چند توصیه مهم برای شناگران مبتدی

این مطلب یک راهنمای بسیار مفید برای آگاهی از نکته هایی بظاهر کوچک و ساده اما مهم و حیاتی برای ساعاتی که به ورزش شنا اختصاص می دهید، محسوب می شود.

  • تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 16
  • دیدگاه ها : صفر

همانطور که می دانید ، تیم ما در نغمه ها مقالات زیادی را برای حفظ تناسب اندام و سلامت جسمانی برای شما منتشر میکند. یکی از مهمترین ارکارن رسیدن به چنین اهدافی ، ورزش کردن است. بنابراین در این مطلب تصمیم گرفتم به ورزش محبوب شنا بپردازیم و با چند توصیه مهم و کاربردی برای شناگران مبتدی در خدمت شما هستیم.

ورزش شنا و توصیه های ایمنی مهم

در ورزش شنا تمامی اعضای بدن انسان در حال فعالیت و یا ورزش کردن هستند ، عروق قلبی خونرسان ، قلب ، عضلات و ماهیچه های بدن ،  ریه ها و عوامل هوارسانی در بهترین حالت خود مشغول فعالیت می باشند و در همین حین به مفاصل کمترین فشار ممکن نیز وارد می شود و شناگر خواهد توانست با کمترین دغدغه ای به شنا بپردازد.در این مطلب شما را با نکته های اصلی برای افرادی که ورزش شنا را رای الین ار انتخا کرده اند  و شناگر مبتدی هستند آشنا خواهیم کرد و چه بسا برای کسانی که احتیاج به بدنی سالم و تناسب اندام دارند مفید خواهد بود.

 

گرم کردن عضلات

هرگز بدون گرم کردن کامل عضلات بدن وارد استخر نشوید و به شناکردن نپردازید. به شناگران مبتدی توصیه می شود که در هر جلسه تمرین و قبل از واردشدن به آب حداقل ۱۰ دقیقه از زمان تمرین را به نرمش و حرکات کششی اختصاص دهند. گرم کردن عضلات و انجام حرکات کششی باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون در بدن می شود که همان شرایط مشابه فعالیت در داخل آب و هنگام شناکردن است. با کسب آمادگی عضلات بدن که ناشی از گرم شدن است، شناگر قادر خواهد بود با انرژی بیشتر به فعالیت بپردازد در نتیجه میزان استقامت و قدرت جسمانی عضلات به حداکثر ممکن خواهد رسید.

گرم کردن بدن قبل از شنا

 

یادگیری نحوه صحیح تنفس

برای تمام شناگران مبتدی لازم است که پیش از فراگیری هرگونه تکنیک مربوط به شناکردن در آب، نحوه صحیح تنفس در آب را یاد بگیرند. بعد از گرم کردن، وقتی وارد آب می شوید دقایقی را به تمرین تنفس در آب اختصاص دهید. تنفس صحیح، عامل اولیه و کلید اصلی موفقیت در ورزش شنا محسوب می شود چرا که بدن شما برای ادامه فعالیت و انجام حرکات ورزش شنا به دریافت منظم مقدار کافی اکسیژن نیاز دارد و عدم اگاهی فرد شناگر نسبت به نحوه صحیح تنفس باعث کاهش قدرت عضلات بدن در اثر نرسیدن اکسیژن کافی، کاهش سرعت شنا، از نفس افتادن فرد شناگر و انحراف از مسیر شنا می شود.

تنفس صحیح در زمان شنا کردن

 

آگاهی از برنامه زمانی استخر

اغلب استخرهای عمومی، یک برنامه زمانی منظم برای استفاده شناگران مبتدی و حرفه ای از استخر دارند. حتی بعضی استخرها در بازه های زمانی مشخص، مسیرهای شنای حرفه ای برای شناگران مهیا می کنند تا در طول این مسیرها بصورت رفت و برگشت به تمرین حرفه ای یا انجام رقابت بپردازند.

اگر شما شناگری مبتدی باشید بدیهی است که نمی توانید از این مسیرها استفاده کنید و باید در محدوده ای دیگر از استخر به تمرین و شناکردن بپردازید و یا حتی از استخری کوچکتر (اگر در آن مجموعه استخر دیگری وجود داشته باشد) استفاده کنید که هر یک از این موقعیت ها مانع از استفاده راحت و لذتبخش از مدت زمان حضور در استخر و تمرین شنا خواهد شد. پس، نسبت به برنامه زمانی استخر اگاهی لازم را کسب کنید.

 

مراقبت از البسه و وسایل شخصی

حتماً و بدون هرگونه بهانه ای، لباس شنا و تجهیزات مورداستفاده مانند عینک شنای خود را بعد از هر جلسه تمرینی با آب بشوئید و از اینکه آثار و نشانی از ماده کلر موجود در آب استخر بر روی این وسایل باقی نمانده باشد، اطمینان حاصل کنید. شستشوی منظم لباس شنا و تجهیزات بعد از جلسه باعث افزایش عمر استفاده از این وسایل خواهد شد و در هزینه های مربوطه صرفه جویی می شود.

 

دقت در انتخاب تجهیزات

در انتخاب وسابل و تجهیزات موراستفاده خود، دقت کنید و در هنگام خرید تنها به ظاهر خوب و زیبای تجهیزات توجه نداشته باشید چراکه ممکن است چیزی بسیار زیبا و شیک باشد اما برای استفاده شما مناسب و کاربردی نباشد.

عینک شنا و انتخاب تجهیزات مناسب برای شناگران مبتدی

بعضی لباس های مخصوص شنا (مایو) یا تجهیزات جانبی مانند عینک، دماغ گیر و گوش گیر در ویترین فروشگاهها جلوه ای بسیار خاص و دیدنی دارند و با قیمت های بسیار بالا فروخته شوند اما با گذشت مدت زمانی اندک از شروع استفاده ممکن است به سرعت فرسوده شوند. در انتخاب و خرید وسایل شنا به برند، کیفیت و کاربردی بودن آنها دقت کنید.

 

کیسه پلاستیکی

اغلب شناگران برای حمل البسه و وسایل شنا از یک ساک مخصوص لوازم ورزشی استفاده می کنند که البته کاملاً اصولی است اما درباره ورزش شنا یک موضوع وجود دارد که باید موردتوجه قرار گیرد. بعد از یک جلسه تمرین شنا لباس و تجهیزات شما کاملاً خیس خواهد شد و قراردادن این وسایل در ساک ورزشی علاوه بر خیس نمودن فضای داخل آن و ایجاد بویی نامطبوع، باعث فرسودگی زودهنگام ساک ورزشی شده و باید بزودی برای خرید یکی دیگر دست به جیب شوید! توصیه ما به شما این است که بعد از جلسات شنا، وسایل خود را ابتدا در یک کیسه پلاستیکی گذاشته و بعد آنرا در ساک ورزشی قرار دهید.

 

کلاه مخصوص شنا

همه می دانیم که آب استخر به دلایل بهداشتی، مملو از کلر است و استفاده مداوم از استخر باعث خشکی پوست سر و به اصطلاح پوسته پوسته شدن آن می شود که می توانید ظاهری ناخوشایند به موهای شما ببخشد. شما می توانید بسادگی با استفاده از کلاه مخصوص شنا از آثار ناشی از کلر موجود در آب استخر بر پوست سر و موهای خود جلوگیری کنید. با یک بار استفاده از کلاه مخصوص شنا، تفاوت را احساس خواهید کرد.

کلاه مخصوص شنا - یادگیری شنا بصورت حرفه ای

 

لباس مخصوص شنا

اگر احساس می کنید که حرکات کششی قبل از واردشدن به آب، عضلات بدنتان را به خوبی گرم نمی کند و حتی بعد از واردشدن به آب همچنان بدنتان سرد است به شما توصیه می کنیم از لباس های مخصوص شنا که بالاتنه شناگر را می پوشاند استفاده کنید. این لباسها علاوه بر اینکه به گرم شدن بدن شما کمک می کنند، گرمای بدنتان را نیز حفظ می کنند می توانید از مدت زمان شنای خود لذت ببرید.

لباس شنای مخصوص و حرفه ای - مایو یک تکه بلند

حتی بسیاری شناگران حرفه ای این لباسها را به دلیل کاهش سطح برخورد با آب و کمک به افزایش سرعت شنا، به پوشیدن مایو ترجیح می دهند. دقت داشته باشید که دمای آب استخرها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد و تصور نکنید از یک لباس مخصوص می توان در تمام استخرها استفاده کرد.

 

عینک مخصوص شنا

عینک های مخصوص شنا که از چشمان شما در هنگا شناکردن محافظت می کنند یکی از اساسی ترین تجهیزات در ورزش شنا محسوب می شوند. بخصوص اگر در یکی از استخرهای روباز در فصل تابستان به شنا می پردازید، استفاده از عینک مخصوص شنا با شیشه های دودی برای محافظت چشم ها در مقابل آب و همچنین نور شدید آفتاب الزامی است.

لوازم شنا - عینک مخصوص برای شناگران مبتدی

 

صبوری برای کسب مهارت

شناکردن مانند هر ورزش دیگر، آمیزه ای از حرکات فیزیکی و تکنیک هایی ذهنی است که در تلفیق با یکدیگر، حرکاتی هماهنگ می آفرینند و باعث افزایش فعالیت عضلات بدن و در نتیجه افزایش سوخت و ساز کالری می گردد. یادگیری حرکات شناکردن در مدت زمانی نسبتاً کوتاه امکان پذیر است اما برای کسب مهارت های مربوطه و تسلط بر نحوه صحیح انجام حرکات، باید زمانی بیشتر را به این کار اختصاص دهید پس برای انجام حرکات پیچیده تر، صبور باشید و عجله نکنید.

 

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید