سرطان سینه ؛ علائم و راه های تشخیص، روشهای درمانی و پیشگیری

جامعترین مقاله برای شناخت سرطان سینه و روشهای تشخیص و درمان بیماری

  • تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 13
  • دیدگاه ها : صفر

سرطان سینه دومین سرطان شایع و دومین عامل مرگ و میر زنان در آمریکا است. در این مقاله ، در خصوص:

شناخت سرطان سینه (پستان) ، نشانه ها و علائم آن ، علل ایجاد تومور و گسترش بیماری ، انواع سرطان سینه و درمانهای آن

اطلاعاتی جامع را در اختیار شما قرار خواهیم داد. با نغمه ها همراه باشید.

مراحل گسترش سرطان سینه در زنان و حمله به بافتهای مجاور

 

سرطان سینه چیست ؟

سرطان سینه، پس از سرطان پوست شایعترین سرطان در میان زنان است. یکی از هر هشت زن در ایالات متحده (تقریبا ۱۲٪) در طول زندگی خود درگیر این بیماری مخوف میشود. همچنین دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان پس از سرطان ریه محسوب میشود. خوشبختانه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در سال های اخیر به دلیل آگاهی بیشتر ، غربالگری و همچنین درمان های بهتر و پیشرفت علم پزشکی کمی کاهش یافته است.

سرطان سینه بیماری ای است که سلول های جهش یافته بافت پستان تولید مثل میکنند. سپس این سلول های غیرطبیعی برای تشکیل یک تومور به هم می چسبند. تومور سرطانی (بدخیم) حاصل شده کم کم به سایر قسمتهای سینه نفوذ میکند و یا از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی (یا متاستاز) به قسمتهای دیگر بدن گسترش میابد و دیگر سیستم ایمنی بدن قادر به مبارزه با چنین شکل گسترده ای از بیماری نیست.

سرطان سینه معمولا در غدد تولید شیر پستان (لوبولها) یا مجاری لوله ای شکل که شیر را از لوبولها به نوک پستان منتقل می کنند، پدید می آید. سرطان سینه حدود ۱۰۰ بار در زنان بیشتر از مردان است، اما بله، مردان نیز می توانند سرطان پستان بگیرند. سرطان پستان مردان نادر است، اما هر کسی که بافت پستان دارد، میتواند مورد حجوم سلولهای سرطانی قرار بگیرد.

 

چه چیزی باعث سرطان سینه می شود؟

سرطان سینه از طریق جهش های ژنتیکی در DNA سلول های سرطانی بوجود می آید. اینکه چطور یا به چه دلیل این آسیب رخ می دهد هنوز بطور کامل مشخص نیست. در برخی افراد ممکن است به طور تصادفی و در طول زمان رخ دهد، در حالی که بعضی افراد بصورت ارثی درگیر این بیماری میشوند. اما سبک زندگی و  اثرات محیطی نیز در شکلگیری سلولهای سرطانی بسیار دخیل هستند.

برخی از عوامل بروز سرطان سینه ، قابل پیشگیری اند. در اینجا عوامل اصلی افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه را به شما معرفی میکنیم :

سن و جنس ؛ اگر شما یک زن هستید با افزایش سن، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار بگیرید. این خطر پس از ۴۰ سالگی صعود می کند و در ۷۰ سالگی زنان به اوج میرسد.

سابقه خانوادگی ؛ داشتن رابطه خونی با افرادی که پیشتر تجربه مواجه با سرطان سینه را داشته اند، خطر ابتلا به بیماری شما را افزایش می دهد. متاسفانه اگر مادر، خواهر و سا دختری داشته باشید (خدای نکرده) که سابقه ابتلا به این بیماری را داشته اند، شانس شکلگیری تومور در شما به دو برابر زنان دیگر افزایش پیدا میکند. بدتر اینکه اگر دو نفر یا بیشتر در میان بستگانتان درگیر این بیماری باشند، شما سه برابر بیشتر از یک فرد عادی ریسک ابتلا به این بیماری را در خود دارید.

جهش ژنتیکی ؛ نقص های ژنتیکی که در یک یا دو ژن وجود دارند معمولا باعث ایجاد بیماری میشوند. (به ویژه ژن های BRCA1 یا BRCA2)
داشتن این ژن های معیوب به این معنی نیست که شما حتما سرطان سینه را تجربه خواهید کرد، اما ریسک ابتلا به بیماری را بیشتر میکند: برای مثال خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان با یک جهش ژن BRCA1 ممکن است به بیشتر از ۵۵ تا ۶۵ درصد برسد در حالی که بطور میانگین در قشر نرمال جامعه این خطر ۱۲% است.

تغییرات پستان ؛ زنانی که سینه های بزرگتری دارند، اشخاصی با سابقه داشتن انواع تومور در سینه (که قبلا منجر به سرطان نشده اند)، افرادی که یکبار این وضعیت را تجربه کرده اند و بطورکلی افرادی که تغییراتی در سینه شان بموجود می آید بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند.

نژاد و قومیت ؛ زنان سفید پوست بیشتر از زنان آسیایی، آمریکایی و آفریقایی تبار به سرطان سینه دچار میشوند. اما جالب است که زنان آمریکایی و آفریقایی دچار بیماریهای سخت تری میشوند و آمار مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در میانشان بیشتر از سفید پوستان است!

هورمون ها ؛ کسانی که پریودی را زودتر از موعد آن یعنی سن کمتر از ۱۲ سالگی تجربه میکنند و یا افرادی که دیرتر از موقع (بعد از ۵۵ سالگی) دچار قائدگی میشوند ، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. دانشمندان معتقدند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض استروژن زنانه ممکن است یک عامل مهم بروز سرطان پستان باشد، زیرا استروژن باعث رشد سلولهای پستان می شود. به همین ترتیب، استفاده از هورمون درمانی پس از یائسگی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهد.

وزن ؛ زنان چاقی که اضافه وزن دارند پس از یائسگی بیشتر احتمال دارد که دچار سرطان پستان شوند. علت دقیق این امر روشن نیست، اما دانشمندان بر این باورند که ممکن است به دلیل سطوح بالاتر استروژن تولید شده توسط سلول های چربی پس از یائسگی باشد. اضافه وزن همچنین سبب افزایش سطح انسولین خون می شود که خطر ابتلا به سرطان سینه را تحت تاثیر قرار می دهد.

مصرف الکل ؛ مطالعات نشان میدهد، زنانی که در طول روز بیشتر از یک بطری نوشیدنی الکلی مصرف میکنند، ۱٫۵ برابر بیشتر از سایرین ممکن است دچار سرطان سینه شوند. خطرات مصرف الکل و تاثیرات منفی آن بر سلامت فردی و افزایش ریسک ابتلا به انواع سرطان کاملا ثابت شده است. به همین دلیل، انجمن سرطان آمریکا (ACS) توصیه می کند که زنان در طول روز حداکثر یک نوشیدنی الکلی مصرف کنند. (هرچه کمتر بهتر)

قرار گرفتن در معرض تشعشع ؛ یکی از عوامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان پستان، قرار گرفتن قفسه سینه فرد در معرض تابش تشعشعات ناشی از دستگاهایی نظیر رادیولژی، بخصوص در سنین کودکی و نوجوانی است.

سوابق بارداری ؛ نداشتن فرزند یا بدنیا آوردن اولین فرزند پس از سن سی سالگی، ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهد.

دانشمندان همچنان مشغول مطالعه روی عوامل تاثیر گذار بر روی تشکیل تومور سینه هستند. بسیاری بر این باورند که عواملی نظیر سیگار کشیدن ، رژیمهای غذایی ناسالم، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و… میتواند باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان شود. اما در هر صورت تحقیقات تا به امروز بطور روشن و شفاف چنین چیزی را به اثبات نرسانده اند.

سرطان سینه در مردان - مبارزه با سرطان

سرطان سینه مرد و زن نمیشناسد ، هرچند که شانس تشکیل تومور در مردان ۹۰% کمتر از زنان است.

 

سرطان سینه از چه سنی شروع میشود؟

بطور کلی میتوان گفت همه افراد در هر سنی میتوانند دچار این بیماری مهلک شوند ، اما تحقیقات نشان میدهد این بیماری از سنین ۱ تا ۱۳ سال در میان دختران بسیار کم اتفاق می افتد. در سن ۱۴ تا ۱۸ سالگی خطر بروز این نوع سرطان به دو برابر افزایش میابد. ۱۹ تا ۴۰ سالگی خطر زیادی خانم ها را تهدید میکند ، اما اوج فعالیت سلولهای سرطانی و تشکیل تومور پستان ، در سن ۴۱ سالگی به بالا رخ میدهد. بنابراین هر چه سن افراد بیشتر میشود ، خطر بروز سرطان پستان نیز گسترش میابد و شما باید همیشه معاینات پزشکی و شخصی را برای رصد احتمالات مختلف و تشخیص زودهنگام بیماری انجام دهید.

 

علائم سرطان پستان

بطورکلی علائم سرطان پستان در اشخاص مختلف متفاوت است. دانستن اینکه سینه های شما به طور معمول چه شکل و اندازه ای دارند میتواند برای تشخیص زودهنگام بیماری مفید باشد.

سرطان پستان میتواند بدون درد و علائم اولیه باشد. بسیاری مواقع بخاطر عدم تغییر شکل سینه ها شخص متوجه بروز بیماری و تشکیل تومور نمیشود، اما باید همیشه سینه ها را خودتان لمس و معاینه کنید و اگر به توده هایی برخورد کردید حتما به پزشکتان مراجعه نمایید. (معمولا تومورها در مراحل اولیه بدون درد هستند.)
تغییرات ظاهری در سرطان سینه : معمولا همراه با تغییر شکل، تغییر اندازه و یا ترشح مایعات از نوک پستان و یا یک برجستگی پوستی است، در اینطور مواقع شما راحتتر میتوانید مشکل را شناسایی کنید و فراموش نکنید که سهل انگاری ممکن است به قیمت جانتان تمام شود.

توجه داشته باشید در ۹۰% مواقع توده هایی که در سینه مشاهده میشوند، سرطانی نبوده و بی خطر هستند. بنابراین با مشاهده یک چنین چیزی خودتان را کنترل کنید و به هیچ عنوان دچار تنش و استرس زیاد نشوید.

اگر نشانه های سرطان سینه در شما بروز کرد، باید زیر نظر پزشک تحت غربالگری و ماموگرافی قرار بگیرید. علائم و نشانه های اولیه سرطان پستان که ممکن است برخی از زنان و مردان تجربه کنند عبارتند از :

توده ی جدید در پستان یا زیر بغل، با درد یا بدون درد ؛  توده ها اغلب سخت هستند اما می توانند نرم باشند. (همه توده ها سرطانی نیستند. بعضیها ممکن است کیست های خوش خیم و پر از سیال باشند، اما باید توسط پزشک بررسی شوند.)

تغییر در اندازه یا شکل پستان ؛ تورم، سفت شدن و یا انقباض، به ویژه در یک سینه.

چال افتادن و یا سرخی سینه ؛ پوست سینه گاهی ممکن است به رنگ پوست یک پرتقال شود!

پوسته پوسته شدن و یا چروکهای غیر طبیعی

دون دون شدن، تغییر رنگ و یا ضخیم شدن نوک سینه

درد در کل سینه ، نوک سینه و یا زیر بغل

نوک پستان فرو رفته ؛ البته برخی بطور طبیعی چنین فیزیکی دارند، اما اگر چنین تغییری داشتید آنرا جدی بگیرید.

ترشحات نوک پستان ؛ ممکن است خونی و یا شفاف باشد.

سرخی یا احساس حرارت غیر معمول در سینه ؛ یکی از نشانه های سرطان سینه شدید که زود باید مورد درمان قرار گیرد.

غده های متورم زیر بازو و ترقوه ؛ که می تواند نشانه ای از گسترش سرطان پستان در بدن است

 

غربالگری سرطان پستان و تشخیص آن

تشخیص زودهنگام سرطان پستان، امری کلیدی است. هر چه زودتر بیماری تشخیص داده شود و کمتر پیشرفت کرده باشد و شانس بهبود بیمار افزایش میابد.

یک غربالگری ماموگرام (یک نوع اشعه ایکس که بر روی پستان تابانیده میشود) می تواند وجود سرطان را قبل از اینکه علائم آن مشخص شود، شناسایی کند. دیگر آزمایشهای تصویربرداری، مانند MRI نیز میتواند به تشخیص بیماری کمک کند. سازمان جهانی مبارزه با سرطان، به همه خانمها پیشنهاد میکند از سن بعد از ۴۰ سالگی بطور سالانه مورد غربالگری ماموگرام قرار بگیرند. همچنین برای زنان ۵۰ تا ۷۵ سالی که سابقه ابتلا به سرطان ندارند،  هر دو سال یک مامو گرافی کافی است.

اعداد و رقمهای اعلام شده در زنان با ریسک ابتلا به سرطان سینه بالا ، کاهش میابد. چنین افرادی باید در دوره های زمانی کوتاه تری آزمایشهای غربالگری را انجام دهند. سازمان ACS آمریکا به چنین زنانی توصیه میکند ، مامو گرافی و MRI پستان را از سن سی سالگی آغاز کنند. این امر بخصوص برای افرادی که دارای جهش ژنتیکی سرطان هستند و یا اقوام درجه یکشان سابقه بیماری دارند ضروری است.

از آنجایی که مردان بافت و حجم سینه کمتری دارند، به طور معمول دچار این بیماری نمیشوند. اگر سابقه خانوادگی ابتلا مردان به سرطان پستان یا یک جهش ژنتیکی سرطانی شناخته شده در اقوام نزدیک خانواده دارید، ممکن است آزمایشات ژنتیکی برای بررسی وضعیت توسط پزشک معالج تجویز گردد.

مرد یا زن، ضروری است که بدانید سینه های شما به طور معمول چگونه به نظر می رسند و هرگونه تغییرات ظاهری و یا احساسی در این ناحیه از بدنتان را همواره مورد بررسی قرار داده و این اطلاعات را در اختیار پزشکتان نیز قرار دهید.

 

تشخیص سرطان پستان

یافته های غیر طبیعی در یک ماموگرامی یا کشف یک توده یا سایر تغییرات پستان لزوما به این معنی نیست که شما سرطان سینه دارید.
پزشک شما باید با استفاده از یک یا چند نوع اسکن و آزمایش تشخیص بیماری را کامل کند. یک ماموگرام تشخیصی، که شامل اشعه X قویتر از یک غربالگری است، می تواند نمایشی دقیق تر از وضعیت سینه شما را ارائه دهد. دو آزمایش دیگر شامل، MRI پستان و سونوگرافی پستان، ممکن است توسط پزشک تجویز شوند که اطلاعات اضافی را برای تشخیص وضعیت بیمار جمع آوری میکنند.

تشخیص سرطان پستان توسط اشعه ایکس و ماموگرافی

تنها یک راه برای تایید یک تشخیص سرطان وجود دارد و آنهم نمونه برداری از بافت مشکوک است. اینکار ممکن است توسط یک سوزن انجام شود و یا نیاز به یک عمل جراحی سبک برای نمونه گیری باشد. یک متخصص پاتولوژیست این نمونه ها زیر میکروسکوپ بررسی کرده و البته ممکن است آزمایش های بیشتری بر روی بافت استخراج شده انجام دهد. یافته های پاتولوژی می تواند تایید کند که آیا شما سرطان پستان دارید یا خیر، و در صورت مثبت بودن پاسخ، احتمال موفقیت شما در روند درمان چقدر است.

 

انواع سرطان پستان

شما و پزشکتان باید بدانید که نوع سرطانی که به آن مبتلا شده اید دقیقا چیست. شیوه درمان شما بستگی به جایی دارد که سرطان از آن شروع شده ، اینکه به سایر بافت های سینه نفوذ کرده و یا به سایر قسمت های بدن شما گسترش یافته، و اینکه آیا هورمون هایی نظیر استروژن و پروژسترون باعث رشد آن می شوند؟ و بسیاری موارد دیگر…

سرطان پستان “In situ” به بافتهای اطراف نفوذ نمیکند، که باعث میشود بهتر و سریعتر قابل درمان باشد. در حالی که سرطان های پستان “invasive” به بافت اطراف سینه حمله میکنند. سرطان پستان “متاستاز” به معنای آن است که تومورها به سایر قسمتهای بدن شما مانند ریه، استخوان، کبد یا مغز گسترش یافته اند. سرطان سینه “recurrent” به معنی بازگشت سرطان سینه است.

شکل سینه در سرطان - تشکیل تومور سرطانی در سینه و مجاری شیر

 

DCIS : این یک سرطان بسیار قابل درمان است که در مجرای شیر گسترش میابد. شایعترین نوع سرطان غیر تهاجمی (خوش خیم) است اما در صورت بی توجهی ممکن است شروع به گسترش و بدخیم شدن نماید. (با نام کامل Ductal carcinoma in situ شناخته میشود.)

IDC : شایعترین نوع سرطان سینه بدخیم است که ۸۰ درصد بیماران را درگیر خود میکند. این سرطان هم از مجاری شیر شیوع میابد ، اما با نفوذ به دیواره ها، خود را به بافتهای دیگر سینه گسترش میدهد.
همچنین چندین نوع IDC وجود دارد که بر اساس ویژگی های تومورهایی که تشکیل می شوند طبقه بندی می شوند.

ILC : این نوع سرطان سینه در غدد شیر تولید می شود که لوبول نامیده می شوند. ILC همچنین می تواند خود را گسترش داده و به سایر قسمت های بدن منتقل شود. این سرطان حدود ۱۰ درصد از تومورهای بدخیم را شامل میشود.

LCIS : این شکل از سرطان نیز در لوبول های تولید شیر شروع می شود. از لحاظ فنی، این بیماری یک سرطان سینه نیست (حتی اگر نامش به carcinoma باشد)، بلکه مجموعه ای از سلول های غیر طبیعی است که به ما میگوید فرد مبتلا احتمال بیشتری برای ایجاد سرطان پستان در آینده دارد.

IBC : این نوع نادر سرطان پستان باعث قرمزی و تورم پستان می شود. پستان آسیب دیده ممکن است گرم و سنگین باشد. پوست ممکن است مانند پوست پرتقال سخت یا نارنجی شود. در صورتی که این علائم را داشتید، بلافاصله به  پزشک مراجعه کنید. این نوع سرطان ممکن است در ماموگرافی مشخص نباشد.

Paget : این سرطان نادر بر روی پوست نوک پستان و دایره تیره تر پوست اطراف نوک (آرئولا) تاثیر می گذارد. افراد مبتلا ممکن است متوجه شوند ، نوک پستان و یا اطراف آن دچار پوسیدگی، قرمزی یا خارش می شود. همچنین ممکن است این نوع سرطان همراه با ترشح از نوک سینه یا اطراف آن باشد. افراد مبتلا به احتمال زیاد چند تومور DCIS نیز در همان سینه دارند.

Metaplastic : این سرطان نادر، یک شکل تهاجمی و بدخیم از این بیماری است که در کانال شیر شروع می شود و تومورهای بزرگی تشکیل می دهد. همچنین ممکن است حاوی ترکیبی از سلول هایی باشد که متفاوت از سرطان سینه های معمولی هستند که کار را برای تشخیص بیماری مشکل تر می کند.

Angiosarcoma : این یک سرطان نادر است که سریع رشد می کند و معمولا یک عارضه ناشی از درمان اشکال دیگر سرطان سینه توسط اشعه میباشد.

 

درمان سرطان پستان

روند درمان سرطان پستان بر اساس نوع سرطان، مرحله آن، حساسیت به هورمون ها، سن و سلامت بیمار و سایر عوامل متفاوت است اما درمان برای مردان و زنان مشابه است. جراحی و پرتودرمانی مهمترین راه های درمان سرطان پستان هستند. این ها به عنوان “درمان های موضعی” شناخته می شوند؛ زیرا آنها تومور را بدون تاثیر بر سایر اعضای بدن هدف می دهند.

جراحی breast-conserving به نام لامپکتومی، تنها قسمتهای سرطانی پستان بداشته می شوند. ماستکتومی شامل حذف کل پستان و احتمالا بعضی از بافت اطراف آن است. غدد لنفاوی نیز ممکن است به عنوان بخشی از روند درمان طی یک جراحی جداگانه برداشته شوند.

انواع روشهای درمان سرطان پستان - پرتو درمانی - شیمی درمانی و جراحی

پرتودرمانی با استفاده از امواج با انرژی بالا (طول موج کوتاه) برای کشتن سلول های سرطانی و کوچک شدن تومورها انجام میگیرد. این نوع درمان معمولا برای بیمارانی که جراحی سرطان پستان دارند یا سرطان آن به سایر قسمت های بدن گسترش یافته تجویز می شود.

داروهای شیمی درمانی یکی دیگر از راهکارهای درمانی سرطان سینه است که معمولا برای موارد حاد مورد استفاده قرار میگیرد. این داروها در رگ یا دهان تزریق میشوند. از آنجا که این داروها از طریق جریان خون در تمام بدن حرکت می کنند، معمولا عوارض جانبی قابل توجهی از جمله زخم دهان، ریزش مو، حالت تهوع، استفراغ و اسهال بهمراه دارند.

برخی از سرطان های سینه ناشی از حساسیت به هورمون های تولید شده در بدن هستند. در این موارد هورمون استروژن و یا پروژسترون باعث رشد سرطان می شود. هورمون درمانی می تواند سطح استروژن بدن را کاهش دهد یا هورمون ها را از اتصال به سلول های سرطانی باز دارد. این درمان شامل داروهای خوراکی تاموکسیفن است که اغلب بعد از عمل جراحی تجویز میشود.

داروهای جدیدتر، به نام درمان هدفمند، به طور خاص به سلول های سرطانی حمله می کنند و با سلول های طبیعی کاری ندارند، در نتیجه بیماران عوارض جانبی کمتری را تجربه میکنند. برای مثال، ترستوزوماب (Herceptin) داروئی است که از طریق مسدود کردن پروتئین HER2 سرطان های پستان را درمان میکند.

در نهایت باید بدانید که نتایج درمان بر اساس مرحله بیماری، پاسخ بدن بیمار به درمان و سایر عوامل میتواند متفاوت باشد.

 

پیشگیری از سرطان پستان

در حالی که هیچکس نمی تواند به شما بگوید که چگونه میتوانید ۱۰۰% از ابتلا به سرطان سینه جلوگیری کنید ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی تغییرات در شیوه زندگی می تواند خطر سرطان پستان را کاهش دهد.

  • مصرف الکل خود را محدود کنید هرچه بیشتر بنوشید، خطر ابتلا به سرطان پستان بالاتر است.
  • وزن خود را کنترل کنید، داشتن اضافه وزن یا چاقی خطر سرطان پستان را افزایش می دهد.
  • ورزش. زنانی که به طور مرتب تمرین و ورزش می کنند، خطر ابتلا به سرطان سینه کمتری نسبت به سایرین دارند.
  • به کودکان از سینه خودتان شیر بدهید، این کار ریسک ابتدلا به سرطان پستان را کاهش میدهد.
  • کاهش مصرف داروهای هورمونی. در صورت مصرف هورمون ها برای از بین بردن علائم یائسگی، با پزشک خود درمورد کمتر کردن دوز مصرفی مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید