معرفی بهترین جاذبه های گردشگری ونیز

آشنایی با ۲۰ تا از بهترین جاذبه های گردشگری ونیز در کشور ایتالیا به همراه عکسهای زیبا و اطلاعات مورد نیاز.

  • تاریخ انتشار : ۲ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 29
  • دیدگاه ها : صفر

بازدید از شهری مانند ونیز، با ویژگی های جغرافیایی خاص و جاذبه های گردشگری متعدد که در گوشه و کنار نقاط مختلف آن واقع شده اند، می تواند در عین جذابیت و لذت بخش بودن کمی نیز چالش برانگیز باشد. در این شهر گاهی عبور از یک پل و گذر از یک کانال براحتی می تواند شما را از مسیر درست برای بازدید از جاذبه های گردشگری ونیز منحرف کند هر چند گم شدن در ونیز همیشه پایانی خوب دارد و بهرحال خود را در مقابل یک مکان دیدنی دیگر خواهید یافت.

آشنایی با بهترین و جذابترین جاذبه های گردشگری ونیز و راهنمای بازدید از این شهر

در هنگام گشت و گذار در شهر ونیز، همیشه یک نکته را به یاد داشته باشید، تقریباً تمام مسیرهای اصلی در شهر ونیز به کانال بزرگ (Grand Canal) و یا میدان تاریخی و زیبای سن مارکو (Piazza San Marco) ختم می شوند. منطقه سن مارکو که از سه جهت توسط کانال بزرگ ونیز احاطه شده است و تعداد زیادی از کلیساهای تاریخی و موزه های دیدنی ونیز در این منطقه قرار دارند. بقیه هر یک از جزیره های کوچک تشکیل دهنده شهر ونیز، تعدادی از جاذبه های دیدنی شهر را در خود جای داده اند. در این مطلب به معرفی تعدادی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ونیز می پردازیم.

 بهترین جاذبه های گردشگری ونیز و راهنمای بازدید از این شهر

شاید تهیه لیستی از جاذبه های دیدنی ونیز، بهترین ایده ممکن نباشد چراکه هر گوشه کنار این شهر حتی ساده ترین ساختمان قدیمی که در مجاورت یکی از کانال های زیبا و آرام این شهر قرار گرفته، می تواند جاذبه ای دیدنی محسوب شود. اما به رسم همیشگی، لیستی از بهترین جاذبه های گردشگری این شهر تهیه کرده ایم و در این مطلب، به شما عزیزان تقدیم می کنیم ، با نغمه ها همراه باشید.

 

کلیسای جامع تاریخی سنت مارک ( Mark’s Basilica)

بدون شک مشهورترین کلیسای تاریخی در شهر ونیز که نمای بیرونی آن با معماری زیبا و تماشایی بیزانس (Byzantine) خود به تنهایی یکی از شاهکارهای هنری معماری ایتالیا محسوب می شود و از شهرتی جهانی برخوردار است. استفاده از موزائیک های طلایی و نقش هایی که در سردرب اصلی کلیسا بکار رفته جلوه ای خاص به این کلیسا بخشیده است و دیوارهای بلند و گنبد بزرگ بنای کلیسا نشان از اهمیت و جایگاه این کلیسا بعنوان یکی از مهم ترین مراکز مذهبی در ایتالیا بوده است.

کلیسای جامع تاریخی سنت مارک ( Mark's Basilica)

فضای داخلی کلیسا نیز چیزی از جذابیت های بیرونی آن کم ندارد و گنجینه های هنری و تاریخی متعلق به دوره های تاریخی مختلف کشور ایتالیا در اینجا نگهداری شده و در معرض نمایش عموم قرار دارد. آثاری از هنرمندان مشهور ونیز مانند Titian و Tintoretto  در کنار مجسمه طلایی Pala d’Oro و مجموعه ای از ۲۰۰۰ سنگ قیمتی از دیدنی های کلیسای جامع سنت مارک بشمار می روند.

کلیسای جامع تاریخی سنت مارک ونیز

ستون های داخل ساختمان و سقف بلند که در زیر گنبد کلیسا قرار دارد بسیار باشکوه و زیباست و احتمالاً دقایقی طولانی شما را به خود مشغول خواهد ساخت و همینطور کف سالن کلیسا با سنگ زیبای مرمر پوشیده شده و بسیار دیدنی است.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : میدان سنت مارک ( Mark’s Square)

محوطه بسیار وسیع بزرگترین میدان ونیز که هماهنگی بسیار زیبا و هنرمندانه با معماری اطراف آن بسیار به چشم می آید اما فراتر از معماری جالب توجه این میدان و محوطه زیبای آن، میدان سنت مارک در واقع اتاق نشیمن مردم ونیز محسوب می شود!

میدان سنت مارک ( Mark's Square)

این میدان محل رفت و آمد، پیاده روی و قرارملاقات های روزانه مردم ونیز است و بخصوص برای گردشگرانی که به ونیز سفر می کنند، میدان سنت مارک نقطه شروع گشت و گذار در این شهر محسوب می شود. هر گردشگری که در مسیرهای متعدد پیاده روی یا در عبور از کانال های ونیز احساس کند گم شده است تنها کافیست به میدان سنت مارک برگردد و دوباره همه چیز به وضعیت عادی برخواهد گشت!

میدان تاریخی و زیبای سنت مارک - میدان مرکزی ونیز ایتالیا

در اطراف میدان، غرفه هایی بسیار زیبا قرار دارند که در زیر سایه آنها ردیفی از مغازه ها و کافه های مد روز فعالیت می کنند. بطور کلی فضای محوطه میدان و ساختمان ها و سازه های اطراف آن در مطابقت و هارمونی کامل با کلیسای سنت مارک ساخته شده و بنظر می رسد معماران سازنده این محوطه را بعنوان پیش درآمدی برای عبور و سپس ورود به کلیسا در نظر گرفته اند. در بالای برج های آجری که در نقاط مختلف محوطه میدان ساخته شده اند مناظری زیبا از محوطه میدان در مقابل بازدیدکنندگان قرار می گیرد که بازدید از آنها برای عموم گردشگران آزاد است.

 

قصر تاریخی دوکاله (Palazzo Ducale)

این قصر توجه تمام گردشگران را در همان ابتدای ورود به ونیز به سمت خود جلب می کند و با توجه به معماری خاص این بنا که در دو طرف یکی از کانال های ونیز ساخته شده و توسط پلی سنگی و بسیار زیبا این دو بخش ساختمان به یکدیگر متصل شده اند و از این لحاظ یکی از بناهای منحصربفرد شهر ونیز محسوب می شود. بزرگی و مساحت ساختمان قصر هر بازدیدکننده ای را تحت تأثیر قرار می دهد و ظرافت های بکاررفته در معماری بنای قصر یکی از مهم ترین و زیباترین نمونه های هنر معماری گوتیک در سبک ونیزی بشمار می رود که بدون شک هیچ نمونه مشابه ای برای آن در جهان وجود ندارد.

قصر تاریخی دوکاله - جاذبه های گردشگری ونیز

زیبایی و هنر معماری بکاررفته در این قصر تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد و آثاری فاخر از هنرمندان مشهور وینزی مانند Tintoretto که نقاشی Paradise  اثر این هنرمند بزرگترین نقاشی جهان محسوب می شود در این قصر وجود دارند. با شرکت در تورهای مخصوص بازدید ازاین تحت عنوان Doge’s Palace Ticket and Tour قصر اجازه خواهید داشت از روی پل تاریخی ارتباطی دو سمت ساختمان عبور کنید که بازدید از آن برای بازدیدکنندگان عمومی ممنوع شده است.

 

کانال بزرگ ونیز (Canale Grande)

کانال بزرگ ونیز بزرگترین مسیر آبی است که از قلب شهر ونیز عبور می کند و با پیچ و خم هایی تماشایی از نقاط مختلف شهر می گذرد و مهم ترین نقاط ونیز مانند Piazza San Marco، Rialto Bridge و ایستگاه قطار ونیز را به یکدیگر متصل می سازد. عرض این کانال به اندازه ای است که در طول مسیر ۳٫۸ کیلومتری این کانال تنها ۴ پل بر روی آن ساخته شده است و برای عبور از بخش های مختلف این مسیر، باید از پل های کوچکی که بر روی کانال های باریک تر منشعب از این کانال ساخته شده اند استفاده کنید.

بازدید از کانال بزرگ ونیز (Canale Grande)

کانال بزرگ ونیز در واقع مشخصه و نماد اصلی ونیز محسوب می شود و نقش اصلی و دائمی را در زندگی تمامی اهالی ونیز در طول تاریخ پیدایش این شهر داشته است و همچنان دارد. تقریباً تمام کانال های کوچک و بزرگ ونیز در نهایت به همین کانال متصل بوده و منتهی می شوند و تمام قصرهای متعلق به خانواده های مشهور و معتبر ونیز با معماری خاص گوتیک یا رنسانس که تنها در شهر ونیز دیده می شود، از یک سو مجاور به این کانال ساخته شده اند.

کانال آب اصلی شهر ونیز در ایتالیا

بازدید و گشت و گذار و قایق سواری در کانال بزرگ احتمالاً اولین گزینه موردعلاقه برای تمام گردشگرانی محسوب می شود که به ونیز سفر می کنند. اگرچه در هنگام روشنایی روز و تابش آفتاب کانال و مناظر اطراف آن زیبایی خاصی دارد و اما نمی توان از زیبایی کانال در هنگام شب و انعکاس نور و چراغهای ساختمان ها و مغازه های مجاور در آبهای کانال براحتی گذشت.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : پل تاریخی ریالتو (Ponte di Rialto)

زمانی تنها پل سنگی ساخته شده بر روی کانال بزرگ ونیز بوده است و در مجاورت Rivus Altus اولین محله مسکونی ونیز در حدود سال ۱۵۸۸ میلادی ساخته شده است. در گذشته در این نقطه از کانال پلی چوبی قرار داشت که در اثر سیلاب تخریب شد و سپس تصمیم بر ساخت این پل گرفته شد تا ارتباط بین دو طرف کانال برای داد و ستد و انتقال کالا و اجناس مختلف امکان پذیر شود. بعد از ساخت پل و تکمیل بنای آن، ونیزی ها تا آنجا به وجد آمده بودند که ردیف هایی از مغازه ها نه تنها در مجاورت دو سوی پل بلکه بر روی پل نیز ساخته شد که سالها بعنوان مشهورترین بازار ونیز مورد توجه قرار داشت.

پل تاریخی ریالتو (Ponte di Rialto)

امروزه پل تاریخی ریالتو یکی از جذاب ترین نقاط دیدنی شهر ونیز برای گردشگران محسوب می شود بخصوص برای ثبت عکسهای یادگاری از سفر به ونیز که حداقل یک بار در طول سفر به ونیز به این نقطه سری می زنند و در آنجا به گشت و گذار می پردازند. کلیسای تاریخی San Bartolomeo در نزدیکی پل قرار دارد که یکی از مکان های تاریخی جالب توجه ونیز بشمار می رود. در سوی دیگر پل، بازار قدیمی همچنان پابرجاست که امروزه بهترین و تازه ترین میوه ها و سبزیجات و انواع مواد غذایی و ادویه ها در کنار ماهی و غذاهای دریایی در این بازار عرضه می شود. محله ها و کوچه های باریک و سنگفرش این محدوده از شهر ونیز با حال وهوایی قدیمی و نوستالژیک از نقاط محبوب ونیز نزد گردشگران محسوب می شود.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : تالار تاریخی اسکولا گرانده (Scuola Grande di San Rocco)

این ساختمان تاریخی با نمای بسیار زیبا ساخته شده از سنگ های مرمر سفید در فاصله سالهای ۱۵۱۵ تا ۱۵۶۰ ساخته شده و بخش های زیادی از نمای داخلی ساختمان توسط هنرمندان بزرگ ونیزی ساخته شده و بخصوص نقاشی هایی از هنرمند ونیزی Tintoretto  که بر روی سقف ساختمان کشیده شده است از زیباترین شاهکارهای هنری موجود در شهر ونیز بشمار می رود که بصورت دایره وار بر فراز دیوارها و سقف بلند ساختمان خودنمایی می کند.

تالار تاریخی اسکولا گرانده ونیز (Scuola Grande di San Rocco)

آثاری از  که در سالهای ۱۵۶۴ تا ۱۵۷۶ خلق شده اند مانند The Glorification of St. Roch، Christ before Pilate و اثر شاهکار مصلوب شدن مسیح (The Crucifixion) نیز در این ساختمان قرار دارند. واقعیت این است که معماران سازنده در نورپردازی طبیعی ساختمان موفق نبوده اند و این در کنار فضا و رنگ بندی تاریک بسیاری از آثار نقاشی موجود در ساختمان باعث شده است که بدون استفاده از نور غیرطبیعی نتوان از نقاشی ها بازدید نمود اما نقاشی های روی سقف ساختمان بخوبی قابل مشاهده هستند.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : قصر تاریخی سانتا سوفیا (Ca’ d’Oro)

قصر زیبا و تاریخی سانتا سوفیا یکی از قدیمی ترین ساختمان های اشرافی ونیز است که در بین اهالی شهر به خانه طلایی (Ca’ d’Oro) شهرت دارد. دلیل این نامگذاری استفاده از تکنیک بکارگیری روکش طلا بر روی بخش های چوبی و سنگی نمای ساختمان این قصر است که جلوه ای بسیار زیبا به دیوار نمای بیرونی این ساختمان در مقابل آبهای کانال مجاور بخشیده است. ساخت این قصر در سالهای ۱۴۲۸ تا ۱۴۳۰ میلادی توسط خانواده کنتارینی (Contarini) یکی از هشت خاندان اشرافی ونیز که در سالهای ۱۰۴۳ تا ۱۶۷۶ قدرت اجتماعی و سیاسی منطقه را در دست داشتند انجام شده است و پس از سقوط جمهوری مستقل ونیز، مالکیت این قصر از خاندان کنتارینی خارج شد و با گذر زمان در اختیار دولت ایتالیا قرار گرفت.

قصر تاریخی سانتا سوفیا (Ca' d'Oro)

این قصر در کنار قصرهای Porta della Carta و Palazzo Ducale که آنها نیز توسط Bartolomeo Bon معمار مشهور ونیزی ساخته شده اند از کامل ترین نمونه های سبک معماری گوتیک ونیزی محسوب می شوند که به خوبی حفظ و نگهداری شده اند. امروزه این قصر بعنوان موزه تاریخ و هنر ونیز مورد استفاده قرار دارد و شورای شهر ونیز، مسئولیت نگهداری و حفظ شرایط ایده آل این ساختمان را بر عهده دارد. در حال حاضر مجموعه هایی باارزش از آثار هنرمندانی همچون Titian، Mantegna، Van Dyck، Tullio Lombardo و Bernini در این موزه نگهداری می شود و در معرض نمایش عموم قرار داده شده است.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : جزیره مورانو (Murano Island)

جزیره مورانو در همان تالاب بزرگ ونیز قرار دارد و در سفر به ونیز براحتی و بوسیله قایق می توانید از این دو جزیره دیدن کنید. فارغ از جاذبه های دیدنی جغرافیایی، جزیره مورانو با شیشه های رنگی ونیز که از شهرت و اعتباری تاریخی برخوردارند شناخته می شود. کارگاه های ساخت ظروف شیشه ای ونیز در قرن ۱۳ میلادی با توجه به تراکم ساختمانی ایجاد شده در شهر و برای پیشگیری از احتمال آتش سوزی کوره ها و سرایت آن به ساختمان های مسکونی، به این جزیره منتقل شدند و در نتیجه مورانو به منطقه سکونت کارگران و استادکاران ونیزی تبدیل شد.

جزیره مورانو (Murano Island)

مهارت و فن ساخت ظروف شیشه ای به حدی برای ونیزی ها دارای اهمیت بود که در سال ۱۵۴۵، شورای شهر ونیز قانونی تصویب کرد که بر اساس آن اگر هیچکدام از اساتید یا کارگران شاغل در این کارگاه ها، اجازه مهاجرت به مناطق خارج از ونیز یا کشورهای دیگر را نداشتند و در صورت خروج این افراد، خانواده های آنها را در شرایط نامناسب زندانی می کردند تا آنها مجبور به بازگشت به ونیز شوند! حتی محدودیت های بسیار شدیدی برای انتقال فنون و مهارت های ساخت این ظروف شیشه ای به خارج از ونیز وجود داشت که می توانست به کشته شدن افراد منجر شود.

جزیره زیبای مورانو - مرکز شیشه گری ونیز

امروزه در محل قصر Palazzo Giustinian متعلق به قرن ۱۷ میلادی، موزه شیشه ونیز (Glass Museum) قرار دارد که بزرگترین و مهم ترین مجموعه شیشه های رنگی و ظروف شیشه ای ساخته شده توسط استادان ونیزی از دوران امپراطوری رومن تا قرن بیستم میلادی محسوب می شود.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : کلیسای تاریخی سانتی ماریا دوناته (Santi Maria e Donato)

کلیسای تاریخی سانتی ماریا دوناته علاوه بر پیشینه تاریخی جالب توجه از معماری کم نظیری برخوردار است که به دلیل تلفیق سبک های معماری بیزانس و رومانسک یکی از نمونه های باارزش معماری مذهبی در ونیز و حتی ایتالیا محسوب می شود. طبقات هفتم تا دوازدهم ساختمان کلیسا بعد از ساخت سازه اولیه ساختمان در قرن دوازدهم میلادی به آن اضافه شده است.

کلیسای تاریخی سانتی ماریا دوناته در شهر ونیز ایتالیا (Santi Maria e Donato)

ستون های ساخته شده از سنگ مرمر که با سبک خاص یونانی ساخته شده و با حال و هوایی به سبک بیزانس در فضای داخلی ساختمان جلب توجه می کنند. نقاشی های مذهبی نیز در نمای داخلی ساختمان وجود دارند که تاریخ قدیمی ترین نقاشی به سال ۱۳۱۰ میلادی برمی گردد و به سبک هنری ونیزی نقاشی شده است.

 

کلیسای سن پیترو (San Pietro Martire)

کلیسای سن پیترو مارتیره در قرن چهاردهم میلادی ساخته شده و بیشتر از معماری و ساختمان کلیسا به دلیل آثار نقاشی بسیار باارزش که در این کلیسا نگهداری می شود دارای شهرت و جذابیت گردشگری است.

کلیسای قدیمی سن پیترو ونیز ایتالیا (San Pietro Martire)

آثار نقاشی متعدد از هنرمندان اهل ونیز مانند تابلوی نقاشی Madonna in Majesty اثر Bellini ، تابلوی نقاشی Assumption of the Virgin اثر Doge Agostino و آثاری مانند St. Jerome in the Wilderness و  St. Agatha in Prison اثر Paolo Veronese از مهم ترین گنجینه های هنری است که در این کلیسا نگهداری شده و در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : مجموعه شخصی پگی گوگنهایم (Peggy Guggenheim Collection)

مجموعه هنری متعلق به پگی گوگنهایم در خانه ای که پیش از این منزل شخصی او بوده است در مجاورت کانال بزرگ ونیز و در کنار قصر Palazzo Venier dei Leoni قرار دارد. اگر چه ایتالیا کشوری است که در هر یک از موزه های هنری آن، گنجینه هایی غیرقابل ارزش گذاری از آثار هنری اساتید تاریخ هنر جهان از قرون وسطی تا عصر رنسانس نگهداری می شوند، در این مجموعه شخصی آثاری ارزشمند و دیدنی از هنرمندان اروپایی و آمریکایی از نیمه قرن بیستم تا دوران معاصر در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

مجموعه شخصی پگی گوگنهایم (Peggy Guggenheim Collection)

معماری ساختمان و فضای داخلی آن کاملاً با موضوع کاربری آن بعنوان یک موزه هنری نمایش دهنده مجموعه ای شخصی مطابق دارد و آثاری فاخر و باارزش در سبک های هنری گوناگون مانند کوبیسم، فوتوریسم، ابستراکت، اکسپرسیونیسم، سوررئال و آوانگارد در قالب مجسمه ها و تابلوهای نقاشی در فضایی بسیار مناسب و حرفه ای در معرض نمایش قرار داده شده است.

گالری شخصی پگی گوگنهایم در ونیز

از مهم ترین و مشهورترین هنرمندانی که آثاری از آنها در این مجموعه وجود دارد می توان پابلو پیکاسو، سالوادور دالی، براک (Braque)، مونداریان (Mondrian)، کاندینسکی، کلی (Klee)، ارنست (Ernst) و سیدنی پولاک (Pollock) را نام ببریم.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : کلیسای تاریخی سانتاماریا گلوریوسا (Santa Maria Gloriosa dei Frari)

کلیسای سانتاماریا گلوریوسا با سبک معماری گوتیک در حدود سالهای ۱۳۴۰ میلادی ساخته شده و بخش هایی از نمای اصلی و امروزی آن شامل طاق بلند نمای بیرونی و محراب های داخل تالار اصلی کلیسا در سالهای بعد در قرن پانزدهم میلادی به ساختمان اولیه کلیسا اضافه شده است. برج ناقوس بلند و باشکوه کلیسا که در قرن چهاردهم تکمیل شده دومین برج بلند در سراسر شهر ونیز محسوب می شود و نمای درونی کلیسا با وجود سادگی یکی از زیباترین نمونه ها در بین مکان های مذهبی ونیز محسوب می شود.

کلیسای تاریخی سانتاماریا گلوریوسا ونیز

یکی از جاذبه های این کلیسا، مجسمه چوبی از سنت جان (St. John the Baptist) اثر هنرمند مشهور اهل فلورانس، دوناتلو (Donatello) است که در سال ۱۴۵۱ میلادی ساتخه شده است همینطور تابلوی نقاشی Madonna and Child Enthroned اثر Giovanni Bellini در محراب اصلی کلیسا قرار گرفته که بسیار زیبا و دیدنی است.

جاذبه های گردشگری ونیز - کلیسای سانتاماریا گلوریوسا

اقامتگاه راهبان و کشیش های کلیسا یکی از زیباترین نمونه های حکاکی بر روی چوب در ونیز محسوب می شود که طرح هایی بسیار زیبا با موضوعات مذهبی و تصاویری از روایات کتاب مقدس بر روی چوب را شامل می شود. مجسمه های بسیار زیبا از جنس سنگ مرمر در بخش های مختلف فضای داخلی ساختمان که اغلب در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده اند که بدون شک زیباترین در بین آنها، Madonna di Ca’ Pesaro است که از آثار هنرمند مشهور ایتالیایی، تایتان (Titian) محسوب می شود و در سال ۱۵۲۶ تکمیل شده و در محل خود در کلیسا قرار داده شده است.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : موزه هنرهای تجسمی (Gallerie dell’Accademia)

این موزه که مهم ترین و نفیس ترین مجموعه هنری و تاریخی از قرن های ۱۵ تا ۱۸ میلادی از هنرمندان ونیزی را در خود جای داده است، در مجاورت مسیر کانال بزرگ ونیز قرار دارد و در ونیز به اختصار (آکادمیا) نامیده می شود. اغلب آثار هنری در این مجموعه بزرگ و نفیس از کلیساها و صومعه های تاریخی منطقه و همینطور خانه ها و قصرهای متعلق به خاواده های اشرافی شهر ونیز گردآوری شده است. گالری هنر گوتیک در این موزه، یکی از نفیس ترین مجموعه آثار این سبک هنری در سراسر جهان محسوب می شود که ترتیب نمایش آثار هنری در این مجموعه به خوبی سیر تحول این سبک را نمایش می دهد.

موزه هنرهای تجسمی (Gallerie dell'Accademia)

از مهم ترین آثار هنری که در این موزه به نمایش گذاشته شده اند می توان به تابلوی St. George اثر Andrea Mantegna ، به تابلوی St Jerome اثر Piero della Francesca ، تابلوی Madonna and Saints اثر Giovanni Bellini ، تابلوی Portrait of Christ اثر Vittore Carpaccio ، تابلوی Madonna under the Orange Tree اثر Cima da Conegliano ، تابلوی Pietà اثر Titian ، تابلوی Cain and Abel اثر Tintoretto  ، تابلوی Cain and Abel اثر Tintoretto  ، تابلوی Supper in the House اثر Levi و تابلوی Marriage of St. Catherine اثر Paolo Veronese اشاره نمود.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : کلیسای دی میراکولی (Santa Maria dei Miracoli)

این کلیسا بدون شک یکی از شاهکارهای معماری متعلق به اولین سالهای ظهور جنبش رنسانس در ایتالیا بشمار می رود که توسط معمار مشهور ایتالیایی Pietro Lombardo ساخته شده است. ساخت این کلیسا در فاصله سالهای ۱۴۸۱ تا ۱۴۸۹ انجام گرفته است و برخلاف دیگر کلیساهای ونیز که اغلب با مجسمه های مذهبی تزئین شده اند، نمای بیرونی ساختمان کلیسا با استفاده از سنگ های مرمر با رنگ های مختلف و استفاده از نقش های هندسی که بنحوی هنرمندانه با هم ترکیب شده اند ساخته شده است.

کلیسای دی میراکولی ونیز (Santa Maria dei Miracoli)

فضای داخلی کلیسا از الگویی مشابه معماری بیرونی پیروی می کند و استفاده از شکل های هندسی به شکلی محسوس مشاهده می شود که با استفاده از رنگ طلائی برای سقف بلند تالار اصلی کلیسا در زیر گنبد کلیسا جلوه ای خاص به آن بخشیده است. این نوع طراحی نمای بیرونی و داخلی ساختمان در اولین سالهای عصر رنسانس، کلیسای دی مراکولی را در فهرست اولین مکان های مذهبی ساخته شده در چارچوب معماری رنسانس قرار می دهد که بدون شک ارزش دیدن را دارد.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : قصر تاریخی ریتزونیکو (Palazzo Rezzonico)

مشابه قصر طلایی Ca’ d’Oro ، قصر ریتزونیکو بازدیدکنندگان را به قرون وسطی می برد و تصویری واضح از دوره های تاریخی باروک در قرن هجدهم میلادی را تداعی می سازد. طراحی و ساخت این قصر توسط معمار مشهور سبک باروک، Baldassare Longhena آغاز شد و با گذشت حدود صد سال در ۱۷۵۰ میلادی توسط دیگر معمار مشهور ونیز، Giorgio Massari تکمیل شد.

قصر تاریخی ریتزونیکو ایتالیا (Palazzo Rezzonico)

طراحی داخلی و مبلمان استفاده شده در این قصر یکی از زیباترین نمونه های موجود در ونیز محسوب می شود که امروزه با گذشت چندین قرن، هر یک از بخشهای ساختمان و آیتم های موجود در آن از آثار هنری باارزش ونیز می شوند.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : جزیره تورچلو (Torcello Island)

نکته بسیار جالب درباره جزیره تورچلو این است که شهر ونیز در واقع از همین جزیره شروع شده و با توسعه و گسترش با گذشت سالیان در قرن دوازدهم میلادی به شهری که امروزه می بینیم تبدیل شده است. قصرهای تاریخی، کلیساها، اسکله هایی برای پهلوگرفتن کشتی های تجاری در این جزیره وجود داشته است که امروزه تنها دو کلیسای تاریخی بدون آسیب و کاملاً سالم حفظ و نگهداری شده است.

جزیره تورچلو (Torcello Island)

در بازدید از کلیسای سانتاماریا آسونتا (Santa Maria Assunta) که در سال ۶۳۹ ساخته شده است، یکی از زیباترین نمونه های سبک معماری بیزانس ونیزی محسوب می شود. ساختمان کلیسا در سال ۸۳۴ تا ۱۰۰۸ میلادی بطور کامل مورد بازسازی قرار گرفته است و بخش هایی به ساختمان اولیه اضافه شده است. علاوه بر این کلیسا تعدادی کلیسا و صومعه تاریخی دیگر در این جزیره واقع شده اند که هر یک از مکان های تاریخی و دیدنی ونیز بشمار می روند که کلیسای Santa Fosca بجامانده از قرن یازده میلادی بسیار دیدنی است.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : گردشگاه ساحلی لیدو (Lido)

نوار ساحلی لیدو به طول ۱۲ کیلومتر که تالاب ونیز را از دریای آدریاتیک جدا می کند در واقع اولین گردشگاه ساحلی در قاره اروپا محسوب می شود که در زمان خودش منطقه ای بسیار لوکس و محل تفریح شخصیت های مشهور و بسیار مرفه در سراسر اروپا بشمار می رفت. امروزه همچنان هتل های بزرگ و کوچک در این منطقه فعالیت می کنند و سواحل زیبای لیدو نیز به همان شکل قدیم باقی مانده اند که البته هزینه اقامت در اغلب هتل های این منطقه ممکن است کمی گران تمام شود.

گردشگاه ساحلی لیدو ونیز (Lido)

سواحل عمومی منطقه در بخش شمالی جزیره واقع شده اند که در نزدیکی کلیسای تاریخی سنت نیکولو (San Nicolo) قرار دارد و خط مرزی مناطق ونیز و باری (Bari) محسوب می شود. یکی از بهترین گزینه ها برای گشت و گذار در منطقه، کرایه یک دوچرخه از ایستگاه ساحلی است که در فاصله ۱۰ دقیقه ای از منطقه اصلی تفریحی لیدو قرار دارد و با استفاده از دوچرخه می توانید حسابی در منطقه به گشت و گذار بپردازید. ویلاها و هتل های بسیار زیبایی در سراسر این بخش از جزیره ساخته شده اند که بخصوص در فصل تابستان همیشه مملو از جمعیت گردشگران است.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : قلعه آرسنال (The Arsenal)

این قلعه، مقر اصلی جمهوری ونیز در قرن هفدهم میلادی بزرگترین و مهم ترین مرکز سیاسی در سراسر منطقه و شلوغ ترین مرکز تجارت و داد و ستد در سراسر جهان بشمار می رفت.

قلعه آرسنال ونیز ایتالیا (The Arsenal)

مطابق اسناد تاریخی بیش از ۱۶٫۰۰۰ نفر کارگر در اینجا مشغول به کار بوده اند و بخوبی توسط نیروهای گارد نظامی ونیز محافظت می شد تا از کالاها و محوله های تجاری در انبارهای آن بخوبی محافظت شود. دروازه ورودی قلعه، با معماری بسیار زیبای سبک رنسانس و مجسمه هایی به شکل شیر که از یونان به ونیز آورده شده بود امروزه نیز همچنان بخوبی نگهداری شده و بسیار دیدنی و زیباست. این دروازه همان شکل و شمایلی است که از یک دروازه ورودی برای قلعه ای با این اهمیت و جایگاه سیاسی و تجاری انتظار دارید.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : موزه تاریخ دریانوردی ونیز (Museum of Naval History)

موزه تاریخ دریانوردی در مجاورت قلعه آرسنال قرار دارد و گنجینه هایی بسیار باارزش و زیبا از اشیای تاریخی و غنیمت های که از جنگ های متعدد دریایی به دست آمده است به همراه مجموعه های جذابی از جمله آثار نقاشی در این موزه در معرض نمایش گذاشته شده است.

موزه تاریخ دریانوردی ونیز (Museum of Naval History)

این تابلوهای نقاشی بیشتر به واسطه موضوع و محتوای آنها که زندگی و دریا را نمایش می دهد مورد توجه قرار دارند و ارزش و ظرافت هنری آنها قابل مقایسه با شاهکارهای هنری در موزه های دیگر ونیز نخواهد بود. انواع مدل ها و ماکت های مربوط به ساخت کشتی، انواع شناورها در دوره ای که ونیز قدرت دریایی داشت بخصوص مدلی بزرگ از کشتی افسانه ای State Bucintoro از دیدنی های این موزه محسوب می شوند.

 

جاذبه های گردشگری ونیز : جزیره بورانو (Burano Island)

جزیره زیبای Burano با مناظر طبیعی بسیار دیدنی و خانه های رنگارنگ ماهیگیران و رستوران های که بخاطر غذاهای دریایی شناخته می شوند یکی از نقاط موردعلاقه گردشگران در ونیز محسوب می شود.

جزیره بورانو در شهر ونیز (Burano Island)

موزه گردشگری Museo del Merletto در این جزیره محل برگزاری نمایشگاه هایی دائمی در زمینه توسعه گردشگری در منطقه است و محصولاتی مانند لباس و همچنین کوکی های سنتی مشهور به “bussolai buranei” که در ونیز تولید می شوند در این مرکز عرضه می شوند. دیگر جاذبه دیدنی در جزیره بورانو، کلیسای تاریخی Chiesa di San Martino که در قرن دهم میلادی ساخته شده و برج ناقوس بلند آن بسیار دیدنی است.

 

برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید