بهترین جاذبه های گردشگری شهر بولونیا ایتالیا

راهنمای سفر و آشنایی با مهمترین مراکز توریستی و جاذبه های گردشگری شهر بولونیا شامل کلیساها، میادین تاریخی و موزه ها، بازار قدیمی پیاتزولا، برج های کج و…

  • تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 9
  • دیدگاه ها : صفر

بولونیا (bologna)، شهری زیبا و تاریخی و مرکز استان امیلیا رومانیا است که در شمال ایتالیا واقع شده و یکی از مراکز گردشگری محبوب در کشور ایتالیا محسوب می شود. بولونیا بطور سنتی در کنار شهرهایی مانند رم، میلان و فلورانس قرار نمی گیرد اما جالب است بدانید که قدیمی ترین دانشگاه جهان در این شهر قرار دارد و مقر اصلی کمپانی های خودروسازی لامبورگینی، مازراتی، فراری و نیز کمپانی موتورسیکلت سازی دوکاتی در بولونیا واقع شده اند که این شهر را به یکی از مراکز مهم و پردرآمد صنعتی کشور ایتالیا بدل نموده است.

آشنایی با مهمترین مراکز توریستی و جاذبه های گردشگری شهر بولونیا در کشور زیبای ایتالیا

بلحاظ معماری شهر بولونیا یکی از زیباترین مجموعه های معماری شهری در ایتالیا را در خود جای داده و خیابان های سنگفرش و ساختمان های آجری از نمادهای اصلی معماری بولونیا محسوب می شوند. در این مطلب به معرفی تعدادی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر بولونیا می پردازیم.

 

میدان های تاریخی ماگیوره و دل نوته نو

میدان های تاریخی Piazza Maggiore و Piazza del Nettuno در قلب مرکز شهر بولونیا مهم ترین و محبوب ترین مراکز اجتماعی و قرارملاقات های اهالی بولونیا محسوب می شوند. صدای گپ و گفتگوی مردم که گهگاه با صدای خنده افراد و همینطور صدای فواره آب نمای زیبای نیپون (Neptune Fountain) حال و هوایی بسیار رویایی و دل انگیز به این محوطه بخشیده است.

میدان های تاریخی ماگیوره و دل نوته نو

این میدان در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده و یکی از زیباترین سازه های آب نما در نوع خودش بشمار می رود. مهم ترین نکته درباره این میدان این است که بسیاری از جاذبه های گردشگری شهر بلونیا در فاصله کوتاه پیاده روی از اینجا قرار دارند.

مجسمه های زیبا در میدان تاریخی Piazza del Nettuno شهر بلونیا

تعدادی از مهم ترین خیابان ها و مراکز خرید بولونیا در مجاورت این میدان ها قرار دارند از جمله خیابان آزادی (Via dell’Indipendenza) خیابان گالریا با استودیوهای هنری متعدد (Via Galleria) و خیابان زیبا و کلاسیک دلا آرچیگیناسیو (Via dell’Archiginnasio) که از مقابل کلیسای تاریخی San Petronius عبور می کند.

میدان های تاریخی ماگیوره در مرکز شهر بلونیا در شمال ایتالیا

در میدان ماگیوره (Piazza Maggiore) ساختمان تاریخی Palazzo del Podestà که قصر قدیمی حاکم بولونیا بوده است با برج زیبای دل آرنگو (Torre dell’Arengo) خودنمایی می کند که در ۱۲۵۹ میلادی ساخته شده است. یکی از جاذبه های این برج این است که زمزمه و نجوای افرادی که در یک گوشه از ساختمان داخلی برج قرار دارند توسط افرادی که در طرف مقابل ایستاده اند با وضوح کامل شنیده می شود.

 

کلیسای تاریخی سن پترونیو

وقتی کار ساخت کلیسای جامع سن پترونیو (San Petronio) که یک سمت از میدان Piazza Maggiore را بطور کامل در اختیار خود دارد در سال ۱۳۹۰ میلادی آغاز شد، حتی قرار بود از کلیسای سنت پیتر شهر رم نیز بزرگتر باشد اما روند ساخت کلیسا مطابق طرح اولیه پیش نرفت با اینحال همچنان یکی از بزرگترین کلیساهای کشور ایتالیا محسوب می شود. نیمی از نمای عظیم بیرونی کلیسا هرگز به اتمام نرسید و تا به امروز به همان شکل باقی مانده است. نسخه اصلی طرح ها و نقشه های اولیه کلیسا در موزه ای کوچک در پشت ساختمان کلیسا در معرض نمایش قرار داده شده که اغلب توسط Andrea Palladio تهیه شده اند.

کلیسای تاریخی سن پترونیو شهر بلونیا

فضای داخلی کلیسا اگرچه، کاملاً مطابق طرح ها و نقشه های اولیه ساخته شده است و در واقع یکی از بهترین و کامل ترین نمونه های معماری گوتیک در سراسر کشور ایتالیا شناخته می شود.

فضای داخلی کلیسای زیبای سن پترونیو  شهر بلونیا

فضای داخلی چنان هنرمندانه و استادانه طراحی و اجرا شده است که هر یک از نمازخانه های داخل خود مانند کلیساهایی کوچکتر در قلب ساختمان اصلی کلیسا بنظر می آیند و طرح های بکاررفته در دیوارها و همینطور کف وسیع ساختمان کلیسا از زیباترین طرح های سنگی در مکان های مذهبی ایتالیا محسوب می شوند.

 

برج های کج بولونیا

در حالیکه بسیاری برج کج پیزا را تنها برج دارای انحراف در دنیا تصور می کنند، بولونیا نه یک برج بلکه نزدیک به هشتاد برج کج دارد که برخی از آنها که همچنان پابرجا مانده اند، حتی بنظر می رسد نسبت به برج پیزا انحراف بیشتری هم دارند!

برج های کج بولونیا - جاذبه های گردشگری شهر بولونیا

در قرن دوازدهم میلادی بیش از ۱۰۰ برج با مقادیر مختلف انحراف در بولونیا وجود داشت و در واقع بولونیا را می توان اولین شهر جهان با منظره ای مدرن از دهها آسمانخراش قلمداد کرد که یکی از عجیب ترین موارد در تاریخ معماری شهری محسوب می شود. در بین این برج ها که تعداد زیادی از آنها در گذر زمان تخریب شده اند، دو برج مشهور به Leaning Towers با گذشت نزدیک به ۸۰۰ سال همچنان پابرجا مانده و از شهرت بسیاری برخوردار هستند.

مجسمه های شهر بلونیا - برج کج بلونیا

اغلب برج های بولونیا توسط خانواده های مشهور و ثروتمند شهر با هدف دیده بانی و نظارت بر مناطق اطراف شهر بولونیا ساخته شدند و در مواقع حملات دشمنان، از این برج ها بعنوان پناهگاه نیز استفاده می شد و در فرهنگ اجتماعی آن روزهای بولونیا، ساختن و در اختیار داشتن این برج ها نشانه ای از اعتبار و وجه اجتماعی خانواده ها بشمار می رفت.

راه پله برجهای دوقلوی کج ایتالیا در شهر بلونیا

برج Torre Garisenda با ۴۸ متر ارتفاع، یکی از بلندترین برج های تاریخی بولونیا است که با وجود حدود ۱۳ متر انحراف از سطح مقطع، بیش از ۸ قرن پابرجا مانده و اگر از ۴۹۸ پله این برج بالا بروید می توانید منظره ای بی نظیر از شهر بولونیا را تماشا کنید.

 

مجموعه تاریخی سانتو استفانو

کلیساهای بولونیا برخلاف کلیساهای تاریخی در دیگر شهرهای ایتالیا، دارای گنجینه های جواهرات و سنگ های قیمتی یا آثار باارزش هنری نیستند اما جذابیت آنها در معماری منحصربفرد و شکوه تاریخی انها نهفته است. مجموعه مذهبی و تاریخی Santo Stefano در واقع مجموعه ای از هشت ساختمان تاریخی است که به گهواره ایمان (cradle of faith) شهرت دارند و در فاصله قرن های ۱۰ تا ۱۳ میلادی ساخته شده اند و آرامگاه تعداد زیادی از شخصیت های مورد احترام مذهبی در بولونیا را در خود جای داده اند.

مجموعه تاریخی سانتو استفانو

کلیسای اصلی این مجموعه Chiesa del Crocifisso نام دارد که در قرن ۱۲ ساخته شده و محراب اصلی آن دارای قدمتی نزدیک به هزار سال است. کلیسای Santo Sepolcro با محوطه بسیار زیبا که توسط ایوان هایی دو طبقه احاطه شده یکی از زیباترین نمونه های بجامانده از معماری سبک روم باستان در بولونیا محسوب می شود و سومین کلیسا، تلفیقی بسیار زیبا و دیدنی از سبک های معماری بیزانس و رومن همراه با مجموعه ای دیدنی از کاشی و موزاییک های مشهور رومی به چشم می خورد که بسیار دیدنی هستند.

 

موزه باستان شناسی بولونیا

حتی آنها که علاقه خاصی به بازدید از موزه ها و مکان های باستانی ندارند در بازدید از موزه باستان شناسی بولونیا (Museo Civico Archeologico) بسیار لذت خواهند برد.

موزه باستان شناسی بولونیا - دیدنی های بلونیا

یافته های باستان شناسی متعلق به دوران ماقبل تاریخ و قبل از میلاد مسیح در کنار گنجینه هایی غیرقابل قیمت گذاری از تمدن های سلتیک (Celtic)، یونان (Greek)، مصر باستان (Egyptian) و تمدن روم باستان در بخش های مختلف به زیباترین شکل ممکن در معرض نمایش علاقمندان قرار گرفته اند و بخصوص گنجینه مصر باستان این موزه در بین سه گنجینه برتر موجود در کشور ایتالیا محسوب می شود.

آثار تاریخی داخل موزه باستانشناسی بلونیا ایتالیا

موزه باستان شناسی بولونیا برخلاف عنوانش یکی از مدرن ترین موزه های ایتالیا بلحاظ فناوری های امنیتی و نورپردازی محیط داخلی می باشد و بازدید از این موزه بدون شک تجربه ای شیرین و بیادماندنی خواهد بود.

 

کلیسای سن دومینیکو

سنت دومینیک یکی از شخصیت های مذهبی مسیحیت بود که در سال ۱۲۲۱ میلادی از دنیا رفت و کلیسای سن دومینیکو در محل آرامگاه او ساخته شده است. آرامگاه او با سنگ مرمر ساخته شده است و کارهای هنری انجام شده در این کلیسا توسط دو هنرمند بزرگ ایتالیایی Michelangelo  و Nicola Pisano انجام شده است.

کلیسای سن دومینیکو شهر بلونیا ایتالیا - کلیساهای تاریخی و دیدنی اروپا

گنجینه هنری کلیسا تنها به این موارد ختم نمی شود و طراحی داخلی کلیسا که به تمامی از چوب ساخته شده یکی از شاهکارهای هنرمند ایتالیایی Damiano da Bergamo محسوب می شود که حتی در برخی منابع هنری بعنوان هشتمین مورد در لیست عجایب هفتگانه اضافه شده است!

 

اتاق نیایش باتوتی

کلیسای سانتا ماریا دلا ویتا (Santa Maria della Vita) مهمترین نمونه معماری باروک در بولونیا محسوب می شود. دیدنی های منحصربفرد این کلیسا شامل مجسمه های مشهور Compianto sul Cristo Morto اثر هنرمند ایتالیایی Niccolò dell’Arca ، محراب زیبای کلیسا و بالاخره، اتاق مخصوص نیایش مشهور به Oratory of Battuti است که بعد از مرمت و بازسازی اخیراً امکان بازدید عمومی از آن فراهم شده است.

اتاق نیایش باتوتی در کلیسای سانتا ماریا دلا ویتا بلونیا

سراسر این اتاق با نقاشی های دیواری و همینطور بر روی سقف و مجسمه هایی همگی با مضامین مذهبی پوشیده شده است و برای اینکه به گردن خود آسیبی وارد نکنید حتماً از نیمکت هایی که برای بازدیدکنندگان مهیا شده است استفاده کنید. احتمالاً جذاب ترین آیتم در این اتاق، مجسمه زیبای مرگ باکره (Death of the Virgin) اثر Alfonso Lombardi است.

مجسمه مرگ باکره در اتاق نیایش کلیسای سانتا ماریا دلا ویتا شهر بلونیا

 

کلیسای تاریخی سن پیترو

کلیسای تاریخی Basilica di San Pietro در سال ۹۱۰ میلادی ساخته شده اما طی این مدت طولانی بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و امروزه می توان این کلیسا را نمونه ای از سبک معماری باروک بشمار آورد.

کلیسای تاریخی سن پیترو بلونیا

این کلیسا از معدود کلیساهای تاریخی در بولونیا است که دارای گنجینه مخصوص تاریخی است و ابزار مورد استفاده در مراسم مذهبی که در این گنجینه وجود دارند تنها برای مراسم خاص مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از این آیتم ها در گذشته به پاپ های قبلی تعلق داشته که آخرین آیتم در سال ۱۹۹۶ به گنجینه کلیسای سن پیترو اضافه شده است.

فضای داخلی و تالار اصلی کلیسای سن پیترو بلونیا

 

گالری ملی هنر بولونیا

گالری ملی (Pinacoteca Nazionale) بهترین مکان برای آشنایی با هنرمندان مشهور و گمنام اهل بولونیا و مناطق اطراف این شهر و همینطور بازدید و تماشای آثار این هنرمندان محسوب می شود که مجموعه ای غیرقابل قیمت گذاری از آثار هنری متعلق به قرن های ۱۳ تا ۱۹ میلادی را در خود جای داده و در معرض نمایش عموم قرار داده است.

گالری ملی هنر بولونیا

بسیاری از این آثار در گذر سالهای دراز از مکان های عمومی یا کلیساهای قدیمی و در حال تخریب گردآوری و در واقع نجات داده شده اند و در مواردی حتی بصورت غنیمت های جنگی در کشورهای دیگر نگهداری می شدند از جمله تابلوهایی که توسط ناپلئون بناپارت به موزه لوور انتقال داده شده بود و با روش های دیپلماسی به بولونیا بازگردانده شده اند.

 

بازار قدیمی پیاتزولا

بازار La Piazzola قدیمی ترین و بزرگترین بازار فعال در بولونیا است که از سال ۱۲۵۱ میلادی برپاشده و تا به امروز فعال است بطوریکه بیش از ۴۰۰ غرفه فروش انواع محصولات و کالا ها از مواد غذایی و میوه و سبزیجات تا پوشاک و آیتم های هنری و عتیقه در این بازار به فروش می رسند.

بازار قدیمی پیاتزولا در شهر یلونیا

اگر اهل پرسه زدن در بارهای محلی باشید و اصول چانه زنی را بلد باشید می توانید سوغاتی های بسیار کمیاب و منحصربفردی را در بین بساط فروشندگان این بازار پیدا کنید و به خانه بیاورید.

برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید