سفر به ونیز ؛ راهنمای رفت و آمد در شهر و مهمترین جاذبه های توریستی شهر

کاملترین مرجع و راهنمای مسافرت به شهر روی آب ، ونیز ایتالیا

  • تاریخ انتشار : ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 28
  • دیدگاه ها : صفر

راهنمای جامع سفر به شهر روی آب ، ونیز

راهنمای کامل رفت و آمد و گشت و گذار در ونیز به همراه معرفی بهترین جاذبه های گردشگری که در سفر به ونیز باید از آنها دیدن کنید.

پیشتر در یک مقاله جداگانه اطلاعاتی در خصوص تاریخچه ، دلیل نامگذاری، شرایط آب و هوا و موقعیت جغرافیایی ، راه های دسترسی زمینی ، هوایی و دریایی به ونیز و… در اختیار شما قرار دادیم. اکنون راهنمای رفت و آمد و گشت و گذار در ونیز را همراه با معرفی بهترین مکان های توریستی این شهر به شما پیشکش میکنیم ، با نغمه ها همراه باشید.

گشت و گذار در ونیز با قایق های ونیزی معروف

 

رفت و آمد در شهر ونیز

ونیز تنها شهر در ایتالیا و کل جهان است که هیچ ماشینی در آن وجود ندارد و در سراسر این شهر باید مسیرهای مختلف را با پای پیاده یا توسط قایق طی کنید. گشت و گذار در شهری که حتی یک ماشین در آن وجود ندارد خود تجربه ای منحصربفرد و بسیار دلپذیر است هرچند در عین جذابیت و متفاوت بودن می تواند کمی هم خسته کننده باشد پس به شما توصیه می کنیم که انرژی خود را در روزهای اقامت در ونیز حفظ کنید. بدون شک پیاده روی، بهترین روش برای گشت و گذار در ونیز است.

رفت و آمد در شهر ونیز - کرایه قایق مسافری

ونیز شهری نسبتاً کوچک است و اگر نقشه گردشگری شهر را در اختیار داشته باشید، اغلب نقاط دیدنی این شهر براحتی و با پای پیاده در مسیرهای کمتر از نیم ساعته دسترس قرار دارند. حتی بدون داشتن نقشه شهر ونیز ، اگر بدون هدفی خاص به پیاده روی در شهر بپردازید ناگهان خود را در مقابل یکی از جاذبه های گردشگری ونیز مانند میدان زیبای Piazza San Marco خواهید یافت. منطقه Rialtine ، بخش مرکزی شهر ونیز و مرکز تجمع و رفت و آمد گردشگران در شهر محسوب می شود و مساحت این منطقه در حدی است که با پای پیاده می توانید نقاط مختلف آنرا در مدت زمان کمتر از ۲ ساعت ببینید و اصلاً هم نگران گم شدن نباشید!

ونیز ایتالیا - خیابانهای پیاده رو در شهر ونیز

یکی از رایج ترین و البته پرطرفدارترین روشهای رفت و آمد و گشت و گذار در شهر ونیز، استفاده از قایق است که وسیله اصلی رفت و آمد در این شهر محسوب می شود. این قایق ها در واقع اتوبوس های ونیز هستند که در زبان ایتالیایی به آنها vaporetti می گویند و گردشگران و مسافران را از طریق کانال های پرپیچ و خم شهر بین نقاط مختلف شهر جابجا می کنند. این قایق ها، بهترین وسیله رفت و آمد در ونیز هستند و برای استفاده از آنها می توانید از کارت های اعتباری Travelcard استفاده کنید که قیمت انواع یک روزه، دو روزه، سه روزه و یک هفته ای آن به ترتیب ۲۰، ۲۵، ۴۰ و ۶۰ یورو به فروش می رسد.

کارت های اعتباری Travelcard - تراول کارت ونیز

 

شبکه حمل و نقل عمومی ونیز

همانطور که گفتیم برای رفت و آمد در شهر ونیز، بهتر است یکی از انواع کارت های اعتباری موسوم به Travelcard  را تهیه کنید اما اگر قصد خرید یکی از این کارت ها را ندارید در نظر داشته باشید که حداقل کرایه برای کوتاهترین مسیرها در ونیز ۷ یورو است و در بعضی مسیرها به دلیل کوتاه بودن ارتفاع پل ها، از تردد قایق های مسافری جلوگیری می شود در نتیجه باید مسافتی را پیاده طی کنید و دوباره سوار قایقی دیگر شوید که احتمالاً هزینه تردد در شهر را افزایش خواهد داد.

شبکه حمل و نقل عمومی ونیز

یک گزینه دیگر، کارت های اعتباری Venice Card هستند که برای رفت و آمد در شهر، بازدید از نقاط دیدنی در نقاط مختلف شهر، رستوران ها و .. مورد استفاده قرار می گیرند. خرید و استفاده از این کارت اعتباری بخصوص برای آنها که اقامتی بیش از ۳ روز در ونیز خواهند داشت بسیار توصیه می شود و می تواند تا مقدار زیادی، هزینه های مربوط به رفت و آمد و بازدید از نقاط دیدنی شهر را کاهش دهد. خرید این کارت ها بصورت آنلاین نیز از طریق وبسایت www.hellovenezia.com امکان پذیر است که در صورت امکان خرید آنلاین روشی بهتر محسوب می شود تا مجبور نباشید در صف های طولانی خرید معطل شوید.

 

تاکسی های آبی (water taxi)

این قایق های مجهز، راحت ترین و البته گران ترین گزینه برای رفت و آمد در ونیز محسوب می شوند که در تمام نقاط شهر در واقع در تمام کانال های شهر! دیده می شوند و همینطور در تمام ساعات شبانه روز در حال فعالیت هستند و در دسترس قرار دارند. کرایه این قایق ها برای اغلب مسیرها بین ۴۰ تا ۵۰ یورو است اما در اغلب موارد کرایه ها به ترافیک مسیر یا ساعتی از شبانه روز که در آن قرار دارید بستگی دارد.

تاکسی های آبی (water taxi)

می توانید قایق ها را بصورت دربست برای بازدید از شهر و تماشای مناظر زیبای کانال ها در اختیار بگیرید که حتماً قبل از انجام این کار درباره مبلغ نهایی کرایه مذاکره کنید سپس پا در قایق بگذارید!  برخی از کانال ها بعلت باریکی بیش از حد،  برای رفت و آمد تاکسی های آبی مناسب نیستند پس اگر مسیرها یا نقاطی خاص از شهر را در نظر دارید حتماً قبل از شروع حرکت با مسئول قایق در اینباره هماهنگ باشید.

 

قایق های گونولدا (gondola)

این روزها قایق های موسوم به گونولدا محبوب ترین وسیله نقلیه گردشگران در ونیز محسوب می شوند که البته اغلب برای تماشای مناظر کنال ها مورد استفاده قرار می گیرند نه برای رفت و آمد بین نقاط مختلف شهر.

قایق های مشهور گونولدا ونیز (gondola)

در نقاط مختلف شهر و در کانال های مختلف، ایستگاه های متعددی برای این قایق ها ایجاد شده است که تشخیص انها بسیار ساده است و کاملاً جلب توجه می کنند. کرایه این قایق ها برای گردش های حدوداً ۳۰ دقیقه ای چیزی در حدود ۸۰ یورو تمام می شود و یکی از تجربه های دلپذیر در سفر به ونیز بشمار می رود.

 

قایق های تراگیتو (traghetto)

تراگیتو، ارزان ترین گزینه برای رفت و آمد در کانال های شهر ونیز است. این قایق ها مانند ون های تاکسی بصورت اشتراکی مورد استفاده قرار می گیرند. مبلغ کرایه این قایق ها برای گردشگران خارجی تنها ۲ یورو و برای افراد محلی ۷۰ سنت است و معمولاً از این قایق ها در هنگامیکه چمدان یا اسباب سفر به همراه باشد استفاده نمی کنند. در برخی از مسیرها که بیشتر جنبه توریستی دارند مبلغ کرایه تا ۷ یورو افزایش پیدا می کند.

قایق های تراگیتو ونیز (traghetto)

 

گشت و گذار در سفر به ونیز

ونیز، یکی از زیباترین و خاص ترین شهرهای جهان بشمار می رود که به دلیل قرار داشتن بر روی آب با معماری خاص ساختمانها و کانال های متعدد که در واقع خیابان های این شهر محسوب می شوند، یکی از محبوب ترین مراکز گردشگری در ایتالیا و همینظور سراسر جهان بشمار می رود. در سفر به ونیز و بعد از رسیدن به این شهر، احتمالاً در ابتدا انتخاب اینکه بازدید خود را از کجا شروع کنید کمی سخت بنظر بیاید اما کلید لذت بردن از ونیز دقیقاً در همین نکته نهفته است. ونیز شهری کوچک است که می توانید با خیال راحت در این شهر گم شوید! کانال های زیبا و اندک مسیرهای پیاده روی که در نقاط مختلف شهر وجود دارند تحت هر شرایطی و از هر جهت که گشت و گذار خود را آغاز کنید شما را به یکی از جاذبه های دیدنی این شهر می رسانند.

گشت و گذار در سفر به ونیز

بازار قدیمی Rialto و پل تاریخی Rialto Bridge در منطقه San Polo از بخش های دیدنی ونیز هستند که بازدید از آنها بخصوص برای گردشگران علاقمند به خرید سوغاتی می تواند بسیار جالب باشد. مزیت خرید از بازارهای این منطقه قیمت پایین تر اجناس نسبت به مناطق مرکزی و توریستی شهر ونیز است. پل تاریخی Rialto خود یکی از نمادهای اصلی و مشهور شهر ونیز محسوب می شود و قدمت تاریخی این پل به ۸۰۰ سال می رسد. هرچند بنای فعلی پل در واقع نسخه بازساری شده پل اصلی بوده که در سال ۱۵۹۱ میلادی تکمیل شده است.

پل تاریخی Rialto Bridge شهر ونیز

پل تاریخی Rialto Bridge ونیز

ساختمان زیبا و تاریخی Fondaco dei Tedeschi درست در مقابل پل Rialto در منطقه San Polo واقع شده و با تراس زیبا و مسقف که در بالای ساختمان قرار دارد منظره ای بسیار عالی به شهر ونیز و مناطق اطراف دارد که بسیار دیدنی است. بازدید از این ساختمان برای عموم گردشگران آزاد و رایگان است.

ساختمان تاریخی Fondaco dei Tedeschi ونیز

ساختمان تاریخی Fondaco dei Tedeschi ونیز

منطقه Campo Santo Stefano در بخش شمالی پل مشهور Accademia تعدادی از بهترین کافه ها و رستوران های شهر ونیز را در خود جای داده است و مکانی بسیار ایده آل برای استراحت گردشگران شناخته می شود. این منطقه در ساعات بعدازظهر و همچنین ساعات بعد از غروب آفتاب اغلب مملو از جمعیت گردشگران است که برای خوردن و آشامیدن یا نشستن و استراحت به کافه های این منطقه سری می زنند.

منطقه Campo Santo Stefano ونیز ایتالیا

منطقه Campo Santo Stefano ونیز

مسیر پیاده روی Zattere در مجاورت کانال در واقع مشهورترین و محبوب ترین منطقه ونیز برای گردشگران محسوب می شود که مناظر بسیار دیدنی از ساختمان های مجاور به کانال اصلی شهر را در خود جای داده است و بخصوص در روزهای آفتابی بسیار زیبا و دوست داشتنی است و بطور عکس در روزهای سرد سال با توجه به بادهای بسیار سرد که از جانب دریا به شهر ونیز می وزد معمولاً بسیار خلوت است.

مسیر پیاده روی Zattere - کانال ونیز

مسیر پیاده روی Zattere

در منطقه ای موسوم به Squero در کانال مجاور کلیسای تاریخی San Trovaso می توانید توقفی کوتاه داشته باشید و سری به چند کارگاه ساخت قایق های مشهور سبک ونیزی (gondole) بزنید و از نزدیک مراحل مختلف ساخت این قایق ها را تماشا کنید که قطعاً تجربه ای جالب و بیادماندنی خواهد بود.

 

راهنمای بازدید از مکان های تاریخی ونیز

بازدید از مشهورترین کلیسای تاریخی ونیز، Basilica di San Marco رایگان است اما برای بازدید از بقیه مکان ها و کلیساهای تاریخی باید بلیط ورودی خریداری کنید. اگر علاقمند به بازدید از تمام مکان های تاریخی هستید بهتر است یک کارت اعتباری مخصوص خریداری کنید. این کارت های اعتباری برای بازدید از کلیساها، موزه ها و جاذبه های گردشگری شهر ونیز طراحی و ارائه شده اند و در دفاتر اطلاعات گردشگری عرضه می شوند.

راهنمای بازدید از مکان های تاریخی ونیز - کلیسای جامع

کلیسای جامع ونیز

درنظر داشته باشید کلیساهای تاریخی در سراسر شهر ونیز همچنان بعنوان مراکز مذهبی در شهر فعال هستند و ممکن است در ساعاتی خاص از شبانه روز، محدودیت هایی برای ورود گردشگران به این مکان ها وجود دارد و همینطور در هنگام ورود و بازدید از مکان های مذهبی، قوانین و اصول اخلاقی و یا مذهبی بوسیله تابلوهای متعدد اطلاع رسانی شده است که گردشگران موظف به رعایت آن هستند. در بسیاری از کلیساها، ورود به شلوار یا دامن های کوتاه و یا لباس های غیرمتعارف، کشیدن سیگار و فیلمبرداری ممنوع می باشد.

 

کلیسای جامع سنت مارک (Basilica di San Marco)

این کلیسا در میدان  واقع شده و یکی از مشهورترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری شهر ونیز محسوب می شود و از آن دسته مکان های مذهبی در ونیز است که ورود به آن به با شلوار کوتاه، دامن کوتاه و لباس های بدون آستین و همینطور همراه داشتن چمدان ممنوع است.

کلیسای جامع سنت مارک ونیز (Basilica di San Marco)

فیلمبرداری، عکسبرداری و همراه داشتن هرگونه خوراکی در هنگام بازدید از کلیسا ممنوع است. صف های خرید بلیط ورودی این کلیسا اغلب بسیار شلوغ است و ممکن است مدت زمان انتظار برای ورود حتی به پنج ساعت نیز برسد پس توصیه می کنیم که خرید بلیط را بصورت آنلاین انجام دهید که قیمت آن تنها ۱٫۵ یورو است.

کلیسای بزرگ ونیز ایتالیا - بهترین جاذبه های توریستی ونیز

این کلیسا از طریق مسیرهای کانال شماره ۱، ۵۲ و ۸۲ از مقابل ایستگاه قطار سنت لوسیا قابل دسترسی است همینطور اگر اهل پیاده روی و گشت و گذار باشید می توانید از میدان های Piazzale Roma و Piazza San Lucia از مسیرهای پیاده روی به این کلیسای تاریخی برسید البته حتماً به یک نقشه ونیز احتیاج خواهید داشت.

 

کلیسای سن جیاکامو دی ریالتو (San Giacomo di Rialto)

این کلیسا احتمالاً قدیمی ترین کلیسای ونیز است که در حدود سالهای ۴۲۰ میلادی ساخته شده و مهم ترین دلیل شهرت این کلیسا، برج ساعت ساخته شده در قرن پانزدهم میلادی است که در بالای ورودی اصلی ساختمان کلیسا ساخته و نصب شده است. این کلیسا با ستون های قرمز رنگ و نمای طلایی رنگ ساختمان آن بخوبی قابل تشخیص است و از جاذبه های اصلی شهر ونیز شناخته می شود.

کلیسای سن جیاکامو دی ریالتو ونیز

 

کلیسای تاریخی سن جیوانی (San Giovanni e Paolo)

یکی از کلیساهای بزرگ ونیز که آرامگاه تعداد زیادی از شخصیت های سیاسی و مذهبی تاریخ ونیز در این کلیسا قرار دارد. میدان روبروی این کلیسا از نمونه آثار رنسانس در شهر ونیز محسوب می شود که به خوبی حفظ و نگهداری شده و از نقاط موردعلاقه بازدیدکنندگان در ونیز بشمار می رود.

کلیسای تاریخی سن جیوانی ونیز (San Giovanni e Paolo)

 

کلیسای سن سیمونه پیکولو (San Simeone Piccolo)

آخرین کلیسای ساخته شده در ونیز که در مجاورت ایستگاه قطار مشهور سنت لوسیا و در کنار بزرگترین و مهم ترین کانال آب ونیز (Grand Canal) واقع شده است. این کلیسا از مکان های مذهبی فعال ونیز بشمار می رود که هر هفته در روزهای یکشنبه، مراسم مذهبی در آن برگزار می شود و به دلیل داشتن گنبدی بزرگ و برج ساعت که در کنار آن ساخته شده از شهرت برخوردار است.

کلیسای سن سیمونه پیکولو (San Simeone Piccolo)

 

مهمترین موزه های ونیز

بلیط مخصوص بازدید از موزه های ونیز (Museum Pass) با قیمت ۲۴٫۵ یورو عرضه می شود که با خرید این بلیط امکان بازدید از ۱۰ موزه معتبر و مشهور شهر ونیز برای گردشگران وجود دارد.

مهمترین موزه های ونیز - موزه Ca' Rezzonico

موزه های St. Mark’s Square، Correr Museum، Doge’s Palace، Ca’ Rezzonico، unta della Dogana، Galleria dell’Accademia، Palazzo Grassi، Ca’ Pesaro، Teatro La Fenice و Mocenigo Palace از مهم ترین مراکز هنری و تاریخی ونیز در فهرست این موزه ها قرار دارند.

 

جشنواره ها و کارناوال هایی که در سفر به ونیز حتما باید در آنها شرکت کنید :

ماراتن ونیز (Voga Longa)

این مسابقه ماراتن در واقع بر روی آب و سوار بر قایق در کانال بزرگ ونیز و در مسیری به طول ۳۲کیلومتر برگزار می شود. برای شرکت در این ماراتن هیچ محدودیتی وجود ندارد و هر شرکت کننده ای با هر گونه قایق غیرموتوری که بوسیله پارو حرکت کند، می تواند در این مسابقه ماراتن شرکت داشته باشد.

مسابقه ماراتن روی آب ونیز (Voga Longa)

مدت زمان طی کردن مسیر ۳۲ کیلومتری مسابقه بین ۳ تا ۱۰ ساعت که البته زمان های بیشتر از ۴ ساعت اغلب برای گردشگرانی ثبت می شود که تنها برای سرگرمی و تفریح در مسابقه شرکت می کنند.

 

کارناوال تاریخی رگه تا (Regata ‘Storica)

این فستیوال تاریخی از سال ۱۴۸۹ میلادی هر ساله در اولین یکشنبه ماه سپتامبر برگزار می شود و در واقع ادای احترامی به فرهنگ شهر ونیز بخصوص قایق های سنتی این شهر است که مجموعه ای بالغ بر یکصد مدل قایق کوچک و بزرگ را شامل می شود و یادآور سالهای طلایی و گذشته پرشکوه شهر ونیز است.

کارناوال تاریخی رگه تا (Regata 'Storica)

در طی برگزاری این فستیوال، صدها قایق کوچک و بزرگ با طرح هایی که برخی از آنها به رومیان باستان برمی گردد در حالیکه با رنگهای بسیار متنوع و شاد رنگ آمیزی شده اند در کانال های ونیز حرکت می کنند که صحنه ها و مناظری بسیار زیبا و دیدنی را پدید می آورد که بسیار دیدنی است.

 

گردهمایی هنری ونیز (La Biennale di Venezia)

La Biennale di Venezia مشهورترین و معتبرترین مرکز فرهنگی و هنری در ونیز است که دو گردهمایی و نمایشگاه هنری و فرهنگی هر ساله توسط این مرکز در شهر ونیز برگزار می شود.

گردهمایی هنری ونیز (La Biennale di Venezia)

نمایشگاه بین المللی هنر و معماری و فستیوال هنر تئاتر، سینما و موسیقی که هر ساله بسیاری از گردشگران خارجی بخصوص جوانان علاقمند به هنر را به ونیز می کشانند و سفر به ونیز در مدت زمان برگزاری این برنامه ها فرهنگی وهنری بدون شک می تواند یکی از بهترین اتفاقات ممکن برای گردشگران باشد.

 

سایر جاذبه های توریستی که در سفر به ونیز باید از آنها دیدن کنید :

  • فستیوال بین المللی فیلم ونیز (Venice International Film Festival)
  • کارناوال مشهور ماسک ونیز (Carnival of Venice)
  • کارناوال تابستانی و آتش بازی در ماه جولای (Festa del Redentore)

کارناوال تابستانی آتش بازی ونیز

کارناوال تابستانی آتش بازی ونیز

برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید