بهترین جاذبه های گردشگری شهر باری ایتالیا

در این مقاله ده مورد از بهترین جاذبه های گردشگری شهر باری را شامل شهر باستانی، منطقه ساحلی، ارگ تاریخی کاستلو… را خدمت شما معرفی میکنیم

  • تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 11
  • دیدگاه ها : صفر

شهر زیبا و بندری باری (Bari)، در جنوب ایتالیا در منطقه آپولیا (Apulia region) و در مجاورت دریای آدریاتیک (Adriatic Sea) واقع شده و بعد از بندر ناپل دومین مرکز مهم و استراتژیک ترانزیت و حمل و نقل کالا در کشور ایتالیا محسوب می شود. اهمیت شهر باری محدود به حوزه های اقتصاد و صنعت نیست و با پیشینه تاریخی بسیار طولانی و مکان های تاریخی و دیدنی پرتعدادی که این شهر در خود جای داده است یکی از مراکز گردشگری محبوب در کشور ایتالیا محسوب می شود. کشتی های اقیانوس پیما که در مسیرهای گردشگری دریای آدریاتیک و بخصوص به مقصد یونان سفر می کنند، در بین مسیر در بندر باری پهلو می گیرند و گردشگران مشتاق در فرصتی یک یا دو روزه در این شهر زیبا و تاریخی به گشت و گذار می پردازند.

معرفی ده مورد از بهترین جاذبه های گردشگری شهر باری و راهنمای سفر به این شهر جنوبی در ایتالیا

سفر به باری و بازدید از شهر جنوبی ایتالیا

واقعیت این است که بلحاظ تاریخی و در دوران باستان، بندر باری هرگز از اهمیتی خاص برخوردار نبود تا اینکه در قرن ۱۱ میلادی در دوره امپراطوری بیزانس این بندر بعنوان مرکز حمل و نقل دریایی در جنوب ایتالیا انتخاب شد و در ردیف مهم ترین شهرهای ایتالیا قرار گرفت. این روزها اگر به باری سفر کنید، خواهید دید که بنظر می رسد این شهر از دو شهر کاملاً متفاوت و جدا از هم تشکیل شده است. منطقه قدیمی و تاریخی شهر که تقریباً بدون هرگونه تغییری دست نخورده باقی مانده و همیشه مملو از جمعیت گردشگران مشتاق است و بخش مدرن شهر که با خیابان هایی زیبا و رنگارنگ به سمت جنوب کشیده شده است. شهر باری یکی از نقاط ایتالیا است که حال و هوای خاص خود را دارد و سفر به این شهر تجربه ای بیادماندنی خواهد بود. در این مطلب به معرفی تعدادی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر باری می پردازیم.

 

کلیسای جامع سن نیکولا

کلیسای جامع تاریخی سن نیکولا (San Nicola) در ابتدا محل زندگی سنت نیکلاس از شخصیت های مذهبی کشور ایتالیا بوده و بعدها در فاصله سالهای ۱۰۸۷ تا ۱۱۹۷ میلادی کار ساخت و تکمیل کلیسای جامع شهر باری در این مکان انجام شده است که یکی از کامل ترین نمونه های سبک معماری رومن در سراسر مناطق جنوب ایتالیا بشمار می رود.

کلیسای جامع سن نیکولا

محراب زیبای این کلیسا در کنار آثار هنری مانند تابلوی Madonna with Saints اثر هنرمند ایتالیایی  Vivarini که در سال ۱۴۷۶ میلادی خلق شده است و سری کاشی کاری هایی دیدنی در فضای داخلی کلیسا از جذاب ترین نکات دیدنی در بازدید از این کلیسا محسوب می شوند.

کلیسای سن نیکولا در شهر بندری باری ایتالیا

سرداب کلیسا که در سال ۱۶۸۴ به شکل کنونی ساخته شده در زیر ساختمان اصلی قرار گرفته و در واقع آرامگاه سنت نیکلاس در این محل قرار دارد. سنت نیکلاس در طی سفری به ترکیه از دنیا رفت و بدن او بعدها به باری بازگردانده شد. در دوره ای زمانی بقایای جسد او توسط ونیزی ها سرقت شد و در این شهر قرار گرفت و بعد از کشمکش های فراوان اعضای خانواده سنت نیکلاس موفق شدند بقایای او را به شهر زادگاه او برگردانند و سرانجام این کلیسا به افتخار این شخصیت مذهبی نامگذاری شد.

 

کلیسای تاریخی سن سابینو

کلیسای تاریخی سن سابینو (San Sabino) در دوره تاریخی امپراطوری بیزانس ساخته شده است و بعد از یک بار تخریب توسط نیروهای ارتش سیسیل در ۱۱۵۶ میلادی بطور کامل در قرن دوازدهم میلادی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.این کلیسا یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر باری محسوب میشود.

کلیسای تاریخی سن سابینو باری

بیشترین آثار و نشانه ها از ساختمان اولیه کلیسا در طبقه همکف و تالار اصلی ساختمان قابل مشاهده است گرچه مرمت کنندگان قرن دوازدهم تلاش کرده اند نسبت به معماری اولیه سبک رومی کلیسا وفادار بمانند، نشانه هایی از سبک معماری باروک در فضای داخلی کلیسا دیده می شود.

کلیسای سن سابینو در شهر باری - نمای داخلی کلیسای زیبا باری

در داخل کلیسا، آرامگاه سنت کلومبا (Saint Columba) و چند شخصیت مذهبی دیگر قرار دارد. چندین اثر نقاشی با قدمت تاریخی و ارزشمند مانند تابلوی موسوم به Madonna and the relics of Saint Sabinus که قدمت آن به سال ۸۴۴ میلادی برمی گردد در بین این اثار هنری خودنمایی می کند. در بخشی از سرداب کلیسا، مجموعه ای از آثار کشف شده که در کاوش های باستان شناسی در محدوده ساختمان کلیسا به دست آمده اند در معرض نمایش عموم قرار داده شده است. قدمت این آثار به دوران امپراطوری روم باستان و بخشی از آنها به قرون وسطی برمی گردد که مجموعه ای بسیار دیدنی را تشکیل داده اند.

 

شهر قدیم باری

شهر قدیم باری که این روزها منطقه تاریخی شهر محسوب می شود به Bari Vecchia مشهور است. خیابان های قدیمی و کوچه های سنگفرش شده باریک و تودرتو با حال و هوایی خاص و نوستالژیک و الگویی پرپیچ و خم که تا شمالی ترین نقطه محدوده شهر باری کشیده شده اند می توانند ساعتها شما را به خود مشغول کنند بدون اینکه حتی متوجه گذشت زمان شده باشید.

شهر قدیم باری در جنوب ایتالیا

خانه های قدیمی این منطقه از شهر با نمای بیرونی که اغلب به رنگ سفید نقاشی شده و درها و پنجره های چوبی در تلفیق با کوچه باغ های زیبا و قدیمی، منظره هایی بسیار زیبا خلق می کنند که جان می دهد برای ثبت عکس های یادگاری و بیادماندنی.

محله تاریخی و قدیمی شهر باری ایتالیا

در بین این کوچه ها و خیابان ها چندین کلیسای تاریخی نیز واقع شده اند که هر یک جذابیت های خاص خود را دارند و تازه به همه اینها باید میدان های کوچک و دوست داشتنی که در نقاط مرکزی هر یک از محله ها ساخته شده اند را اضافه کرد که مکان هایی بی نقص برای نشستن و غرق شد در حال و هوای زیبای این منطقه بشمار می روند.

مناطق ساحلی شهر باری ایتالیا

می توانید با خیال راحت چند ساعتی در این شهر قدیمی گم شوید و اصلاً هم نگران چگونه پیداشدن نباشید این منطقه کوچکتر از این حرفها است و از هر نقطه ای می توانید راه خود را به سمت کلیسای تاریخی سن نیکولا پیدا کنید.

 

ارگ تاریخی کاستلو

قلعه تاریخی شهر با معماری بسیار زیبا و دیدنی بیزانس قرن سیزدهم، در سمت غربی شهر قدیمی واقع شده و نامش در زبان ایتالیایی، بسادگی همان قلعه خودمان معنی می دهد و از جالبترین جاذبه های گردشگری شهر باری است.

ارگ تاریخی کاستلو شهر باری ایتالیا

آنچه امروزه از این قلعه می بینیم نتیجه بازسازی قلعه ای قدیمی در همین نقطه بوده است که در سال ۱۲۳۳ توسط پادشاه فردریک دوم انجام گرفته است. در قرن شانزدهم میلادی قلعه توسط خاندان حاکم بر شهر باری به قصری مسکونی تبدیل شد و بخش هایی جدید به ساختمان اولیه اضافه گردید که این روزها از نقاط دیدنی قلعه محسوب می شود.

قلعه تاریخی شهر باری با معماری بیزانس

سالها بعد این مجموعه تاریخی به زندان شهر تبدیل شد و دو برج دیده بانی که یادگار همین دوره تاریخی هستند امروز همچنان در محل خود پابرجا هستند. ساختمان اصلی قلعه این روزها محل موزه ای بسیار جالب و دیدنی است که تعداد زیادی از نسخه های کپی برابر اصل مجسمه ها و آثار هنری متعلق به دوره های زمانی رومن و بیزانس در آن در معرض نمایش عموم قرار داده شده است.

 

منطقه ساحلی شهر

ساحل زیبای شهر باری موسوم به Lungomare Nazario Sauro بدون شک یکی از زیباترین نقاط شهر محسوب می شود که در امتداد خط ساحلی واقع در شرق منطقه تاریخی شهر تا منطقه Mole San Antonio واقع شده است.

منطقه ساحلی شهر باری ایتالیا

لنگرگاهی قدیمی و کوچک که از سالهای بسیار دور در این منطقه قرار داشت به مرکزی تفریحی با یک گالری هنرهای مدرن (modern art) تبدیل شده است و بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری جدید و محبوب شهر باری شناخته می شود. بعد از این مرکز تفریحی در امتداد خط ساحلی، بندر کوچک Porto Vecchio واقع شده که بسیار موردتوجه گردشگران قرار دارد.

منطقه بندری و ساحلی شهر باری - دیدنی های باری در جنوب ایتالیا

اگر در ساعات صبحگاه سری به اینجا بزنید می توانید به تماشای ماهیگیرانی که در حال تخلیه ماهی های صیدشده در شب هستند بپردازید. در بقیه ساعات روز می توانید از منظره قایق های رنگارنگ که بر روی آبهای آرام بندر بالا و پایین می روند لذت ببرید.

 

جاذبه های گردشگری شهر باری : منطقه تاریخی بورگو موراتیانو

منطقه تاریخی Borgo Murattiano مرکز تجاری و داد و ستد بندر باری محسوب می شود که از سالهای دور تا به امروز این جایگاه را برای خود حفظ کرده است. خیابان های قدیمی این منطقه برخلاف خیابان های شهر قدیم باری باریک و پرپیچ و خم نیستند و با نظمی خاص ردیف هایی از ساختمان هایی قدیمی و البته باشکوه و وقار ناشی از گذر زمان را در خود جای داده اند. اغلب ساختمان های این منطقه در اولین سالهای قرن نوزدهم ساخته شده اند و سبک معماری بکاررفته در ساخت نمای بیرونی این ساختمانها یکی از محبوب ترین سبک ها در ایتالیا محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری شهر باری : منطقه تاریخی بورگو موراتیانو

از مشهورترین ساختمان های تاریخی در این منطقه می توان به سالن تئاتر Margherita Theater در حدفاصل میدان دلا لیبرتا و سالن تئاتر Municipal Theater ، قصر تاریخی Prefecture Palace متعلق به قرن نوزدهم، قصر تاریخی Fizzarotti Palace با سبک معماری زیبای گوتیک، خیابان قدیمی و زیبای Via Sparano و همچنین قصر تاریخی Mincuzzi Palace اشاره نمود.

 

میدان پیاتزا مارکانتیله

میدان قدیمی Piazza Mercantile یکی از نقاط بسیار دوست داشتنی شهر باری در مجاورت محله قدیمی Borgo Vecchio محسوب می شود که با محوطه ای بزرگ برای پیاده روی و کافه های دنج و رستوران هایی با حال و هوای خودمانی، محبوب ترین مکان برای قرارملاقات های اهالی شهر باری بشمار می رود.

میدان پیاتزا مارکانتیله شهر باری ایتالیا

در سالهای دور در قرون وسطی این میدان حال و هوایی کاملاً متفاوت با وضعیت این روزها را داشت و در واقع محل مراسم عمومی مانند مجازات مجرمان بشمار می رفت که ستون سنگی مشهور به Colonna della Giustizia در گوشه این میدان یادگاری از همان روزهای نه چندان دلپذیر است.

 

گالری ایالتی هنر

گالری ایالتی (Pinacoteca Provinciale) مجموعه هایی بسیار دیدنی از آثار هنری متعلق به قرن های یازدهم تا نوزدهم میلادی را در خود جای داده است و یکی از بهترین مجموعه های هنری از آثار هنرمندان و بخصوص نقاشان جنوب ایتالیا و بخصوص منطقه مشهور توسکانی بشمار می رود.

گالری ایالتی هنر - موزیه هنری شهر باری ایتالیا

بخشی از این مجموعه باارزش به آثاری از هنرمندان ونیزی در قرن های ۱۵ و ۱۶ میلادی اختصاص دارد که در کنار مجموعه آثار هنری قرون وسطی قرار گرفته اند و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر باری بخصوص برای علاقمندان به هنر نقاشی را پدید آورده اند. از مشهورترین هنرمندانی که آثار آنها در این گالری نگهداری می شود می توان به پائولو ورونزه و جیوانی بلینی اشاره کرد.

 

جاذبه های گردشگری شهر باری : شهر کوچک و زیبای آلتامورا

شهر زیبای آلتامورا (Altamura) در جنوب باری واقع شده و یکی از زیباترین شهرهای منطقه محسوب می شود که در کنال شگفتی در هزاره جدید همچنان در احاطه دیوارهای محافظ و تاریخی خود قرار دارد. کلیسای جامع آلتامورا که در قرن ۱۳ میلادی ساخته شده با وجود تخریب در اثر زلزله ای مهیب در قرن شانزدهم بطور کامل بازسازی شده و یکی از زیباترین مکان های تاریخی و مذهبی در منطقه محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری شهر باری : شهر کوچک و زیبای آلتامورا در مجاورت باری

دیوارنوشته ها و نمای بیرونی بسیار زیبای این کلیسا یکی از بهترین و سالم ترین نمونه های تاریخی از نوع خود در سراسر ایتالیا محسوب می شود که مملو از جزییات و نمادهای مذهبی در کتاب مقدس می باشد. بازدید از کلیسای جامع در کنار معماری بسیار زیبا و دوست داشتنی شهر آلتامورا سفری کوتاه به این شهر کوچک را در لیست بازدید پیشنهادی ما قرار داده است.

 

شهر باستانی اگنازیا

شهر باستانی Egnazia در جنوب شرقی بندر باری واقع شده و قدمت آن به سیزده قرن پیش از میلاد مسیح برمی گردد که بصورت یکی از سکونتگاه های منطقه در مجاورت دریای آدریاتیک جمعیت زیادی را در خود جای داده بود و بعدها به یکی از شهرهای مهم درر قلمرو امپراطوری رومن تبدیل شد.

شهر باستانی اگنازیا در شهر باری ایتالیا - ساختمانهای قدیمی شهر اگنازیا

در سفر به این منطقه ابتدا باید سری به موزه باستان شناسی بزنید و از کشفیات باستان شناسی و آثاری که در این منطقه کشف شده اند دیدن کنید. سایت باستان شناسی اگنازیا از سه بخش تشکیل شده است. باقت اصلی شهر، منطقه necropolis و منطقه acropolis که دیوارها و بناهای بجامانده در این مناطق نشانه هایی ماندگار از تمدن بزرگ رومن و یونان باستان را به نمایش گذاشته اند.

سفر به شهر باری و بازدید از اگنازیا

این شهر باستانی در دوران امپراطوری رومن یکی از مهم ترین مراکز بندری در مجاورت دریای آدریاتیک بشمار می رفت اما به تدریج از قرن دهم میلادی رو به افول گذاشت و از جمعیت آن به سرعت کاسته شد تا اینکه کاملاً متروک و ویرانه شد. این روزها بخش های زیادی از جاده اصلی منتهی به شهر، آمفی تئاتر رومی، فروم اصلی شهر و عبادتگاه عمومی شهر همچنان باقی مانده و بازدید از آنها فرصتی ایده آل برای گردشگران علاقمند به تاریخ روم باستان محسوب می شود.

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید