آشنایی با جنبه های مثبت استرس برای داشتن زندگی بهتر

در این مطلب قصد داریم با بیانی ساده و در عین حال بر مبنای حقایقی علمی به توصیف و شناخت استرس بپردازیم.

  • تاریخ انتشار : ۵ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 15
  • دیدگاه ها : صفر

تقریباً همه ما، سطوحی مختلف از استرس را تجربه کرده و با آثار منفی و عوارض حاصل از آن آشنا هستیم بااینحال، تعریف استرس در قالب یک جمله برای ما کاری ساده محسوب نمی شود.

این مسئله از آنجا نشأت می گیرد که عوارض استرس به شکل های مختلف جسمی و روحی بروز می کند و تجربه افراد در مواجه با استرس با یکدیگر متفاوت است. رایج ترین تعریف از مفهوم استرس، حالت یا وضعیتی است که فرد احساس می کند قابلیت یا ظرفیت لازم برای تحقق اهداف یا برآورده نمودن انتظارات خود و دیگران را ندارد هر چند این تنها تعریف رایج درباره استرس نیست! ما پیشتر چند مطلب در مورد استرس و راه های کنترل و کاهش آن برای شما منتشر کردیم، در این مطلب آشنا میشویم با :

استراتژی هایی مفید برای درک و شناخت جنبه های مثبت استرس

 

استرس و قدرت ادراک

اگر افراد احساس کنند که زمان، تجربه و منابع لازم و کافی برای مدیریت مسائل و مواجه با موقعیتی خاص را در اختیار دارند، احتمال بروز استرس در آنها بسیار کاهش می یابد. افراد غالباً زمانی دچار استرس شدید می شوند که تصور می کنند قادر به انجام صحیح مسئولیت های که به آنها سپرده شده نیستند. به همین دلیل احساس استرس اغلب بعنوان تجربه ای ناخوشایند محسوب می شود.

استرس

اما استرس، همیشه نتیجه اجتناب ناپذیر حاصل از عوامل بیرونی و رویدادهای مختلف نیست و تا حد زیادی به عوامل درونی مانند میزان ادراک و آگاهی افراد نسبت به عوامل محیطی و قابلیت افراد در مواجه با موقعیت های که شخص در آنها قرار می گیرد نیز بستگی دارد. وقتی نگاهی به اطراف خود بیندازیم، افراد زیادی را می بینیم که بطور ذاتی همیشه نگران هستند. این افراد در مواجه با مشکلات، بسیار آسیب پذیر بوده و در نتیجه به سرعت دچار استرس می شوند.

 

آثار ناشی از استرس

همانطور که گفتیم، استرس اغلب بعنوان تجربه ای ناخوشایند و احساسی منفی ارزیابی می شود اما واقعیت این است که استرس می تواند احساساتی مثبت یا منفی در افراد ایجاد کند. عوارض منفی استرس شامل احساس آزردگی خاطر، خشم، افسردگی، ترس و اضطراب و همینطور احساس عدم پذیرش توسط دیگران می باشد که این عوارض روحی می توانند منجر به مشکلات جسمی مانند سردردهای مزمن، دردهای شکم و معده، اختلال در خواب، حملات عصبی، سکته مغزی یا حمله قلبی در افراد شوند.

 

رهایی از استرس و فشار کاری

در مقابل، استرس ابعادی مثبت نیز دارد و می تواند بعنوان یک عامل انگیزشی بسیار قدرتمند و مؤثر برای افزایش توانایی و عملکرد افراد در نظر گرفته شود. بعضی افراد حتی در مواجه با موقعیت های حساس از احساس استرس لذت می برند و برای عملکرد مناسب و مواجه با موقعیت های مهم به حدودی از احساس استرس نیاز دارند. مراتب بالای این احساس لذت بردن از استرس، در پدیده موسوم به ” adrenalin junkie ” به معنای اعتیاد به ترشح هورمون آدرنالین دیده می شود.

رهایی از استرس و فشار کاری

این پدیده در افرادی که به فعالیت های بسیار پرتحرک و تا حدی خطرناک علاقه بسیار دارند مشاهده می شود بطوریکه این افراد به تکرار این فعالیت های خطرناک اعتیاد پیداکرده و در بازه های زمانی احساس می کنند که باید به این فعالیت ها بپردازند.

 

آثار مثبت استرس

یکی از علائم آشکار بروز استرس، ترشح ناگهانی هورمون آدرنالین در جریان خون است که این هورمون را به سرعت در تمام اندام های بدن پخش نموده و در مواجه با موقعیت های حساس یا خطرناک، موجب ایجاد آگاهی و احساس آمادگی فیزیکی و ذهنی در افراد می شود. از این حالت آمادگی ذهنی و فیزیکی ناشی از ترشح هورمون آدرنالین، در علم روانشناسی بعنوان حالت آماده باش (Fight-or-Flight) یاد می شود.

زندگی بدون استرس

آدرنالین آزاد شده در خون موجب افزایش فعالیت قلب و فشار خون می شود در نتیجه اکسیژن و خون بیشتری به عضلات و بخش هایی از بدن که برای مواجه با موقعیت های حساس و خطرناک، به فعالیت آنها نیاز است ارسال می شود. هورمون آدرنالین باعث افزایش قدرت توجه و تمرکز افراد روی اهداف و موضوعات موردنظر می شود و احتمال دستیابی به نتیجه موردنظر را افزایش می دهد.

 

آدرنالین برای تمام روزهای زندگی

ترشح هورمون آدرنالین تنها به موقعیت های حساس و خطرناک، محدود نمی شود و با توجه به خصوصیات و ویژگی های شخصیتی افراد می تواند در مواجه با موقعیت ها و چالش های مختلف رخ دهد در نتیجه می تواند به بخشی طبیعی از زندگی روزانه تبدیل شود. نکته ای که باید موردتوجه قرار گیرد این است که این نوع از استرس با احساس استرس ناشی از مواجه با موقعیت های خطرناک تفاوت دارد و نه تنها عوارض منفی روحی و جسمی به دنبال نداشته بلکه باعث افزایش قابلیت ها و توانایی در افراد می شود.

استرس وفشار کاری

بسیاری از عوامل استرس زا که در زندگی روزانه در پیرامون ما وجود دارند، در واقع عاملی تهدیدکننده برای ما محسوب نمی شوند. بسیاری از نگرانی ها و استرس های روزانه ای که با آنها مواجه می شویم، ریشه در خستگی شدید ناشی از کارهای روزانه، امور و مسئولیت های دشوار، تضادهای اجتماعی و کشمکش های خانوادگی دارند که می توان عوارض منفی ناشی از این عوامل را با استفاده از متد های گوناگون کسب آرامش ذهنی و حتی استفاده از کمک های حرفه ای پزشکی به حداقل کاهش داد.

 

چه میزان از استرس مفید است؟

تا اینجای کار به این نکته پی بردیم که استرس برخلاف تصور رایج در بین عموم افراد احساسی به تمامی منفی نبوده و حتی از جنبه هایی مثبت نیز برخوردار است. در واقع مقداری مناسب از استرس با ایجاد هیجان و انگیزه در افراد می تواند آثاری مثبت بر عملکرد آنان برجای بگذارد.

این در حالی است که بسیاری از ما تحت تأثیر تصورات عمومی به محض بروز استرس دچار احساسی ناخوشایند می شویم و به شتاب فراوان برای رهایی از این احساس و کاهش استرس تلاش می کنیم. تلاشی که با توجه به دلایل ناپیدای بیرونی و درونی که در ایجاد استرس نقش دارند اغلب نافرجام بوده و باعث ایجاد تنش های روحی و جسمی می گردد.

فراموش کردن استرس و بار روانی

نداشتن هرگونه استرس درست مانند استرس بیش از حد و کنترل نشده می تواند براحتی موجب بروز علائم افسردگی در افراد شود یا می تواند باعث دلزدگی و بی میلی نسبت به فعالیت های روزانه گردد برای مثال کارهای بسیار یکنواخت و بدون هرگونه چالش به سرعت افراد را دچار کسالت و رخوت می کنند و در مقابل کارهای دارای استرس و چالش های متعدد می تواند منجر به فعالیت بیش از حد شبکه عصبی فرد و بروز رفتارهای خشونت آمیز در افراد شود.

در واقع حدی متوسط از استرس آن چیزی است که شما برای احساس آرامش و در عین حال ایجاد انگیزه و کسب انرژی به آن نیاز دارید.

میزان استرس موردنیاز برای مواجه با موقعیت ها و چالش های روزانه در افراد مختلف، متفاوت است و هیچ معیاری برای سنجش و اندازه گیری مقدار استرس مناسب برای افراد در سنین مختلف یا جنسیت های مختلف وجود ندارد. مقداری معین از استرس در موقعیتی یکسان برای یک فرد “بسیار زیاد” و برای فردی دیگر “بسیار ناچیز” تلقی می شود و این شما هستید که بر اساس تجربه های ناشی از مواجه با موقعیت ها و چالش های روزانه و تحلیل عملکرد خود می توانید به میزان مناسب استرس برای حفظ سلامتی، نشاط و کسب انگیزه و انرژی لازم برای انجام امور و فعالیت های روزمره پی ببرید.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید