انواع سوختگی ؛ راهکارهای درمان عفونت و تاول سوختگی و کاهش درد و سوزش

آشنایی با انواع سوختگی، اقدامات اولیه برای درمان سوختگیهای سطحی با شیوه های خانگی و دارویی و تسکین درد

 • تاریخ انتشار : ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 30
 • دیدگاه ها : صفر

سوختگی از نوع اول تا سوم و درمان آن

شناسایی و بررسی انواع سوختگی و راه های درمانی برای تسکین درد و سوزش ، درمان تاول ، عفونت و علامت سوختگی

ابتدا نگاهی داریم به تشخیص سوختگی ، عوامل موثر و میزان صدمات وارده به فرد

شدت سوختگی که در بدن فرد ایجاد میشود به دو عامل اصلی بستگی دارد ، اول شدت حرارت و دوم مدت مواجهه با آن. معمولا اگر مدت زمان برخورد پوست با حرارت بالا کم باشد ، سوختگی سطحی ایجاد میشود اما ماندن طولانی مدت در معرض عامل سوختگی بدن ، متواند سوختگی های عمیق و بدی ایجاد کند که نیاز به رسیدگی پزشکی دارد.
در ایران بیشترین آمار سوختگی و مرگ و میر ناشی از آن در چهارشنبه های آخر سال (چهارشنبه سوزی) رخ میدهد. در این روز علاوه بر دود شدن میلیاردها تومن پول برای ایجاد سر و صدا و… متاسفانه تلفات جانی زیادی نیز رخ میدهد.

سوختگی نوع دوم و روشهای درمان آن

 

عوامل ایجاد سوختگی

سوختگی میتواند بر اثر برخورد موارد متعددی با بدن یک شخص ایجاد شود ، اما میتوان گفت مهمترین و بیشتر عامل سوختگی بشر ، مواجهه با آتش و آب جوش است. البته آب جوش علاوه بر تلفاتی که برای پوست ایجاد میکند بعضا میتواند باعث سوختگی دهان ، گلو و مری شخص شود که احتمالا همه ما آنرا با شدت کم تجربه کرده ایم.
سایر عوامل ایجاد سوختگی شامل :

 • برخورد با مواد شیمیایی صنعتی و اسیدی مانند مواد شوینده قوی ، اسیدهای لوله بازکن ، آب باتری های قدیمی و…
 • سوختگی بر اثر برق ، نقص سیستمهای سیمکشی و یا ابزار آلات غیر عایق الکتریسیته و…
 • حرارت مستقیم شدید مانند آتشسوزی ، مایعات داغ و…
 • حرارت خورشید در هنگام آفتاب گرفتن که حتی ممکن است تا سوختگی درجه سوم هم پیش برود و شخص در ابتدا متوجه آن نیست.
 • سوختگی در اثر اصطکاک و کشیده شدن بدن بر روی سطو زبر مانند تصادف موتور سواران و کشیده شدنشان روی سطح آسفالت.

 

نشانه ها و علائم ظاهری سوختگی پوست

معمولا نشانه های سوختگی مدت بسیار کوتاهی پس از برخورد با عامل آن ، روی سطح پوست نمایان میشود. این علامتها شامل تغییر رنگ پوست به صورتی و قرمز ، ایجاد تاول همراه با سوزش شدید برای سوختگی های سطحی میشود. پس اگر این علائم را داشتید علیرغم اینکه باید مدتی را با درد و سوزش و ظاهر نامطلوب عضو سوخته سر کنید ، اما جای نگرانی چندانی ندارید.

اما در موارد سوختگی های شدید تر با علائم هشدار دهنده ای روبرو میشویم. در سوختگیهای شدید پوست بطور کامل از بین میرود و معمولا سوخته شده و به رنگ مشکی در می آید. ظاهر زخم ها عمیق است و به علت آسیب های جدی که به بدن و سیستم عصبی وارد میشود ، خبری از درد و سوزش نیست و حتی ممکن است عضو مورد نظر بی حس شود.
در صورت مواجهه با چنین نوع شدیدی از سوختگی حتما به پزشک ، بیمارستان و یا اورژانس مراجعه نمایید. چراکه شدت آسیب زیاد است و در صورت عدم رسیدگی پزشکی به آن ، امکان عفونت بسیار محتمل است و ممکن است از طریق جریان خون تمام بدنتان را درگیر کند.

 

انواع سوختگی و درجه بندی های آن

بطور کلی سه نوع سوختگی داریم که تشخیص میزان و درجه آن با توجه به میزان و شدت نفوذ سوختگی به بدن انجام میگیرد.
سوختگی درجه یک : ساده ترین نوع سوختگی محسوب میشود. در این درجه تنها لایه بیرونی پوست آسیب میبیند که به آن اپیدرم میگویند.
نشانه ها : قرمزی ناحیه سوخته ، تورم مختصر و درد و سوزش کم. غالبا نیازی به درمان پزشکی ندارد و با درمانهای خانگی خیلی زود بهبود میابد.

سوختگی درجه دو : در این حالت لایه اول و دوم پوست درگیر عارضه میشود که به آنها در اصطلاح پزشکی اپیدرم و درم میگویند.
نشانه ها : قرمزی شدید ، ایجاد تاول های کوچک و بزرگ ، درد و سوزش شدید. این نوع از سوختگ نیز با درمانهای خانگی قابل بهبود است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

سوختگی درجه سه : شدیدترین نوع سوختگی است که باعث تخریب کامل پوست ، سیاهی پوست ، ایجاد زخمهای عمقی حتی تا بافت ماهیچه و استخوان میشود. این سوختگی غالبا درد ندارد چرا که سیستم عصبی فرد از بین رفته است. بهبود وضعیت تنها با مراجعه به بیمارستان و درمانهای پزشکی میسر است ، هرچند که معمولا آسیبهای وارده دائمی بوده و جای زخم ها بطور کامل ترمیم نمیشود.

* ما ترجیح دادیم عکسهای سوختگی های شدید را در این مطلب استفاده نکنیم ، اما برای آشنایی بیشتر میتوانید جستجو کنید و تصاویر مختلفی از آسیب دیدگی های شدید مشاهده نمایید.

 

سایر آسیبهای ناشی از سوختگی

یکی از مهمترین ناراحتی هایی که همراه سوختگی بسیار شایع است ، آسیب های تنفسی است. این عارضه زمانی بروز میکند که فرد در اثر آتشسوزی تحت استنشاق دود قرار گیرد. در این موارد اگر وضعیت بیمار حاد باشد و مشکل بتواند نفس بکشد ، حتما باید به پزشک مراجعه شود ، اما در موارد خفیف ، دور شدن از محیط و دود و استنشاق هوای تازه میتواند بهبود سریع بیمار را حاصل نماید.

مورد دیگر که تنها شامل سوختگیهای شدید میشود ، بروز افسردگی در بیمار است. افرادی که در اثر بروز حادثه اندام مختلفشان تغییر شکل میدهد بسیار در معرض افسردگی قرار میگیرند. زیبایی خواسته هر انسانی است و اولین جایی فرد در تشخیص زیبایی ظاهری با آن روبرو میشود ، پوست است.
به هر مقدار مقدار شدت جراحات وارده بیشتر باشد ، فرد بیشتر در معرض افسردگی قرار میگیرد ، همچنین آمار بروز افسردگی در بیمارانی که دچار آسیبهای سر و صورت و تغییر رنگ و ظاهر پوست در این نواحی هستند بیشتر است. البته جراحی پلاستیک میتواند تا حدودی این موضوع را مرتفع سازد ، اما معمولا نتیجه کاملا مطلوب نیست و نمیتواند ظاهر طبیعی اولیه را به فرد باز گرداند که مواجهه با این موقعیت ، حتی تاثیر بدتری نیز روی فرد میگذارد.

آسیبهای ناشی از سوختگی به دست

آسیب های روانی ناشی از سوختگی در اثر اسیدپاشی بسیار بیشتر و شدیدتر از سایر موارد است. چرا که فرد خود را بیگناه میبیند و شخص دیگری را مسئول ظاهر نامناسب خودش می پندارد که همین موضوع بار روانی حادثه را افزایش داده و بیمار را دچار حالات روحی وخیمی میکند.

پیشنهاد میشود در صورت بروز افسردگی در چنین بیمارانی حتما از مشاوره روان شناس و یا مشاور ماهر بهره ببرید.

 

اقدامات اولیه پس از سوختگی درجه یک و دو

ابتدا باید عضو سوخته را کمی خنک کنید ، برای اینکار از آب سرد استفاده کند. (استفاده از یخ توصیه نمیشود.)

اگر پماد سوختگی دارید ، از آن استفاده کنید ، این پماد ها بقیه کار را خودشان انجام میدهند. اگر نه میتوانید روی زخم را با گاز استریل بپوشانید. و در سوختگی درجه یک میتوانید از خمیر دندان هم استفاده کنید برای خنک نگاه داشتن و کاهش درد.

اگر مشکل از جانب مواد شیمیایی ایجاد شده است ، اوضاع کمی فرق دارد. در این حالت شما باید محل را با آب و صابون فراوان شسته و کمی با نوک انگشت و به نرمی ماساژ دهید تا بافت مرده پوست جدا شده و محل عاری از مواد شیمیایی گردد.

اگر محل زخم دچار تاول شد ، بهترین کار این است که آنرا به حال خود رها کنید تا ظرف مدت کوتاهی خوب شود.

در ادامه راهنمای انتخاب بهترین پماد سوختگی و راهکارهایی برای کاهش درد و سوزش به شماپیشنهاد شده است.

 

کاهش درد و سوزش سوختگی

همانطور که گفتیم در سوختگیهای شدید شخص چندان دردی احساس نمیکند ، اما در سوختگیهای سطحی نوع اول و دوم ، سوزش و درد شدید به ویژه در دقایق ابتدایی بسیار آزار دهنده است. برای کاهش درد نخستین پیشنهاد کاهش دمای ناحیه سوخته شده است. البته استفاده از یخ توصیه نمیشود. شما میتوانید دستتان را زیر شیر آب سرد بگیرید و اینکار باید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه یابد. البته با توجه به حجم بالای آب مصرفی راه دیگر استفاده از کاسه آب است. در این روش آب داخل کاسه را باید هر چند دقیقه یکبار عوض کنید ، چرا که با افزایش دمای آن درد تشدید میشود. البته میتوانید از یک یا دو قالب کوچک یخ هم در کاسه استفاده کنید البته بطوری که برخورد مستقیمی با پوستتان نداشته باشد.

اگر درد شدیدتر از آن بود که بتوان با آب سرد آنرا تسکین داد ، از قرص های مسکن استفاده کنید. استامینوفن ، ایبوپروفن ، ناپروکسن و… میتوانند سوزش و درد را تسکین دهند.
همچنین میتوانید خودتان را با فعالیت های سرگرم کننده مشغول کنید تا حواستان را پرت و درد و سوزش کمتر آزارتان بدهد. فعالیت های ورزشی ، بازیهای کامپیوتری و… توجه کنید که فعالیتهایی که نیاز به تمرکز دارند مانند کتاب خواندن کمکی به شما نمیکند.

علاوه بر موارد گفته شده ، لیدوکائین که نوعی داروی بی حس کننده است میتواند در کاهش درد موثر باشد.

 

بهترین پماد سوختگی

پماد های زیادی در داروخانه ها برای درمان سوختگی یافت میشود. این پمادها درد را کاهش میدهند ، معمولا خاصیت خنک کنندگی و ترمیم کنندگی دارند و میتوانند طول دوره درمان را کمتر کنند.
این محصولات با نامهای تجاری مختلفی در بازار عرضه میشوند ، شما میتوانید برای درمان سوختگی درجه یک و دو از پمادهای ریکاو ، ادیب درم ، سیلور سولفات ، تترا سایکلین ، پماد آلفا و… استفاده کنید.

پماد سوختگی ریکاو برای بهبود سریع زخم و سوختگی

پیشنهاد نغمه ها ، استفاده از پماد سوختگی ریکاو است. این محصول ایرانی تاثیرات بسیار خوب و مثبتی در بهبود و تسریع روند درمان دارد. درد و سوزش زخم را کاهش میدهد. اگر زود و به موقع از آن استفاده کنید ، ازبروز تاول جلوگیری میکند.
به طور کلی پیشنهاد میکنیم یک پماد سوختگی همیشه در منزل و جعبه کمکهای اولیه خود داشته باشید تا در مواقع نیاز خیلی سریع به آن دسترسی داشته باشید.

 

درمانهای موثر خانگی برای بهبود سوختگی

حال که اطلاعات کافی در مورد انواع سوختگی ، عوامل پدیدآورنده ، راه های کاهش درد و موثرترین پمادها صحبت کردیم ، چند روش مختلف و ساده را برای بهبود سوختگی به شما معرفی میکنیم و امیدواریم در مواقع مورد نیاز به کمک شما بیایند. با نغمه ها همراه باشید.

 

روغن چربی غاز

پیدا کردن این روغن کمی سخت است ، اما اگر آنرا پیدا کردید دیگر به چیزی نیاز نخواهید داشت! روغن غاز خاصیت شگفت انگیزی برای درمان و بهبود جای سوختگی دارد. این روغن با دو بار استفاده هیچ ردی از محل سوختگی درجه یک پس از ۲۴ ساعت باقی نمیگذارد و حتی در درمان نوع دوم نیز خیلی به کمک شما می آید. پس اگر توانستید جایی آنرا پیدا کنید حتما این روغن را تهیه کنید و حتما برای جلوگیری از فساد ، آنرا در فریزر نگهداری نمایید.

 

مالیدن عسل برای پیشگیری از ایجاد عفونت

عسل خاصیت ثابت شده ای برای جلوگیری از بروز عفونت دارد. شما میتوانید از این ماده به مقدار دو تا سه قطره روی سطح آسیب دیده استفاده کنید.

مالیدن عسل برای پیشگیری از ایجاد عفونت

 

آنتی اکسیدان موجود در میوه ها

خوردن میوه های به ویژه میوه های سرخ مانند اخته ، گوجه ، گیلاس و… میتواند به بهبود زخم و سوختگی شما کمک کند.

 

رفع سوختگی دهان با نمک

اگر غذا یا نوشیدنی داغ مصرف کرده اید که موجب سوختن دهانتان شده میتوانید یک محلول نسبتا غلیظ آب و نمک حل گرفته و هر دو ساعت آنرا قرقره کرده و در دهانتان بچرخانید.
این عمل موجب بهبود سریع و کاهش درد دهان شما میشود.

 

خاصیت آلوئه ورا

با اینکه خیلی جاها توصیه شده آلوئه ورا برای بهبود زخمهای ناشی از سوختگی مفید و کارساز است ، اما شواهد علمی در این خصوص وجود ندارد. اما به هر حال این را میدانیم که این گیاه درد را کاهش میدهد.

خاصیت آلوئه ورا برای درمان سوختگی

 

خاصیت ضد درد روغن اسطو خودوس

از این روغن باید تا چند روز برای ماساژ عضو سوخته استفاده نمایید. این روغن کاربردهای گسترده ای دارد و توصیه میشود مقداری از آن را همیشه در خانه داشته باشید چرا که برای التهابات پوستی مفید ارزیابی میشود.

 

استفاده از سرکه

انواع سرکه خاصیت تمیزکنندگی قوی و همچنین مرطوب کنندگی دارند. به یاد داشته باشد که حتما سرکه را بصورت خالص اسفاده نکنید و آنرا با مقدار یک برابر آب رقیق نمایید. البته اگر زخمتان کمی عمیق باشد سرکه را فراموش کنید ، چراکه باعث ایجاد سوزش بیشتر میشود.

 

روغن گیاه بابونه

این روغن بطورکلی دارای خاصیت ضد درد و ضد التهاب است و شستشو و ماساژ محل آسیب دیده با این روغن میتواند زخم را ضد عفونی نماید.

 

کاربرد ماست برای تسکین ناحیه سوخته

استفاده از ماست برای سوختگیهای مربوط به دست ، بسیار مفید است. این ماده طبیعتی سرد دارد و به همین علت نیز میتواند محل سوختگی را خنک کرده و دردش را تسکین دهد. همچنین قرمزی پوست را نیز کاهش میدهد. از یک قاشق چایخوری ماست استفاده کنید و آنرا بصورت یک لایه نازک روی سطح آسیب دیده پخش کنید. اینکار را مرتب تکرار کنید.

کاربرد ماست برای تسکین ناحیه سوخته

 

آب سیب زمینی

آخرین تجویز معجزه گر ما برای سوختگیهای درجه یک و دو ، سیب زمینی است. این میوه خاصیت تسکین درد دارد و علاوه بر آن قرمزی پوست را نیز از بین میبرد. کافی است یک سیبزمینی کوچک انتخاب کنید و پوستش را جدا کرده و آنرا آب بگیرید و بطور مرتب روی پوست دستتان بمالید.

 

نکته : راه های درمانی که در بالا خواندید ، پیشنهادهایی هستند که در مواقع ضروری به شما کمک بزرگی میکنند. اما اگر پماد سوختگی را در اختیار دارید ، نخستین و بهترین پیشنهاد برای رفع آسیب ، استفاده از همین پماد است.

 

پیشنهادهای کلی برای بهبود سوختگی درجه ۱ و ۲

 • در همه نوع سوختگی از استفاده از یخ بر روی زخم اجتناب کنید. یخ به سرعت دمای پوست را کاهش میدهد و شما در مدت کوتاهی احساس راحتی میکنید ، اما در واقع باعث تخریب بافت بدن میشود ، پس از برداشتن یخ ، درد مجددا شروع میشود و دوره درمان و تحمل درد نیز افزایش میابد!
 • توصیه میشود از سفیده تخم مرغ ، کره یا سایر چیزهای عجیبی که همه جا گفته میشود دوری کنید چرا که باعث ایجاد عفونت میشوند. خمیردندان هم چندان خوب نیست ، اما میتواند در سوختگی درجه یک کارساز شود.
 • ممکن است محل سوخته شده تاول های کوچک پر تعداد یا تاول های بزرگ بزند. در هر صورت توصیه ما این است که این تاول ها را به هیچوجه نترکانید. ترکاندن تاول باعث پخش شدن عفونت میشود و همچنین سوزش زیادی را نیز همراه دارد. این تاول ها بسته به نوع و شدت زخم ظرف مدت یک روز تا یک هفته از بین میروند.
 • پس از بهبود زخم ، اگر محل مورد نظر تحت تابش خورشید قرار دارد ، از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. برنزه کردن پوستی که قبلا آسیب دیده ریسک بالایی دارد ، چرا که ممکن است تغییر رنگ شدیدی بدهد. شیوه برنزه کردن پوست هم فرقی ندارد. سولار یا حمام آفتاب میتواند نتایج مشابهی داشته باشد. اما کرم های برنزه کننده چنین تاثیر منفی روی رنگ پوست آسیب دیده ندارند. بنابراین به یاد داشته باشید تا یک سال پس از آسیب دیدگی برنزه نکنید.

 

رسیدگی به بیمار دچار سوختی درجه سه

شخصی که دچار سوختگی درجه سوم و نوع شدید است باید سریعا به بیمارستان یا کلینیک منتقل شود. اما در میان چند مسئله مهم و حیاتی وجود دارد که به آنها میپردازیم :

 • به هیچ عنوان سعی نکنید لباسهای شخص را از تنش خارج کنید ، اینکار باعث ایجاد مشکلات جدی و آسیب دیدگی های شدیدتری میشود. معمولا پوست به لباس میچسبد و همراه درد زیاد از بدن شخص حادثه دیده خارج میشود.
 • اگر سوختگی به گونه ای است که میشود محل آسیب دیده را بالاتر از قلب فرد قرار داد ، حتما اینکار را انجام دهید.
 • سعی کنید محل سوختگی را کمی خنک کنید (مثلا با باد ملایم یا روشن کردن کولر). اما به هیچ وجه آب سرد روی شخص نریزید ، این کار میتواند با ایجاد شک و کاهش ناگهانی دمای بدن فرد ، منجر به مرگ شخص شود.
 • اگر گاز استریل و حوله تمیز در اختیار دارید ، منطقه سوختگی را بپوشانید و مناطق اطرافش را تمیز و مرطوب کنید.
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید