۷ روش عالی برای پس انداز پول و مدیریت هزینه

در این مطلب هفت توصیه مفید و کاربردی به شما ارائه خواهد شد تا با انگیزه بیشتر از همین امروز پس انداز را شروع کنید.

  • تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 14
  • دیدگاه ها : صفر

کنترل و مدیریت هزینه های زندگی عبارتست از شناسایی و اولویت بندی نیازها، محاسبه هزینه ها و اختصاص بودجه از درآمد ماهیانه برای خرید و تأمین نیازهای مهم و ضروری که یکی از دغدغه های مهم در خانواده های امروزی بشمار می رود.

بهترین روشهای مدیریت هزینه، افزایش هوش مالی و در نتیجه پس انداز پول

صرفه جویی و پس انداز بخشی از درآمد ماهیانه، راهکاری است برای گذر از موقعیت های اضطراری و مخارج پیش بینی نشده که در صورت وقوع ، ممکن است نظم و آرامش حاکم بر فضای خانواده را با اخلال مواجه سازند.

 

جدول درآمدها و مخارج ماهیانه داشته باشید

اغلب افراد اصرار دارند تمام حساب و کتاب های ماهیانه خود و خانواده شان را در ذهن خود انجام دهند. البته ذهن انسان از عهده این امور محاسباتی برمی آید اما به کمک یک جدول ساده که حاوی اطلاعات مربوط به میزان درآمدها و مخارج روزانه و ماهیانه شما باشد، می توانید امور مدیریت مالی خود را به بهترین شکل سروسامان دهید و تحلیلی بهتر از وضعیت مالی خود داشته باشید. این جدول می تواند روی کاغذ یادداشت شود یا بصورت یک فایل اکسل در کامپیوتر شخصی شما ذخیره شود.

پس انداز پول از طریق محاسبه دقیق هزینه ها و خریدها

اگر برای کار با نرم افزار اکسل با سختی روبرو هستید، این روزها حتی سایت هایی اینترنتی برای ایجاد و ذخیره سازی اطلاعات مالی شما راه اندازی شده اند و امکاناتی بسیار مفید به شما ارائه می دهند که تمام امور مربوط به حساب و کتاب های مالی شما را تحت پوشش قرار می دهد. با در اختیارداشتن اطلاعات و جزییات نحوه مخارج ماهیانه، قادر خواهید بود به اولویت بندی این مخارج بپردازید و در صورت امکان با حذف مخارج غیرضروری زمینه ای مناسب برای پس انداز پول فراهم کنید.

 

هنگام خرید احساساتی نشوید

تصور کنید در منزل نشسته اید و کار خاصی برای انجام دادن ندارید، حوصله تان سررفته است و احساس می کنید باید کاری کنید. ناگهان یک ایده به ذهنتان می رسد، چطور است سری به مرکز خرید بزنم و یک پیراهن جدید بخرم. در واقع این بدترین ایده ممکن برای رفع کسالت محسوب می شود. به شما پیشنهاد می کنیم برگردید و حتی درب منزل را قفل کنید و کسی را پیدا کنید تا کلیدها را برایتان پنهان کند.

سبد خرید فروشگاهی - راههای مدیریت مالی

مسئله این است که خرید کردن درچنین وضعیتی منجر به خرید چیزهایی که خواهد شد که برای داشتن احساسی خوب، واقعاً به آنها نیازی ندارید. سناریو اینطور پیش خواهد رفت که بعد از خرید پیراهن با خودتان می گویید سری هم به بقیه قسمت های مرکز خرید بزنم و تمام! با کوله باری از خریدهای غیرضروری به خانه باز خواهید گشت.

احساس خوب ناشی از این سبک خریدکردن به ندرت بیشتر از یک ساعت دوام خواهد داشت و بلافاصله حتی احساسی بدتر از گذشته به شما دست خواهد داد چراکه حالا تعدادی وسایل جدید اطرافتان را پر کرده است که حتی نمی دانید باید با آنها چکار کنید. این را هم اضافه کنید که احتمالاً بخشی موردتوجه از پول های موجود در حساب بانکی تان را هم خرج کرده اید. زمانی را برای خرید کردن انتخاب کنید که بلحاظ روحی و آرامش ذهنی در بهترین شرایط قرار داشته باشید.

 

به فعالیت های موردعلاقه بپردازید

احساس خوب نسبت به زندگی و شور و نشاط، صرفاً با خرج کردن مقدار زیادی پول حاصل نمی شود. فعالیت های موردعلاقه خودتان را شناسایی کنید و وقت خود را در کنار افراد مثبت اندیش صرف کنید بخصوص سرگرمی ها و گردش های خانوادگی از بهترین گزینه ها برای داشتن ساعاتی خوش بدون صرف هزینه های سنگین محسوب می شوند.

خوشحال بودن و انجام کارهای مورد علاقه

برخی فعالیت های شخصی که در محیط منزل قابل انجام هستند مانند پرورش گل و گیاه، باغبانی، نقاشی یا یادگیری و نواختن یک ساز موسیقی تأثیری مثبت بر سلامت روحی و جسمی شما دارند در حالیکه به ندرت حساب بانکی تان را با خطر مواجه می کنند.

 

بطور مداوم پس انداز کنید هرقدر ناچیز باشد

تصور اشتباه و رایج درباره پس انداز پول این است که مبلغ پس انداز، پول اضافه شما است یا باید مبلغی چشمگیر باشد. این تصور کاملاً اشتباه است، پس انداز در واقع به معنای کنارگذاشتن مبلغی هرچند ناچیز در مدت زمانی طولانی است و در واقع مصداق جمله مشهور “قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود” بشمار می رود.

بعنوان مثال مانند این است که شما جلسه تمرین ورزشی یکساعته خود را انجام ندهید چون وقت ندارید تمام روز را به ورزش بپردازید. در واقع اصلاً قرار نیست تمام روز را با ورزش سپری کنید و همان یک ساعت برای سلامتی شما کفایت می کند.

همیشه پس انداز کنید - نگه داری از پول خورد سکه

کارشناسان امور مالی می گویند بهترین روش برای حفظ تعادل در پس انداز، این است که مقادیری هرچند ناچیز را بصورت مداوم به حساب بانکی تان واریز کنید و نیازی نیست بخش عمده درآمد ماهیانه خود را به پس انداز اختصاص بدهید و در مقابل پولی برای تأمین نیازهای روزمره خود نداشته باشید. کافیست تا حد امکان مبلغی را به حساب پس اندازتان اختصاص دهید، با اطمینان به شما می گوییم که با گذشت زمان و با مشاهده افزایش میزان مبلغ این حساب، اشتیاق شما نسبت به پس انداز بیشتر خواهد شد.

 

با هدف داشتن اوقاتی خوش پس انداز کنید

همه ما به زمان هایی برای استراحت و کسب آرامش و دوری از استرس های کاری احتیاج داریم در واقع این خودمان هستیم که باید از خودمان مراقبت کنیم چراکه اطرافیان ما هرگز قادر به درک زمان دقیق این احساس نیاز ما به استراحت نخواهند بود.

پس انداز برای مسافرت - مدیریت هزینه ها در سفر

شما می توانید با برنامه ریزی برای رفتن به مسافرتی تفریحی یا هر فعالیتی که خستگی ماهها کار و تلاش روزانه را از تن تان خارج کند و تعیین زمانی مشخص برای انجام این مسافرت یا فعالیت موردعلاقه، به پس انداز بپردازید.

مسافرتی تفریحی به جایی دنج و خوش آب و هوا، خرید یک تلویزیون جدید یا هر چیزی که باعث خوشحالی و نشاط شما و خانواده تان شود، ارزش یک برنامه ریزی و کنارگذاشتن مبلغی ماهیانه بعنوان پس انداز را خواهد داشت. زمانی که پس انداز شما به میزانی که از پیش تعیین کرده اید رسید، احساسی خوب خواهید داشت که در صورت خرج کردن این پول ها در گذشته آنرا تجربه نمی کردید.

 

مطالعه و کسب دانش

کسب اطلاعات و افزایش آگاهی در هر زمینه ای به شما برای عملکرد بهتر و کسب نتیجه مطلوب تر کمک خواهد کرد. این شامل مدیریت مالی و پس انداز نیز می شود، این روزها سایت های اینترنتی بسیاری بطور تخصصی به مباحث مالی و اقتصادی می پردازند و تعدادی از آنها از محبوبیت زیادی در نزد کاربران اینترنت برخوردار شده اند. سرزدن مداوم به این سایت ها و مطالعه مقالات و مطالب علمی در خصوص مباحث اقتصادی موجب تشویق و افزایش انگیزه شما در انجام پس انداز خواهد شد.

پس انداز از ابتدا - روشهایی مطمئن برای ذخیره پول

این سایت ها فرصت آشنایی با افراد موفق و بهره گیری از نظرات و تجربه های این افراد را در اختیار شما قرار می دهند. با دیدن نمونه های موفق و انسان هایی که از نقطه ای مشابه آنجا که شما قرار دارید آغاز کرده و با کسب آگاهی نسبت به علم اقتصاد و مدیریت مالی به اهداف خود رسیده اند، شما نیز نگاهی دقیق تر به مسائل مالی خود خواهید داشت و با افزایش قابلیت های خود در مدیریت درآمد و مخارج زندگی و ایجاد یک حساب پس انداز قابل توجه، بزودی خود به یکی از انسان های موفق در این زمینه تبدیل خواهید شد.

 

از کمک دیگران استفاداه کنید

همه ما یک وقت هایی به کمک دیگران نیاز خواهیم داشت، این کمک می تواند بصورت همکاری فیزیکی یا همیاری ذهنی، مشورت و توصیه ای مفید درباره یک مشکل کاری یا شخصی باشد. یک چیزرا بیاد داشته باشید، درخواست کمک چیزی نیست که بخاطرش شرمنده باشید بخصوص در مسائل اقتصادی که بسیاری از ما بطور ذاتی از آن سررشته ای نداریم، بهره گیری از راهنمایی کارشناسان خبره در امور اقتصادی می تواند گامی بسیار مهم و اساسی برای رفع مشکلات ما محسوب شود.

مشکلی که برای اولین بار با آن مواجه می شویم احتمالاً بارها و بارها توسط یک فرد خبره در سطوح مختلف مشاهده شده است و چنین فردی می تواند براحتی با یک توصیه و ارائه راهکاری مطمئن، مانع اتلاف بخش زیادی از زمان و منابع ما در تکاپو برای حل آن مشکل شود. راهکارهای ارائه شده توسط افراد خبره نه بر اساس تصورات ایده آل بلکه بر مبنای حقایق و اصول علمی قرار دارند و ریسک به خطرافتادن سرمایه شما را به حداقل می رسانند.

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید