بهترین جاذبه های گردشگری برشا یکی از شهرهای مهم کشور ایتالیا

بازدید از جاذبه های توریستی شهر برشا در ایتالیا شامل کلیسای جامع، موزه خودروهای کلاسیک، دریاچه گاردا، معبد باستانی کاپیتولینو و…

  • تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 6
  • دیدگاه ها : صفر

برشا (Brescia)، شهری در منطقه لومباردی (Lombardy) در شمال ایتالیا است که در کوهپایه های زیبای کوهستان آلپ واقع شده و در فاصله ای نزدیک از دو دریاچه Garda و Iseo از بزرگترین دریاچه های آب شیرین جهان قرار دارد. برشا یکی از شهرهای مهم صنعتی ایتالیا است که احتمالاً مشهورترین برند فعال در این شهر کمپانی اسلحه سازی برتا (Beretta) از اعتباری جهانی برخوردار است. بلحاظ گردشگری، شهر برشا با توجه به پیشینه تاریخی و گنجینه های هنری خود از سال ۲۰۱۱ در لیست میراث جهانی سازمان یونسکو قرار دارد و طبیعت بسیار زیبا و منحصربفرد منطقه لومباردی مانند دریاچه طبیعی گاردا، برشا را در ردیف محبوب ترین مراکز گردشگری ایتالیا قرار داده است.

راهنمای سفر و بازدید از مهمترین جاذبه های گردشگری برشا در شمال ایتالیا

جاذبه های گردشگری برشا تنها به نقاط قرارگرفته در داخل محدوده این شهر خلاصه نمی شود و برشا نسبت به تعدادی از مشهورترین مراکز گردشگری ایتالیا مانند دریاچه کومو (Lake Como)، میلان، ورونا و ونیز در فاصله کوتاه و راحت برای دسترسی قرار گرفته است. در دوران باستان، شهر برشا در مسیر اصلی کوهستان آلپ قرار داشت و از گذشته مسافران و بازرگانان در این شهر رفت و آمد داشتند.

بهترین جاذبه های گردشگری برشا در شمال ایتالیا

امروزه تعدادی از بهترین موزه های تاریخی ایتالیا در برشا واقع شده اند و در کنار آن، ساختمان هایی تاریخی با معماری زیبای رنسانس و قلعه ای که به حکومت ونیز تعلق داشته حال و هوایی تاریخی و دیدنی به این شهر بخشیده است. در این مطلب با تعدادی از بهترین جاذبه های گردشگری برشا آشنا خواهید شد.

 

میدان پیاتزا دل فورو

میدان Piazza del Foro یکی از یادگارهای دوران باستان در شهر برشا محسوب می شود شاید باورش کمی سخت باشد اما قدمت این میدان کوچک و دوست داشتنی به اولین قرن بعد از میلاد مسیح و دوران امپراطوری رومن بر می گردد.

میدان پیاتزا دل فورو شهر برشا ایتالیا

مهارت رومن ها در ساخت بناهای عظیم و باشکوه بر کسی پوشیده نیست و شهر برشا نیز از این قابلیت آنها بی بهره نمانده است. میدان دل فورو در زمان خودش محوطه ای بزرگ و وسیع بود و به رسم تمام شهرهای قلمرو امپراطوری رومن، این میدان فروم اصلی شهر و مرکز روابط اجتماعی و داد و ستد روزانه مردم بشمار می رفت و یکی از نقاط مهم در مسیر جاده مشهور روم باستان (Decumanus Maximus) بود که این روزها جای خود را به خیابان Via dei Musei داده است.

نمایی زیبا از خیابان و میدان پیاتزا دل فورو برشا ایتالیا

امروز همچنان پیاده روهای سنگفرش و قدیمی محوطه میدان با مغازه های که در یک سمت میدان در یک ردیف قرار گرفته اند همان حال و هوای قدیمی را تداعی می کنند. در فاصله ای نزدیک و در مسیر پیاده روی میدان، بنای باستانی  واقع شده و ساختمان تئاتر رومی (Teatro Romano) که به قرن سوم میلادی تعلق دارد در سمت شرق میدان قرار گرفته است. باقیمانده های کلیسای جامع برشا که ساختمان اولیه آن در قرن اول میلادی ساخته شده است در محوطه میدان لابوس (Piazza Labus) هنوز دیدنی است.

 

معبد باستانی کاپیتولینو

سایت باستانی Tempio Capitolino بر فراز فروم یا همان میدان دل فورو واقع شده و برای بازدید از آن باید از چند ردیف پلکانی بالا بروید. مطابق شواهد تاریخی معبد کاپیتولینو در سال ۷۳ میلادی ساخته شده و با توجه به اعتقادات مردم آن دوره تاریخی، به خدایان اسطوره ای ژوپیتر و مینروا تقدیم شده است.

معبد باستانی کاپیتولینو در ایتالیا

امروزه با وجود تلاش هایی که برای حفظ و نگهداری این سایت باستانی انجام شده است به دلیل باز بودن محوطه، تمام سازه های باستانی در معرض عوامل طبیعی مانند باد و باران قرار داشته و به تدریج تخریب شده اند.

معبد باستانی کاپیتولینو در میدان دل فورو برشا

طاق اصلی و بلند معبد و سنگ های مرمر کف ساختمان معبد نیز به همان شکل اولیه باقی مانده اند و دیدن آنها حسی عجیب برای هر بازدیدکننده ای دارد. بخش هایی از ساختمان اصلی و شش ستون بزرگ با سنگ های کاشی سفید باقی مانده اند که آنها هم با توجه به مرمت و بازسازی انجام شده در قرن نوزدهم تا به امروز دوام آورده اند. تورهای بازدید از معبد بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد که در بعضی نوبت ها در طول روز، همراه با راهنمایی به زبان انگلیسی است.

 

موزه تاریخ و هنر برشا

موزه بسیار عالی و دیدنی تاریخ و هنر برشا (Civici Musei d’Arte) در فاصله ای نزدیک از میدان دل فورو و مکان های باستانی محوطه این فروم در ساختمانی تاریخی که در سالهای دور یک صومعه بوده است واقع شده و از جاذبه های گردشگری موردعلاقه گردشگران در برشا محسوب می شود.

موزه تاریخ و هنر برشا Civici Musei d'Arte

در این موزه مجموعه ای بسیار بزرگ از یافته های باستان شناسی متعلق به دوران ماقبل تاریخ، دوران باستان و امپراطوری رومن و همینطور قسمت هایی از ساختمان های تاریخی که اندکی پیش از تخریب کامل انها به موزه انتقال داده شده در معرض نمایش عموم قرار گرفته است. یکی از بخش های موردتوجه بازدیدکنندگان، گنجینه جواهرات و انواع چیزهای ساخته شده از طلا متعلق به قرن هشتم میلادی و همینطور اشیایی تاریخی از معماری و هنر از قرون وسطی و حکومت قدرتمند ونیز در حدود قرن های ۱۰ تا ۱۳ میلادی است که با چیدمان بسیار حرفه ای و منطبق با توالی زمانی و تاریخی بازدیدکنندگان را به دوره های تاریخی رنسانس و گوتیک می برد.

آثار تاریخی و باستانی موجود در موزه تاریخ و هنر برشا

تعداد بسیار کمی از موزه های کشور ایتالیا چنین بازه ای از تاریخ هنر و معماری این کشور را پوشش داده اند که بخصوص برای علاقمندان به تاریخ معماری کشور ایتالیا می تواند تجربه ای بسیار لذتبخش باشد.

 

دریاچه طبیعی گاردا

دریاچه گاردا (Lake Garda) در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری برشا واقع شده و بعنوان یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین جهان شناخته می شود و بخاطر آبهای بسیار زلال و کریستالی از شهرت بسیاری برخوردار است. این دریاچه در مجاورت شهر کوچک سرمیونه (Sirmione) قرار گرفته و با طبیعت بسیار زیبایی که این دریاچه را احاطه کرده یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری در سراسر ایتالیا محسوب می شود.

دریاچه طبیعی گاردا در شهر برشا ایتالیا

یک قلعه تاریخی در مجاورت دریاچه قرار دارد که ایوان های این قلعه مناظری بسیار دیدنی به دریاچه دارد و چندین سایت باستان شناسی نیز در اطراف دریاچه شناسایی شده است که با توجه به طبیعت این منطقه بدیهی است که از سالهای دور، سکونتگاه هایی در اطراف دریاچه وجود داشته است.

 

کلیسای جامع دومو نوئوو

کلیسای جامع جدید برشا (Duomo Nuovo) درست در کنار کلیسای جامع تاریخی برشا ساخته شده و به همین دلیل به کلیسای جدید مشهور شده است در حالیکه در دوره زمانی قرن ۱۷ میلادی ساخته شده است. گنبد بزرگ و زیبای کلیسا نیز در سال ۱۸۲۵ میلادی ساخته شده و به ساختمان اولیه کلیسا اضافه شده است.

کلیسای جامع دومو نوئوو برشا - زیباترین کلیساهای اروپا

کلیسای قدیمی نیز که در کنار همین کلیسا قرار دارد در قرن یازدهم میلادی ساخته شده و در داخل ساختمان این کلیسا مجموعه ای بسیار دیدنی از حکاکی های رو دیوارهای سنگی وجود دارد.

نمای داخلی کلیسای جامع برشا ایتالیا

زمان دقیق ساخت اولین سنگ بنای این کلیسا بطور دقیق مشخص نیست اما احتمالاً باید در قرن نهم میلادی ساخته شده باشد چراکه بخش های ساخته شده به سبک معماری رومن را می توان در فضای داخلی آن تشخیص داد.

 

تالار قدیمی شهر

تالار قدیمی شهر برشا در ساختمانی مشهور به برولتتو (Broletto) درست در سمت مقابل کلیسای جامع قدیمی و جدید شهر واقع شده در حالیکه یک محوطه بسیار زیبا را در مقابل خود دارد که البته حدود صد سال پس از تاریخ ساخت ساختمان در مقابل آن ساخته شده است.

تالار قدیمی شهر برشا

ستون های بلند ساختمان در کنار مجسمه های سنگی که بر بالای ایوان بلند آن خودنمایی می کنند مشخصه اصلی و جذاب تالار شهر برشا محسوب می شوند که با توجه به استفاده از سنگ گرانیت که سرزمین مصر آورده شده از جلوه ای خاص برخوردار است. پیشینه تاریخی تالار شهر به دوران رومن برمی گردد و احتمالاً در ابتدا بصورت پرستشگاه و بعدها یک کلیسا مورد استفاده قرار داشته است و بعد از ورود به عصررنسانس به تالار شهر تبدیل شده است.

 

میدان زیبای دلا لاگیا

بدون شک و ذره ای اغراق، میدان Piazza della Loggia یکی از زیباترین میدان ها در سراسر شمال ایتالیا است که آینه ای تمام نما برای تاریخچه شهر برشا محسوب می شود.

میدان زیبای دلا لاگیا

اغلب بخش های این میدان در قرن پانزدهم میلادی توسط Sansovino و Palladio از معماران مشهور برشا ساخته شده است. دیگر ساختمان تالار شهر مشهور به Loggia که در سال ۱۴۹۲ و به سبک معماری رنسانس ساخته شده و بعدها در سال ۱۶۷۴ پنجره های زیبای آن توسط پالادیو به ساختمان اضافه شده است با تمام شکوه و وقار تاریخی خود، در سمت غربی میدان واقع شده است.

 

قلعه تاریخی برشا

قلعه تاریخی که به اختصار و به زبان ایتالیایی کاستلو (Castello) نامیده می شود در منطقه ای بسیار زیبا بر فراز تپه ای بلند و سرسبز در مجاورت منطقه تاریخی شهر برشا واقع شده است.

قلعه تاریخی برشا

این قلعه که در قرن سیزدهم میلادی ساخته شده، مقر اصلی فرماندهی خاندان مشهور و قدرتمند ویسکونتی (Visconti) بود که در دوره تاریخی بسیار طولانی رهبری سیاسی و اجتماعی شهر در اختیار این خاندان قرار داشت. بخش هایی از قلعه مانند دروازه ورودی و پل چوبی بسیار زیبایی که امروزه مشاهده می کنیم در قرن های بعدی در زمان حکومت دولت ونیز به ساختمان اولیه قلعه اضافه شده است.
این روزها این قلعه، موزه های Museo delle Armi و Museo del Risorgimento را در خود جای داده است که به تاریخ منطقه اختصاص دارند.

 

سالن گرند تئاتر

ساختمان تئاتر Teatro Grande در سمت جنوب کلیسای جامع شهر در منطقه Corso Zanardelli واقع شده که در قرن ۱۸ میلادی مهم ترین و محبوب ترین مرکز هنری در منطقه شمال ایتالیا بود و نمایش های هنری، اپرا و کنسرت های موسیقی در سبک های مختلف بطور مداوم در این سالن برگزار می شد و نکته جالب را خودتان حدس بزنید، بله همچنان در قرن ۲۱ اوضاع این سالن به همان ترتیب است و می توانید در تعطیلات آخر همین هفته بلیط یکی از برنامه های هنری که در این سالن برگزار خواهد شد را خریداری کنید و از شکوه و زیبایی باوقار این سالن در کنار آوای موسیقی زنده لذت ببرید.

شکوه و عظمت سالن گرند تئاتر  در برشا ایتالیا

معماری داخلی سالن که با ترکیب بسیار لوکس رنگ های قرمز و طلایی اجرا شده است زیبایی و شکوه ساختمان را چندبرابر می کند.

 

موزه خودرو برشا

موزه خودرو (Museo Mille Miglia) که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شده است، بهشت عاشقان خودروهای کلاسیک در ایتالیا محسوب می شود. نام این موزه به مسابقات رالی با همین نام اشاره دارد که در فاصله سالهای ۱۹۲۷ تا ۱۹۶۱ در شمال ایتالیا و در مسیرهای پرپیچ و خم کوهستانی این مناطق برگزار می شد و از مسابقات نوستالژیک رالی در ایتالیا بشمار می رود.

نمایشگاه و موزه اتومبیلهای کلاسیک ایتالیایی در شهر برشا

تعداد بسیار زیادی از خودروهای کلاسیک که اغلب آنها در همان مسابقات شرکت داشته اند در این مجموعه بی نظیر گردآوری شده اند و برای مردمی مانند ایتالیایی ها که بطور ذاتی عاشق خودرو و بطور کلی هر چیزی که با موتور حرکت می کند هستند، این موزه یکی از دوست داشتنی ترین مکان ها بشمار می رود که البته درباره ما ایرانی ها هم صدق می کند.

موزه خودرو برشا - نمایش خودروهای کلاسیک ایتالیایی

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید