راهنمای بازدید از کلیسای تاریخی سن مارکو در شهر ونیز

راهنمای سفر به ونیز و بازدید از کلیسای تاریخی سن مارکو

  • تاریخ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 24
  • دیدگاه ها : صفر

معرفی مهمترین آثار تاریخی ونیز

آشنایی و اطلاعات کامل بازدید از کلیسای تاریخی سن مارکو در شهر ونیز ایتالیا

شهر ونیز دارای آثار تاریخی و جاذبه های توریستی گسترده ای است ، اما در این میان کلیسای تاریخی سن مارکو از جایگاه ویژه و متفاوتی برخوردار است. در این مطلب به معرفی این مکان مهم شهر ونیز میپردازیم و علاوه بر اطلاعات کامل مورد نیاز برای بازدید از آن ، با عکسهای زیبا و متفاوتی از این کلیسا در خدمت شما هستیم. با پرتال نغمه ها همراه باشید.

راهنمای سفر به ونیز و بازدید از کلیسای تاریخی سن مارکو

کلیسای تاریخی سنت مارکو (Basilica di San Marco) که در ونیز به کلیسای دوج (Doge) مشهور است، با معماری منحصربفرد سبک بیزانس، یکی از قدیمی ترین مکان های مذهبی و از مشهورترین جاذبه های گردشگری ونیز محسوب می شود. در سال ۸۲۹ میلادی، زمانیکه بقایای پیکر سن مارکو از شخصیت های بسیار مورد احترام مسیحیان از شهر اسکندریه به ونیز انتقال داده شد، این کلیسا ساخته شد تا محل آرامگاه همیشگی سن مارکو باشد. در سال ۱۰۷۵ میلادی، فرماندار ونیز قانونی را وضع کرد که بر اساس آن هر کشتی تجاری موظف شد در بازگشت به ونیز، چیزی بسیار باارزش و قیمتی بعنوان پیشکش برای تزئین کلیسای سن مارکو تقدیم کند چراکه در فضای داخلی این کلیسا با مساحت بیش از ۴۲۰۰ مترمربع، یکی از بزرگترین مکان های مذهبی در سراسر ایتالیا محسوب می شود.

کلیسای تاریخی سنت مارکو (Basilica di San Marco)

به لطف قانون فرماندار ونیز، امروزه کلیسای سن مارکو یکی از بزرگترین گنجینه های تاریخی کشور ایتالیا بشمار می رود که تقریباً تمام نمای داخلی آن از موزاییک های طلا پوشیده شده است و در هر گوشه و کنار این کلیسا آثار هنری و آیتم های بسیار باارزش تاریخی دیده می شود که بسیاری از آنها از آثار مهم اساتید هنر ایتالیا مانند Titian و Tintoretto بشمار می روند. در ادامه راهنمایی جامع و کامل برای بازدید از بخش های مختلف این کلیسای جامع زیبا و تاریخی در شهر رویایی ونیز پیش روی شماست.

 

نمای شمالی و جنوبی کلیسای تاریخی سن مارکو

نمای جنوبی کلیسای سن مارکو تا سال ۱۵۰۳، ورودی اصلی و باشکوه سختمان در مجاور تالاب نیلگون ونیز بود اما از این سال تغییراتی در نمای ساختمان و همینطور محیط اطراف کلیسا صورت گرفت ه این منظره اولیه را تحت تأثیر قرار داد. برای مثال با ساخت قصر زیبای دوج (Doge’s Palace) درست در سمت جنوبی کلیسا، بخش زیادی از نمای سمت جنوبی کلیسا در پوشش ساختمان این قصر قرار گرفت با اینحال، سمت جنوبی کلیسای سن مارکو هنوز هم یکی از زیباترین و محبوب ترین مناظر موجود در مسیر کانال بزرگ ونیز (Grand Canal) محسوب می شود. نمایشگر دستگیر از کانال گراند است. مجسمه ها و موزاییک های بسیار دیدنی، ظرافت و ارزشی خاص به معماری این بخش از ساختمان بخشیده که اغلب این مجسمه ها و موزاییک های سنگی در سالهای قرن ۱۲ و ۱۳ میلادی در نمای ساختمان قرار داده شده اند. مجسمه های سمت جنوبی ساختمان هر یک دارای ارزش تاریخی بسیار زیادی هستند مانند مجسمه موسوم به Tetrarchs که قدمت آن به قرن چهارم میلادی برمی گردد و در مصر ساخته شده است.

نمای شمالی و جنوبی کلیسای تاریخی سن مارکو

نمای شمالی کلیسای سن مارکو در مقابل میدان تاریخی دی لئونچینی (Piazzetta dei Leoncini) قرار گرفته و دروازه زیبا و تاریخی کلیسا موسوم به دروازه بهشت (Porta dei Fiori) در همین بخش از ساختمان را در خود جای داده است. این دروازه درواقع خود یکی از شاهکارهای هنری شهر ونیز متعلق به قرن سیزدهم است که با زیبایی تمام، نمایی از روایت تولد عیسی مسیح را نمایش می دهد که توسط شاخ و برگ درختان، فرشتگان و پیکره های قدیسان احاطه شده است. دو مورد دیدنی دیگر در نمای شمالی ساختمان، عبارتند از یک طرح زیبای حک شده در قرن هفتم یا هشتم میلادی که تختی پادشاهی با شش گوسفند در هر طرف (نماد دوازده قدیس) را نمایش می دهد و طرحی زیبا ارابه اسکندر که توسط Griffin در قرن دهم حکاکی شده است.

 

ایوان زیبای کلیسای تاریخی سن مارکو

مانند همه کلیساهای ساخته شده در دوره معماری بیزانس، سنت مارک دارای ایوانی بسیار زیباست که فضای قبل از ورود به سالن اصلی کلیسای را تشکیل می دهد. موزاییک های بکاررفته در گنبدها و قوس های زیبای ایوان کلیسا به قرن سیزدهم میلادی تعلق دارند به جز گنبد موسوم به سن مارکو که در سال ۱۵۴۵ به ساختمان کلیسا اضافه شده است. قوس های ایوان سن مارکو نقاشی ها و طرح هایی بی نهایت زیبا و دیدنی را در خود جای داده اند که به ترتیب از راست به چپ، نمایانگر روایات مهم مذهبی خلقت بشر، هابیل و قابیل، کشتی نوح، برج بلند بابل و داستانهای پیامبران ابراهیم، یوسف و موسی هستند. هر یک از سه ایوان اصلی، به تالار اصلی کلیسا منتهی می شوند و توسط ستون های سنگ مرمر با سرستون های بسیار پر زرق و برق از قرن ششم میلادی تزئین شده اند. در ایوان سمت راست، یک دروازه از جنس برنز قرار دارد که در قرن دهم ساخته شده و روی آن با کتیبه ای با حروف یونانی از جنس نقره خالص پوشانده شده است. این بخش از کلیسا همچنین محل آرامگاه فرمانداران و قضات بزرگ ونیز از قرن ۱۲ میلادی است که Doge نامیده می شدند.

ایوان زیبای کلیسای تاریخی سن مارکو

در بالای حفاظ بلند ایوان اصلی، یک تراس در فضای آزاد قرار گرفته که تا سال ۱۹۸۱، نسخه اصلی مجسمه برنزی و مشهور چهار اسب کلیسای سن مارکو در این محل ایستاده بود و سمت اشاره مجسمه مجاور به میدان سن مارکو (Piazza San Marco) در مقابل کلیسا بود. این مجسمه در واقع در شهر تاریخی قسطنطنیه ساخته شده و در قرن سوم یا چهارم  بعد از سقوط قسطنطنیه، توسط انریکو داندولو (Doge Enrico Dandolo) فرماندار آن روزهای ونیز بعنوان غنیمت جنگی به ونیز انتقال داده شد. در سال ۱۷۹۷، ناپلئون آنها را به پاریس برد، اما در سال  ۱۸۱۵ بار دیگر به ونیز بازگشت. امروزه در بازدید از موزه مارسیانو (Museo Marciano) می توانید از این مجسمه زیبا دیدن کنید.

 

فضای داخلی کلیسای تاریخی سن مارکو

انتخاب یک آیتم بعنوان بهترین از بین گنجینه موجود در کلیسای سن مارکو، تقریبا غیرممکن است اما نقش های موزاییک بی نهایت زیبا در نمای داخلی ساختمان اولین چیزی است که نفس هر بازدیدکننده ای را در سینه حبس می کند. در کنار نمای کلی ساختمان کلیسا، نمای داخلی کلیسا یکی از زیباترین نمونه های موجود از معماری بیزانس محسوب می شود که البته با گذر زمان با انواعی مختلف از سبک های معماری از دوره کلاسیک تا قرن نوزدهم ترکیب شده است. این یک اصل و مشخصه از معماری بیزانس است که فرم و ساختار داخلی یک کلیسا را به بخش های زمینی و آسمانی (Earthly and Heavenly) جدا می کند بر همین اساس، بخش هایی از فضای داخلی کلیسای سن مارکو در قسمت فوقانی ساختمان با درخشندگی خیره کننده داشته و با شیشه های رنگی و قاب هایی از جنس طلا تزیین شده که بسیار دیدنی ست.

فضای داخلی و سالنهای کلیسای تاریخی سن مارکو

هر یک از پنج گنبد بزرگ کلیسای سن مارکو بر روی ستون هایی بزرگ با ۱۳ متر قطر قرار گرفته و هر کدام دارای ۱۶ پنجره است. این گنبد ها با موزاییک هایی طلایی که درخششی جادویی دارند پوشیده شده و مساحت آنها در مجموع ۴۲۴۰ متر مربع است.  اغلب این موزاییک ها در فاصله سالهای ۱۱۶۰ تا ۱۲۰۰ میلادی، بر روی گنبدها قرار گرفته اند و با تلألو بسیار دیدنی باعث شده این کلیسا در ونیز به کلیسای طلایی مشهور شود.

نمای داخلی کلیسای تاریخی سن مارکو

بهترین منظره از گنبدها را می توانید از محوطه ایوان کلیسا مشاهده کنید. اولین گنبد طلایی، هنگام ورود از این بخش از کلیسا، مجسمه زیبای روح القدس را در مرکز هاله نشان می دهد که منظره ای بسیار تأثیرگذار و کم نظیر را خلق کرده است. به همین ترتیب هر یک از مجسمه هایی که در ایوان و نمای بیرونی ساختمان کلیسا قرار دارند در ترکسیب با گنبدهای طلایی کلیسا مناظری کم نظیر خلق می کنند که بسیار دیدنی است و سوژه ای محبوب برای گردشگران و بازدیدکنندگان محسوب می شود.

 

سنگ محراب طلایی کلیسای تاریخی سن مارکو (Pala d’Oro)

وقتی در مقابل محراب طلایی کلیسای سنت مارکو بایستید براحتی درک خواهید کرد که چرا این محراب در فهرست شاهکارهای هنر مذهبی و معماری بیزانس قرار دارد. سنگ محراب موسوم به Pala d’Oro با ارتفاع ۲متر و عرض ۳ متر یکی از زیباترین شاهکارهای هنری در سراسر اروپا شناخته می شود که بصورت مشترک توسط گروهی از هنرمندان ساخته شده و تصاویری بسیار زیبا از روایات مذهبی و بخش های مختلف از زندگی حضرت مسیح و سنت مارک را نمایش می دهد.

سنگ محراب طلایی کلیسای تاریخی سن مارکو

کار ساخت و تکمیل این شاهکار هنری و مذهبی در مدت زمان بیش از پنج قرن انجام شده است. بعد از شروع ساخت محراب در سالهای ۱۱۰۲ تا ۱۱۸۱ میلادی، بخش هایی در سال ۱۲۰۴ به آن اضافه شد همچنین تصاویری دیگر در فاصله ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵ میلادی بر روی آن حکاکی شد. گفته می شود که بیش از ۲۰۰۰ الماس قیمتی در ساخت این محراب بکار رفته است.

 

گنجینه کلیسای تاریخی سن مارکو

گنجینه کلیسای سن مارکو از ورودی جنوبی کلیسا قابل دسترسی است و یکی از بزرگترین مجموعه های تاریخی جهان محسوب می شود چرا که تمام آثار هنری و تاریخی و جواهرات و سنگ های قیمتی که بعد از سقوط قستنطنیه بعنوان غنیمت جنگی تاراج شد در سال ۱۲۰۴ میلادی به اینجا انتقال داده شد.

گنجینه کلیسای تاریخی سن مارکو

با وجود دستبرد ناپلئون به این گنجینه و همینطور فروش برخی آیتم ها برای کسب بودجه تعمیرات ساختمان کلیسا، همچنان با نزدیک به ۳۰۰ آیتم باارزش تاریخی از جنس طلا و نقره، کلیسای سن مارکو در رده یکی از مهم ترین و قدرتمندترین مکان های مذهبی در سراسر جهان قرار دارد.

 

موزه مارسیانو در کلیسای تاریخی سن مارکو

موزه مارسیانو در واقع در داخل ساختمان کلیسا واقع شده و یک درب کوچک در کنار ورودی ساختمان کلیسا به این موزه منتهی می شود. دلیل شهرت موزه مارسیانو و علت اصلی بازدید اغلب گردشگران از این موزه بازدید از مجسمه برنزی مشهور به چهار اسب است که بعد از سقوط قستنطنیه بعنوان غنیمت جنگی به ونیز انتقال داده شد و در ایوان ورودی کلیسای سن مارکو قرار گرفت.

موزه مارسیانو در کلیسای تاریخی سن مارکو

این اسب های برنزی در واقع بیشتر از هر اسب جانداری در تاریخ بشر مسافرت کرده اند! بعد از انتقال به ونیز، یک بار دیگر توسط ناپلئون بناپارت به پاریس منتقل شدند اما بار دیگر به ونیز بازگردانده شدند و تا به امروز در این شهر قرار دارند. علاوه بر این، موزه مارسیانو آثاری هنری و تاریخی از قرن های ۱۲ تا ۱۶ میلادی را در خود جای داده است که بدون شک ارزش بازدید و اختصاص بخشی از زمان بازدید از کلیسای سن مارکو را دارد.

برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید