۱۰ مزیت شگفت انگیز شنا کردن در استخر که نمیدانستید

ورزش شنا در کنار بدنسازی و دو و میدانی از محبوب ترین ورزش ها بشمار می رود بخصوص اگر فضای باشگاه های بدنسازی برایتان تکراری شده باشد و به دنبال تنوع بخشیدن به فعالیت ورزشی خود هستید، پرداختن به شنا می تواند بهترین جایگزین برای بدنسازی باشد.

  • تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 12
  • دیدگاه ها : صفر

آیا میدانستید شنا کردن در استخر چه تاثیرات مثبت و بزرگی در سلامت روحی و جسمی شما دارد؟

فواید بیشمار شنا در استخر برای کاهش استرس ، تقویت قلب ، کاهش وزن ، بهبود تنفس و…

تقریباً تمام کسانی که برای اولین بار به استخر می روند، به محض ورود به آب از خودشان می پرسند که چرا زودتر از اینها شناکردن در استخر را برنامه های خود قرار نداده بودند. ما قبلا یک مطلب برای شناگران مبتدی نوشته بودیم تا شما را با مبانی اولیه ورود به این رشته ورزشی آشنا کنیم.

 

شنا و جادوی کاهش وزن

اگر با مسئله افزایش وزن روبرو شده باشید احتمالاً بارها احساس ناخوشایند ناشی از برنامه تکراری و کسل کننده دویدن بر روی دستگاه تردمیل را تجربه کرده اید. پرداختن به شنا می تواند به برنامه فعالیت بدنی شما در جهت کاهش وزن، تنوع بخشیده و در تلفیق با یک رژیم غذایی مناسب در کوتاهترین زمان ممکن، شما را به وزن دلخواهتان برساند. تحقیقات انجام شده در مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده نشان داده است هر یک ساعت پرداختن به ورزش شنا حدود ۵۱۰ واحد کالری می سوزاند.

کاهش وزن و کالری سوزی با شنا کردن در استخر

مصرف این مقدار کالری در مدت یک ساعت، شناکردن را بعنوان یکی از کارامد ترین روشهای سالم و بی ضرر برای کاهش وزن در کوتاهترین زمان ممکن معرفی می کند. این در حالیست که برای سوزاندن این مقدار کالری از طریق دویدن باید کیلومترها مسیر را طی نمایید. برای سوزاندن حداکثر مقدار کالری، سبک های مختلف شناکردن را فرابگیرید و در هر جلسه تمرینی، تنها به یک حالت اکتفا نکنید در اینصورت میزان مصرف کالری در هر ساعت به ۸۰۰ واحد می رسد.

 

شنا و تقویت عضلات شکم

دراز و نشست، رایج ترین حرکت ورزشی برای تقویت عضلات شکم و همینطور عضلات میانی بدن محسوب می شود اما همه ما می دانیم که تکرار چندین باره این حرکت چقدر کسل کننده است. خوشحال باشید که پرداختن به شنا یکی از بهترین روشها برای تقویت عضلات شکم و مجموعه عضلات میانی بدن بشمار می رود چرا که بخش میانی بدن، مهم ترین نقش را در حرکات بدن در حین شنا ایفا می کند.

 

در ابتدای کار احتمالاً احساس کشش و دردهایی خفیف را در ناحیه عضلات شکم و میانه بدنتان احساس خواهید کرد اما با گذشت زمانی کوتاه، این عضلات به سبک جدید فعالیت های فیزیکی شما عادت کرده و به خوبی از پس مسئولیت خود برخواهند آمد. پس از مدتی پرداختن به ورزش شنا، فرد شناگر بدون اینکه خود متوجه باشد از بیشترین تعداد عضلات میانی بدن برای انجام حرکات مختلف در آب استفاده می کند که نه تنها بهترین جایگزین برای حرکت دراز و نشست می باشد بلکه نتایجی بسیار فراتر برای شما به دنبال خواهد داشت و در صورت استمرار پرداختن به ورزش شنا به زودی به وضعیت سیکس پک خواهید رسید.

 

شنا و ریکاوری سریع عضلات

با توجه به اینکه ورزش شنا در زمره کم برخوردترین فعالیت های فیزیکی بشمار می رود، این ورزش بعنوان یکی از مفیدترین روشهای درمانی برای دردهای موضعی در ناحیه پشت، کمر و گردن و همچنین ریکاوری عضلات بدن بعد از فعالیت های سنگین فیزیکی شناخته می شود.

شنا کردن و ریکاوری سریع عضلات بدن

اگر به دردهای شایع ناحیه گردن و پشت بدن دچار هستید اگاه باشید که پرداختن به ورزش شنا می تواند بخش زیادی از دردها و عوارض شایع مربوط به کمر و گردن را کاملاً برطرف نماید. یک دلیل واضح این مسئله این است که در هنگام شنا، وزن بدن کمترین فشار ممکن را به عضلات شما وارد می کند و قرار داشتن در آب بستری نرم و منعطف برای کشش های عضلانی فراهم می کند که در هیچ ورزش دیگری این شرایط مطلوب وجود ندارد.

 

شنا و افزایش انعطاف بدن

شنا در کنار ورزش های ژیمناستیک و یوگا از بهترین فعالیت های ورزشی برای کسب بالاترین حد از انعطاف بدنی بشمار می رود. در هنگام شنا کردن، تقریباً تمام عضلات بدن درگیر حرکات مختلف لازم برای روی آب نگهداشتن بدن و حرکت در آب می شوند که نتیجه آن حرکات مداوم عضلات دست و پاها، کمر، پشت و زانو است و انعطاف پذیری بدن را در بالاترین حد ممکن قرار می دهد.

اگر دلیل اصلی پرداختن شما به ورزش شنا، انجام فعالیت سنگین فیزیکی برای سوزاندن چربی های اضافه بدن و کاهش وزن باشد دیگر چندان به قابلیت انعطاف پذیری شنا فکر نکنید، در این حالت شناکردن موجب زیبایی فرم عضلات و افزایش قدرت بدنی شما خواهد شد و همچنین سرعت عمل شما در انجام حرکات مختلف را افزایش خواهد داد. نیروی مقاومت آب بر روی سطح بدن و عضلات شما باعث کشش و انقباض های متوالی عضلات شده و در نهایت میزان انعطاف بدنی شما را افزایش خواهد داد.

 

شنا هیچ محدودیت سنی ندارد

ورزش شنا از معدود فعالیت های فیزیکی است که هیچگونه محدودیت سنی ندارد و تمام افراد از تمام گروه های سنی مختلف میتوانند به این ورزش بپردازند. محققان دانشگاه علم و فناوری نروژ می گویند که آشنایی کودکان با ورزش شنا از سن دو ماهگی یکی از بهترین روشها برای افزایش قابلیت های فیزیکی کودکان و بهبود روند رشد ذهنی آنها می شود. پرداختن به ورزش شنا باعث افزایش توانایی کودک در حفظ تعادل برای رسیدن به اهداف و اشیای موردنظر می شود.

استخر بچه ها - شنا کردن با خانواده و کودکان

شنا همچنین برای افراد بزرگسال بسیار مفید است و موجب تقویت عضلات، حفظ سلامت استخوان ها و برطرف شدن بسیاری از عوارض مربطو به دوران میانسالی می شود. در واقع شنا، ورزشی است که تمام افراد در گروه های سنی مختلف و با توجه به شرایط سلامت فیزیکی خود می توانند به آن بپردازند و از مزیت های بسیار این ورزش بهره منده شوند. فارغ از بحث های مربوط به سلامت، شناکردن در استخر باعث افزایشش و بهبود کیفیت روابط اجتماعی افراد می شود و بستری مناسب برای گذراندن اوقاتی خوش در کنار فعالیت های ورزشی و تناسب اندام در کنار اعضای خانواده یا جمع دوستان فراهم می کند.

 

شنا و سلامت قلب

یکی از مهم ترین فواید شنا این است که بهنگام شنا کردن تمام اعضای بدن شما در حال فعالیت هستند، بدون هرگونه اغراق تقریباً تمام عضلات موجود در بدن شما در فعالیت های مربوط به شناکردن شرکت دارند به همین دلیل ورزش شنا یکی از بهترین فعالیت های فیزیکی برای تقویت قلب و عروق بشمار می رود. در هنگام شنا، مقاومت آب استخر در مقابل بدن باعث فعالیت بیشتر قلب و در نتیجه تنظیم فشار خون می شود.

شنا موجب سلامت و تقویت قلب میشود

همچنین قرارداشتن بدن در وضعیت شناور و گرمای آب استخر، مانع از احساس نمودن فشار واقعی ناشی شناکردن می شود و به شناگر اجازه می دهد بطور منظم به فعالیت فیزیکی خود ادامه دهد که نتیجه آن سلامت هرچه بیشتر عضلات بدن از جمله قلب می باشد. اگر می خواهید میزان فشار خونتان را بطور طبیعی تنظیم کنید، پرداختن به ورزش شنا بهترین شیوه برای دستیابی به این هدف محسوب می شود.

 

شنا کردن در استخر موجب کاهش استرس میشود

اگر به دنبال استراحت و کسب آرامش در پایان یک روز کاری سخت و پراسترس باشید، ورزش و فعالیت فیزیکی احتمالاً آخرین گزینه ای خواهد بود که به ذهنتان می رسد. و اولین ایده که به ذهنتان می رسد، احتمالاً دوش گرفتن و بعد از آن، لم دادن روی کاناپه و تماشای تلویزیون یا یک فیلم سینمایی است در حالیکه یک برش پیتزا و یک لیوان نوشابه گازدار در فاصله ای که دستتان براحتی به آنها برسد روی میز قرار داشته باشد. حتی فکر کردن به آن لذتبخش است اینطور نیست؟ اشتباه، اشتباه، اشتباه!

بگذارید یک حقیقت علمی و اثبات شده را با شما در میان بگذاریم. فعالیت های ورزشی مانند بدنسازی و شناکردن بیش از هر فعالیت دیگری از جمله لم دادن روی کاناپه و تماشای تلویزیون، در رفع خستگی ناشی از یک روز کاری و کاهش استرس مؤثر هستند. شناکردن بسیار لذتبخش است، وقتی در حال شناکردن هستید، ترشح هورمون هایی که روی وضعیت روحی شما تأثر دارند موجب می شود که احساس نشاط و شادابی داشته باشید و  ذهنتان از افکار و مشغله های روزمره خالی شود.

 

شنا و کاهش افسردگی و خشونت

قابلیت های اثبات شده و فواید شناکردن برای کاهش استرس و افسردگی در افراد باعث شده است که این ورزش در لیست روش های درمانی برای افرادی که از عوارض روحی مانند افسردگی و خشونت رفتاری رنج می برند قرار گیرد. اگر دچار خشونت رفتاری هستید و به اصطلاح زود از کوره در می روید، شنا کردن باعث می شود بخش زیادی از انرژی انبارشده در وجودتان به جای ابراز خشونت در مدت زمان شناکردن مصرف شود. فعالیت عضلات در هنگام شنا و سپس ریلکس شدن بعد از تمرین، موجب کسب آرامش می شود.

شنا و فراموش کردن استرس - تاثیر شنا کردن بر سلامت روانی

با این وجود توجه داشته باشید که برای کسب حداکثر مزیت هایی که به آنها اشاره شد بهتر است در آب گرم به شنا بپردازید چراکه تحقیقات نشان داده است که شناکردن در آب سرد چنین تأثیراتی را به دنبال ندارد. درکنار مزیت های شناکردن برای کسب آرامش و کاهش تمایل به بروز رفتارهای خشونت آمیز، آمادگی عضلات و تناسب اندام حاصل از پرداختن به شنا موجب افزایش حس اعتمادبنفس و رضایت فرد از وضعیت فیزیکی خودش می شود و نوعی حس نشاط ماندگار در فرد ایجاد می کند.

 

شنا و بهبود تنفس

یکی از فواید شنا کردن قرار گرفتن جزو بهترین ورزش های هوازی است ، وقتی در حال شنا کردن هستید بی وقفه در حال نفس کشیدن هستید. تمرین های تنفسی یکی از رایج ترین و بهترین شیوه ها برای کاهش استرس و تنش های روانی و کسب آرامش بشمار می روند. فشار روانی و استرس باعث انقباض ناگهانی عضلات می شود در نتیجه فرد به سختی نفس می کشد که این حالت می تواند به بروز حمله های عصبی یا تنفسی در افراد منجر شود. شنا کردن با تنظیم آهنگ تنفسی فرد موجب بهبود وضعیت فشار خون و وضعیت تنفسی افراد می شود.

 

سرگرمی و تفریح سالم

اگر از برنامه روتین رفت و آمد به باشگاه ورزشی خسته شده باشید (که بسیار اتفاق می افتد)، شنا در استخر بهترین گزینه جایگزین برای شما محسوب می شود. حتی اگر برای انگیزه بیشتر در انجام تمرینات نیاز به شنیدن موسیقی دارید می توانید از هدفون های جدید و ضدآب استفاده کنید که تجربه ای بسیار لذتبخش از شناکردن را برایتان رقم می زند. اگر شناگری ماهر نیستید یا به تازگی رفتن به استخر را آغاز کرده اید از وسایل بادی مخصوص افراد مبتدی استفاده کنید تا راحت تر روی سطح آب شناور بمانید. بهرحال با رفتن به استخر چه تنها یا با دوستان می توانید ساعاتی خوش را تجربه کنید.

شنا و تفریح در استخر با دوستان و آشنایان - زیر آبی رفتن

برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید