بهترین جاذبه های گردشگری در مسیر گرند کانال ونیز

معرفی مهمترین جاذبه های گردشگری و تاریخی در مسیر کانال بزرگ ونیز

  • تاریخ انتشار : ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 23
  • دیدگاه ها : صفر

گرند کانال ونیز (Canal Grande) یا کانال بزرگ، شاهرگ حیاتی این شهر است که با الگویی شبیه به حرف S وارونه در قلب این شهر جای گرفته و خیابان اصلی شهر ونیز محسوب می شود. این کانال بسیار دیدنی، بستر ارتباطی تقریباً تمامی نقاط دیدنی ونیز با یکدیگر است اما خود نیز به تنهایی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود و همیشه مملو از قایق های کوچک و بزرگی است که برای گشت و گذار در مسیر زیبای کانال یا جابجایی مسافران بین نقاط مختلف شهر در حال تردد هستند.

لیست جامع بهترین و زیباترین جاذبه های دیدنی واقع در مسیر گرند کانال ونیز

عکسی زیبا از غروب آفتاب در گرند کانال ونیز

در ونیزِ سالهای دور، افراد و شخصیت های مشهور، یا حتی آنها که دوست داشتند نامشان بر سر زبانها باشد، باید یکی از قصرها و خانه های اشرافی مشرف به گرند کانال ونیز را برای اقامت در اختیار می گرفتند. قصرها و خانه هایی زیبا با پنجره هایی رو به منظره کانال و ایوان هایی که در مجاورت آبهای نیلگون تالاب ونیز ساخته می شدند. امروزه هر یک از این قصرها و ساختمانهای اشرافی، یادگارهایی ارزشمند از سبک های فاخر معماری قرن های ۱۲ تا ۱۸ میلادی محسوب می شوند که علاوه بر جذابیت های بصری، از ارزش تاریخی بسیاری برخوردار بوده و تکنیک های معماری بکاررفته در ساخت این بناهای تاریخی آنچنان جذاب و هنرمندانه است که همچنان در عصر حاضر توسط معماران دنیای مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.

 

یکی از ساده ترین روشها برای بازدید از تمامی این قصرهای زیبا و تاریخی در کوتاهترین زمان ممکن، شرکت در یکی از تورهای گرند کانال ونیز یا حتی سوارشدن در یکی از قایق های تاکسی موسوم به vaporetto در مسیر San Marco به Porta Roma است. در این مسیر می توانید تمام قصرهای زیبای ونیز را از فاصله ای که به بهترین شکل نمایش دهنده زیبایی و شکوه معماری این ساختمانها است، مشاهده کنید.

 

کلیسای تاریخی سانتا ماریا دلا سالوته (Santa Maria della Salute)

در ابتدای حرکت از ایستگاه San Marco که در دهانه بزرگ و عریض کانال ونیز قرار دارد، مسیر تمام قایق ها از مقابل کلیسای تاریخی سانتاماریا سالوته می گذرد که یکی از شاهکارهای معماری سبک باروک در ونیز محسوب می شود. این کلیسا به نشانه شکرگذاری اهالی شهر ونیز و بعد از پایان گرفتن طاعون همه گیر در این شهر در سال ۱۶۳۰ میلادی ساخته شده است.

کلیسای تاریخی سانتا ماریا دلا سالوته (Santa Maria della Salute)

بالدازار لانگنا (Baldassare Longhena) معمار این کلیسا برای مهارنمودن وزن ساختمان کلیسا بر روی تالاب ونیز، از بیش از یک میلیون تخته الوار چوبی استفاده کرده است. کلیسای سانتاماریا دلاسالوته یکی از اولین نمادهای تاریخی ونیز است که در ابتدای گشت و گذار در شهر در مقابل گردشگران خودنمایی می کند و از بسیاری قسمت های مسیر گرند کانال، قابل مشاهده است. اگر زمان کافی برای ادامه مسیر دارید، حتماً از فضای داخلی کلیسا هم دیدن کنید.

 

مجموعه شخصی پگی گوگنهایم (Peggy Guggenheim Collection)

درست بعد از کلیسای سانتاماریا دلاسالوته به ساختمانی به رنگ سفید مشهور به Ca’ Venier dei Leoni می رسید که ساخت آن در سال ۱۷۴۹ آغاز شد تا یکی از قصرهای مجاور به گرند کانال باشد اما آن قصر هرگز تکمیل نشد و نتیجه کار همین ساختمان سفید یک طبقه است که می بینید.

مجموعه شخصی پگی گوگنهایم در گرند کانال ونیز

در سال ۱۹۴۹ این ساختمان توسط یک مجموعه دار آمریکایی بنام پگی گوگنهایم خریداری شد و امروزه آثار هنری بسیار دیدنی شامل تابلوهای نقاشی و مجسمه از بزرگترین هنرمندان اروپا و جهان در سبک های کوبیسم، آبستراکت و سوررئال در این مجموعه شخصی جمع آوری شده است.

 

قصر دلا سا گرانده (Palazzo Corner della Ca’ Grande)

این قصر درست در مقابل گالری گوگنهایم قرار دارد یکی از بهترین نمونه های معماری رنسانس در شهر ونیز بشمار می رود که به بهترین شکل حفظ و نگهداری شده است. این قصر بزرگ و زیبا که نامش در زبان ایتالیایی خانه بزرگ معنی می دهد در سال ۱۵۴۵ میلادی توسط معمار مشهور ایتالیایی Jacopo Sansovino و به سفارش خانواده کورنارو (Cornaro family)از خاندان سرشناس شهر ونیز ساخته شده است.

قصر دلا سا گرانده

مانند دیگر قصرهای ونیز، این قصر هم با نمای بیرونی بسیار جالب توجه و ستون های کوچک که از طبقه دوم ساختمان شروع می شود توجه هر رهگذری را به خود جلب می کند.

 

پل زیبای دلا آکادمیا در مسیر گرند کانال ونیز (Ponte dell’Accademia)

برای چندین قرن پل قدیمی Ponte di Rialto تنها پل موجود در سراسر مسیر گرند کانال ونیز بشمار می رفت تا اینکه در سال ۱۸۵۴ پس از سلطه چندین ساله اتریش بر ونیز یک پل کوچک و آهنی برای ارتباط بین مناطق مهم سن مارکو (San Marco) و دورسودورو (Dorsoduro) ساخته شد.

پل زیبای دلا آکادمیا در مسیر گرند کانال ونیز

این پل در گذر سالیان چندین بار با پل هایی چوبی یا سنگی جایگزین شد تا به امروز که سازه ای مدرن و بسیار زیبا جایگزین پل قدیمی شده است. این سازه علاوه بر ارتفاع بیشتر نسبت به پل های قبلی، به دلیل طراحی مدرن و بسیار دیدنی از نقاط موردعلاقه گردشگران در مسیر گرند کانال محسوب می شود.

 

پالاتزیو گراتزی گرند کانال ونیز (Palazzo Grassi)

بعد از عبور از پل دلا آکادمیا در سمت مقابل کانال، ساختمانی سه طبقه خودنمایی می کند که یکی از ساختمان های شاخص ونیز با سبک های معماری باروک و کلاسیک محسوب می شود. قصر گراتزی که تا سال ۱۷۹۷ و سقوط جمهوری ونیز بهترین و مشهورترین ساختمان ونیز بشمار می رفت و توسط معمار مشهور اهل ونیز، جورجیو ماساری (Giorgio Massari) ساخته شده است.

پالاتزیو گراتزی گرند کانال ونیز

از مشخصه های این ساختمان می توان به محوطه مربعی شکل در پشت ساختمان اشاره کرد که تا آن زمان در شهر ونیز کاملاً عجیب و غیزمعمول بوده است. این ساختمان به دلیل هارمونی بسیار دیدنی از سبک های نئوکلاسیک و مدرن از ساختمان های محبوب گردشگران و علاقمندان به معماری در ونیز محسوب می شود.

 

پالاتزو سا ریتزونیکا (palazzo Ca’ Rezzonico)

در ادامه مسیر گرند کانال و در مقابل اولین پیچ بزرگ به سمت راست، ساختمان بزرگ و زیبای قصر پالاتزو ساریتزونیکا خودنمایی می کند که ساخت آن در سال ۱۶۶۰ میلادی توسط  بزرگترین معمار سبک باروک بالدازار لانگنا (Baldassare Longhena) آغاز شده و حدود یک قرن بعد توسط دیگر استاد معماری مشهور در ونیز، جورجیو ماساری (Giorgio Massari) تکمیل شده است.

پالاتزو سا ریتزونیکا در کانال بزرگ ونیز

این ساختمان زیبا از مهم ترین کارهای ماندگار و ارزشمند این دو معمار اهل ونیز بشمار می رود. امروزه ساختمان این قصر، بعنوان موزه قرن هجدهم ونیز مورداستفاده قرار دارد که بازدید از این موزه می توانید تصویری کامل از سبک زندگی و حال و هوای ونیز در این دوره تاریخی را در فضایی بسیار عالی شامل ۴۰ تالار بسیار دیدنی مشاهده کنید.

نمای داخلی از پالاتزو سا ریتزونیکا ونیز

بسیاری لوازم و آیتم های متنوع از صنایع مختلف در شهر ونیز مانند لوازم مختلف دکوراسیون منزل، مبلمان، جواهرات و زینت آلات، پوشاک و حتی عروسک و اسباب بازی که تمامی آنها در سالهای قرن هجدهم میلادی توسط اهالی شهر ونیز ساخته شده اند و در این موزه در معرض نمایش عموم قرار گرفته اند.

 

قصر کا فوسکاری در مسیر گرند کانال ونیز (Ca’ Foscari)

قصر فوسکاری در همسایگی ساختمان پالاتزو ساریتزونیکا قرار گرفته و با دستور حاکم ونیز، دوک فرانچسکو فوسکاری (Doge Francesco Foscari) در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده است. قصر فوسکاری امروزه از مهم ترین ساختمان های دارای سبک معماری گوتیک در ونیز محسوب می شود که به بهترین شکل ممکن نگهداری شده است.

قصر کا فوسکاری در مسیر گرند کانال ونیز

نقطه تمایز قصر فوسکاری با بسیاری دیگر از قصرها و ساختمان های مشهور ونیز، ساخته شدن این قصر در چهار طبقه است در حالیکه فرم رایج ساختمان های ونیز بصورت دو یا سه طبقه بوده است. همچنین هنری سوم پادشاه فرانسه طی سفر خود به ونیز در سال ۱۵۷۴ میلادی، در این قصر اقامت داشته است. این قصر تاریخی، علاوه بر ارزش های بصری و معماری، با توجه به قرارداشتن در قلب ماجرای محاصره ونیز در سال ۱۴۵۴ میلادی، از جایگاهی خاص در تاریخ شهر ونیز برخوردار است.

 

پل دی ریالتو (Ponte di Rialto)

بعد از طی اولین پیچ بزرگ کانال، وقتی قایق ها دوباره در مسیری مستقیم قرار می گیرند یکی از آشناترین مناظری که احتمالاً از شهر ونیز در ذهنتان حک شده است، در مقابلتان ظاهر می شود: پل بسیار زیبا و تاریخی دی ریالتو (Ponte di Rialto).

پل دی ریالتو بر روی کانال اصلی ونیز

پل دی ریالتو بدون شک یکی از مشهورترین نمادهای شهر ونیز محسوب می شود و شیوه معماری بکاررفته در ساخت این پل نظر هر بیننده ای را بخود جلب می کند  اگرچه با وجود ردیف هایی از ساختمان هایی بسیار زیبا در دو سوی این نقطه از کانال، حفظ تمرکز بر روی پل دی ریالتو کار ساده ای نیست. اولین پل ساخته شده در این نقطه از کانال در سال ۱۱۸۰ میلادی و از الوارهای چوبی ساخته شد و بعدها پلی متحرک جایگزین پل چوبی اولیه گردید که این پل در سال ۱۴۴۴ بر اثر ازدحام جمعیتی که برای تماشای کارناوالی از قایق ها بر روی آن ایستاده بودند تخریب شد.

پل زیبای دی ریالتو در شهر ونیز ایتالیا

حدود ۱۵۰ سال بعد در ۱۵۸۸ میلادی اولین پل سنگی ساخته شده در ونیز، جایگزین پل های قبلی شد که طراحی و ساخت این پل توسط Antonio de Ponte انجام شد. برای حفظ پایداری پل، هر یک از ستون های اصلی بر روی بیش از ۶۰۰۰ الوار چوبی قرار داده شده در حالیکه  سازه اصلی پل از سنگ و آجر ساخته شده است.

 

بازار آلمانی ها (Fondaco dei Tedeschi)

زمانی شهر ونیز بزرگترین و مهم ترین مرکز تجارت در سراسر اروپا بشمار می رفت و در سالهای قرن دوزادهم و سیزدهم میلادی بازرگانان آلمانی (در آن دوره زمانی، بازرگانان لهستانی، مجار و اهل چک هم در ونیز آلمانی خطاب می شدند) بخش زیادی از سهم داد و ستد در ونیز را در اختیار داشتند بطوریکه برای زندگی به این شهر نقل مکان می کردند.

بازار آلمانی ها در شهر ونیز و کانال بزرگ

منطقه اصلی زندگی و همینطور داد و ستد این گروه از بازرگانان در مناطق سن مارکو و همینطور پل ریالتو بود و ساختمان موسوم به Fondaco dei Tedeschi مرکز تجاری و داد و ستد آنها در ونیز بوده است. این ساختمان به سبک مرسوم در ونیز در سه طبقه ساخته شده که مغازه ها در طبقه همکف قرار داشته و طبقات بالایی به محل زندگی بازرگانان و دفاتر کار آنها اختصاص داشته است.

 

قصر طلایی (Ca’ d’Oro)

در ادامه مسیر در سمت راست کانال، یکی از زیباترین ساختمان های ونیز را خواهید دید که به قصر طلایی مشهور است و از کامل ترین نمونه های معماری گوتیک در ونیز محسوب می شود. این ساختمان اگرچه از شکوه و زیبایی روزهای قدیمش فاصله گرفته اما با نمای بسیار زیبای ساخته شده از سنگ مرمر همچنان توجه تمام گردشگران را به خود جلب می کند.

قصر طلایی گرند کانال ونیز (Ca' d'Oro)

معماری داخلی ساختمان که این روزها موزه تاریخ مشاهیر ونیز در دوران قرون وسطی را در خود جای داده یکی از زیباترین نمونه های شهر ونیز محسوب می شود و می توان آنرا با کلیسای تاریخی سن مارکو مقایسه کرد. تعداد زیادی از آثار هنری متعلق به هنرمندان بزرگ و مشهور ایتالیایی شامل تابلوهای نقاشی و مجسمه های نیز در این قصر به نمایش گذاشته شده است.

 

ساختمان کا پیزارو (Ca’ Pesaro)

اندکی بعد از قصر طلایی به ساختمان کا پیزارو می رسید که در فاصله سالهای ۱۶۵۲ تا ۱۷۱۰ توسط گروهی از اساتید معماری باروک در ونیز از جمله Baldassare Longhena و Antonio Gaspari ساخته شده است. نمای بیرونی ساختمان از ساختمان کتابخانه Sansovino الهام گرفته شده است و داخل ساختمان این روزها محل گالری Galleria d’Arte Moderna یکی از مهم ترین مجموعه های هنری در ایتالیا محسوب می شود.

ساختمان کا پیزارو (Ca' Pesaro)

در طبقه سوم این گالری، مجموعه Museo d’Arte Orientale گنجینه ای بی نظیر از آثار هنری مشرق زمین از کشورهای چین، هندوستان و ژاپن را در خود جای داده است.

ساختمان کا پیزارو در ونیز

 

کلیسای تاریخی سانتا استاچیو (San Stae)

این کلیسا با دستور و سفارش آلویسه موچنیگو (Doge Alvise Mocenigo) حاکم وقت ونیز در ۱۶۷۸ میلادی توسط جیوانی گراتزی (Giovanni Grassi) در فرم معماری یونانی ساخته شده است و نمای زیبای فعلی کلیسا سی سال بعد از تاریخ ساخت آن توسط دیگر معمار مشهور ونیزی دومینیکو روسی (Domenico Rossi) به بنای اولیه اضافه شده است.

کلیسای تاریخی سانتا استاچیو ونیز

برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید