راهنمای سفر به ونیز ؛ تاریخچه، آب و هوا و موقعیت، راه های سفر و…

این مطلب شامل کاملترین راهنمای سفر به شهر زیبای ونیز ایتالیا میشود.

  • تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 32
  • دیدگاه ها : صفر

کاملترین راهنمای سفر به شهر زیبای ونیز

شهر زیبا و رویایی ونیز (Venice) که از مجموعه ۱۱۸ جزیره کوچک در تالاب ونتزیا تشکیل شده است، در شمال شرقی کشور ایتالیا واقع شده و پایتخت استان ونتو محسوب می شود.

جزایر کوچکی که مناطق مسکونی شهر ونیز را تشکیل داده اند، بوسیله کانال های آب از یکدیگر جدا شده اند و ارتباط بین هر یک از این جزایر از طریق تعداد زیادی از پل هایی که بر روی این کانالها ساخته شده اند، انجام می شود. مطابق آخرین آمار موجود، حدود ۲۶۵٫۰۰۰ نفر در سراسر منطقه ونتزیا زندگی می کنند که از این تعداد ۵۶٫۰۰۰ نفر در منطقه تاریخی و گردشگری ونیز سکونت دارند.

راهنمای سفر به شهر زیبای ونیز بر روی آبها - غروب ونیز

مجموعه تالاب ونتزیا و سراسر شهر ونیز در فهرست میراث تاریخی سازمان یونسکو به ثبت رسیده و بعنوان یکی از محبوب ترین مراکز گردشگری در سراسر جهان سالیانه میزبان بیش از بیست میلیون گردشگر خارجی است.

 

معنی ونیز

نام شهر ونیز، ریشه در لغت Venetia et Histria در زبان لاتین دارد که این نام از دوران امپراطوری رومن به این منطقه تعلق داشته و با لغت wenetoi به معنای دوست داشتنی مترادف است.

 

تاریخچه شهر ونیز

منطقه Veneti یکی از کهن ترین سکونتگاه های انسانی در شمال شرقی ایتالیا محسوب می شود. بخش زیادی از جمعیت این منطقه را ماهیگیران محلی تشکیل می دادند که بر روی جزایر پرتعداد واقع در تالاب زندگی می کردند و در واقع نقطه شروع شکل گیری این شهر از همین زمان بوده است که در سالهای بعد از قرن پنجم میلادی با ورود مهاجرین بخصوص از سرزمین روسیه به این بخش از ایتالیا، این سکونتگاه به شهری کامل بدل شد.

تاریخچه شهر ونیز - نامگزاری ونیز ایتالیا

آغار دوران درخشش ونیز در فاصله قرن های نهم تا دوزادهم میلادی بود که در این دوران، ونیز بعنوان شاهراه تجاری و مرکز داد و ستد بین اروپا و مشرق زمین، جایگاهی بسیار مهم و استراتژیک داشت و اغلب ساکنین این شهر از تمکن مالی بسیار خوبی برخوردار بودند. بسیاری اهالی شهر را تجار و فروشندگان تشکیل می دادند و آنها که اهل تجارت نبودند یا سرمایه ای در دست نداشتند، با تبحر خاص در دریانوردی و قایق رانی با توجه به رونق داد و ستد دریایی در ونیز اوضاعشان حسابی سکه بود! مطابق اسناد تاریخی در آغاز قرن ۱۴ میلادی، با بیش از ۳٫۳۰۰ کشتی تجاری و ۳۶٫۰۰۰ دریانورد و تاجر، ونیز ثروتمندترین شهر در سراسر اروپا بود و اهالی آن ، شهرشان را پایتخت دنیا می نامیدند. خانواده های ثروتمند ونیز با علاقه ذاتی به هنر (که در نزد ایتالیایی ها امری بسیار رایج است) سرمایه بسیاری را برای ساخت قصرها و کلیساهای بسیار زیبا اختصاص دادند که هر یک از آنها امروزه از شاهکارهای هنری و جاذبه های گردشگری این شهر بشمار می روند.

نقشه های تاریخی قدیمی از شهر ونیز در قرون گذشته

نقشه های تاریخی قدیمی از شهر ونیز در قرون گذشته

با گذر از سالهای قرون وسطی، حاکمان این شهر با یک اشتباه تاکتیکی و فاجعه بار وارد جنگی بزرگ با امپراطوری عثمانی شدند که به قیمت از دست رفتن بخش اعظم سرمایه و رونق ونیز بعنوان مهم ترین مرکز داد و ستد قاره اروپا و تیرگی روابط با ترک ها بعنوان یکی از مهم ترین شرکای تجاریشان تمام شد. با ایجاد مسیرهای تجاری جدید بین اروپا و آسیا توسط بازرگانان ایرانی، عرب، اسپانیایی و پرتغالی در پایان قرن شانزدهم میلادی، عملاً ونیز از نقشه مسیر تجاری آسیا و اروپا خارج و دوران افول این شهر آغاز شد.

بمباران شهر ونیز در جریان جنگ جهانی دوم

در جریان جنگ جهانی دوم، حملات دامنه دار و سنگین بر روی شهر ونیز که در قلمرو ایتالیای موسولینی قرار داشت، صورت نگرفت و تنها مسیرهای ارتباطی راه آهن متصل به شهر و همینطور مناطق صنعتی اطراف شهر هدف بمباران متفقین قرار داشتند. سرانجام در ۲۹ جولای ۱۹۴۵، ونیز از کنترل نیروهای ارتش نازی خارج شد و بعنوان شهر آزاد اعلام شد. امروزه ونیز، نه بعنوان مرکز داد و ستد و تجارت بلکه به دلیل جاذبه های گردشگری و معماری کم نظیر خانه های این شهر و همچنین موقعیت جغرافیایی بسیار ایده آل، از محبوب ترین شهرهای اروپا و حتی جهان بشمار می رود و جاذبه های گردشگری این شهر مانند St. Mark’s Basilica، St. Mark’s Square، Palazzo Ducale، کانال بزرگ، Ponte di Rialto و Scuola Grande di San Rocco سالیانه میلیونها گردشگر خارجی را از نقاط مختلف جهان به این شهر می کشانند.

 

موقعیت جغرافیایی شهر ونیز

ونیز بعنوان یازدهمین شهر بزرگ ایتالیا، از دهها جزیره کوچک (دقیقاً ۱۱۸ جزیره) در تالاب بزرگ ونتزیا در مجاورت نوار ساحلی دریای آدریاتیک (Adriatic Sea) در شمال شرقی کشور ایتالیا شکل گرفته و از دو جهت در میان رودخانه های Po (در جنوب) و Piave (در شمال) قرار گرفته است. آبهای کم عمق تالاب ونتزیا که در اغلب نقاط حدود یک متر عمق دارد توسط خطوطی از تپه های شنی که در مقابل دریای آدریاتیک قرار گرفته اند محافظت می شود به همین دلیل کانال های ونیز همیشه آرام بوده و برای قایقرانی و تردد بین نقاط مختلف شهر بسیار مناسب هستند.

موقعیت جغرافیایی شهر ونیز - عکس هوایی از شهر ونیز ایتالیا

ونیز در مجموع از شش منطقه درون شهری تشکیل شده است که در ونیز به هر یک از این مناطق شهری Sestieri می گویند. هر یک از این مناطق دارای حوزه استحفاظی و دپارتمان مدیریت مستقل است و تعدادی محله های مسکونی و مناطق گردشگری یا تاریخی را در خود جای می دهد. این مناطق به ترتیب شماره، Cannaregio ، San Polo ، Dorsoduro ، Santa Croce ، San Marco و Castello نام دارند.

مناطق مختلف شهری ونیز ایتالیا

امروزه در مجموع ۳۸ منطقه مسکونی در این شش Sestieri قرار گرفته اند که اغلب آنها در اوایل قرن دوازدهم میلادی تشکیل شده اند و هر یک بلحاظ مذهبی و فرهنگی به اقشاری خاص از جامعه آن روزهای این شهر تعلق داشتند. بطوریکه در آن سالها در هر یک از این مناطق مسکونی، کلیساها، بازارها، برج های دیده بانی و حتی فستیوال ها و کارناوال های مخصوص به خود را داشتند.

 

آب و هوای شهر ونیز

ونیز مانند بسیاری دیگر از مناطق ساحلی کشور ایتالیا دارای سیستم آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب (Humid Subtropical Climate) است که مشخصه این سیستم، تابستان های داغ و شرجی در نوار ساحلی و زمستان هایی با بارش های مداوم و سرمای ملایم هوا شناخته می شود. دمای میانگین در ماههای جولای و آگوست ۳۲ درجه سانتیگراد با دمای میانگین ۲۵ درجه در ساعات نیمروز است و دمای میانگین در ماه ژانویه، ۳ درجه سانتیگراد ثبت شده است.

میانگین دمای آب و هوا در ونیز ایتالیا

میانگین دمای آب و هوا در ونیز ایتالیا

برخلاف تصور و عکس هایی که از ونیز در اینترنت مشاهده می شود، آب و هوای این شهر در بسیاری از اوقات سال ابری یا بارانی است! پس برای سفر به ونیز حواستان به وضعیت آب و هوا در مدت زمان موردنظرتان برای انجام این سفر باشد و اگر از آب و هوای بارانی خوشتان نمی آید در این دوره های زمانی به ونیز سفر نکنید بخصوص که در هنگام بارش باران حضور حشرات و پشه ها بیشتر احساس می شود.

آب و هوای شهر ونیز

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده محبوب ترین اوقات از سال برای سفر به شهر ونیز در آخر فصل های بهار و پاییز است که آب و هوا در این بازه زمانی معتدل و بسیار مناسب گشت و گذار است. اگر دوست دارید ونیز را در خلوت ترین حالت ممکن ببینید و از ازدحام و شلوغی پرهیز می کنید، دوره زمانی بین ماه نوامبر تا ژانویه بهترین زمان سفر به ونیز برای شما خواهد بود. بیاد داشته باشید که هوا در در فصل زمستان بسیار ناپایدار است و می تواند بسیار سرد شود پس بطور کلی مسافرت در فصل تابستان را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

مسیرهای مختلف دسترسی و سفر به ونیز

با توجه به موقعیت بسیار خاص این شهر و قرار داشتن در یک تالاب بزرگ، بدیهی است که مسیرهای آبی و دریایی نقش اصلی را در دسترسی به ونیز و رفت و آمد در این شهر در اختیار دارند. بر اساس یک قاعده کلی مهم نیست که از چه طریقی وارد شهر شوید، در هر صورت آخرین مسافت تا مقصد را باید با پای پیاده طی کنید! در این بخش، به معرفی روش های دسترسی به شهر ونیز می پردازیم.

مسیرهای مختلف دسترسی و سفر به ونیز - سفر به ونیز توسط کشتی کروز

 

دسترسی به ونیز توسط هواپیما

خود شهر ونیز به دلیل خشکیهای محدود ، فرودگاه ندارد ، اما برای سفر هوایی به این شهر میتوانید از دو فرودگاه که در نزدیکی ونیز مستقر هستند استفاده کنید :

 

فرودگاه بین المللی مارکوپولو

نزدیکترین فرودگاه بین المللی به ونیز ، در شهر مستره (Mestre) قرار دارد. مستره در واقع بخشی از ونیز است که بر روی خشکی و در خارج از آب های تالاب واقع شده و از شرایط و معماری خاص ونیز برخوردار نیست به همین دلیل موردتوجه گردشگران قرار ندارد. اگر در مسافرت به ونیز، فرودگاه مقصد شما این فرودگاه باشد به یاد داشته باشید که با توجه به موقعیت فرودگاه نسبت به شهر اگر در صندلی های سمت راست هواپیما نشسته باشید، منظره ای بسیار زیباو بی نظیر از شهر ونیز را مشاهده خواهید کرد.

فرودگاه بین المللی مارکوپولو در شهر ونیز ایتالیا

برای رفت و آمد بین این فرودگاه و شهر ، سه گزینه در مقابل دارید. بهترین گزینه پیشنهادی ما، خطوط اتوبوس های مجهز متعلق به خطوط ATVO Venezia Express که قیمت بلیط یک طرفه این اتوبوس ها ۸ یورو و بلیط دو طرفه مسیر با قیمت ۱۵ یورو بفروش می رسد. خطوط اتوبوسرانی Local Bus ACTV line که عمومی ترین گزینه موجود است و البته بیشتر توسط افراد محلی مورد استفاده قرار دارد و قیمت بلیط این خطوط مشابه Venezia Express می باشد. سومین گزینه استفاده از قطارهای ایستگاه Mestre است که شما را در ایستگاه قطار Venice Santa Lucia در ونیز پیاده می کنند که تنها پنج دقیقه بصورت پیاده روی با میدان مرکزی شهر فاصله دارد. در استفاده از اتوبوس و قطار مانند دیگر شهرهای ایتالیا، توجه داشته باشید که قبل از سوارشدن به وسیله نقلیه باید بلیط خریداری شده را با استفاده از دستگاه های موسوم به Vending Machine که در ایستگاهها مستقر هستند Validate کنید.

عکس هوایی از فرودگاه مارکوپولو ونیز

دیگر گزینه های موجود که کمتر مورد استفاده گردشگران قرار می گیرند، قایق های موسوم به Water taxi و همچنین خودروهای تاکسی مستقر در مقابل فرودگاه هستند. استفاده از قایق با توجه به منظره های بسیار زیبا و بی نظیر در مسیر رسیدن به شهر ونیز، یکی از گزینه های خاص و رمانتیک محسوب می شود که البته هزینه ای خاص! در حدود ۱۲۰ یورو برای قایق اختصاصی و ۳۵ یورو در حالت استفاده عمومی خواهد داشت. باجه های فروش بلیط این قایق ها در سالن خروجی فرودگاه مستقر شده و با تابلوهایی به رنگ آبی قابل تشخیص هستند.

اتوبوسهای مجهز ATVO در مسیر مستره به ونیز ایتالیا

استفاده از خودروهای تاکسی کم طرفدارترین روش دسترسی به شهر ونیز از فرودگاه مارکوپولو است چراکه مدت زمان این مسیر و محل پیاده شدن در شهر دقیقاً مشابه اتوبوس ها است در نتیجه فقط در صورتیکه در هنگام خروج از فرودگاه هیچ اتوبوسی در ایستگاه نباشد و تمایلی به استفاده از قایق ها نداشته باشید می توانید از تاکسی استفاده کنید که هزینه ای بین ۵۰ تا ۷۰ یورو خواهد داشت.

 

فرودگاه بین المللی تره ویسو (Treviso Airport : TSF)

این فرودگاه در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر واقع شده و در مقایسه با فرودگاه مارکوپولو بسیار کوچکتر است. رایج ترین وسیله دسترسی به شهر از طریق این فرودگاه، اتوبوس های خط ویژه فرودگاه هستند که با بلیط هایی ۲۲ یورویی مسافران را در مرکز شهر ونیز پیاده می کنند.

 

دسترسی به ونیز توسط خطوط ریلی و قطار

نقطه ورودی به شهر ونیز از طریق مسیر راه آهن، ایستگاه Venezia Santa Lucia در Mestre است که در بخش غربی شهر واقع شده است. بعد از پیاده شدن در این ایستگاه می توانید با قایق های مسافربری، اتوبوس شهری و حتی با پای پیاده (اگر چمدان یا وسایل سفر سنگین به همراه ندارید) به هتل محل اقامت خود بروید.

دسترسی به ونیز توسط خطوط ریلی و قطار - ایستگاه Venezia Santa Lucia

این روزها خطوط پرسرعت خط آهن از شهرهای مهم اروپا مانند پاریس، مونیخ، وین، بوداپست و زاگرب به این شهر فعالیت می کنند که محبوب ترین گزینه فعلی، خطوط پرسرعت Venice Simplon Orient Express است که حتی وسایل رفت و آمد مسافران بعد از پیاده شدن در ایستگاه ونیز را برای آنها فراهم می کند.

 

سفر به ونیز توسط کشتی و راه های دریایی

با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر ونیز در تالاب بزرگ ونیتزیا در مجاورت دریای آدریاتیک، بدیهی است که کشتی های کوچک و بزرگ مسافربری، رایج ترین وسیله دسترسی به این شهر باشند.

اسکله مسافربری شهر ونیز

اسکله مسافربری شهر ونیز (Stazione Marittima) در غرب این شهر قرار دارد و قابلیت کناره گرفتن کشتی های بزرگ اقیانوس پیما موسوم به کشتی کروز را نیز دارد. فاصله پیاده روی از این اسکله تا مرکز شهر را می توانید با قایق های مشهور ونیزی طی کنید که هزینه این مسیر بین ۱۵ تا ۲۰ یورو خواهد بود.

 

جمعیت شناسی ونیز

مطابق آخرین اطلاعات رسمی، جمعیت شهر ونیز حدود ۲۶۵٫۰۰۰ نفر است که با در نظر گرفتن سراسر حوزه استحفاظی و مناطق مسکونی در سراسر مناطق PAdua ، TREviso و VEnice ، این رقم به حدود ۲٫۶ میلیون نفر می رسد. ۴۷ درصد این جمعیت را مردان و ۵۳ درصد جمعیت را زنان تشکیل می دهند که دارای میانگین سنی ۴۶ سال هستند. بلحاظ دسته بندی نژادی، حدود ۹۱درصد جمعیت شهر ونیز دارای اصالت ایتالیایی و کمتر از ۱۰درصد جمعیت این روزهای این شهر دارای اصالت ونیزی (ancient Veneti bloodline) هستند.

جمعیت شناسی ونیز

تعداد کمی از اقلیت های نژادی نیز در شهر زندگی می کنند که اغلب از کشورهای جنوب شرق آسیا به ونیز مهاجرت کرده اند. مذهب رایج و رسمی در شهر ونیز، مسیحیت و بطور خاص، شاخه Roman Catholic است که دارای ریشه های تاریخی بسیار غنی و مهم در این منطقه از کشور قرار دارد ایتالیا می باشد. البته ونیز در گذشته های دور در کنار شهر استانبول از مراکز مسیحیت ارتدوکس در جهان بشمار می رفت و امروزه علاوه بر مسیحیت، اقلیت های بسیار کمی از ادیان مانند اسلام، هندو و بودایی در این شهر ساکن هستند.

 

وضعیت اقتصادی ونیز

اقتصاد و منابع درآمد ونیز در طی تاریخ دچار تغییرات زیادی شده است و سابقه ای بسیار متنوع از داد و ستد بردگان! تا ماهیگیری و گردشگری را شامل می شود. در سالهای رنسانس، ونیز به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار ممتاز در مجاورت دریای آدریاتیک، بعنوان نقطه ارتباطی استراتژیک داد و ستد بین آسیا و اروپا، یکی از ثروتمندترین شهرهای جهان بشمار می رفت اما با ورود به قرن هفدهم این موقعیت ممتاز با ورود کشورهای اسپانیا و پرتغال به حوزه دریانوردی و تجارت از طریق دریا از این شهر گرفته شد و نام ونیز از بین مراکز بزرگ و مهم تجارت و داد و ستد دریایی اروپا کنار گذاشته شد.

وضعیت اقتصادی و بنادر ونیز

ونیز در بین مراکز گردشگری محبوب جهان در رتبه ۲۹ قرار دارد و سالیانه بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون گردشگر خارجی از این شهر بازدید می کنند. میانگین بازدید روزانه گردشگران از ونیز ۵۰٫۰۰۰ نفر است که رقمی بسیار جالب توجه در زمینه گردشگری محسوب می شود. امروزه صنعت گردشگری، مهم ترین و پردرآمدترین بخش اقتصادی در این شهر بشمار می رود و در واقع اقتصاد ونیز بعنوان یکی از محبوب ترین مراکز گردشگری جهان، بر پایه صنعت گردشگری بنا شده است. از دیگر صنایعی که همچنان در منطقه فعال هستند و از رونقی مناسب برخوردارند می توان به کشتی سازی، ساخت قایق های تفریحی، بخش های خدماتی و بخش تجاری و صادرات هستند که در کنار صنعت بانکداری در این منطقه از کشور ایتالیا فعالیت می کنند.

ونیز در ویکی پدیا

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید