دروغ های بزرگ درباره تناسب اندام و سوزاندن چربی

این مطلب را مطالعه کنید چون بعید نیست که شما هم در دام یکی از دروغ های بزرگ که درباره تناسب اندام و سوزاندن چربی های بدن مطرح می شوند، گرفتار شده باشید.

  • تاریخ انتشار : ۶ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 22
  • دیدگاه ها : صفر

آیا شما هم مانند بسیاری افراد که این روزها با مشکل اضافه وزن مواجه اند، می خواهید از شر چربی های اضافه بدنتان خلاص شوید؟ آیا برای رسیدن به این هدف حاضرید هر کاری که از دستتان برمی آید انجام دهید؟ آیا در هر جلسه تمرین در باشگاه بدنسازی با تمام وجود تمرین می کنید اما بنظر می آید چربی ها جزئی همیشگی از بدنتان شده اند؟

در این مقاله با دروغ های بزرگ درباره تناسب اندام آشنا میشویم که همه جا به گوش میرسد و همه ما را تحت تاثیر خود قرار میدهند.

اگر می خواهید مطمئن شوید که تمرینات شما برای دستیابی به تناسب اندام در مسیری درست پیش می رود و تلاش های که انجام می دهید در چارچوبی اصولی قرار دارد، باید از این دروغ های بزرگ آگاه باشید.

 

تمرینات استقامتی تأثیری در چربی سوزی بدن ندارد

اگر از آن دسته افرادی باشید که دوست دارند اندامی ورزیده و لاغر داشته باشند، احتمالاً بسیار با این توصیه مواجه شده اید که باید از انتخاب وزنه های بسیار سنگین پرهیز کنید چراکه انجام حرکات با وزنه های سنگین بجای سوزاندن چربی های بدن، موجب افزایش حجم عضلات می شود. افرادی که با این توصیه به سمت شما می آیند اغلب با اعتمادبنفسی مثال زدنی در ادامه به شما توصیه می کنند که برای انجام حرکات برنامه تمرینی خود از وزنه های سبک تر با تعداد تکرار بیشتر استفاده کنید.

دروغ های سوزاندن چربی بدن

این توصیه ها کاملاً اشتباه هستند و دلیل آن بسیار واضح و بدیهی است. وزنه های سبک، قادر به اعمال فشار لازم بر سیستم سوخت و ساز بدن که منجر به سوزاندن چربی و کالری های موجود در بدن شخص ورزشکار شود، نیستند. در نتیجه بدن شما قادر نخواهد بود در مدت زمان جلسات تمرین، از تمام پتانسیل موجود برای سوزاندن چربی اضافه استفاده کند.

تمرینات استقامتی که با وزنه هایی سنگین انجام می شوند، یکی از بهترین روشهای اصولی برای کاهش وزون محسوب می شوند چراکه انجام این تمرینات، یاعث افزایش محسوس قدرت بدنی و آمادگی جسمانی فرد ورزشکار می شود. افزایش قوای جسمانی به معنای کسب امادگی بیشتر برای انجام تمرینات سنگین تر است که به سوزانده شدن چربی بیشتر منجر می شود و نتیجه کار، کاهش وزن و در عین حال افزایش قدرت جسمانی و بهبود وضعیت سلامت فرد خواهد بود.

مطابق یافته های علمی، تمرینات استقامتی باعث رشد ۱۵ درصدی روند متابولیسم (سوخت و ساز) بدن ورزشکار می شود و سرعت روند دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه های اصولی بدنسازی و تناسب اندام را افزایش می دهد.

 

کرانچ، بهترین حرکت برای داشتن شکمی تخت

برای مدت زمانی طولانی، کرانچ بعنوان بهترین حرکت برای کسانی که دوست داشتند شکمی صاف داشته باشند بشمار می رفت، اما متأسفانه آنها فقط وقتشان را تلف می کردند. و این درباره شما هم صدق می کند اگر به امید سوزاندن چربی های دور شکمتان، روزانه دهها و شاید صدها بار حرکت کرانچ را انجام می دهید مطمئن باشید که این حرکت هیچ اثری روی عضلات شکم شما نخواهد داشت.

کرانچ و شکمی تخت

در تحقیقی که اخیراً در ژورنال علمی Journal of Strength and Conditioning منتشر شده است، به گروهی از ورزشکاران، برنامه تمرینی روزانه حرکت کرانچ داده شد و برنامه تمرینی گروه دیگر، فاقد حرکت کرانچ بود. نتیجه تحقیق بسیار جالب و قابل توجه بوده است، بعد از شش هفته، هیچ تفاوتی در وضعیت عضلات شکم این دو گروه ورزشکاران دیده نشد.

یک تحقیق دیگر که توسط محققان دانشگاه سن آنتونیو انجام شد نشان داد که برای سوزاندن تنها نیم کیلوگرم چربی، شخص ورزشکار باید ۲۲۰۰۰ حرکت کرانچ انجام بدهد! امروزه اغلب کارشناسان حوزه سلامت و تناسب اندام و همینطور ورزشکاران و مربیان حرفه ای به این حقیقت رسیده اند که برای کاهش وزن نمی توان تنها چربی های شکم را هدف قرار داد و انجام حرکات موسوم به کار شکم تنها روند سوختن چربی ها را تا حدی سرعت می بخشد.

حرکت کرانچ و دوچرخه

بهترین روش برای دستیابی به وزن ایده آل در کمترین زمان ممکن که برای هر فرد بر اساس خصوصیات فیزیکی او متفاوت است، تلفیق حرکات مختلف استقامتی، کششی و هوازی است و البته اگر به دنبال شکی بسیار صاف هستید روی حرکت پلانک (plank) تمرکز کنید.

 

انجام تمرینات Leg extension برای سوزاندن چربی های پا

” تمریناتی که بر روی بخشی خاص از بدن متمرکز باشند، فایده ای در سوزاندن چربی و کاهش وزن ندارند.” این قانون کلی را بارها و بارها در ذهنتان تکرار کنید تا در مواجه با توصیه های مختلف بتوانید آنها که اشتباه و گمراه کننده هستند را تشخیص دهید. با اینحال در هر نقطه از جهان که وارد یک باشگاه بدنسازی شوید، یک نفر را خواهید دید که دقایقی طولانی از جلسه تمرین را بر روی صندلی دستگاه پرس موسوم به Leg extension در حال کلنجار رفتن و تحمل فشار است که متأسفانه هیچ فایده ای هم ندارد.

تمرینات چربی سوزی پا

حرکات Leg extension که در بین ورزشکاران بعنوان کار بر روی پاها شناخته می شوند، نوعی از تمرینات بدنسازی هستند که فقط روی عضلاتی خاص مانند ران و پشت ساق ها تمرکز دارند و هرقدر برای انجام این حرکات فشار تحمل کنید، تأثیری در برنامه کاهش وزن شما نخواهد داشت به این معنی که شما عضلاتی در قسمت پایین تنه بدنتان را تقویت می کنید که در زیر لایه ای چربی مخفی خواهند بود! آنچه که شما به آن نیاز دارید، انجام حرکات ترکیبی است که چربی های موجود در پاهای شما را نیز می سوزاند.

 

 پایین آمدن امادگی جسمانی

این یکی هم از آن حرف های بی پایه و اساس است. یکی از بدترین دشمنان برای تمام ورزشکاران بخصوص آنها که برنامه های تمرینی کاهش وزن و تناسب اندام را انجام می دهند، تکراری شدن تمرینات و روند یکنواخت حرکاتی است که باید در جلسات تمرین به آنها بپردازند.

هر لحظه که احساس کردید برنامه تمرینی شما تکراری و کسل کننده شده است و میل و انگیزه شما برای انجام آن حرکات کاهش یافته، با مشاوره یک مربی حرفه ای، به ایجاد تغییراتی هرچند جزئی در برنامه تمرینی خود بپردازید. به یاد داشته باشید که برای بکارگیری هر دسته از عضلات بدن، حرکاتی وجود دارد که اگرچه نحوه انجام آنها با یکدیگر متفاوت است اما تأثیر آنها بر عضلاتی خاص از بدن شما، مشابه خواهد بود.

پایین آمدن آمادگی جسمانی بدن

با این توضیح حرف ما این نیست که شما هر روز یا هر هفته برنامه تمرینی خود را عوض کنید. تنها کافیست بخش هایی از برنامه را با جابجا کردن و جایگزین کردن حرکاتی جدید، تغییر دهید تا احساس تنوع طلبی که در ذات همه ما وجود دارد از این طریق تأمین بشود. با هر بار اعمال تغییراتی هر چند کوچک، متوجه انگیزه و تمایل بیشتر برای انجام حرکات برنامه تمرینی خود خواهید شد. انگیزه بیشتر در انجام تمرینات به معنای تلاش بیشتر، فعالیت فیزیکی بیشتر و سوزاندن چربی بیشتر خواهد بود.

 

تبلیغات داروها، تجهیزات و دستگاه های سوزاننده چربی

این روزها بخش زیادی از تبلیغات در تلویزیون و دیگر رسانه های عمومی به داروها و قرص های لاغری، تجهیزاتی مانند کمربندهای سوزاننده چربی و دستگاه هایی مانند لرزاننده عضلات شکم اختصاص دارد. این تبلیغات تلاش می کنند شما را قانع کنند که در سبک زندگی مدرن امروزی با وجود مشغله های روزانه دیگر زمانی برای ورزش کردن باقی نمی ماند و با خرید یکی از این محصولات شما می توانید مطابق همان روال اشتباه همیشگی سرجایتان بدون حرکت نشسته و اجازه بدهید این محصولات چربی های بدنتان را بسوزانند. حتی تصورش هم خنده دار است!

داروهای بدنسازی غیر مجاز

تحقیقات علمی بر روی افرادی که از این دستگاه ها مانند لرزاننده عضلات شکم استفاده می کنند نشان داده است که استفاده از این دستگاه ها هیچ تأثیری بر فعالیت و سوخت و ساز عضلات بدن ندارد و تنها لرزش آنها توسط شخص احساس می شود در حالیکه هیچ تغییر شیمیایی ناشی از آزاد شدن هورمون های سوخت و ساز بدن یا آنزیم های مرتبط با فعالیت های بدنی در این افراد مشاهده نمی شود. نتیجه اینکه اگر شکمی تخت و اندامی متناسب می خواهید، تنبلی را کنار گذاشته، سختی را به جان خریده و ورزش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید