راهنمای کامل بازدید از کاخ پالاتزو دوکاله در شهر ونیز ایتالیا

کاملترین راهنمای سفر به ونیز و بازدید از کاخ پالاتزو دوکاله (قصر دوج).

  • تاریخ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 25
  • دیدگاه ها : صفر

بهترین جاذبه های توریستی ونیز : کاخ پالاتزو دوکاله

اطلاعات مهم برای بازدید از کاخ پالاتزو دوکاله (قصر دوج) ونیز

کاخ پالاتزو دوکاله (Palazzo Ducale) یا قصر دوج (Doge’s Palace) یکی از مشهورترین نمادهای گردشگری در سراسر اروپا محسوب می شود که در دوران طلایی جمهوری ونیز، مقر اصلی حکومت و اقامتگاه حاکم یا فرماندار (Doge) شهر ونیز بوده است. ساختمان اولیه کاخ دوکاله، بنایی چوبی و نه چندان مستحکم با برج هایی برای دیده بانی بود که بعد از وقوع چند نوبت آتش سوزی بزرگ در نقاط مختلف آن ساختمان، تصمیم به ساخت قصری جدید در این مکان گرفته شد.

کاخ پالاتزو دوکاله یا قصر دوج ونیز

آنچه که امروزه بعنوان کاخ پالاتزو دوکاله شناخته می شود در قرن چهاردهم میلادی ساخته شده و نمای بیرونی مشهور آن نیز در سالهای نیمه اول قرن پانزدهم میلادی به ساختمان کاخ اضافه شده است. کاخ دوکاله امروزه به موزه تبدیل شده اما نقطه تمایز اساسی آن با دیگر موزه هایی که می شناسیم این است که آثار هنری و تابلوهای نقاشی که در این موزه نگهداری می شوند اساساً برای قرارگرفتن در قصر دوکاله ساخته و خلق شده اند و از مکان های دیگر به اینجا منتقل نشده اند. این مجموعه دیدنی از آثار هنری، تابلوهای نقاشی، پیشینه جالب توجه در شهر ونیز و معماری منحصربفرد این ساختمان، کاخ دوکاله را در ردیف محبوب ترین جاذبه های گردشگری ونیز قرار داده است. این مطلب راهنمایی جامع و کامل برای بازدید از بخش های مختلف کاخ تاریخی دوکاله است.

 

نمای بیرونی کاخ پالاتزو دوکاله

شیوه خاصی که معماران کاخ دوکاله برای طراحی نمای مکعبی شکل و یکپارچه ساختمان این کاخ بکار گرفته اند، ظاهری متمایز به این شاهکار معماری گوتیک بخشیده است. نمای دو بعدی کاخ از ستون های سنگ مرمر باریک و طاق های ظریف و پرتعداد تشکیل شده است که با توجه به استفاده هوشمندانه از خطای دید به تعادل بصری بسیار چشم نوازی دست یافته است. استفاده از سنگ مرمر صورتی  با الگوی هندسی توری شکل، و پنجره های کوچک در نمای ساختمان حال و هوایی شرقی به این مجموعه بخشیده است.

نمای بیرونی کاخ پالاتزو دوکاله در شهر ونیز

معماری نمای کاخ دوکاله یکی از بهترین نمونه های استفاده از زاویه دید بیننده بعنوان یکی از عناصر شکل دهنده به نمای ساختمان بشمار می رود که آنرا به تردستی معماران این ساختمان تشبیه می کنند. معماری داخلی ساختمان در بعضی منابع بعنوان منبع الهام ساخت تمام شهر ونیز بر روی آبهای تالاب در نظر گرفته شده است، که در آن، وزن فوق العاده ساختمان توسط مجموعه ای از شمع های چوبی که نقش پایه های سازه را ایفا می کنند به کف تالاب هدایت می شود.

 

دروازه ورودی قصر پالاتزو دوکاله (Porta della Carta)

ورودی اصلی موسوم به Porta della Carta ، نقطه ارتباطی بین بین کاخ و کلیسای تاریخی سن مارکو نیز محسوب می شود که توسط دو برادر به نامهای جیووانی و بارتلومئو  در اواسط دهه ۱۴۰۰ ساخته شده است و در کنار قصر سانتا سوفیا مشهور به خانه طلائی (Ca ‘d’Oro)، یکی از دو نمونه عالی از سبک معماری گوتیک ونیزی بشمار می رود. نام پورتا دلا کارتا به معنای دروازه عریضه (Paper Gate) است و به نظر می رسد اشاره به انتظار افراد برای تقدیم درخواست ها و شکایاتشان به اعضای شورای حکومت ونیز داشته است.

دروازه ورودی قصر پالاتزو دوکاله ونیز ایتالیا (Porta della Carta)

مجسمه ای که امروزه در بالای سردرب کاخ مشاهده می شود، یک نسخه کپی و ساخته شده در قرن نوزدهم است چراکه مجسمه اصلی در حمله ارتش ناپلئون در سال ۱۷۹۷ به ونیز بطور کامل تخریب شد. اطراف دروازه ورودی کاخ، با چهره ها و تمثال های مختلف که بر روی سنگ حکاکی شده تزئین شده است که تمثالی از فرانچسکو فوسکاری (Francesco Foscari) یکی از حاکمان ونیز که در مقابل شیری که نماد سنت مارک است زانو زده است، بیش از هر چیزی جلب توجه می کند. استفاده از نمادگرایی در اینجا بسیار خودنمایی می کند و نشان دهنده این واقعیت تاریخی است که در جمهوری ونیز، افراد متکی به قدرت دولت بودند.

 

پل افسوس (Bridge of Sighs)

برای بازدید از پل افسوس، علاوه بر شرکت در تور بازدید از کاخ دوکاله، می توانید قبل از ورودی به کاخ در امتداد نمای بیرونی به سمت کانال بروید و منظره پل را از کنار ساختمان مشاهده کنید. این پل سرپوشیده که در سال ۱۶۰۰ میلادی و از سنگ آهک سفید ساخته شده است، زندان ونیز (Prigioni Nuove) را به اتاق های بازجویی که در کاخ دوکاله قرار داشتند متصل می کند.

پل افسوس در ونیز کاخ دوکاله (Bridge of Sighs)

مطابق روایتی قدیمی که بیشتر جنبه فانتزی دارد و چندان با واقعیت منطبق نیست، از آنجا که حکم های صادره در دادگاه های ونیز برای مجرمین، اغلب به بیرحمانه بودن شناخته شده بود، زندانیان نگون بخت قبل از ورود به اتاق بازجویی، آخرین منظره از شهر ونیز را در پنجره های کوچک روی دیواره های پل می دیدند و در دل آهی می کشیدند زیرا می دانستند که بسوی سرنوشتی نامعلوم و احتمالاً تاریک می روند، برای همین این پل را پل آه یا افسوس نام گذاشته اند!

 

محوطه داخلی کاخ پالاتزو دوکاله

دروازه ورودی Porta della Carta از طریق طاق زیبا و مشهور به Foscari به حیاط مرکزی بزرگ کاخ منتهی می شود. معماری بکاررفته در این بخش ساختمان بوضوح در سبک گوتیک است، ستون ها و طاقچه ها و برجهایی زیبا و باشکوه که اوج ظرافت گوتیک در ساخت آنها بکار گرفته شده و در عین حال حاضر نشانه هایی از سبک هنری رنسانس را نمایش می دهند بویژه مجسمه های زیبایی از آدم و حوا که توسط آنتونیو رییزو ساخته شده اند. او همچنین طراح و سازنده طاق بزرگ و مشهور کاخ دوکاله (Scala dei Giganti) است که به قوس بالای ساختمان متصل می شود و در نهایت به طبقه اقامتگاه ایالتی منتهی می شود.

محوطه داخلی کاخ پالاتزو دوکاله شهر ونیز

در بالای طاق اسکالا دی گیگانتی، ایوان مخصوص تاجگذاری حاکمان ونیز (Doges) قرار گرفته البته در یک مورد خاص محل بریده شدن سر Doge Marino Faliero نیز بوده است! در مقابل راهروی اصلی، محل تجمع سناتورها قرار دارد که Cortile dei Senatori نام داشته و از معماری سبک رنسانس در ساخت آن استفاده شده است. از زاویه دید حیاط، این بخش از ساختمان مانند یک میدان کوچک و مینیاتوری بنظر می رسد که تقریباً تمام بخش های آن توسط آنتونیو ریتزیو طراحی و ساخته شده و از بهترین نمونه های معماری گوتیک در ونیز محسوب می شود.

 

تالار پارلمان ونیز (Sala del Maggior Consiglio)

این تالار در بین سالهای ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۵ میلادی به ساختمان اولیه کاخ دوکاله اضافه شده و همانطور از نامش پیداست، محل برگزاری جلسات پارلمان ونیز بوده و تمام تصمیم های مهم و استراتژیک مربوط به جمهوری ونیز در همین مکان مورد بحث قرار داشت. معماری این تالار با توجه به محدودیت فضای موجود در ساختمان بسیار جالب توجه بوده است بطوریکه معماران تلاش کرده اند حداکثر ظرفیت ممکن را برای تالار مهیا کنند و بسیار هم موفق شده اند چنانکه در روزهای مهم مانند رأی گیری برای انتخاب اعضای پارلمان نزدیک به دوهزار نفر از مردم ونیز در این تالار گردهم می آمدند.

تالار پارلمان ونیز (Sala del Maggior Consiglio)

تعدادی از مشهورترین هنرمندان ونیز در آن دوران مانند Pisanello ، Giovanni Bellini ، Carpaccio و Titian در ساخت این تالار و نقاشی های بخش های مختلف آن حضور داشتند که البته آتش سوزی مهیبی که در ۱۵۷۷ میلادی رخ داد، بسیار از این آثار را نابود کرد. بار دیگر نقاشی تالار توسط Tintoretto و Veronese بازسازی شد و نقاشی مشهور بهشت (Paradise) اثر Tintoretto درست در مجاورت محل نشستن اعضای پارلمان کشیده شد که با ابعاد ۲۲ در ۷ متر، بزرگترین تابلوی نقاشی در تاریخ بشر محسوب می شود. سقف تالار نیز در نوع خود شاهکاری محسوب می شود که شهر ونیز را در احاطه خدایان نمایش می دهد.

 

پلکان طلایی کاخ پالاتزو دوکاله (Scala Ord’o)

پلکان و راهروی محوطه مرکزی کاخ شاید بسیار زیبا بوده و بازدیدکنندگان را تحت تأثیر قرار دهد اما پلکان Scala Ord’o که ساخت آن ۳۳ سال طول کشیده و به دلیل دکوراسیون طلایی و درخشنده آن به پلکان طلایی مشهور است، بدون شک پرشکوه ترین بخش ساختمان کاخ بشمار می رود. این پلکان، طبقات همکف تا طبقه سوم کاخ (محل دفاتر کار پارلمان)، را به هم مرتبط می سازد و در گذشته تنها اعضای پارلمان ونیز، مجاز به رفت و آمد در این پلکان بوده اند.

 

اتاق ها و تالارهای تشریفات کاخ پالاتزو دوکاله (Sala del Collegio)

از نظر اغلب بازدیدکنندگان از کاخ دوکاله، این تالار زیباترین بخش از کاخ است که در واقع تالار پذیرایی پارلمان از میهمانان ویژه و بسیار مهم بوده است. معماری بکار رفته در ساخت این تالار و دکوراسیون بسیار زیبای آن در هیچیک از دیگر اتاق ها، دفاتر و تالارهای کاخ دیده نمی شود و نظیر ندارد. تابلوی بسیار بزرگ و باشکوه اثر Veronese که در سال ۱۵۷۸ کشیده شده است ، مراسم باشکوه جشن پیروزی حکومت ونیز بر دولت عثمانی در را نمایش می دهد و در کنار نقاشی های روی سقف بلند و زیبای تالار از شاهکارهای هنری موجود در کاخ دوکاله محسوب می شوند.

اتاق ها و تالارهای تشریفات کاخ دوکاله ونیز (Sala del Collegio)

سه تالار دیگر نیز در طبقه سوم کاخ وجود دارند که باید از انها دیدن کرد، تالار موسوم به Sala dell’Anticollegio اتاق انتظار مخصوص میهمانان خارجی بوده است که تابلوهای نقاشی اثر Tintoretto ، Paolo Veronese و Jacopo Bassano در این اتاق از نکات جالب توجه بشمار می روند. ناپلئون در حمله به ونیز تابلوی مشهور Rape of Europa اثر Veronese را با خود به پاریس برد اما بعدها این تابلو به ونیز بازگردانده شد. تالار  Sala del Senato محل برگزاری جلسات داخلی سناتورها  نام دارد که با تابلوهای نقاشی بسیار دیدنی تزئین شده و همچنین تالار Sala delle Quattro Porte که به دلیل چهار درب تعبیه شده در چهار طرف اتاق به این نام مشهور شده است و تعدادی از مجسمه های ارزشمند از جنس سنگ مرمر و نقاشی زیبا روی سقف این تالار از دیدنی های کاخ دوکالو بشمار می روند.

تالارهای زیبای قصر تاریخی دوکاله ونیز ایتالیا

تالار دادگاه سری و ایالتی ونیز موسوم به Sala del Consiglio dei Dieci در طبقه سوم کاخ، مرکز مدیریت و کنترل اجتماعی شهر ونیز توسط حکومت این شهر بوده است که در تمام ابعاد شخصی و اجتماعی مردم ونیز نظارت داشته است. این دادگاه یکی از مخوف ترین نهادهای داخلی حکومت ونیز بود که احکام صادره این دادگاه غیرقابل اعتراض و لازم به اجرا بودند. صرف نظر از این تاریخچه نه چندان دلچسب، تالار این دادگاه امروزه از دیدنی های کاخ دوکاله بشمار می رود که تعدادی از آثار هنری مانند  تابلوی نقاشی Jupiter Hurling Thunderbolts اثر Veronese را در خود جای داده است.

 

اقامتگاه و آپارتمان های سلطنتی موجود در کاخ پالاتزو دوکاله

این اتاق ها در طبقه دوم ساختمان و در بخش شرقی کاخ دوکاله واقع شده اند و بنحوی جالب توجه، کوچکتر از حد انتظار هستند. هر یک از حاکمان ونیز، برای اقامت در کاخ دوکاله اپارتمان مخصوص به خود را داشتند که مطابق نظر آنها مبلمان و دکوراسیون می گردید و این روزها هر یک از این اپارتمان ها با سبک دکوراسیون متفاوت از یکدیگر و سلایق متفاوت در آثار هنری انتخاب شده در هر اپارتمان، مجموعه ای بسیار دیدنی را پدید آورده اند که بازدید از آن برای همگان جالب توجه و لذت بخش خواهد بود.

اقامتگاه و آپارتمان های سلطنتی موجود در کاخ دوکاله

 

اتاق های بازداشت و سلول های کاخ پالاتزو دوکاله

در حال حاضر بازدید عمومی از اتاق های بازداشت و سلول های کاخ دوکاله امکان پذیر نیست و تنها در قالب شرکت در تورهای ویژه بازدید از کاخ می توانید از این بخش ها نیز بازدید کنید که در قلب ساختمان قصر و در پشت دیوارهایی تو در تو ساخته شده اند و دسترسی به آنها را درست به اندازه فرار دشوار ساخته است. تقریباً هیچیک از زندانیان این سلول ها هرگز موفق به فرار نشدند به جز فرار مشهور Giacomo Casanova که در سال ۱۷۵۵ میلادی اتفاق افتاد.

اتاق های بازداشت و سلول های قصر دوکاله ونیز

منبع : Doge’s Palace

برچسب ها : ، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید