روشهای تضمینی برای درمان درد قاعدگی با داروهای گیاهی و پزشکی

راهنمای روشهای کنترل ، تسکین و درمان درد قاعدگی با شیوه های پزشکی نوین و سنتی شامل انواع داروها و قرصهای صنعتی موثر و دمنوشها و داروهای گیاهی تسکین دهنده

 • تاریخ انتشار : ۱ آبان ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 5
 • دیدگاه ها : صفر

درمان درد قاعدگی ممکن است؟ میشود این درها را تسکین داد؟ بهترین روشهای سنتی و پزشکی برای بهبود درد قاعدگی چیست؟

راهنمای جامع روشهای کنترل ، تسکین و درمان درد قاعدگی با شیوه های پزشکی نوین و سنتی

درد قاعدگی چیست؟

دردهای عضلانی دوره قاعدگی یا همان پریود درست پیش از شروع عادت ماهانه یا در حین آن اتفاق می افتد. این مشکل یکی از دردهای شایع بین زنان و دختران است و تقریبا همه آنها چنین درهایی را تجربه میکنند. درد قاعدگی در ناحیه زیر شکم و پشت آن ایجاد میشود و یکی از مهمترین عوامل بی حوصلگی و کم طاقتی افراد در دوره پریودی محسوب میشود.
درد قاعدگی معمولا یک یا دو سال پس از اولین تجربه پریودی فرد اتفاق می افتد و تا سالها نیز همراه اوست. در بسیاری از موارد این درد پس از اولین زایمان خودبخود از بین میرود و یا تا حد بسیار زیادی کاهش میابد. با ذکر این پیش مقدمه ، به سراغ روشهایی برای درمان درد قاعدگی میرویم که بهره بردن از آنها میتواند تا حدود زیادی موثر بوده و درد را تسکین دهند. با بخش سلامت پرتال نغمه ها همراه باشید.

بهترین روشها برای درمان درد قاعدگی

 

علائم درد قاعدگی

احتمالا بخوبی با آن آشنا هستید و نیازی به توضیح ندارد. اما بطور کلی میتوان موارد زیر را عنوان کرد :

 • تیر کشیدن و درد در ناحیه زیر شکم
 • احساس فشار در شکم
 • درد در ناحیه کمر و داخل ران
 • گاهی اوقات همراه با استفراغ و اسهال است

دردهای قاعدگی بر اثر انقباض رحمی بوجود می آید. اگر چرخه قاعدگی شما خیلی سخت و قوی باشد میتواند موجب فشار آمدن به رگهای خونی نواحی اطراف رحم نیز بشود که نتیجه آن کاهش خونرسانی به رحم و کمبود اکسیژن در آن است که بصورت درد خودش را بروز میدهد.

 

بهترین راهکار برای کاهش درد قاعدگی

اگر دچار مشکل درد قاعدگی هستید، آسپیرین یا سایر داروهای ضد درد مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف کنید. برای دریافت بهترین نتیجه، به محض اینکه خونریزی یا گرفتگی شروع شد، باید مصرف داروها را آغاز کنید. گرما نیز می تواند به کاهش درد قاعدگی کمک کند. کیسه یا پد آب گرم بروی پشت یا معده خود قرار دهید و یا حمام آب گرم را تست کنید.

سایر راهکارهای موثر برای کاهش درد قاعدگی :

 • از غذاهای حاوی کافئین و نمک دوری کنید.
 • در صورت نیاز استراحت کنید.
 • دوری از دخانیات و انواع نوشیدنی الکلی.
 • زیر شکم و پشت کمر خود را ماساژ دهید.

نوجه داشته باشید که : زنانی که به طور منظم ورزش می کنند درد کمر قاعدگی کمتری دارند. برای کمک به پیشگیری از گرفتگی و درد قاعدگی، ورزش را بخشی از برنامه روزانه و هفتگی خود کنید.

اگر تمام اینها را انجام دادید و کمکی به کاهش و درمان درد قاعدگی شما نکرد ، به پزشک خود بگویید داروهای زیر را متناسب با نیاز شما بعنوان بخشی از روند درمانی در نظر داشته باشد :

 • ایبوپروفن با دوزهای بالاتر که مصرف آن تنها با نسخه پزشک ممکن است.
 • قرصهای ضد بارداری (افرادی که این قرص ها را مصرف میکنند ، کمتر دچار دردهای قائدگی میشوند)

بهترین راهکار برای کاهش درد قاعدگی

تا کنون روشهایی را برای کاهش درد و درمان درد قاعدگی نوع اول (دیسمنوره – dysmenorrhea) بررسی نمودیم. دیسمنوره شامل درد قاعدگی بر اثر پریود میشود ، اما گاهی این دردها منشا دیگری دارند و ناشی از مشکلاتی در دستگاه و ارگان رحمی شما هستند که به آن دیسمنوره ثانویه میگویند (Secondary Dysmenorrhea). مهمترین دلایل ایجاد دیسمنوره ثانویه :

 • اندومتریوز یک بیماری است که در آن بافتی که رحم (اندومتر) قرار دارد خارج از رحم یافت می شود.
 • بیماری التهابی لگن (PID) عفونت ناشی از باکتری است که در رحم شروع می شود و می تواند به سایر اندام های تولید مثل منتقل شود.
 • تنگی حفره دهانه رحم، که قسمت انتهایی رحم است، می تواند به علت آسیب زدن و همچنین کمبود استروژن پس از یائسگی ایجاد شود.
 • دیواره داخلی رحم ممکن است فیبرویید (رشد) داشته باشد.

 

چه زمانی برای درمان درد قاعدگی باید به پرشک مراجعه کنیم؟

اگر دردهای شدید قاعدگی بیش از ۲ تا ۳ روز به طول انجامید باید با پزشک خود مشورت کنید. درد قاعدگی، به هر علتی که باشد قابل درمان است، بنابراین مهم است که  به موقع بررسی شود.

پزشک از شما درباره علائم و چرخه پریودی سوال خواهد کرد، همچنین معاینه لگن میشوید و توسط ابزاری بنام اسپکولوم ، که برای دیدن واژن و رحم استفاده میشود ، معاینه میشوید. او ممکن است یک نمونه کوچک از مایع واژن را برای آزمایش ، نمونه گیری کند و همچنین هر کدام از بخشهای رحم و تخمدان را که بنظرش وضعیت عادی ندارند را با انگشتانش لمس و معاینه نماید.

اگر معلوم شود که دردهای قاعدگی شما به دلیل پریودی نیست، ممکن است به آزمایش های دیگری نیاز باشد تا درمان مناسب را برای حل مشکلتان پیدا کنند.

 

درمان درد قاعدگی با روشهای سنتی و داروهای گیاهی

تا کنون هرچه گفتیم روشهای علمی و پزشکی درمان درد قاعدگی بود. اکنون میخواهیم چند روش واقعا موثر گیاهی را برای درمان درد قاعدگی به شما معرفی کنیم. امتحان کردن این روش ها ضرر و عوارضی ندارد و شما میتوانید با خیالی آسوده آنها را تست کنید.

 

روغن های موثر برای درمان درد قاعدگی

 • روغن اسطوخودوس : این روغن دارای خواص ضد درد و ضد التهابی است ، از اینرو میتواند جهت تسکین درد قاعدگی مورد استفاده قرار گیرد. روغن اسطوخودوس را با چند نفس عمیق استشمام کنید و سپس آنرا با کمی روغن نارگیل ترکیب کنید (دو قاشق غذاخوری روغن اسطوخودوس و ۴ قاشق غذاخوری روغن نارگیل) و نواحی شکم و اطراف رحم را بخوبی ماساژ دهید. کمی بعد درد شما تسکین میابد.
 • روغن نعناع : روغن نعناع نیز میتواند موجب کاهش درد پریودی شود. البته باید کمی آنرا رقیق کنید که برای اینکار نیز از روغن نارگیل بهره میبریم. ترکیب ۵ قطره روغن نعناع با ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل و ماساژ آن روی شکم و اطراف رحم موجب تسکین درد شما میشود.
 • روغن کنجد : روغن کنجد یکی دیگر از روغن های موثر برای درمان درد قاعدگی محسوب میشود. مقداری از این روغن را زیر شکم ریخته و به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید و سپس استراحت کنید. میبینید که خواص ضد درد و ضد التهابی روغن کنجد کار خودش را میکند.

 

رابطه جنسی و کمک به درمان درد قاعدگی

شاید چندان جالب نباشد ، اما اینکه رابطه جنسی به درمان درد قاعدگی کمک میکند کاملا حقیقت است!
داشتن رابطه موجب درمان سردرد قاعدگی میشود ، سیستم ایمنی بدن را قوی میکند و درد قاعدگی را نیز تسکین میدهد. اگر بتوانید به ارگاسم برسید کمک بزرگتری میکنید چراکه طبق مطالعات پژوهشگران ایتالیایی ، ارگاسم در دوره پریودی موجب رهاسازی هورمونهای دوپامین ، نورآدرنالین ، اندورفین  و سروتونین در خون میشود که نتیجه آن افزایش خونرسانی به رحم و کاهش درد است.

 

درمان درد قاعدگی با طب سنتی

طب سنتی نسخه هایی برای درمان درد قاعدگی دارد که بهره بردن از آنها میتواند به بهبود وضعیت فرد کمک کند.

 • رازیانه : در مدت کوتاهی درد را تسکین میدهد و از انقباضات رحمی نیز میکاهد.
 • دارچین : بخاطر دارا بودن خواص ضد التهابی ، یکی از راهکارهای طبیعی درمان درد قاعدگی محسوب میشود.
 • زنجبیل : موجب کاهش خونریزی شما در پریودی میشود و همچنین بلحاظ روانی هم شما را آرام میکند.
 • شنبیلیه : خواص ضد درد دارد و موجب تسکین دردهای شکمی ناشی از پریودی میشود.

 

چای و دمنوش های گیاهی موثر برای درمان درد پریودی

یکی دیگر از روشهای سنتی توصیه شده برای بهبود و کاهش درد پریودی ، استفاده از گیاهان دارویی به شکل دمنوش است.

 • دمنوش زردچوبه : زردچوبه خاصیت ضد التهابی دارد و بدین طریق میتواند موجب بهبود درد قاعدگی شود. نوشیدن یک فنجان دمنوش زردچوبه موجب رفع گرفتگی و فشار بر روی شکم در اثر پریودی میشود و همچنین نفخ را از بین میبرد.
 • چای سبز : همه ما شنیده ایم که چای سبز غنی از مواد آنتی اکسیدان است. بدین طریق این دمنوش مفید میتواند برای تسکین درد مفید باشد.
 • دمنوش زنجبیل : زنجبیل ضد التهاب است ، پس به کاهش درد پریودی کمک میکند. توجه داشته باشید که زنجبیل تازه مصرف کنید و همچنین آنرا در فصول بسیار گرم سال ننوشید.
 • دمنوش بابونه : بابونه اسپاسم و انقباض رحم را کاهش میدهد و از این طریق با آزادکردن رگهای خونی ، جریان خون و اکسیژن رسانی را به ارگانهای جنسی شما افزایش میدهد. در نتیجه درد شما تسکین پیدا میکند.

دمنوش بابونه برای درمان درد قاعدگی

 

درمان درد قاعدگی با طب سوزنی چینی

یکی دیگر از روشهای موثر برای تسکین درد پریودی ، استفاده از طب سوزنی است. معمولا بهره بردن از این روش نتایج خوبی بدنبال دارد و فرد تا مدتها از این دردها رها میشود. البته پیدا کردن یک فرد کارکشته و متخصص نیز شرط است.

منبع : WebMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید