۱۰ مزیت مهم پیاده روی برای سلامتی

پیاده روی فواید بیشماری برای سلامت ما دارد، در این مقاله به برخی از آنها اشاره میکنیم و تاثیر آنرا بر روی تناسب اندام، کاهش استرس و بهبود سلامتی بررسی میکنیم

  • تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 13
  • دیدگاه ها : صفر

پیاده روی یکی از بهترین فعالیت های فیزیکی محسوب می شود که تمامی افراد، صرفنظر از سطح آمادگی جسمانی و شرایط سنی می توانند به آن بپردازند. با افزودن اندکی چاشنی فعالیت بیشتر و بکارگیری چند ترفند بسیار ساده، یک پیاده روی کاملاً معمولی به یک فعالیت ورزشی منسجم و لذتبخش تبدیل می شود که می تواند در قالب یک برنامه اصولی برای دستیابی به تناسب اندام، مزایای متعددی برای حفظ و ارتقای سطح سلامت شما به همراه داشته باشد.

در این مطلب به معرفی تعدادی از مهم ترین مزایای پرداختن به پیاده روی برای تداوم سلامتی و دستیابی به تناسب اندام می پردازیم.

پیاده روی بهمراه خانواده - فواید مهم پیاده روی و سلامتی برای انسان

در واقع اگر بگوییم که پیاده روی، مسیر اصلی دستیابی به تناسب اندام است، سخنی به اشتباه نگفته ایم و این ادعا کاملاً حقیقت دارد.

 

بهبود وضعیت فیزیکی بدن

با اندکی توجه به بیشتر به وضعیت فیزیکی بدن در هنگام قدم برداشتن در حین پیاده روی، می توانید ضمن کاهش گودی کمر، قامتی افراشته تر داشته باشید و با انقباض عضلات میانی بدن، این عضلات را هرچه بیشتر تقویت نمایید. برای دستیابی به این هدف، در هنگام پیاده روی بر وضعیت قرارگیری ستون فقرات و گردنتان تمرکز کنید بطوریکه فاصله ای متناسب و یکسان بین گوش ها و شانه ها در دو سوی بدن شما ایجاد شده باشد. سپس شانه ها را ریلکس نمایید و عضلات شکم را در حالتی شبیه دم و بازدم، بصورتی مداوم و با آهنگی منظم منقبض و منبسط کنید.
این روش که به آن اشاره شد به شانه های شما اجازه می دهد که بصورت طبیعی، حرکتی دایره وار انجام داده و عضلات میانی بدنتان در ناحیه شکم را وادار به حرکت و همکاری در روند پیاده روی می نماید که در نتیجه به تقویت عضلات شکم منجر می شود.

با حرکات باله وار دستها به جلو و عقب در هنگام پیاده روی، عضلات دست و شانه ها نیز به حرکت وادار شده و به تدریج به فرمی مناسب خواهند رسید. بدین ترتیب شما با اندکی توجه به نحوه راه رفتن در حین پیاده روی بزودی به قامتی افراشته و یک چارچوب فیزیکی استاندارد همراه با گودی کمر متناسب دست خواهید یافت.

 

تقویت عضلات و ساختار استخوانی بدن

بهترین شیوه برای تقویت عضلات و حتی استخوان های نقاط مختلف بدن، به حرکت در آوردن آنها و بعبارت بهتر وادار ساختن آنها به حرکت هرچه بیشتر است. راه رفتن بصورت عادی و متداول، خود یک فعالیت فیزیکی محسوب می شود که با اعمال فشاری متناسب به عضلات و مفاصل زانو، موجب افزایش قدرت عضلات پا و افزایش استقامت استخوان های نیم تنه پایینی بدن می شود.

پیاده روی در خیابان برای بهبود سلامت فردی

راه رفتن نه تنها یک شبیه سازی بسیار مفید از دویدن محسوب می شود، بلکه با افزایش تحرک عضلات و استخوان ها موجب افزایش تراکم در بافت های عضلانی و همچنین قدرت و استحکام عضلات بدن می گردد. در هنگام پیاده روی و در اثر تحرک ناشی از حرکات عضلات و استخوان های بدن، آنریم هایی در بدن ترشح می شوند که بسیار برای سلامتی شما مفید بوده و موجب احساس شادابی و نشاط می شود.

با قراردادن پیاده روی در برنامه فعالیت های روزانه، با گذشت مدتی کوتاه دیگر از گرفتگی های رایج عضلات و دردهای مزمن در ناحیه پشت و گردن، خبری نخواهد بود.

 

کمک به کاهش وزن

برای کاهش وزن و سوزاندن چربی های اضافه، بطور معمول شما نیاز به سوزاندن حدود ۶۰۰ واحد کالری در طول شبانه روز خواهید داشت. این در حالی است که در مدت زمان یک شبانه روز شما تنها به فعالیت فیزیکی و سوزاندن کالری مشغول نیستید و خوردن و آشامیدن نیز در برنامه فعالیت های روزانه شما جای دارند. این به معنای ذخیره مداوم کالری در بدن و نیاز به تلاش بیشتر و فعالیت هایی اضافه بر فعالیت های معمولی برای سوزاندن آن کالری های دوست داشتنی در بدن شما است!

پیاده روی و کمک به کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام

با جای دادن حداقل یک ساعت پیاده روی یا پیاده روی در مسافت هفت کیلومتر در برنامه فعالیت های روزانه، شما قادر خواهید بود حدود دوبرابر کالری بیشتر از میزان نرمال در یک شبانه روز را مصرف کرده و به روند سوزاندن چربی های اضافه بدن و کاهش وزن خود سرعتی بیشتر ببخشید.

این روش کاهش وزن، علاوه بر اینکه کاملاً اصولی و بر مبنای سوخت و ساز بدن انجام می شود، بی نیاز از هرگونه داروی جانبی است و هیچ فشار مضاعفی به شما وارد نخواهد کرد و شما را قادر خواهد ساخت که به صورت کاملاً طبیعی از شر چربی های مزاحم و کیلوهای اضافه تان خلاص شوید.

 

 کاهش عوارض و ناراحتی های قلبی

در هنگام پیاده روی در اثر فعالیت عضلات بدن، ضربان قلب و در نتیجه فشار خون در تمام نقاط بدن افزایش می یابد در نتیجه پیاده روی را می توان بعنوان یکی از بهترین و کامل ترین فعالیت های فیزیکی برای تقویت سیستم گردش خون و سلامت قلب در نظر گرفت.

بدن سالم بوسیله پیاده روی - پیاده روی پسر تنها در خیابان

پیاده روی منظم و روزانه، ضمن افزایش اصولی فعالیت قلب، با کاهش کلسترول مضر (LDL : low- Density Lipoprotein) و افزایش کلسترول مفید (HDL : High-Density Lipoprotein) ریسک وقوع سکته قلبی و عوارض ناشی از مشکلات قلب و عروق را به شدت کاهش می دهد موجب تنظیم فشار خون می شود.

 

 مقاوم نمودن بدن در مقابل بیماری

علاوه بر جلوگیری از عوارض قلب و عروق، تحقیقات علمی اثبات کرده اند که پیاده روی منظم و روزانه خطر ابتلا به دیابت نوع دوم، گرفتگی نفس و حملات تنفسی و انواع مختلف سرطان را به شدت کاهش می دهد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که افرادی که بطور منظم به پیاده روی می پردازند به میزان ۶۰ درصد کمتر از بقیه افراد به دیابت دچار می شوند.

همینطور ریسک ابتلا به انواع سرطان مانند سرطان ریه، سینه و رحم در افرادی که در طول روز، حداقل نیم ساعت از زمان خود را به انجام فعالیت های فیزیکی اختصاص می دهند، حداقل ۲۰ درصد کمتر از افراد کم تحرک می باشد.

 

بهبود عملکرد مغز

تأثیر مثبت فعالیت های فیزیکی و پیاده روی منظم و روزانه در بهبود عملکرد مغز شامل افزایش سطح هوشیاری، سرعت واکنش و قدرت حل مسائل و قدرت حافظه بصورت علمی اثبات شده است. تحقیقاتی علمی که اخیراً بر روی ۱۴ فرد داوطلب با سن بالای ۶۵ سال انجام شد نشان داد که افراد دارای فعالیت فیزیکی منظم یا آنها که بصورت مداوم و روزانه به پیاده روی می پردازند از عملکرد ذهنی بسیار بهتر در حل مسائل و بیاد سپردن موضوعات برخوردار می باشند.

عملکرد مثبت مغز و حافظه با فعالیتهای بدنی و پیاده روی سبک

این تحقیقات در نهایت پیشنهاد می کند که افراد میانسال بهتر است فعالیت فیزیکی در قالب پیاده روی در مسافت ۹٫۶۵ کیلومتر در طول یک هفته را در برنامه فعالیت های خود جای دهند تا از عوارض کاهش فعالیت مغز ناشی از کهولت سن جلوگیری کنند.

 

 ویتامین د

پیاده روی در فضای بیرون و در زمان روشنایی روز یکی از بهترین شیوه ها برای دریافت ویتامین د موردنیاز بدن بشمار می رود. ویتامین د که یکی از مهم ترین ویتامین ها برای سلامتی و شادابی انسان محسوب می شود، بطور طبیعی از طریق قرارگرفتن در معرض نور خورشید جذب بدن می گردد و برای کسب آن در حالت عادی حتی نیازی به مواد غذایی نخواهید داشت.

فواید ویتامین D - دریافت ویتامین د از طریق افتاب و پیاده روی

خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین د احتمال دریافت مقادیر اضافی از قند، کلسترول و چربی وجود دارد و این در حالی است که با پیاده روی در زمان هایی مناسب از شبانه روز که البته در معرض نور مستقیم و شدید آفتاب نباشد، بدن شما مقدار ویتامین موردنیاز خود را دریافت خواهد کرد و بدین ترتیب شادابی و سرزندگی خود را تضمین خواهید کرد.

 

 افزایش سطح انرژی

پیاده روی یکی از بهترین شیوه های کسب انرژی بصورت کاملاً طبیعی محسوب می شود. پیاده روی با افزایش میزان اکسیژن تنفس شده، موجب افزایش فعالیت قلب و فشار خون و بهبود عملکرد سیستم گردش خون می شود و در نتیجه اکسیژن بیشتری به تک تک سلول های بدن شما رسانده می شود. در نتیجه شما احساس نشاط و سرزندگی بیشتری خواهید داشت و در واقع بدن شما در هر لحظه آمادگی ذهنی و جسمی لازم برای هر فعالیت مفیدی را خواهد داشت.

پرداختن به پیاده روی منظم و روزانه همچنین موجب تنظیم چرخه خواب و استراحت شما می شود در نتیجه بدن شما فرصت لازم برای استراحت و ریکاوری و کسب انرژی لازم برای فعالیت های بعدی را در اختیار خواهد داشت که این به معنی سطح انرژی بیشتر ذخیره شده در بدن و احساس سلامت و سرزندگی می باشد.

عضلات بدن در مدت زمان خواب و استراحت شبانه، به ترمیم و ریکاوری خود می پردازند و با خواب کافی، شما عضلاتی قوی تر، سالم تر و دارای انرژی بیشتر از گذشته خواهید داشت.

 

 بهبود روحیه و روابط اجتماعی

اغلب به پیاده روی بعنوان یک فعالیت فیزیکی و ورزشی اشاره می شود که البته همینطور هم هست اما بیایید به یک جنبه متفاوت از پیاده روی بپردازیم که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. پیاده روی اگر بصورت گروهی و در کنار تعدادی از دوستان قدیمی یا جدید انجام شود، فرصتی ایده آل برای ایجاد و برقراری روابط اجتماعی و دوستی هایی جدید برای شما محسوب می شود.

بهبود روابط اجتماعی از طریق پیاده روی دسته جمعی

آشنایی با افراد جدید در فضای شاداب و لذت بخش ناشی از ورزش و فعالیت بدنی می تواند حتی موقعیت هایی جدید و ایده هایی نو برای شما به ارمغان بیاورد و زمینه لازم برای اشنایی با افرادی تازه را برایتان مهیا سازد.

 

 سلامت عمومی بدن و کسب اعتمادبنفس

پیاده روی به بهبود وضعیت سلامت و تناسب اندام شما کمک می کند چراکه در هنگام پیاده روی میزان بسیار بیشتری اکسیژن را تنفس می کنید در نتیجه به مرور قابلیت های بدن شما برای انجام فعالیت های فیزیکی افزایش می یابد و بسیار دیرتر از گذشته در اثر فعالیت های فیزیکی خسته می شوید. فعالیت مداوم و روزانه با آزادسازی هورمون های مختلف که در شرایط معمولی ترشح نمی شوند، باعث افزایش شور و نشاط زندگی در شما خواهد شد.

اضافه شدن این هورمون ها به جریان خون موجب افزایش انرژی و کاهش استرس می شود و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس شما در موقعیت های مختلف را افزایش خواهد داد.

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید