ده عامل اصلی پرخوری و راهکارهایی برای مقابله با آن

با در پیش گرفتن چند استراتژی ساده و آگاهی از ترفندهایی مفید که در ادامه خواهید دید، می توان از گرفتارشدن به دام وسوسه پرخوری جلوگیری کرد.

  • تاریخ انتشار : ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 25
  • دیدگاه ها : صفر

مقابله با پرخوری

پرخوری یکی از مهمترین عوامل اضافه وزن و چاقی است ، علاوه بر آن بر روی بودجه اداره زندگی ، روابط شخصی و سلامت فرد نیز اثرات مخربی دارد.

با نغمه ها همراه باشید. پرخوری را می توان به اعتیاد تشبیه کرد، افراد از پرخوری لذت می برند درحالیکه لطمه های زیادی به سلامتشان وارد می کند. در این مطلب ده مورد از مهمترین علل پرخوری در افراد را بررسی میکنیم و راهکارهای عملی برای توقف این روند را به شما ارائه میدهیم.

 

اندازه بشقاب غذا

بنظر می رسد بشقاب غذای افراد متناسب با میزان پرخوری آنها بزرگتر می شود چرا که مقدار غذای بیشتری در آن جا می شود! برای غلبه بر وسوسه پرخوری تگاهی به بشقاب غذایتان بیندازید و از ظرف هایی کوچکتر استفاده کنید.

تنها یک هفته بعد از عوض کردن بشقاب غذا به تفاوت هایی پی خواهید برد برای مثال حالت سستی بسیار کمتری بعد از هر وعده غذایی احساس خواهید کرد چرا که حجم غذای کمتری وارد معده شما می شود و هضم آن برای دستگاه گوارشی راحت تر است.

اندازه بشقاب غذا

 

 در حالت خستگی غذا نخورید

غذا بعنوان یکی از ابزارهای کسب انرژی محسوب می شود و در واقع همینطور نیز هست. وقتی بین وعده های غذایی فاصله زیادی ایجاد شود، سطح انرژی بدن به تدرجی کاسته می شود به همین دلیل بسیاری افراد بطور غریزی، خستگی را با احساس گرسنگی اشتباه می گیرند.

مهم ترین چیز این است که در طول شبانه روز به تا اندازه کافی بخوابید که میزان آن بین ۷ تا ۸ ساعت است. در اینصورت دیگر احستس خستگی بی دلیل به سراغتان نخواهد آمد. وعده های غذایی کم حجم مانند اسنک یا یک ساندویچ کوچک بهترین انتخاب در اوقات خستگی محسوب می شوند و توصیه می شود، وعده غذایی اصلی را بعد از رفع خستگی میل کنید.

 

 غذاخوردن در جمع دوستان

بهترین دوستان شما وقتی بحث پرخوری باشد، می توانند بدترین دشمنان شما محسوب شوند. وقتی همراه دوستانتان هستید احتمالاً روحیه بهتری دارید و احساس انرژی و سرخوشی در کنار غذاخوردن در رستوران در جمع دوستان نتیجه ای به جز پرخوری نخواهد داشت.

برای غلبه بر وسوسه پرخوری در جمع های دوستانه کافی است به خاطر بیاورید که پرهیز از افراط در خوردن تصمیمی است که شما برای سلامتی خودتان گرفته اید و خواسته های دوستانه نباید هیچ خللی در اجرای این تصمیم وارد کند.

 

 غذاخوردن برای رفع بی حوصلگی

غذاخوردن برای برخی افراد بعنوان یک فعالیت موردعلاقه برای گذراندن وقت محسوب می شود یعنی وقتی کار خاصی برای انجام دادن ندارند اولین گزینه ای که به ذهنشان می رسد، این است که چیزی بخورند. در اغلب موارد قضیه به جاخوش کردن جلوی تلویزیون و خوردن یکی از انواع فست فود مانند پیتزا و سیب زمینی سرخ شده ختم می شود.

پرخوری در حال تماشای تلویزیون

برای پرهیز از به دام افتادن در چنین الگوی زیانباری باید به ریشه اصلی مسئله تمرکز کنید. مسئله خوردن یا نخوردن غذا در مقابل تلویزیون نیست، شما باید به علت بی حوصلگی خود پی ببرید و کاری را انجام بدهید که شما را سرحال بیاورد. با یکی از دوستان تماس بگیرید، فیلم تماشا کنید، به مطالعه کتاب یا مجله بپردازید، خلاصه هر کاری به جز رفتن سروقت یخچال.

 

مصرف الکل

در کنار لطمه های فراوان مصرف الکل به سلامتی افراد، ایجاد تمایل بیش از حد برای غذاخوردن را اضافه کنید. افراد با مصرف الکل و کاهش هوشیاری نمی توانند زمان سیرشدن خود را تشخیص دهند در نتیجه دچار پرخوری می شوند.

علت پرخوری زیاد

ضمن اینکه مصرف الکل باعث افزایش تمایل افراد به خوردن غذاهای با درصد چربی و نمک بالا می شود که خوردن این غذاها خود باعث احساس تشنگی مفرط و تمایل دوباره به مصرف نوشیدنی الکلی می شود که چرخه ای بسیار زیانبار را شکل می دهد. برای داشتن یک رژیم غذایی سالم که شما را از عادت پرخوری دور نگهدارد، از نوشیدنی های الکلی فاصله بگیرید.

 

تند غذاخوردن

مدت زمان غذاخوردن شما چقدر است، پنج، ده یا پانزده دقیقه؟ اگر بتوانید سرعت غذاخوردن خود را بگونه ای تنظیم کنید که هر وعده غذایی را در ۲۰ دقیقه تمام کنید ریسک ابتلا به عادت پرخوری برای شما نزدیک به صفر خواهد بود. برای کنترل زمان وعده های غذایی بهترین شیوه این است که هر لقمه را حداقل ۴۰بار جویده و یا قاشق غذا را کمتر از میزان ظرفیت آن پر کنید.

مطابق آداب رایج، افراد از حرف زدن در هنگام غذاخوردن منع می شوند اما گاهی گفتن جمله ای هر چند کوتاه در حین غذاخوردن و در فاصله بین لقمه های غذا باعث می شود با آرامش بیشتری غذا را میل کرده و به مدت زمان دلخواهتان برسید.

 

عادت به رها کردن رژیم غذایی

وسوسه خوردن یک تکه کیک شکلاتی، فقط یک بسته چیپس یا یک وعده پیتزای کوچک، زحمات و اراده بسیاری افراد را برای اجرای یک برنامه رژیمی حساب شده بی نتیجه گذاشته است! چرا که یک قانون نانوشته وجود دارد، وقتی یک بار برنامه رژیم غذایی خود را زیر پا گذاشتید، باز هم این کار را تکرار خواهید کرد. تمام انگیزه و اراده خود را برای رعایت برنامه غذایی و تصمیمی که گرفته اید به کار ببندید و اشتباهات دیگران را تکرار نکنید.

خوردن بشقاب بزرگ

 

 از فردا رژیم می گیرم!

چند بار این جمله را با خودتان تکرار کرده اید؟ اینکه تصمیم بگیرید از فردا کاری خاص را انجام بدهید در نوع خودش خیلی هم خوب است اما وقتی صحبت از رژیم غذایی در میان باشد، گفتن اینکه از فردا رعایت خواهم کرد به این معنی است که امروز هر چه بخواهم و هر چقدر بخواهم غذا خواهم خورد.

رژیم غذایی از همین امروز

در نتیجه با یک تجربه بیشتر لذت بردن از پرخوری، از احساس آمادگی برای آغاز یک رژیم غذایی سالم هر چه بیشتر دور خواهید شد. بهرحال بگذارید ساده بگوییم، این فردا هرگز نخواهد آمد و شما هم به سبک ناسالم غذاخوردن خود ادامه خواهید داد مگر اینکه از همین لحظه شروع کنید.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید