته برای حفظ سلامتی الزامی است.

 

هوای سرد و سرماخوردگی

باوجود اینکه موارد سرماخوردگی در فصل زمستان بیشتر مشاهده می شود اما واقعیت این است که سرمای هوا از عوامل اصلی سرماخوردگی بشمار نمی رود. مطالعات علمی که بر روی گروه هایی از افراد داوطلب انجام گرفته است که در این مطالعات، افرادی که مبتلا به ویروس سرماخوردگی بودند به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه در یک محیط با گرمای ایده آل قرار داده شدند و از گروه دیگر خواسته شد دوش بگیرند و سپس در یک محیط نسبتاً سرد مستقر شدند.

سرما خوردن و هوای سرد

با گذشت مدت زمانی مشخص، هیچ تغییر محسوسی در وضعیت سلامت یا سرماخوردگی افراد در هیچیک از دو گروه مشاهده نشد. محققان به این نتیجه رسیده اند که دلیل شیوع سرماخوردگی در فصل زمستان نه هوای سرد بلکه قرارگرفتن و نزدیک بودن افراد در محیط های بسته و در نتیجه سرایت نمودن بیماری بین افراد می باشد.

 

 ویتامین ث و پیشگیری از سرماخوردگی

برای سالهای طولانی یک تصور رایج بصورت نسل به نسل در بسیاری کشورها و فرهنگ های مختلف منتقل شده است که استفاده از ویتامین ث را برای جلوگیری از سرماخوردگی افراد یا کوتاه نمودن دوره درمان سرماخوردگی توصیه می کند. در واقع طی هیچیک از تحقیقات علمی که درباره ویتامین ث و فایده های این ویتامین برای درمان سریع یا پیشگیری از سرماخوردگی انجام شده است، هیچ مدرک علمی در این مورد بدست نیامده است.

ویتامین ث و تاثیر ان بر سرماخوردگی و کاهش مریضی

دانشمندان اما بیان می کنند که ویتامین ث یکی از بهترین مواد آنتی اکسیدان در طبیعت است که موجب حفاظت پوست در مقابل اشعه ماورای بنفش و همچنین استحکام دندان ها و لثه ها می شود. این ویتامین از مواد اصلی تشکیل دهنده کلاژن است که در واقع تمام اعضای بدن را در کنار هم حفظ می کند.

 

لاغربودن بهتر از چاق بودن است

شکی نیست که چاقی مفرط برای سلامتی شما خوب نیست اما مسئله این است که آنچه از نگاه افراد مختلف “چاق” محسوب می شود یکسان نیست و ممکن است از دیدگاه سلامت، مسئله ای جدی محسوب نشود.

چاقی و لاغری, مقایسه افراد لاغر و چاق و مشکلاتشان

تصور افراد نسبت به عوارض ناشی از چاق بودن اشتباه نیست، اشتباه آنها این است که لاغربودن را نشانه سلامت تصور می کنند. در بسیاری موارد، افراد در حالی نسبت به رژیم های سخت غذایی اقدام می کنند که از نگاه پزشکی اصلاً چاق محسوب نمی شوند. محققان دانشگاه توکوهو (Tohoku University) بعد از انجام مطالعاتی وسیع اعلام کرده اند که افراد بالای ۴۰ سال که از نگاه پزشکی لاغر بوده و وزن آنها از میزان نرمال کمتر است، بیشتر از افرادی که دارای اضافه وزن هستند در معرض حملات قلبی و عوارض مختلف مربوط به ریه و دستگاه تنفسی هستند.

 

باکتری ها همان ویروس ها هستند!

احتمالاً همه ما افرادی را در اطراف خود داریم که بیش از حد لازم نسبت به تمیز بودن همه چیزهای اطرافشان حساس هستند. از نگاه این افراد باکتری ها همان ویروس ها هستند و همه آنها عامل بیماری های مختلف بشمار می روند اما این تصور کاملاً اشتباه است و باکتری های زیادی وجود دارند که در واقع برای سلامتی انسان مفید هستند. برای مثال بسیاری از باکتری های مفید در سلامت و شاداب ماندن پوست بدن نقش دارند، این باکتری ها از بروز حساسیت ها و بیماری های پوستی جلوگیری می کنند.

تفاوت بین باکتری و ویروس

بطور مشابه، در دستگاه گوارش بدن انسان، باکتری هایی وجود دارند که در روند هضم مواد غذایی نقش دارند و وجود این باکتری ها برای سلامتی بدن انسان کاملاً الزامی است. برخورد وسواس گونه با باکتری ها به معنای نظافت غیرعادی مانند شستشوی بیش از حد پوست بدن یا استفاده مکرر و بی مورد و بدون دستور پزشک از داروهای آنتی بیوتیک باعث از بین رفتن باکتری های مفید می شود. برای مثال، شستشوی بیش از حد دستها و بطور کلی پوست بدن، موجب آسیب پذیرشدن و حساسیت پوست می شود.

 

نوشیدن روزانه هشت لیوان آب

این توصیه را بارها شنیده ایم که نوشیدن روزانه هشت لیوان آب، سلامتی افراد را تضمین می کند. جالب اینجاست که این توصیه از جانب بسیاری متخصصان تغذیه و پزشکانی که در برنامه های مربوط به سلامت و تندرستی که از رادیو و تلویزیون پخش می شوند، شنیده می شود.

نوشیدن آب کافی

واقعیت این است که نوشیدن آب بهرحال ضرری را متوجه شما نخواهد کرد اما در حال حاضر هیچ دلیل پزشکی معتبری برای اثبات این نظریه وجود ندارد. بدن از راههایی متنوع، آب موردنیاز خود را تأمین می کند که ممکن است الزاماً نوشیدن آب نباشد. در واقع بخشی از این آب موردنیاز از غذاهایی که می خورید تأمین می شود. بهرحال تعداد لیوان آب موردنیاز برای مصرف روزانه به شرایط فیزیکی افراد بستگی دارد و مجبور نیستید روزانه ۸ لیوان آب بنوشید.

 

شیردادن به کودک و تغییر فرم سینه مادر

شیردادن به نوزاد یکی از پرسش های اساسی برای مادران جوان محسوب می شود. باوجود مزایای بسیار که تغذیه با شیر مادر برای کودکان به دنبال دارد و تمامی این مزایا به روشهایی علمی اثبات شده است اما بسیاری مادران نگران این موضوع هستند که شیردادن به نوزادشان موجب بدفرم شدن سینه آنها شود. اخیراً یک مؤسسه زیبایی به نام plastic surgeon Brian Rinker تحقیقاتی را انجام داده است که نتیجه این تحقیقات نشان می دهد، شیردادن به نوزاد در لیست عوامل اصلی از فرم خارج شدن سینه ها قرار ندارد.

شیردادن به نوزاد, تغذیه نوزاد با شیر مادر

تحقیقات انجام شده نشان داده است که هیچ تفاوت محسوس و قابل اشاره ای در وضعیت فرم سینه زنانی که خود کودکانشان را تغذیه کرده اند با مادرانی که برای تغذیه فرزند خود از شیر خشک استفاده کرده اند، مشاهده نشده است و این بارداری است که موجب تغییر فرم سینه مادران می شود. این تحقیق همچنین مصرف سیگار و الکل، فشارهای عصبی و افزایش سن را در بین عوامل اصلی تغییر فرم سینه قرار داده است. یکی دیگر از عوامل تغییر فرم سینه میتواند کیست و یا تومورهای سرطان سینه باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

ورزش و پرخوری

بسیاری افراد به اشتباه تصور می کنند که ورزش و فعالیت فیزیکی به آنها اجازه می دهد که هرچه دلشان می خواهد بخورند بدون اینکه نگران افزایش وزن و عوارض ناشی از پرخوری باشند. عوارض ناشی از پرخوری برای سلامتی انسان کاملاً شناخته شده و اثبات شده است و پرداختن به ورزش و فعالیت های فیزیکی اگرچه باعث افزایش مصرف کالری و سوزاندن چربی های بیشتر می شود، اما مانع از عوارض ناشی از پرخوری برای سلامتی شما نخواهد شد. به یاد داشته باشید که حفظ تعادل در مصرف مواد غذایی است که در کنار ورزش و فعالیت بدنی، سلامت شما را تضمین می کند و پرخوری در هر شرایطی اشتباه است.

سلامتی قلب و بدن, رابطه سلامت و پرخوری

برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید