۵ راهکار ساده برای لذت بردن از زندگی

در این مطلب، پنج ترفند ساده اما بسیار کارآمد برای کسب نهایت استفاده از لذت های زندگی را به شما معرفی می کنیم.

  • تاریخ انتشار : ۷ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 17
  • دیدگاه ها : صفر

همه ما بارها جمله معروف “زندگی چشم به هم زدنی می گذرد” را شنیده ایم که اتفاقاً واقعیت دارد. به همین دلیل است که باید از اتفاقاتی که هرروزه برایمان رخ می دهد، هرچند به ظاهر کوچک و کم اهمیت باشند بیشترین لذت ممکن را کسب کنیم. این توصیه شاید بسیار کوتاه و ساده بنظر بیاید اما عمل به آن برای ما آدمهای امروزی که به مواجه شدن با چالش های روزمره و حتی “پیچیده دیدن چیزهای ساده عادت” کرده ایم، کاری چندان ساده محسوب نمی شود. مهم ترین سوال این است که برای لذت بردن از زندگی از کجا باید شروع کرد؟

در این مطلب با مهارت لذت بردن از زندگی بیشتر آشنا میشویم و روشهایی برای تجربه این حس زیبا را برای شما بازگو میکنیم.

 

ایجاد زمان

برنامه های فشرده روزانه و مسئولیت های متعدد از مهم ترین موانع برای لذت بردن از لحظات زندگی روزمره بشمار می روند. ما اغلب خودمان را متقاعد ساخته ایم که وقت آزاد برای ساعتی گردش همراه با خانواده، گرفتن تماس برای احوالپرسی از دوستان، پدر و مادر، خواهر و برادر یا حتی وقتی برای نشستن در منزل و مطالعه کتابی موردعلاقه را در اختیار نداریم زیرا برنامه فشرده روزانه اجازه چنین فعالیت هایی را به ما نمی دهد.

بهترین استفاده از زمان ، تفریحات جدید با دوستان و خانواده

آنچه که بالاتر از هر چیز برای ما اهمیت دارد، برنامه کاری روزانه ما است که ساعت های زندگیمان را مطابق با آن برنامه به کارهایمان اختصاص می دهیم.

این الگوی تکراری و منظم که به ظاهر بسیار سودمند است (در واقع بسیار سودمند است!) اگرچه به کارهای روزانه و مسئولیت های شغلی شما سر و سامان می دهد اما بخشی بسیار ارزشمند از زندگیتان را از شما می گیرد، در واقع خودتان را از شما می گیرد. موجودیت انسان در کارها و مسئولیت ها خلاصه نشده است، بلکه شامل احساسات و علایق، خانواده و انگیزه های شخصی نیز می شود.

برای خروج از این الگوی تکراری و روزمره گاهی کافی است کتابی بردارید و ساعتی را به مطالعه بگذرانید، دفترچه یادداشتی بردارید و درباره روز یا هفته ای که گذراندید و از احساستان نسبت به زندگی چیزی بنویسید، تمام وسایل الکترونیکی بخصوص مودم منزل را خاموش کنید و وقت خود را با اعضای خانواده بگذرانید.

حالا اولین قدم را برای لذت بردن از کوچکترین چیزها و لحظه های زندگیتان برداشته اید. برای مدت زمانی هرچند کوتاه، تمرکز بر مشکلات و چالش های بی پایان، بالا و پایین رفتن در صفحات اینستاگرام، لم دادن روی کاناپه یا تماشای تکرار یک برنامه تلویزیونی را کنار بگذارید و با مدیریت زمان، لحظه لحظه روزهای زندگیتان را در اختیار خود بگیرید.

 

انتخاب اهداف بزرگ برای لذت بردن از زندگی

تعیین اهداف به معنای این است که به استقبال چالش های جدید می رویم و این یکی از هیجان انگیزترین شیوه های کسب نهایت لذت از زندگی محسوب می شود. یک هدف بزرگ، چیزی است که به هر روز زندگیتان هدف و معنایی خاص می بخشد چراکه برای دستیابی به اهدافتان، باید در مسیری خاص به تلاش و ممارست بپردازید و قابلیت های جدید کسب کنید و با شبیه سازی موقعیت هایی شبیه به موقعیت هدف، توانایی های خود را مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهید.

پیدا کردن هدف بزرگ برای ادامه زندگی و لذت بردن از زندگی

وقتی هدفی خاص را برای زندگیتان انتخاب می کنید، در هرلحظه آن هدف را در ذهنتان نجوا می کنید و حتی با شور و اشتیاق درباره هدفتان با دیگران حرف می زنید.

دوستان و اعضای خانواده با آگاهی از هدفی که برای زندگیتان انتخاب کرده اید به تشویق و حمایت از شما می پردازند که این یکی از مهم ترین عوامل ایجاد انگیزه و افزایش توانایی های افراد در نیل به اهداف انتخاب شده در زندگی بشمار می رود. کسی چه می داند، زندگی بسیار غیرقابل پیش بینی است. شاید دوستان شما نیز به موضوعی که شما بعنوان هدف انتخاب کرده اید علاقمند شده و به شما بپیوندند.

 

لذت بردن از زندگی : مراقبت از خود

خوب زندگی کردن و دچار نشدن به رخوت و روزمرگی، بدون مراقبت از سلامت بدن و ذهن امکان پذیر نخواهد بود. در انتخاب رژیم غذایی مورد استفاده تان بسیار دقت کنید و از مواد غذایی طبیعی و سالم مانند سبزیجات، حبوبات، میوه ها و روغن های طبیعی در وعده های غذایی روزانه استفاده کنید. از خوردن مواد غذایی ناسالم و سمی و فرآوری شده خودداری کنید و یا مصرفشان را محدود نمایید. با استفاده از این مواد غذایی علاوه بر احساس سلامت و شادابی، انرژی و آمادگی لازم برای انجام فعالیت ها و مواجه با چالش های روزانه را برای شما مهیا می سازند.

مراقبت از خودمان ، کسب تجربیات جدید در زندگی

مصرف روزانه بین پنج تا هشت لیوان آب یا هر نوع نوشیدنی طبیعی دیگر را در برنامه زندگی روزانه خود بگنجانید. از مصرف میوه های مختلف و سبزیجات تازه بعنوان میان وعده های روزانه غافل نشوید چراکه این مواد غذایی از خالص ترین منابع انرژی در طبیعت محسوب می شوند.

مطالعات علمی اخیر نشان داده است که انرژی حاصل از مواد غذایی طبیعی، نزدیک به دوبرابر میزان انرژی ایجادشده توسط مواد غذایی صنعتی و یا انواع فست فودها برای انجام فعالیت های روزانه می باشد در حالیکه مصرف مواد غذایی طبیعی در حد طبیعی هیچگونه عوارض جانبی برای بدن انسان به دنبال ندارد.

 

لذت بردن از زندگی : انجام فعالیت های جدید

انگیزه ها و علایق خود را کشف کنید و به فعالیت های جدید بپردازید. این ترفند، در قالب جمله ای کوتاه بیان شد اما به هیچ عنوان کار ساده ای محسوب نمی شود. وقتی شما به فعالیتی جدید که به آن علاقه دارید بپردازید، بدن و ذهن شما درگیر چالشی نو می شود که به شما فرصتی جدید برای ابراز توانایی ها و قابلیت های نهفته در وجودتان را می دهد و انگیزه های درونی شما را افزایش می دهد.

با ورود به چالش های جدید، فرصتی برای افزایش مهارت های جدید و حتی پیداکردن افرادی جدید در زندگی خلق می شود که در روال تکراری و روزمره زندگی امکان خلق چنین فرصت هایی هرگز وجود ندارد.

ورزش غواصی و فعالیت های بدنی و ورزشی سخت

منظور از فعالیت های جدید، تنها فعالیت های فیزیکی یا ورزشی مانند صخره نوردی یا پرش از ارتفاع نیست چراکه علایق و استعدادهای درونی در هرفرد نسبت به فردی دیگر متفاوت است. در نتیجه فعالیتی جدید برای شما می تواند شرکت در دوره آموزش سفالگری، نقاشی با رنگ روغن، شرکت در جلسات کتابخوانی یا هر فعالیتی باشد که رنگی جدید به زندگی روزمره شما ببخشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که وقتی از فعالیتی جدید حرف می زنیم حتماً نباید به فعالیت هایی که هرگز آنها را انجام نداده اید بپردازید.

احتمالاً برایتان اتفاق افتاده است که فعالیتی موردعلاقه مانند یادگیری نواختن یک ساز موسیقی، فراگیری یک رشته هنری و یا فعالیتی ورزشی را آغاز نموده اما به دلایل مختلف مانند کمبود زمان، تعدد مسئولیت های روزانه یا شرایط نامناسب آن فعالیت را رها کرده اید. حالا شاید بهترین زمان باشد که آن فعالیت را از سر گرفته، توانایی های خود را ثابت کرده و کمی بیشتر از زندگی لذت ببرید.

 

لذت بردن از زندگی : بازنگری وقایع

زندگی همیشه در حال حرکت است و ایستادن در لحظه و تمرکز بر موانع یا چیزهای منفی، نه تنها شما را از جریان رو به جلوی زندگی غافل می سازد بلکه می تواند تمام زندگی شما را تحت شعاع قرار داده و بین شما و اهدفتان فاصله ایجاد کند. یکی از بهترین ترفندها برای خروج از لحظات بحرانی و ناخوشایند زندگی این است که در دام این لحظات گرفتار نشوید و از آنها بگذرید.

بازنگری وقایع مهم زندگی برای تجربه

این ترفند از این قرار است که آن لحظات و تأثیری که بر زندگی شما دارند را مورد تحلیل قرار دهید برای مثال از خودتان بپرسید “آیا این مشکل چیزی است که باید در تمام مدت امسال در فکرش باشم؟” یا “آیا این مشکل قابلیت ایجاد اختلال در دیگر برنامه های زندگی من را دارد؟”

بعد از پاسخ به این پرسش ها و دیگر پرسش های مشابه، شما قادر خواهید بود میزان اهمیت مشکلات و ناملایماتی که در زندگی برایتان رخ می دهد را سنجیده و نسبت به هریک از آنها، واکنش هایی لازم و مناسب نشان دهید.

این یکی از مؤثرترین تکنیک ها برای کسب دیدگاه های متفاوت نسبت به مسائل مختلف زندگی و قدرت تحلیل آنها محسوب می شود که به شما اجازه می دهد با اعتمادبه نفس و احساس اطمینان از لحظه های زندگی عبور کرده و در صورت مواجه به شکست، با بازنگری موقعیت و شناسایی نقاط ضعف، به رفع آن موارد پرداخته و با آگاهی از ابعاد مختلف موضوع، دوباره برای دستیابی به آن اهداف اقدام کنید.

اگر این مطلب را مطالعه کرده اید، آنرا جدی بگیرید و با امتحان حتی یکی از موارد، نتیجه آن را مشاهده کنید.

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید