مهمترین جاذبه های گردشگری شهر آسیزی ایتالیا

بازدید از مهمترین جاذبه های گردشگری آسیزی شامل : قلعه ها، کلیساهای تاریخی، موزه های هنری، خیابانها و میادین تاریخی و…

  • تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 12
  • دیدگاه ها : صفر

شهر زیبا و تاریخی آسیزی (Assisi)، در شرق ایتالیا در استان پروجا واقع شده و با پیشینه تاریخی، مذهبی و هنری جالب توجه و همچنین قرارداشتن در موقعیت جغرافیایی منحصربفرد و زیبا، یکی از شهرهای خاص و جذاب در لیست مرواریدهای کمترشناخته شده صنعت گردشگری ایتالیا محسوب می شود.

راهنمای بازدید از بهترین و مهمترین جاذبه های گردشگری شهر آسیزی در کشور زیبای ایتالیا

شهر آسیزی همچنین بعنوان زادگاه فرانسیس آسیزی (Francesco Assisi) مشهور به سنت فرانسیس یکی از مهم ترین چهره های مذهبی تاریخ مسیحیت و بنیانگذار فرقه مذهبی فرانسیسکنز (Franciscans) از جایگاهی مهم در بین شهرهای تاریخی و مذهبی ایتالیا برخوردار است و بر همین اساس از سال ۲۰۰۰، مجموعه بافت تاریخی این شهر در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو (World Heritage Site) قرار گرفته است. در این مطلب به معرفی بهترین جاذبه های گردشگری شهر آسیزی می پردازیم.

بازدید از شهر زیبای آسیزی در ایتالیا

 

کلیسای تاریخی سن فرنچسکو

کلیسای جامع سن فرنچسکو (Basilica di San Francesco) در سالهای قرن سیزدهم میلادی در محل آرامگاه سنت فرنسیس (St. Francis of Assisi) ساخته شده و بدون اغراق یکی از زیباترین کلیساهای تاریخی در ایتالیا و حتی در سراسر جهان بشمار می رود. کار ساخت بنای اولیه این کلیسا که قدیمی ترین ساختمان مذهبی ساخته شده در سبک معماری گوتیک در کشور ایتالیا بشمار می رود، در ۱۷ جولای ۱۲۲۸ میلادی، یک روز پس از مرگ سنت فرنسیس با دستور و نظارت پاپ گریگوری (Pope Gregory) آغاز شده و در سال ۱۲۵۳ میلادی به پایان رسیده است.

کلیسای تاریخی سن فرنچسکو آسیزی ایتالیا

کلیسای سن فرنچسکو در واقع شامل دو ساختمان مجزا هست و صومعه تاریخی سنت کاترین الکساندریا (St. Catherine of Alexandria) در کنار آن قرار گرفته که یکی از زیباترین نمونه های سبک معماری رومی (Romanesque) در مکان های مذهبی در ایتالیا بشمار می رود.

نمای داخل ساختمای کلیسای سن فرنچسکو ایتالیا

دوره زمانی ساخت و تکمیل هر دو کلیسا در قرون سیزدهم و چهاردهم میلادی بوده است و نقاشی های دیواری با موضوعات مذهبی و روایات کتب مقدس که اغلب در حدود ۱۲۶۰ میلادی کشیده شده اند در کنار معماری زیبای داخلی هر دو ساختمان با وجود خسارات ناشی از چندین زمین لرزه شدید در این منطقه کوهستانی، یکی از زیباترین و محبوب ترین جاذبه های دیدنی نه تنها در شهر کوچک آسیزی بلکه در سراسر ایتالیا را تشکیل داده است.

 

کلیسای جامع سن رافینو

کلیسای تاریخی سن رافینو (Cathedral of San Rufino) در طی قرن های دوازدهم و سیزدهم میلادی ساخته و تکمیل شده است و تعدادی از زیباترین نگاره های حک شده بر روی سنگ متعلق به قرون وسطی را در خود جای داده است. طرح های دیدنی از حیوانات و موجودات افسانه ای و همینطور نمادها و شخصیت های مشهور تاریخ و مذهبی روی دیوارهای سنگی این کلیسا وجود دارد که قدمت آنها به قرون وسطی بر می گردد.

کلیسای جامع سن رافینو آسیزی در کشور ایتالیا

فضای داخلی کلیسا راهرو و طاقی بسیار زیبا که به سقف بلند کلیسا منتهی می شود، دارای حال و هوایی معنوی و شاید بتوان گفت رازآلود است و بسیار موردتوجه بازدیدکنندگان از کلیسا قرار دارد. این کلیسا گنجینه ای بسیار ارزشمند از دوران امپراطوری رومن را در خود جای داده است که ابعادی جالب توجه از تاریخ و هنر روزگار امپراطوری رومن را نمایش می دهد و در تالار موزه کلیسا در معرض نمایش عموم قرار داده شده است.

فضای داخلی و تابلوهای زیبای کلیسای جامع سن رافینو ایتالیا

تابلوی نقاشی بسیار بزرگ موسوم به Madonna of the Rosary در سال ۱۵۸۱ میلادی توسط Lorenzo Doni و همچنین نقاشی دیواری روایت کننده زندگی حضرت مسیح که در قرن سیزدهم کشیده شده در کنار آثار هنری متعلق به هنرمندان قرن چهاردهم مانند Jacopo della Quercia و Filippo Lippi از زیباترین و مهم ترین آیتم های این بخش از کلیسا محسوب می شوند.

 

قلعه تاریخی روکا ماگیوره

قلعه زیبا و باشکوه Rocca Maggiore بر فراز تپه ای بلند و مشرف به شهر آسیزی واقع شده و معماری زیبای آن در مطابقت با جغرافیای محیط اطراف، یکی از زیباترین مناظر منطقه را تشکیل داده است. جذابیت این قلعه از آنجاست که از بیرون قلعه و حتی از نقاط مختلف شهر آسیزی، منظره ای زیبا و کامل برای عکاسی محسوب می شود و هم در بازدید از قلعه و بر فراز تپه ای که قلعه بر روی آن واقع شده است، منظره ای کم نظیر و زیبا از شهر آسیزی و مناطق اطراف در مقابل شما قرار می گیرد که بسیار دیدنی است.

قلعه تاریخی روکا ماگیوره ایتالیا - زیباترین دژهای اروپا

این قلعه یکی از مجموعه قلعه های قدیمی است که در اطراف شهر آسیزی و در راستای دیوار محافظ این شهر در سالهای بسیار دور ساخته شده بودند و بعدها در سال ۱۳۶۵ میلادی با نظارت کاردینال Cardinal Albornoz بطور کامل مورد بازسازی قرار گرفت و در بازه هایی تاریخی، محل اقامت پادشاهان و شخصیت های مهم تاریخی از جمله شاه فردریک دوم بوده است.

قلعه زیبای روکا ماگیوره در آسیزی ایتالیا - نمای زیبا از قلعه روکا

ساختار داخلی قلعه با راهروها، اتاق ها و انبارها و برج های دیده بانی و فضای سبزی که قلعه را احاطه کرده است مجموعه ای تاریخی و بسیار جذاب را برای گردشگران پدید آورده که البته مورد توجه آنان نیز قرار می گیرد.

 

معبد باستانی مینروا

معبد مینروا (Tempio di Minerva) دارای پیشینه ای باستانی است که به یک قرن پیش از میلاد مسیح برمی گردد و با بیش از دوهزار سال قدمت، کهن ترین جاذبه گردشگری در آسیزی بشمار می رود. این معبد در سال ۱۵۳۹ میلادی به کلیسای سانتاماریا دلامینروا (Church of Santa Maria della Minerva) تبدیل شد و بعدها در قرن هفدهم میلادی بطور کامل مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت هر چند ستون های اصلی آن با سبک و سیاق رومیان باستان همچنان بدون هرگونه تغییری باقی ماند.

معبد باستانی مینروا اسیزی ایتالیا

تصویری از معبد مینروا در یکی از آثار نقاشی گیوتو (Giotto) هنرمند مشهور ایتالیایی با پنجره هایی که توسط میله های فلزی محافظت شده اند نمایش داده شده است و برخی محققان با استناد به این نقاشی بر این باورند که این معبد در دوره ای تاریخی بعنوان زندان نیز مورد استفاده قرار داشته است. در مقابل معبد، برج تاریخی پالاتزو دل کاپیتانو (Palazzo del Capitano) واقع شده که قدمت آن به قرن سیزدهم میلادی برمی گردد که بازدید از آن نیز خالی از لطف نخواهد بود.

 

جاذبه های گردشگری شهر آسیزی : کلیسای تاریخی سانتا چیارا

کلیسای تاریخی Santa Chiara با سبک معماری زیبا و دیدنی گوتیک در سال ۱۲۶۵ میلادی و به افتخار سنت فرانسیس از شخصیت های مذهبی و محبوب مسیحیت ساخته شده است و آرامگاه سنت کلر (St. Clare) یکی دیگر از شخصیت های مذهبی مسیحی که در سال ۱۲۵۳ از دنیا رفت، در این کلیسا قرار دارد.

کلیسای تاریخی سانتا چیارا اسیزی ایتالیا - زیباترین کلیساهای ایتالیا

علاوه بر نمای بیرونی بسیار زیبای کلیسا که از جلوه و شکوهی تاریخی برخوردار است، فضای داخلی کلیسا نیز با بخش های مختلف شامل تالار اصلی، نمازخانه، محراب و محل شنیدن اعترافات مراجعه کنندگان هر یک به زیبایی هر چه تمام ساخته شده اند و با گذشت سالها همچنان از جلوه ای خاص برخوردارند. از دیدنی های مشهور این کلیسا باید به صلیب مقدس یا صلیب ناطق (Speaking Cross) اشاره کنیم که مطابق روایتی قدیمی، سنت فرانسیس شبی در هنگام دعا و مناجات از سمت این صلیب ندایی را دریافت کرده است (vai avanti e ricostruisci la mia casa) به معنای “برو و خانه من را بساز”.

طاق زیبای کلیسای سانتا چیارا در آسیزی ایتالیا - کلیساهای معروف ایتالیا

نقاشی های دیواری کلیسا اثر هنرمندان مختلف، نمایش دهنده روایاتی مذهبی از زندگی سنت فرانسیس و سنت کلر هستند و حال و هوایی بسیار زیبا و دیدنی به فضای داخلی کلیسا بخشیده اند. ممحوطه زیبا و تاریخی موسوم به Piazza Santa Chiara در مقابل ساختمان کلیسا از منظره ای بسیار دیدنی به ماطق اطراف برخوردار است.

 

جاذبه های گردشگری شهر آسیزی : میدان پیاتزا دل کمیونه

میدان اصلی شهر آسیزی (Piazza del Comune) که از دوران باستان محل فروم مرکزی شهر بوده است همچنان مهم ترین محل رفت و آمد و ملاقات اهالی شهر و همینطورزیباترین بافت تاریخی موجود در شهر آسیزی محسوب می شود.

میدان پیاتزا دل کمیونه - میدان مرکزی شهر آسیزی ایتالیا

در بازدید از محوطه سنگفرش شده و نوستالژیک این میدان که توسط ساختمان هایی قدیمی با نمای سنگی احاطه شده است، می توانید در فضای روبروی کافه ها نشسته و از اتمسفر دلچسب محیط و آب نمای سنگی و تاریخی آن لذت ببرید.

آبنما و فواره زیبای میدان پیاتزا دل کمیونه در آسیزی ایتالیا

میدان del Comune در فاصله ای بسیار نزدیک با سایت باستان شناسی Foro Romano و موزه تاریخ و هنر (Museo Civico) قرار دارد. معبد باستانی مینروا (Tempio di Minerva) و برج تاریخی دل کاپیتانو (Palazzo del Capitano) نیز در کنار برج ناقوس توره دل پوپولو (Torre del Popolo) که در ۱۳۰۳ میلادی ساخته شده است، در سمت دیگر این محوطه واقع شده اند.

 

جاذبه های گردشگری شهر آسیزی : گالری هنری شهر آسیزی

این گالری موسوم به Pinacoteca Comunale  مجموعه هنری شهر آسیزی که کلیساها و دیگر اماکن دارای قدمت تاریخی شهر گردآوری شده اند را در خود جای داده است.

گالری هنری شهر آسیزی - موزه هنری آثار نقاشی آسیزی

مجموعه آثار این گالری شامل آثار هنری و تابلوهای نقاشی و همینطور سازه های چوبی مور استفاده از ساختمان های تاریخی می باشد که اغلب به دوره زمانی قرن های ۱۴ تا ۱۷ میلادی تعلق دارند. از مهم ترین آثار موجود در این مجموعه می توان به تابلوی نقاشی Maestà اثر گیوتو در کنار آثاری از Pietro Perugino ، Ottaviano Nelli ، Andrea d’Assisi ، Nicolò di Liberatore و Puccio Capanna اشاره کرد.

 

جاذبه های گردشگری شهر آسیزی : صومعه تاریخی سن پیترو

صومعه تاریخی سن پیترو بر فراز تپه ای بلند در شمالغربی واقع شده و بعنوان مکانی برای زندگی و عبادت اعضای فرقه فرانسیس (Franciscan) بعد از مرگ این سنت فرانسیس در سال ۱۲۳۹ میلادی ساخته شده است اگرچه ساختمان اولیه آن قبل از مرگ فرانسیس و در حدود ۱۲۳۰ میلادی در این مکان ساخته شده بود.

صومعه تاریخی سن پیترو

این صومعه و مجموعه ساختمان های مجاور آن بلحاظ فرم معماری مورد توجه قرار دارند چراکه روند طولانی ساخت و تکمیل آنها موجب شده است هر یک با فرم و سبک معماری متفاوت ساخته شوند که مجموعه ای متضاد و البته دیدنی از سبک های معماری از رومن تا گوتیک را شامل می شود. برج ناقوس صومعه در ۱۲۳۹ میلادی تکمیل شده و محوطه ساختمان در مقابل منظره ای بسیار زیبا ساخته شده که بسیار دیدنی است.

صومعه سن پیترو در شهر آسیزی - بازدید از بهترین جاذبه های گردشگری شهر آسیزی

یک موزه هنری نیز در مجموعه وجود دارد که در فاصله سالهای ۱۴۷۱ تا ۱۴۸۴ ساخته شده و آثار هنری جالب توجهی را در خود جای داده است. ساختمان اصلی صومعه با معماری بسیار زیبا و پنجره هایی که با ظرافت تمام از جنس چوب ساخته شده و در حدود ۱۲۰۹ میلادی ساخته شده و با گذشت بیش از ۸۰۰ سال همچنان شکل اولیه خود را حفظ کرده است.

 

جاذبه های گردشگری شهر آسیزی : کلیسای سن دامیانو

کلیسای تاریخی و بسیار زیبای سن دامیانو (Convento di San Damiano) در مرکز شهر آسیزی واقع شده و در واقع توسط شخص سنت فرانسیس ساخته شده است. نکته جالب توجه درباره این کلیسا، زندگی سنت کلر در اینجا بوده است که بعد از مرگ او در ۱۲۵۳ میلادی، در همین کلیسا دفن شد و آرامگاه او نیز امروزه در این کلیسا قرار دارد.

کلیسای سن دامیانو در شهر آسیزی ایتالیا

کلیسای سن دامیانو همان کلیسایی است که سنت فرانسیس بعد از شنیدن نجوای که به اعتقاد او از جانب خداوند بوده است شروع به ساختن آن کرد. فضای داخلی کلیسا که بخش هایی از آن در قرن شانزدهم میلادی تکمیل شده است از سادگی و در عین حال زیبایی خاصی برخوردار است که هر بازدیدکننده ای را مجذوب خود می سازد و بر همین اساس در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو قرار گرفته است.

 

جاذبه های گردشگری شهر آسیزی : کلیسای چیزا نوا

کلیسای تاریخی Chiesa Nuova در سمت جنوب میدان اصلی شهر (Palazzo Comunale) قرار گرفته و مطابق روایات قدیمی در محل تولد سنت فرانسیس ساخته شده است.

کلیسای چیزا نوا شهر آسیزی - بهترین کلیساهای ایتالیا

مطابق اسناد تاریخی در سال ۱۶۱۳ یه فرمانده نظامی اسپانیایی که برای حفظ امنیت منطقه در آسیزی اقامت داشت، با دیدن خانه موسوم به خانه برناردونه (Casa di Pietro di Bernardone) که بعنوان محل تولد سنت فرانسیس شناخته می شد تصمیم به خرید خانه و ساخت یک کلیسا در این مکان گرفت. ساخت کلیسا با نظارت مستقیم او توسط Cesare Sermei و Giacomo Giorgetti از معماران مشهور منطقه آسیزی و با سبک معماری رنسانس ساخته شد. در بازدید از این کلیسای تاریخی می توانید از موزه جمه و جور کلیسا نیز دیدن کنید.

برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید