بازدید از میدان تاریخی سن مارکو ونیز و ساختمانهای قدیمی اطرافش

کاملترین راهنمای بازدید از میدان اصلی شهر ونیز و معرفی مهمترین کاخها، موزه ها، کتابخانه، کلیساها، ساختمانها و مجسمه های اطراف آن

  • تاریخ انتشار : ۱ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 25
  • دیدگاه ها : صفر

میدان تاریخی سنت مارک یا سن مارکو (Piazza San Marco) نقطه مرکزی شهر ونیز محسوب می شود که در قلب این شهر قرار گرفته است.

سن مارکو، تنها میدان شهر ونیز است که با عبارت piazza شناخته می شود و بقیه میدان های شهر campo نامیده می شوند. میدان سن مارکو در واقع برشی کوچک اما بسیار کامل از زندگی به سبک ونیزی است و در بازدید از این میدان می توانید شناختی بسیار خوب از سبک و سیاق روابط اجتماعی مردم ونیز، چگونگی ارتباط آنها با یکدیگر و همینطور با میهمانان و گردشگران کسب کنید. در واقع این میدان محبوب ترین نقطه برای قرارملاقات در ونیز است و برای گردشگران بعنوان نقطه شروع و همینطور بازگشت از گشت و گذار در ونیز محسوب می شود.

معرفی میدان تاریخی سن مارکو ونیز و راهنمای بازدید از کاخ ها، موزه ها، کتابخانه و کلیساهای زیبای اطراف آن

خیابان منتهی به میدان تاریخی سن مارکو در شهر ونیز ایتالیا

پیشینه محبوبیت میدان تاریخی سن مارکو در زندگی روزمره ونیزی ها به دوران جمهوری ونیز برمی گردد که این میدان مرکز تمام تحولات اجتماعی و همینطور مذهبی و سیاسی جامعه ونیز بشمار می رفت. امروزه نیز این میدان بلحاظ ویژگی های خاص معماری ، یکی از بهترین میدان های مرکز شهری در سراسر جهان بشمار می رود و گرداگرد محوطه این میدان با ساختمان های مهم و اغلب دارای پیشینه تاریخی احاطه شده است. تنها در بازدید از میدان سن مارکو، تعداد زیادی از جاذبه های دیدنی شهر ونیز در فاصله کوتاه پیاده روی از شما قرار خواهند داشت که با اندکی مدیریت زمان خواهید توانست از تمام آنها دیدن کنید.

 

کلیسای جامع سن مارکو (Basilica di San Marco)

این کلیسا در سال ۸۲۹ میلادی و به افتخار و یادبود سن مارکو، از شخصیت های مشهور و مورداحترام مسیحیت در ایتالیا ساخته شده است و تا به امروز بعنوان مهم ترین مکان مذهبی در شهر ونیز شناخته می شود. بعد از پیروزی های جمهوری ونیز در نبرد با عثمانی ها، گنجینه ها و آثار هنری و تاریخی بیشماری بعنوان غنیمت یا پیشکش از سرزمین های مختلف به این کلیسا منتقل شد در نتیجه کلیسای سن مارکو بعنوان یکی از ثروتمندترین مراکز مذهبی در ایتالیا و جهان از جایگاهی خاص برخوردار شد.(ما پیشتر یک مطلب کامل در خصوص این کلیسای دیدنی برای شما منتشر کرده ایم که لینک ورود به این مطلب در خط بالا موجود است.)

راهنمای بازدید از کلیسای جامع سن مارکو (Basilica di San Marco)

هریک از آثار تاریخی و گنجینه های هنری امروزه از جاذبه های دیدنی نه تنها کلیسا بلکه شهر ونیز محسوب می شوند که در فضای بسیار بزرگ این کلیسا به مساحت  ۴۲۴۰ مترمربع در تالارهای مختلف نگهداری شده و در معرض نمایش عموم قرار گرفته اند که عمده این آثار تاریخی و تابلوهای نقاشی و مجسمه ها متعلق به دوره تاریخی امپراطوری بیزانس هستند.

 

قصر حاکمان ونیز (Palazzo Ducale)

قصر دوکاله در کنار کلیسای تاریخی سن مارکو از مهم ترین ساختمان های تاریخی ونیز بشمار می روند که در محوطه میدان تاریخی سن مارکو در کنار یکدیگر واقع شده اند. هارمونی موجود در سبک معماری این دو ساختمان توجه هر بازدیدکننده ای را به خود جلب می کند و مجموعه گنبدها، طاق های بلند، مجسمه های بسیار زیبا و موزاییک های بکاررفته در نمای ساختمان ها یکی از باارزش ترین مجموعه های تاریخی و معماری جهان محسوب می شوند. معماری داخلی قصر، چیزی از زیبایی های نمای بیرونی ساختمان قصر کم ندارد و حکاکی های روی دیوارهای سنگی و طاق های بسیار زیبای کارشده در زیر سقف ساختمان در نقاط مختلف نمونه هایی ارزشمند از سبک معماری گوتیک ونیزی محسوب می شوند.

قصر حاکمان ونیز (Palazzo Ducale)

از جمله مهم ترین آثار هنری که در این قصر نگهداری شده و در معرض نمایش عمومی قرار دارند باید به تابلوی نقاشی golden stairway اثر Sansovino ، تابلوی  Sala del Maggior Consiglio اثر Tintoretto و تعدادی زیادی از دیگر آثار نقاشی از هنرمندان بزرگ و مشهور ایتالیایی  مانند Bellini ، Carpaccio ، Veronese و Titian اشاره کرد. یکی دیگر از نمادهای گردشگری و تاریخی ونیز در همین قصر قرار دارد، پل تاریخی مشهور به پل حسرت (Bridge of Sighs) که مسیر ارتباطی زندان ونیز با اتاق های بازجویی و سالن دادگاه ونیز در قصر بوده است.
اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری از کاخ پالاتزو دوکاله بدست آورید ، ما یک مطلب کامل در خصوص جاذبه های توریستی این کاخ برای شما منتشر کردیم که لینکش در اختیار شماست.

 

برج ناقوس سن مارکو (Campanile)

برج بلند آجری کلیسای جامع سن مارکو یکی از مهم ترین سازه های تاریخی شهر ونیز است که بعنوان بخشی از مجموعه کلیسای سن مارکو بسیار مورد توجه گردشگرانی قرار دارد که از میدان تاریخی سن مارکو بازدید میکنند. این برج که ساخت آن در قرن دهم میلادی آغاز شده در قرن دوزادهم تکمیل شده، به حدی بلند است که در گذشته برای راهنمایی کشتی ها به سمت اسکله ونیز موزد استفاده قرار می گرفت.

برج ناقوس سن مارکو (Campanile)

در سال ۱۹۱۲ این برج بطور کامل مورد بازسازی قرار گرفت و با مرمت بخش های تخریب شده فوقانی، ارتفاع برج به ۹۸٫۶ متر رسید که یکی از بلندترین برج های آجری در جهان محسوب می شود. امروزه توسط یک آسانسور که در ساختمان برج تعبیه شده است، می توانید به سکوی منظره برج ناقوس دسترسی داشته باشید و منظره بی نظیر ونیز را تماشا کنید.

 

برج ساعت (Torre dell’Orologio)

یکی دیگر از نمادهای گردشگری ونیز که در محوطه میدان تاریخی سن مارکو ونیز واقع شده ، برج ساعتی است که توسط معمار اهل ونیز Mauro Codussi در فاصله ۱۴۹۶ تا ۱۴۹۹ میلادی ساخته شده است. این برج یکی از بهترین نمونه های معماری رنسانس سبک ونیزی محسوب می شود و با موزاییک های طلایی در زمینه آبی در نمای ساختمان برج که در سال ۱۷۵۵ میلادی توسط Giorgio Massari انجام شده است، در مقایل کلیسای جامع تاریخی سن مارکو بسیار جلب توجه می کند. دو مجسمه برنزی در تراس ساختمان زنگ ساعت برج را در ساعات شبانه روز به صدا در می آورند توسط Paolo Ranieri ساخته شده اند.

برج ساعت در میدان تاریخی سن مارکو ونیز (Torre dell'Orologio)

ساعت بزرگ برج نیز توسط رانیری و پسرانش ساخته شده است و استفاده از طرح های بسیار دیدنی از صور فلکی زودیاک بسیار دیدنی است. مجسمه هایی نیز در اطراف ساعت تعبیه شده اند که در طی ساعات شبانه روز با نظم و ترتیبی معین و در موقعیت هایی تعیین شده نسبت به یکدیگر حرکت می کنند از جمله مجسمه سه پادشاه که در هر ساعت از کنار مجسمه ملکه عبور می کنند. مسیر رفت و آمد به خیابان و بازار Merceria از سمت کلیسای سن مارکو به پل ریالتو (Rialto Bridge) از زیر طاق بلند برج ساعت عبور می کند.

 

محوطه میانی میدان (Piazzetta)

محوطه اصلی که در حدفاصل میدان سن مارکو و گرند کانال ونیز در مقابل کلیسای سن مارکو قرار دارد و بخشی از سراسر مجموعه سن مارکو محسوب می شود و محل اصلی رفت و آمد اهالی ونیز و همینطور نقطه تجمع تقریباً تمام گردشگرانی است که در تمام ساعات شبانه روز در این محوطه حضور دارند.

محوطه میانی میدان تاریخی سن مارکو (Piazzetta)

منظره مقابل این محوطه بسیار دیدنی و کم نظیر است که شامل منظره ای وسیع و دراماتیک از دریای آدریاتیک در مقابل و منظره قصر دوکاله در سمت راست، ساختمان کتابخانه تاریخی Libreria Vecchia در سمت چپ می باشد. در پس زمینه این محوطه، برج ناقوس سن مارکو و همینطور ساختمان برج ساعت خودنمایی می کنند.

محوطه اصلی میدان سن مارکو ونیز ایتالیا

در انتهای فضای محوطه در مقابل کانال، دو ستون معروف به Colonna di Marco و Colonna di Teodoro قرار گرفته اند که در سال ۱۱۲۵ میلادی در این مکان قرار داده شده اند. این ستون ها که هر یک مجسمه را در بالاترین نقطه خود دارند در واقع سه تا بوده اند که یکی از آنها در هنگام نصب در اثر اشتباهی غیرقابل جبران در اعماق آبهای تالاب سقوط کرد. یکی از ستون ها، مجسمه شیر معروف سن مارکو را در بالای خود جای داده است. این شیر در واقع سمبل اسطوره ای از سرزمین ایران (Persia) بوده است و بعدها به سبک اروپایی، بالهایی بر روی بدن حیوان قرار داده شده است.

 

ساختمان های پروکراتیه و ناپلئونیکا (Procuratie and Ala Napoleonica)

محوطه میدان سن مارکو، بخشی زیاد از اتمسفر کم نظیر و باشکوه خود را مدیون هارمونی بسیار دیدنی بین ساختمان های پروکراتیه و ناپلئونیکا در دو طرف این میدان و منظره بسیار زیبای کلیسای سن مارکو در میان این دو ردیف ساختمان است.

ساختمان های پروکراتیه و ناپلئونیکا و مجسمه های زیبای آن

در سمت شمال و جنوب محوطه ساختمان های اداری جمهوری سالهای دور ونیز (Procuratie) قرار گرفته اند که از بهترین نمونه های معماری رنسانس در ونیز محسوب می شوند. در فاصله بین سالهای ۱۸۰۵ تا ۱۸۱۴ میلادی ناپلئون، کشور ایتالیا را قلمرو تحت پادشاهی خود قرار داد و در فواصل زمانی به ونیز سفر می کرد که محل اقامت او در این سفرها این روزها به ساختمان های ناپلئونیکا (Napoleonica) مشهور شده است. امروزه این ساختمانها، میزبان موزه تاریخ تمدن (Museo Civico Correr) و موزه باستان شناسی ونیز (Museo Archeologico) هستند.

 

موزه ها (Museo Correr and Museo del Risorgimento)

ورودی موزه Museo Correr در انتهای مسیر پیاده روی ساختمان های Ala Napoleonica قرار دارد که مجموعه بسیار باارزش و دیدنی از تاریخ شهر ونیز را در خود جای داده است. طرح های معماری بسیار جالب از مناطق مختلف شهر ونیز از بخش های موردعلاقه بازدیدکنندگان این موزه است. بسیاری از اموال شخصی متعلق به سناتورها و حاکمان شهر ونیز از قرن های ۱۶ تا ۱۸ میلادی در بخش گالری تاریخ این موزه در معرض نمایش قرار داده شده است. تابلوهای نقاشی از قرن ۱۴ تا ۱۷ میلادی از اساتید مشهوری مانند Veneziano ، Bellini و Carpaccio از دیگر موارد جالب توجه در این موزه هستند.

موزه Correr and Museo del Risorgimento در شهر ونیز - میدان سن مارکو

موزه Correr and Museo del Risorgimento در شهر ونیز – میدان سن مارکو

موزه del Risorgimento به تاریخ جنگ طولانی جمهوری ونیز با امپراطوری اتریش اختصاص دارد، شورشی که در سال ۱۸۴۸ میلادی با رهبری Daniele Manin و همراهی پادشاهی ساردینیا صورت گرفت و در نهایت در سال ۱۸۶۶ میلادی به ایجاد کشور متحد ایتالیا منجر شد. موزه باستان شناسی که در مجاورت برج ناقوس سن مارکو قرار گرفته نمایش دهنده مجموعه هایی از یافته های تاریخی متعلق به دوران رنسانس را در معرض نایش عموم قرار داده است که شامل آثار هنری و مجسمه ها و آیتم های مختلف متعلق به هنرمندان و شخصیت های مشهور اهل ونیز است.

 

کتابخانه بزرگ ونیز (Libreria Sansoviniana)

کتابخانه بزرگ و قدیمی ونیز در سمت غربی میدان تاریخی سن مارکو و در مجاورت قصر دوکاله قرر دارد و از شاهکارهای بجامانده از Sansovino معمار و مجسمه ساز بزرگ ایتالیایی بشمار می رود که در فاصله سالهای ۱۵۳۶ تا ۱۵۵۳ میلادی ساخته شده است. ساختمان کتابخانه سانسووینیانا (Sansoviniana) بواقع نقطه عطف تحول سبک معماری ونیزی شناخته می شود. ساختار معماری این ساختمان تلفیقی از سبک های باروک و رومن و گوتیک است که در ستون ها، سقف و طاق های ساختمان و مجسمه های کوچک و بزرگ که در نقاط مختلف ساختمان ساخته و قرار داده شده است.

کتابخانه بزرگ ونیز در میدان سن مارکو

تالار Biblioteca Nazionale Marciana در این کتابخانه  یکی از نمونه های فاخر معماری شهر ونیز است که دوراسیون آن توسط Titian ، معاری سقف تالار توسط Veronese و تابلوهای نقاشی آن توسط Tintoretto ساخته و خلق شده اند. مجموع هه هایی باارزش از جواهرات تاریخی و کتابهای نسخه اصلی بسیار قدیمی در این تالار به نمایش گذاشته شده است.

 

کلیسای سن مویسه (Church of San Moisè)

این کلیسا در محوطه اصلی میدان سن مارکو قرار ندارد اما در فاصله کوتاه یک دقیقه ای از این میدان واقع شده و از طریق پیاده روی غربی میدان براحتی می توان از این کلیسا بازدید کنید. معماری نمای بیرونی این کلیسا از بهترین کارهای بجامانده از Alessandro Tremignon محسوب می شود که در سال ۱۶۶۸ انجام شده است.

کلیسای سن مویسه ونیز (Church of San Moisè)

این کلیسا از شهرتی جهانی برخوردار نیست اما برای اهالی ونیز کاملاً آشنا ست و آنها علاقه ای خاص به این مکان مذهبی و تاریخی دارند. تعدادی آثار هنری متعلق به قرن هجدهم در فضای داخلی کلیسا قرار دارند تا بازدید از داخل کلیسا هم خالی از لطف نباشد.

 

قصر طلایی (Giardinetti Reale)

پارک زیبای گیاردینتی در فاصله ای کوتاه در غرب میدان سن مارکو محوطه ای بسیار زیبا با آبگیرها، مسیرهای پیاده روی و نیمکت های برای نشستن و استراحت است که در اوایل قرن نوزدهم ایجاد شده است.

قصر طلایی (Giardinetti Reale)

این محوطه فضای سبز در دوران پادشاهی ناپلئون و سلطه او بر ونیز ساخته شده و بخشی از اقامتگاه مخصوص او بوده است. طبق روایتی در ونیز قبلاَ این در مکان یک انبار بزرگ غلات قرار داشته داشت که ناپلئون این انبار را مزاحم منظره گرندکانال در این منطقه تشخیص داد در نتیجه دستور داد انبار را تخریب کرده و این محوطه فضای سبز را بجای آن ایجاد کردند. دستش درد نکند!

برچسب ها : ، ، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید