راهنمای بازدید از میدان دل دومو فلورانس – Piazza del Duomo

راهنمای بازدید از بهترین جاذبه های توریستی اطراف میدان دل دومو در مرکز شهر فلورانس شامل کلیسای جامع، تعمیدگاه سن جیووانی، قصر نونفینیتو، موزه تاریخ بشر و…

  • تاریخ انتشار : ۸ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 16
  • دیدگاه ها : صفر

آشنایی با میدان دل دومو در قلب شهر فلورانس

راهنمای گشت و گذار در میدان دل دومو Piazza del Duomo شهر فلورانس و بازدید از جاذبه های توریستی اطراف آن

میدان تاریخی دل دومو مشهور به میدان کلیسا در قلب شهر فلورانس، یکی از بهترین مجموعه های تاریخی در سراسر جهان محسوب می شود چراکه تعدادی از زیباترین ساختمان های دارای قدمت تاریخی از بهترین نمونه های سبک معماری رنسانس در کنار یکدیگر در محوطه این میدان قرار گرفته اند.

سانتا ماریا - کلیسای جامع شهر فلورانس

ساختمان های کلیسای سانتا ماریا دل فیوره (Cathedral of Santa Maria del Fiore)، برج ناقوس گیوتو (Giotto’s Campanile) و ساختمان زیبای تعمیدگاه (Baptistery) با معماری جالب توجه و نمای بیرونی ساخته شده از سنگ و کاشی های رنگی در منطقه مرکزی شهر فلورانس هر یک به تنهایی از جاذبه های گردشگری بسیار مشهور فلورانس و از نمادهای تاریخی این شهر بشمار می روند.

 

بازدید از تعمیدگاه سنت جیووانی Baptistery

میدان دل دومو و میدان سن جیووانی (Piazza San Giovanni) که در مجاورت این میدان قرار دارد تعداد زیادی از مکان های دیدنی و تاریخی شهر فلورانس را در خود جای داده اند و بازدید از این دو میدان و محوطه اطراف آنها در واقع بخش زیادی از جاذبه های دیدنی شهر فلورانس را پوشش می دهد.

تعمیدگاه سنت جیووانی Baptistery شهر فلورانس در میدان دل دومو

تنها در محوطه اطراف میدان سن جیووانی، چهار قصر تاریخی قرار دارد. در یک کلام، این منطقه از فلورانس، بهترین نقطه شروع برای بازدید و گشت و گذار در این شهر محسوب می شود که با فضای بسیار شاداب و جذاب و آمیزه ای دلپذیر از تاریخ و هنر رنسانس هر روز میزبان هزاران گردشگر است.

 

کلیسای سانتا ماریا دل فیوره  Cathedral of Santa Maria del Fiore

یکی از مشهورترین و البته زیباترین مکان های مذهبی در سراسر جهان که با نمای بسیار زیبا ساخته شده از کاشی هایی رنگارنگ که از شاخصه های معماری رنسانس بوده است، از مهم ترین نمونه های بجامانده از این سبک معماری بشمار می رود. در بازدید از کلیسای سانتا ماریا دل فیوره، براحتی درک خواهید کرد که چرا از این کلیسا بعنوان شاهکار معماری رنسانس یاد می شود.

عکس زیبای کلیسای سانتا ماریا دل فیوره و گند بزرگش

 

تعمیدگاه سن جیووانی (Battistero di San Giovanni)

تعمیدگاه سنت جان (در ایتالیایی سن جیووانی) یکی از قدیمی ترین ساختمان های شهر فلورانس است که تاریخ ساخت آن به قرن دوازدهم میلادی برمی گردد و عملیات ساخت آن حدود ۷۰ سال طول کشیده است.

نمای داخلی تعمیدگاه سن جیووانی در میدان دل دومو فلورانس

مانند دیگر ساختمان های تاریخی که در محوطه میدان دل دومو قرار دارند، نمای بیرونی این ساختمان نیز دارای نمایی بسیار ساخته شده از سنگ مرمر است که در ترکیب با دروازه های ساخته شده از برنز و نمای داخلی ساختمان از سنگ کاشی مخصوص منطقه توسکانی، از زیباترین ساختمان های مذهبی و تاریخی نه تنها در فلورانس بلکه در سراسر جهان محسوب می شود.

 

دروازه های برنزی تعمیدگاه سن جیووانی

تعمیدگاه سنت جیووانی دارای سه دروازه ورودی ساخته شده از برنز خالص است که با حکاکی ها، نقوش و پیکره تراشی بی نظیر که بواقع در جهان همتا ندارد در سالهای قرن ۱۵ میلادی به مجموعه تعمیدگاه سنت جیووانی اضافه شده اند.

دروازه های برنزی تعمیدگاه سن جیووانی فلورانس ایتالیا

دروازه شمالی تعمیدگاه که مشهورترین دروازه محسوب می شود، از آثار هنرمند مشهور فلورانس، Lorenzo Ghiberti است که طرح او برای ساخت این دروازه، در رقابت با شش هنرمند دیگر (از جمله دیگر هنرمندان مشهور فلورانس در آن زمان، Filippo Brunelleschi و Jacopo della Quercia) برنده شد. سبک طراحی که گیبرتی برای ساخت این دروازه ارائه داد، در پیروی از طراحی دروازه جنوبی بود که پیش تر توسط Andrea Pisano ساخته شده بود.

در این طراحی، لایه بیرونی دروازه از شش پنل به شکل مکعب ساخته شده که دارای سبک هنری گوتیک هستند و نقش ها و پیکره هایی زیبا بر روی آنها حکاکی شده است. در داخل هر یک از این پنل ها، تصاویری از روایا مختلف مذهبی به تصویر کشیده شده است. اما شاهکار گیبرتی بلحاظ فرم هنری و ظرافت های بکاررفته در اثر هنری بواقع چیز دیگری است و یکی ماندگار ترین آثار این هنرمند محسوب می شود که درست در مقابل کلیسای سانتا ماریا دل فیوره نصب شده است. در تأیید زیبایی این اثر همین بس که میکل آنجلو (Michelangelo) هنرمند مشهور و اسطوره ای فلورانس در توصیف این دروازه گفته است آنقدر زیباست که می تواند دروازه بهشت (Porta del Paradiso) باشد. بر پایه همین توصیف میکل آنجلو، دروازه شمالی ساخته شده توسط لورنزو گیبرتی به دروازه بهشت (Gate of Paradise) مشهور شده است.

دروازه بهشت در تعمیدگاه سن جیووانی

با اطمینان می توان گفت هیچ پیکره تراشی از جنس برنز با این میزان از دقت و ظرافت در دنیا وجود ندارد و ساخت این دروازه تنها نزدیک به ۳۰ سال طول کشیده است و بین سالهای ۱۴۲۵ تا ۱۴۵۲ میلادی ساخته شده است. در هر یک از پنل های تشکیل دهنده دروازه، شخصیت های مختلفی به تصویر کشده شده اند که علاوه بر متمایز بودن تمام شخصیت ها از یکدیگر، هر یک نمایش دهنده حالات و احساساتی مختلف نسبت به یکدیگر هستند. لورنزو گیبرتی این شخصیتها را از بین آثار و مجسمه هایی که پیش از این خلق کرده بود، انتخاب کرد که نمونه های اصلی در موزه تاریخی Museo dell’Opera del Duomo نگهداری می شوند.

قدیمی ترین دروازه سه گانه تعمیدگاه سنت جیووانی و نقاشی های فانتزی برنزی ان

دروازه جنوبی، در بین سالهای ۱۳۱۸ تا ۱۳۳۰ میلادی توسط Andrea Pisano طراحی و ساخته شده و قدیمی ترین دروازه سه گانه تعمیدگاه سنت جیووانی محسوب می شود. موضوع تصاویر و پیکره های حک شده بر روی پنل های این دروازه، صحنه هایی از مراحل مختلف زندگی سنت جان (سن جیووانی) را به تصویر کشیده که در مجموع ۲۸ پنل کوچک و با سبک هنری گوتیک بر روی این دروازه دیده می شود. قاب های این دروازه توسط Vittorio Ghiberti پسر ارشد لورنزو گیبرتی انجام شد که به سبک رنسانس انجام شده است.

 

فضای داخلی تعمیدگاه سن جیووانی

با توجه به اینکه روشنایی اغلب بخش های فضای داخلی ساختمان تعمیدگاه با نور طبیعی تأمین می شود، ابتدا چشمان خود را با شرایط نور داخل ساختمان تطبیق دهید که بتوانید ردیف های کاشی بکاررفته در دیوارهای تالار مرکزی ساختمان را بخوبی تشخیص دهید. تعدادی از بهترین آثار معماری رنسانس که توسط هنرمندان مشهور قرن ۱۳ میلادی خلق شده اند در این ساختمان قرار دارند. مجسمه باشکوه و زیبای عیسی مسیح که درست در بالای محراب اصلی قرار داده شده یکی از بزرگترین پیکره های ساخته شده از مسیح بشمار می رود که تنها طول صورت این مجسمه ، هشت متر است.

فضای داخلی تعمیدگاه میدان دل دومو

تصاویری با موضوعات مذهبی و روحانی مانند فرشتگان، پیامبران و قدیسان، حضرت مریم و سنت جان در روایات مختلف مذهبی در هر گوشه از فضای داخلی ساختمان به چشم می خورد از جمله یک نقاشی ساخته شده از سنگ های کاشی که صحنه ای از کتاب جهنم (Inferno) از سه گانه کمدی الهی نوشته دانته نویسنده و شاعر مشهور ایتالیایی و اهل فلورانس را نمایش می دهد. یکی از شاهکارهای مسلم  دیگر Donatello هنرمند مشهور اهل فلورانس در دوران رنسانس که در واقع آرامگاه Baldassarre Cossa یکی از شخصیت های مهم مذهبی فلورانس می باشد.

گنبد زیبا و نقاشی های تعمیدگاه سن جیووانی فلورانس

 

موزه کلیسای جامع فلورانس (Museo dell’Opera del Duomo)

در طول سالها که از ساخت کلیسای جامع فلورانس می گذرد، آثار هنری بسیار باارزش و متعدد توسط هنرمندان مشهور اهل این شهر برای قرارگرفتن در نقاط مختلف از مجموعه کلیسای جامع ساخته شده که این آثار شامل مجموعه ای بسیار ارزشمند از تابلوهای نقاشی پیکره ها و مجسمه ها، ظروف ساخته شده از نقره و برنز، آثار هنری ساخته شده از طلا می باشد. با گذشت زمان و به دلیل نگرانی ها برای امنیت و حفاظت از این آثار در مقابل عوامل محیطی و طبیعی، مسئولان شهر فلورانس و مقامات مذهبی کلیسای جامع به دنبال راه حلی برای نمایش این آثار به نحوی بودند که امنیت و سلامت این مجموعه نیز حفظ شده و برای نسل های آینده محافظت شوند.

درب ورودی موزه کلیسای جامع فلورانس

از سال ۱۸۹۱، مجموعه اتاق ها و استودیوهایی که در گذشته برای خلق آثار هنری موجود در کلیسای جامع، به هنرمندان مختلف تعلق داشت، با درنظر گرفتن معیارهای امنیتی و کنترل که در چارچوب ساختمان های کلیسا، برقراری آنها ممکن نبود، در قالب شش تالار بزرگ برای نمایش این آثار هنری به موزه تبدیل شد.

موزه هنرهای دستی و آثار زیبا و مجسمه های موزه کلیسای جامع فلورانس در میدان دل دومو

تعدد آیت ها و آثار هنری موجود در این مجموعه کم نظیر به حدی است که باید حداقل یک شبانه روز را برای بازدید کامل از تمام بخش های این موزه اختصاص داد. تعدادی از شاهکارهای هنری موجود در موزه کلیسای جامع فلورانس که نباید آنها را از دست دهید:

  • پنل های اصلی دروازه های ورودی تعمیدگاه سنت جییوانی که توسط لورنزو گیبرتی ساخته شده است.
  • مجسمه بسیار زیبا موسوم به Pietà از مشهورترین آثار میکل آنجلو و از نگاه بسیاری، بهترین اثر هنری تمدن مغرب زمین محسوب می شود.
  • مجموعه آثار ساخته شده از سنگ مرمر متعلق به قرن ۱۵ میلادی که در تالار موسوم به Sala delle cantorie نگهداری می شوند بخصوص مجسمه های ساخته شده توسط Donatello و Luca della Robbia.
  • مجسمه چوبی ساخته شده توسط موسوم به Mary Magdalene که از شاهکارهای هنری در ابتدای دوران هنر مدرن بشمار می رود.
  • نسخه اصلی مجسمه های مورد استفاده در ساختمان برج ناقوس (Giotto’s Campanile) که توسط Andrea Pisano و Luca della Robbia ساخته شده اند و برای محافظت در مقابل عوامل طبیعی و محیطی به این موزه منتقل شده و نسخه های کپی و دقیق مطابق اصل این آثار در مکان های اصلی قرار داده شده است.
  • در تالار موسوم به Sala dell’Altare از پنل های زیبای ساخته شده از طلا که صحنه هایی از روایات مذهبی عهد جدید توسط هنرمندان فلورانسی بر روی آنها حک شده دیدن کنید که نمونه هایی متعالی از هنر گوتیک در ۱۳۶۶ میلادی و همینطور هنر رنسانس در ۱۴۸۰ میلادی در بین آنها وجود دارند.

تالار اصلی موزه میدان دل دومو

 

ساختمان تاریخی دل بیگالو در میدان دل دومو (Loggia del Bigallo)

این ساختمان تاریخی به آخرین سالهای اوج هنر گوتیک ساخته شده و در واقع مکانی برای نگهداری کودکان یتیم و بی سرپرست بوده است که تا زمان پیدا شدن خانواده ای که سرپرستی این کودکان را بر عهده بگیرد، از آنها در این مکان نگهداری می شد.

ساختمان تاریخی دل بیگالو در میدان دل دومو شهر فلورانس

نمای زیبای این ساختمان از سنگ مرمر بین سالهای ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۸ میلادی ساخته شده و با نقاشی های بسیار زیبا در قسمت های فوقانی و طاق های نمای ساختمان از زیباترین نمونه های معماری فلورانس در قرن ۱۴ میلادی محسوب می شود.

 

قصر نونفینیتو و موزه تاریخ بشر (Palazzo Nonfinito)

این قصر در واقع نیمه کاره توسط Alessandro Strozzi و بعنوان اقامتگاه خانوادگی او ساخته شد اما به دلیل مقیاس بسیار بزرگ بنای این قصر و معماری پیچیده ای که از ابتدا برای ساخت آن در نظر گرفته شد، هرگز به اتمام نرسید و حتی معمارانی بزرگ مانند Bernardo Buontalenti از عهده تکمیل نمودن طرح اولیه آن برنیامدند.

قصر نونفینیتو و موزه تاریخ بشر در میدان دل دومو

امروزه این ساختمان، یکی از معتبرترین موزه های باستان شناسی قاره اروپا را در خود جای داده است، موزه Museo Nazionale di Antropologia e Etnologia که اکتشافات باستان شناسی از نقاط مختلف جهان در این موزه جمع اوری شده و در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار داده شده است.

 

نکانی درباره بازدید از اماکن دیدنی میدان دل دومو

بلیط بازدید از تمامی ساختمان ها و مکان های تاریخی در محوطه میدان دل دومو ، بصورت یکجا عرضه می شود و تا ۲۴ ساعت بعد از بازدید از اولین مکان تاریخی در این محوطه، اعتبار دارد.

با توجه به اینکه بازدید از ساختمان های کلیسای جامع با گنبد بلند و زیبای این ساختمان و همینطور برج بلند ناقوس در یک نوبت می تواند به شدت خسته کننده باشد توصیه می کنیم که بازدید خود را به این صورت تنظیم کنید که بازدید از یکی از مکان ها را در بعدظهر و بازدید بعدی را در صبح روز بعد انجام دهید که اعتبار بلیط خریداری شده نیز حفظ شود.

بازدید از موزه کلیسای جامع را به آخرین روز بازدید از فلورانس موکول کنید چرا که مدت زمان زیادی را از شما خواهد گرفت اما نکته اینجاست که حتی اگر در آخرین دقیقه از مدت زمان اعتبار بلیط وارد موزه شوید می توانید هر مدت زمان که دلتان خواست به بازدید از موزه بپردازید!

روشی دیگر برای بهره حداکثری از بلیط های ۲۴ ساعته، این است که در ابتدا از نمای بیرونی تمام ساختمان های محوطه بازدید کنید و سپس برای ورود به داخل ساختمان ها اقدام کنید تا در روند بازدید از ساختمانها و مکان های بعدی، دیگر برای تماشای نمای بیرونی وقت صرف نکنید.

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید