۱۰ روش عالی برای خوش بین بودن در زندگی

در این مطلب ۱۰ راهکار عملی برای کنارگذاشتن دیدگاه منفی نسبت به چالش های زندگی و تبدیل شدن به انسانی خوش بین به شما ارائه شده است.

  • تاریخ انتشار : ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 23
  • دیدگاه ها : صفر

خوش بین بودن به معنای دیدگاه مثبت به چالش های موجود در زندگی است. دیدگاه مثبت نسبت به مسائل مختلف زندگی شخصی و اجتماعی، ارتباطی مستقیم با سلامتی روحی و جسمی افراد دارد و مزایای بسیاری را نصیب آنها می کند.

راهکارهایی برای کسب مهارت خوش بین بودن در زندگی و داشتن دیدگاه مثبت

خوش بین بودن یکی از ارکان مهم و اساسی قانون جذب است. در این مطلب خواهیم آموخت که چگونه با دید مثبت و خوشبینانه به قضایا و مسائل مختلف نگاه کنیم و چگونه از تجربیات پیشینمان بیاموزیم و بتوانیم در زندگی قدمهای محکم و مستمری برداریم. البته باید توجه داشته باشید خوش بین بودن باید منطبق با واقعیت باشد و درواقع با ساده لوح بودن متفاوت است. بنابراین همیشه تحلیل منطقی داشته باشید و سپس نسبت به مسائل با دید باز و نگرش صحیح تصمیمگیری کنید.

 

افکار مثبت داشته باشید

بسیاری از ما تصور می کنیم ریشه تمام شادی ها و غم های زندگیمان در عوامل بیرونی نهفته است که البته تصوری اشتباه است و در واقع نقش خودمان را در این میان نادیده می گیریم. بسیاری از ما روزهایمان را به شکلی تکراری می گذرانیم در حالیکه یک پیام ذهنی منفی را در ذهن خود تکرار می کنیم، در حالیکه شاید خودمان نیز از آن آگاهی نداریم.

تاثیر افکار مثبت و دیدگاه خوشبینانه در سلامت روانی افراد

“من به حد کافی خوب نیستم” ، “من به حد کافی باهوش نیستم” ، ” من به حد کافی جذاب نیستم” و پیام های مضحک مانند اینها. اولین قدم برای داشتن تفکری مثبت، تغییر همین پیام های ذهنی و درونی است. افکار منفی را از ذهنتان خارج کنید و افکار مثبت را جایگزین آنها کنید. حتی می توانید لیستی از پیام های مثبت جایگزین تهیه کنید و روزانه این لیست را مطالعه کنید.

 

بر روی اهدافتان تمرکز کنید

بسیاری افراد از شنیدن خبر موفقیت ها و دستاوردهای دیگران ذوق زده شده و به ستایش و تحسین توانایی های آنها می پردازند اما در مقابل موفقیت ها و دستاوردهای خودشان تا حد زیادی بی تفاوت هستند. درواقع دستاوردهای خودشان را جشن نمی گیرند و آنها را بسیار عادی تلقی می کنند پس مانند این دسته از افراد نباشید و دیدگاهی مثبت نسبت به خود و قابلیت هایتان داشته باشید و حتی نسبت به آنها احساس غرور کنید.

توقف افکار منفی و خوش بین بودن در زندگی

انسان نیاز دارد که در بازه های زمانی به مرور خود بپردازد، این به ما کمک می کند آنچه که هستیم را بهتر شناخته و از برداشتهای منفی و نادرست نسبت به خود فاصله بگیریم. به دستاوردهایی که در زندگی داشته اید فکر کنید و به موفقیت های خود افتخار کنید.

 

یک الگوی مناسب پیدا کنید

هرگز تقلیدکردن را به شما توصیه نمی کنیم اما برای خوش بین بودن گاهی لازم است یک الگوی مناسب برای خود پیدا کنید. اشتباه افراد این است که وقتی حرف از الگو می شود، تنها به نامها و شخصیت های بزرگ و مشهور فکر می کنند اما واقعیت این است که یک همکلاسی، یک همکار، یکی از اساتید محبوبتان و خلاصه هریک از افراد موفق و خوش بین در اطراف شما می تواند الگویی مناسب برای شما محسوب شود فقط باید اطرافتان را با دقت بیشتری نگاه کنید.

وقتی فرد الگویتان را پیدا کردید، رفتار و واکنش های این افراد را در مواجه با چالش هایی که با آنها مواجه می شوند تحلیل کنید و حتی سعی کنید خود را در جایگاه آنها تصور کنید. این ترفند، نوعی تمرین برای خوش بین بودن بشمار می رود، هر وقت افکار منفی به ذهنتان هجوم آوردند با خودتان بگوئید ” اگر فلانی الان اینجا بود چه می کرد؟ ” همین جمله ذهن شما را در موقعیتی آماده برای واکنشی مناسب قرار می دهد. حالا کافی است که مثبت باشید و هر آنچه در توان دارید به کار بگیرید.

 

بر جنبه مثبت چیزها تمرکز کنید

بسیار مهم است که بیاد داشته باشید این حوادث و اتفاقات نیستند که ما را خوشحال یا غمگین می کنند بلکه احساسات درونی، دیدگاه و تفاسیر شخصی ما از اتفاقات هستند که حالت روحی و واکنش ما به وقایع مختلف زندگیمان را شکل می دهند. وقتی نمی توانیم همه اتفاقات اطرافمان را کنترل کنیم، منطقی است که بر روی بخش قابل کنترل قضیه تمرکز کنیم، خودمان!

مثبت فکر کردن و کسب مهارت برای خوشبینی

اگر رویکرد منفی نسبت به مسائل در ذهن شما نهادینه شده است، برای اصلاح و تغییر شکل آن، باید بر جنبه مثبت موقعیت هایی که با انها مواجه می شوید تمرکز کنید. به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات با دوستان نزدیک و افرادی که بلحاظ فکری با شما نزدیک هستند می تواند باعث افزایش انگیزه و میل درونی شما برای غلبه بر مشکلات شود و حتی شاید ترفندهایی جدید برای حل مسائل را از آنها یاد بگیرید. پس با تمام وجود بر تجربیات گذشته و جنبه های مثبت موجود تمرکز کرده و موفقیت را تجربه کنید.

 

آینده را مدام پیش بینی نکنید

وقتی چیزها در زندگی خوب پیش نمی روند، افراد خوش بین، آن وقایع ناخوشایند را از بقیه موضوعات زندگیشان متمایز ساخته و آنها را در گوشه ای از ذهنشان به حالت قرنطینه نگهداری می کنند در واقع آنها به وقایع ناخوشایند اجازه نمی دهند که تصویر کلی زندگیشان را مخدوش سازند.

پیش بینی آینده و افکار رازآلود - دیدگاه مثبت در زندگی

این در حالیست که افراد بدبین به سرعت به یادآوری تمام تجربه های ناخوشایند و الگوهای منفی موجود در تاریک ترین نقاط ذهنشان می پردازند “می دانستم همینطور می شود” ، “باید می دانستم دوباره تکرار می شود” و جمله هایی ویرانگر مانند اینها که فرد را کاملاً نامید می کنند. البته این مهم است که خطاهای گذشته را دوباره تکرار نکنیم اما به یاد داشته باشید اشتباه و خطا بخش هایی جدایی ناپذیر از زندگی ما هستند. گاهی اتفاقی ناامیدکننده می تواند زمینه ای برای موفقیت باشد و قرار نیست همیشه تکرار شود.

 

با افراد خوش بین معاشرت کنید

وقتی بخش زیادی از زمان شبانه روز را با افراد بدبین بگذرانید به تدریج این مهارت غریب از آنها به شما منتقل خواهد شد که در هر موقعیتی، ابتدا بدترین حالت ممکن به ذهن شما خطور می کند و این احساس منفی باعث می شود در بسیاری اوقات همان بدترین حالت نصیبتان شود! افراد بدبین نه تنها خودشان دنیا را در بدترین حالت ممکن می بینند بلکه اصرار دارند برای شما نیز تصویری منفی از وقایع را به نمایش بگذارند.

برای خوش بین بودن لازم است که با افراد خوش بین معاشرت کنید چرا که این افراد هستند که از کنار کوچکترین چیزهای خوب و مثبت در زندگی براحتی عبور نمی کنند و حتی به ستایش آنها می پردازند و بودن در کنار انها باعث می شود از هر لحظه زندگیتان لذت ببری. افراد مثبت را می توانید در اطراف فعالیت های مانند موسیقی، نقاشی، مطالعه پیدا کنید و از مصاحبت با آنها لذت ببرید.

 

افکار منفی را به چالش بکشید

اغلب افکار منفی ما بر اساس ترس ها و تردیدهای ما شکل گرفته اند که همین ترس ها و تردیدها اغلب بدون پایه و اساس بوده و ریشه در عدم اعتماد بنفس دارند. برای غلبه بر افکار منفی باید بطور مداوم افکار منفی را به چالش بکشید. برای تمرین این مهارت، این بار که افکاری منفی درباره موضوعی به ذهنتان خطور کرد آنها را روی کاغذ بنویسید و در ادامه نظر خودتان را درباره جنبه های مثبت موجود بنویسید.

تغییر دیدگاه زندگی - شکلک خنده

حالا افکار منفی را در مقابل جنبه های مثبت قرار دهید و منطق هر یک را مورد سنجش قرار دهید. کدامشان بیشتر مبتنی بر واقعیت بنظر می رسند؟ در اغلب اوقات به این تیجه خواهید رسید که افکار منفی اولیه هیچ پایه و اساس منطقی نداشته و از نداشتن برنامه و راهکار مشخص برای حل مسدله ناشی می شوند.

 

روی راه حل های موجود تمرکز کنید

در مواجه با مشکلات و چالش ها، بجای گیرکردن روی صورت مسئله که هرلحظه شما را بیشتر ناامید خواهد ساخت، بر روی راه حل های موجود تمرکز کنید. دقت داشته باشید که نگاه کردن به صورت مسئله چندان کمکی به موقعیت شما نخواهد کرد، ممکن است بنظرتان عادلانه نباشد، شاید حس خوبی نداشته باشید اما آنچه که اتفاق افتاده دیگر قابل تغییر نیست. افکار منفی مانند افسوس و پشیمانی از کارهای کرده و نکرده را به حال خود گذاشته و به دنبال راه حل های موجود برای خروج از موقعیت ناخوشایند فعلی باشید.

 

وانمود کنید

خوش بین بودن لزوماً خصوصیتی ذاتی نیست و قراردادن آن بعنوان یک الگوی ذهنی که همیشه بصورت خودکار وارد عمل شود به زمان زیادی احتیاج دارد. بگذارید با یکدیگر صادق باشیم، گاهی اوقات لازم است ادای خوش بین ها درآورید و وانمود کنید که همه چیز خوب است حتی اگر آنچه که می بینید واقعاً افتضاح است! مطالعات اخیر نشان داده است وانمود کردن یا بعبارت دیگر گول زدن خودتان می تواند واقعاً حالتان را بهتر کرده و به شما کمک کند به راه حل های بیشتری برای مواجه با چالش ها دست یابید.

بزرگ نمایی قدرت و مهارت تکیه بر توانایی فردی

یک وقت هایی لازم است به غریزه تان عمل کرده، به ندای درونتان گوش کنید، چارچوب ها و استانداردها را کنار گذاشته و همان کاری را انجام دهید که قلبتان به شما می گوید. در مقابل مشکلات هرقدر سخت و جدی باشند، ابتدا لبخند بزنید و باور کنید همین لبخند اعتمادبنفس و توانایی شما را در مواجه با موقعیت ها به شدت افزایش می دهد.

محققان می گویند حتی لحن و تن صدای شما نه تنها بر اطرافیان بلکه بر وضعیت روحی خودتان نیز تأثیر مثبت دارد پس به یاد داشته باشید، آنطور عمل کنید که حس می کنید درست است، خوش بین باشید و به نتیجه کارهایتان ایمان داشته باشید.

 

 در گذشته نمانید

از قدیم گفته اند، گذشته ها گذشته است. آنچه که اهمیت دارد نحوه کنارآمدن شما با وقایع مختلف زندگی است و واکنش هایی مانند پشیمانی، شرمندگی، افسوس، میل به انتقام و مانند اینها دردی را از شما و دیگران درمان نمی کند. به یاد داشته باشید قدرت تغییردادن شرایط در وجود شما قرار داده شده و این شما هستید که باید نحوه استفاده از این قابلیت ها را فرا بگیرید.

فراموش کردن گذشته برای رسیدن به دیدگاه مثبت در زندگی

گفتن این جمله که “من باید فلان کار را می کردم” تنها به تجربیات شما می افزاید. گذشته را به حال خود بگذارید، بلند شوید و به استقبال فردا بروید که در راه است.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید