۱۵ دلیل عدم موفقیت در کاهش وزن ، علیرغم زحمت زیاد

بررسی مشکلات عدم موفقیت در کاهش وزن و عوامل تاثیر گذار بر آن در حالی که رژیم غذایی و تمرینی خوبی دارید.

  • تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 23
  • دیدگاه ها : صفر

از دست دادن وزن نیاز به برقراری تعادل کامل بین رژیم غذایی ، انجام ورزش و فعالیت بدنی کافی و نوشیدن مقدار زیاد مایعات، از جمله آب دارد. اگر فکر میکنید همه موارد گفته شده را رعایت میکنید ، عدم موفقیت در کاهش وزن شما حتما دلیلی دارد و یک جای کارتان میلنگد.

در این مطلب ۱۵ دلیل عمده عدم موفقیت در کاهش وزن را به شما خواهیم گفت تا بتوانید با اصلاح این موارد به وزن دلخواه خود برسید.

دلایل پنهان برای عدم موفقیت در کاهش وزن ؛ گاهی ما غذاهای بسیار سالم و به اصطلاح هلثی میخوریم ، اما توجه نداریم که چگونه در حال مصرف آن هستیم. نکات بسیار ریز که از چشم ما پنهان میمانند میتوانند عامل بزرگی برای چاقی باشند که در نگاه اول با وجود زحمت زیاد ، راهی برای خلاصی از آن پیدا نمیکنیم! با نغمه ها همراه باشید.

 

۱- وعده های غذایی بیشتر ، حجم کمتر

اگر بخواهید سیستم گوارشتان به درستی کارش انجام دهد، به جای خوردن وعده های سنگین، تعداد بیشتری وعده غذایی سبک و کوچک برای خودتان در نظر بگیرید. اینکار به سیستم گوارشتان کمک می کند تا غذا را شکسته و به این شکل متابولیسم را افزایش دهد.
همچنین شما باید حجم پروتئینی که در طول روز مصرف میکنید را زیر نظر بگیرید. خوردن یک وعده بزرگ از پروتئین زیاد ، حتی اگر غذایتان سالم و کم چرب باشد ، دردی از شما دوا نمیکند.

وعده های غذایی بیشتر ، حجم کمتر

 

۲- استقامت در تمرینات ورزشی

اگر هربار به باشگاه میروید و تمرینات یکنواخت همیشگی را انجام میدهید ، باید این را بدانید که بدنتان دیگر به این حرکات عادت کرده و قادر به کاهش وزن نمیباشد! شما باید همیشه در حال افزایش مقاومت خود نسبت به تمریناتتان باشید. مثلا اگر تردمیل میزنید باید به مرور زمان ، سرعت یا شیب حرکت را افزایش دهید تا بدنتان با شک مواجه شده و بتواند با چالش های جدیدی روبرو شود.

داشتن برنامه های تمرینی متنوع و جدید که با مربی باشگاه دوره های زمانی آن هماهنگ شده باشد نیز کمک بزرگی برای فرار از یکنواختی و مقاومت بدن است.

 

۳- تاثیر خواب ناکافی بر عدم موفقیت در کاهش وزن

بدن ما یک هورمون مهم به نام لپتین تولید می کند که به تنظیم اشتها کمک می کند. به منظور آزاد کردن لپتین، خواب کافی لازم است. بنابراین، خواب ناکافی باعث کاهش سطح لپتین در بدن می شود که اشتها و اشتیاق شخص برای مثرف غذا را به شکل باورنکردنی افزایش می دهد. علاوه بر این، خواب کافی برای عملکرد صحیح تمام اعضای بدن لازم و ضروری است (از جمله سیستم گوارش).

 

۴- پرخوابی و عدم موفقیت در کاهش وزن

در مورد خواب کم توضیح دادیم ، اما خواب زیاد هم برای بدن مضر است!
وقتی بیش از حد بخوابیم ، عملکرد برخی از ارگانهای بدنمان متوقف میشود و همین عامل میتواند باعث بروز اضافه وزن و چاقی شود. چراکه دیگر هیچ چیز سر جای خودش نیست.

پرخوابی همچنین منجر به بروز مشکلات سلامت مانند : دیابت، چاقی، یبوست ، مشکلات معده و حتی فشار خون بالا می شود. در حالت ایده آل و نرمال ، بدن ما باید ۸ ساعت خواب داشته باشد. البته این عدد برای همه یکسان نیست ، اما به هر حال همه میتونند پرخوابی را در بدن خود تشخیص بدهند.

 

۵- مصرف زیاد شکر

خوردن مقدار زیاد قند و شیرینی به افزایش وزن کمک بزرگی می کند! شکر با کالری زیاد خود، عملکرد بدن را مختل می کند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب در کاهش وزن ، غذاهای قندی و پر کربوهیدرات را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.

مصرف زیاد شکر و عدم موفقیت در کاهش وزن

 

۶- اختلال در تیروئید عامل عدم موفقیت در کاهش وزن

عدم موفقیت در کاهش وزن همیشه هم ریشه در رفتار و منش ما ندارد ، گاهی ممکن است مشکلاتی در درونمان داشته باشیم که تلاشهایمان را بی نتیجه باقی بگذارند.
غده تیروئید، که یک غده پروانه ای در جلوی گردن است، مسئول عملکرد متابولیسم است. اگر غده تیروئید کم کار باشد، معمولا باعث اختلالات متابولیسمی در بدن می شود. اختلالات ناشی از کم کاری تیروئید ، شایعترین عاملی است که سبب افزایش وزن غیرقابل توجیه می شود. یعنی پس از آنکه تمامی راه های کاهش وزن مانند ورزش، رژیم غذایی یا سبک زندگی سالم را رعایت کردید و هنوز موفق به کاهش وزن نشدید ، باید به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت کارکرد تیروئید شما مورد بررسی قرار گیرد.

 

۷- مشکلات هورمونی

هورمون ها اعضای مختلف بدن را برای انجام وظایف مربوط بخود فعال می کنند. در واقع با آزاد شدن یک هورمون ، عضو مربوط متوجه میشود که باید کارش را آغاز کند. بنابراین، اگر هورمونهای بدن متعادل نباشند، کارکرد بدن دچار اختلال میشود.

کارکرد هورمونها در بدن مردها با زنان اندکی تفاوت دارد. زنان با سطوح استروژن بالا مقاومت به انسولین را افزایش می دهند که منجر به افزایش وزن می شود. در مورد آقایان انجام صحیح کارکرد متابولیک نیاز به تستوسترون کافی دارد که در نهایت باعث افزایش وزن می شود.

 

۸- استرس

قبلا در سایت نغمه ها در مورد استرس زیاد صحبت کرده ایم. اما اکنون تاثیر استرس بر عدم موفقیت در کاهش وزن را زیر ذره بین میبریم. استرس تاثیرات منفی بزرگ زیادی بر روی سلامت جسمی و روانی ما دارد. نه تنها برای کاهش وزن ، بلکه برای بهبود وضعیت و شرایط زندگیمان هم که شده باید بر این مشکلمان غلبه کنیم.

تاثیر استرس بر کاهش وزن

راه های زیادی مانند مدیریت ذهن ، افزایش روابط با دوستان ، مدیتیشن ، ورزش و تمرینات ذهنی و… برای مدیریت استرس وجود دارد. ما باید به این موضوع به چشم یک چالش نگاه کرده و مهارت مدیریت و کنترل استرس را به مرور کسب نماییم.

استرس میتواند باعث فشار خون بالا، افسردگی، مشکلات دستگاه گوارش، مشکلات هورمونی و خیلی چیزهای دیگر شود.
کلام آخر در مورد استرس اینکه ، این حالت روحی میتواند باعث آزاد شدن هورمونی به نام کورتیزول در بدن ما بشود (هورمون استرس) که در نهایت باعث ایجاد توده های شکمی چربی میشود.

 

۹- افسردگی و مشکلات روحی

در یک کلام ، مصرف داروهای ضد افسردگی سبب افزایش وزن می شود. بنابراین باید از اعتیاد به اینگونه قرص ها خود را رها کنید.
همچنین برخی افراد برای فرار از مشکلات روحی و افسردگی به الکل پناه میبرند که این هم یکی دیگر از عوامل تجمع چربی های شکمی است.
مورد آخر اینکه افسردگی عاملی کشنده برای تصمیم افراد به کاهش وزن است ، بطوری که در بیشتر کیس های مبتلا به افسردگی دیده میشود که شخص در میانه راه همه چیز را رها کرده و دیگر حاضر به ادامه رژیم هایش نیست.

 

۱۰- تاثیر فاکتور سن بر عدم موفقیت در کاهش وزن

افزایش سن ، یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر عدم موفقیت شما در کاهش وزن محسوب میشود. توجه داشته باشید که میزان متابولیسم در جوانان و افراد سالخورده به هیچ وجه یکسان نیست و با افزایش سن کاهش می یابد. همچنین سن بیشتر یعنی تحرک کمتر. شما نمیتوانید در سنین بالا مانند یک جوان رفتار و تمرین کنید.

در نهایت توجه داشته باشید که اگر بدن شما سالهای زیادی را با اضافه وزن سپری کرده ، اکنون پس از این همه سال در برابر کاهش وزن مقاومت نشان خواهد داد و براحتی قافیه را به شما نمیبازد!

 

۱۱- انسولین

وقتی غذا میخوریم در بدنمان انسولین آزاد میشود. این ماده ارگان های مختلف بدن را به منظور دریافت مقدار کافی گلوکز مورد نیاز یاری میدهد. اگر میزان کافی انسولین در بدن وجود نداشته باشد ، یعنی ارگانهای مختلف قادر به جذب گلوکز از خون نیستند و این یعنی افزایش سطح قند خون. در بیشتر موارد این حالت همراه اضافه وزن اتفاق می افتد. پس اگر برای عدم موفقیت در کاهش وزن خود ، نمیتوانید دلیلی قانع کننده بیابید ، حتما این مورد را نیز مورد بررسی قرار داده و با پزشک خود مشورت نمایید.

 

۱۲- آلرژی غذایی

همه ما ممکن است آلرژی غذایی داشته باشیم ، به نحوی که برخی از چیزهایی که میخوریم با بدنمان سازگاری نداشته باشد. آلرژی گندم ، بادام زمینی یا ناتوانی در هضم کامل لاکتوز از شایعترین آلرژی های غذایی هستند که در خیلی ها دیده میشود.

آلرژی غذایی و اضافه وزن

سیستم گوارش ما نمی تواند مواد غذایی که حساسیت به آن دارد را متابولیزه و هضم نماید. این اختلال باعث ایجاد بسیاری از مشکلات جسمانی مانند سندرم تحریک پذیر روده (IBS)، التهاب یا اضافه وزن غیرقابل توضیح می شود.

 

۱۳- مصرف غذاهای رژیم غذایی

در حالی که این تصور وجود دارد که غذاهای رژیمی بسیار مفید و کم کالری هستند و یاری رسان ما در کاهش وزن ، اما در همه موارد اینطور نیست!
اکثر غذاهای رژیمی به شکل فرآوری شده و با سطح مواد شیمیایی بالا تولید میشوند که ممکن است برای بدن بسیار مضر باشند. به عنوان مثال شما شکلاتهای کم کالری را در بازار پیدا میکند که طعم خوبی هم دارند و شیرین به نظر میرسند. عامل شیرین کننده این شکلاتها به جای مواد قندی ، مواد شیمیایی است که میتواند مشکلات جدی سلامت را برای بدن ما ایجاد نماید.

برای کاهش وزن، از غذای طبیعی و ترجیحا دارای مواد آلی در رژیم روزانه خود استفاده کنید و مصرف غذاهای رژیمی ، حاضری و فرآوری شده را متوقف کنید.

 

۱۴- چاقی ارثی در خانواده

گاهی اوقات شکست های رژیم غذایی و تلاش افراد برای کاهش وزن ریشه در ژِن ها دارد. اگر ناگهان شروع به افزایش وزن کردید و با وجود رژیم غذایی سالم و سبک زندگی صحیح ، هیچ دلیلی برای این ماجرا پیدا نمیکنید، اطمینان حاصل کنید که چاقی در خانواده شما بصورت ارثی وجود نداشته باشد.

 

۱۵- نشستن دائمی

یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت در کاهش وزن این است که شما بیشتر وقت خود را صرف نشستن مقابل تلویزیون میکنید و یا در هنگام کار با کامپیوتر یا در اداره به خود استراحت و آنتراک نمیدهید. اگر کارتان به شکلی است که مجبورید ساعتهای طولانی را روی صندلی بنشینید ، حتما گاهی ایستاده و ورزشهای کوچک سرپایی انجام دهید.

نشستن دائمی عامل چاقی

ما قبلا در یک پست جداگانه در مورد کسب انرژی در محیط کار به شما گفته بودیم که میتواند در این مورد به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید