آشنایی با ۱۰ ترفند جادویی افزایش اعتماد به نفس

در این مطلب تعدادی از بهترین ترفندها برای افزایش و استمرار اعتمادبه نفس را برایتان بازگو می کنیم.

  • تاریخ انتشار : ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 24
  • دیدگاه ها : صفر

راه های افزایش اعتماد به نفس در خود

داشتن اعتماد به نفس، یکی از قابلیت های کلیدی برای کسب موفقیت و دستیابی به اهداف تعیین شده محسوب می شود. میزان اعتماد به نفس در افراد در مواجه با موقعیت های دشوار و پیش بینی نشده به عوامل مختلف بستگی دارد که بخش زیادی از آنها در چارچوب ویژگی های شخصیتی افراد جای می گیرد.

در این مقاله با ۱۰ شیوه مفید و کاربردی آشنا میشویم که به شکلگیری و افزایش اعتماد به نفس شما کمک بزرگی خواهد کرد.

 

هدف داشته باشید

یک ویژگی مشترک بین افرادی که از اعتماد به نفس پایین رنج می برند این است که بطور مداوم خود را با دیگران مقایسه می کنند و با بزرگنمایی کردن نقاط ضعف خود و نقاط قوت دیگران، آنها را در سطحی بسیار بالاتر از خود تصور می کنند که البته این تصور فاصله بسیار زیاد با واقعیت دارد. کافی است همانطور که به دیگران نگاه می کنید، نقاط قوت خودتان را نیز در نظر بگیرید. شاید در ابتدا کمی برایتان عجیب بنظر بیاید اما خود را به جای دیگران بگذارید و به خودتان نگاه کنید.

داشتن هدف در زندگی

وقتی اهدافی خاص را در زندگی در نظر داشته باشید تمام رفتار و فعالیت های شما در مسیر دستیابی به آن اهداف قرار خواهند گرفت و دیگران به وضوح این ویژگی را در شما مشاهده خواهند کرد و این بازتابی تأثیرگذار از شخصیت شما را به نمایش خواهد گذاشت.

 

 

برای داشته هایتان اهمیت قائل شوید

اگر احساس می کنید که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستید، نگاهی به دستاوردهایی که در گذشته تا به امروز در زندگیتان داشته اید نگاهی بیندازید و به تجارب ارزشمندی که در طی این سالها اندوخته اید فکر کنید. می بینید که حاصل زندگی شما چیز کمی نبوده، نگاهی به آلبوم خانوادگی بندازید و تمام آن سالها را از نظر بگذرانید و بخوبی حس کنید که حالا که اینجا هستید چقدر از ابعاد مختلف شخصیتی و اجتماعی و قابلیت های گوناگون فردی رشد کرده اید.

افزایش اعتماد بنفس - داشته های زندگی شخص

اینها دستاوردهای کمی نیستند پس برای تک تک آنها ارزش قائل شوید. یادآوری و مرور تجربه های گذشته یکی از سریع ترین روشها برای کسب اعتماد به نفس محسوب می شود.

 

 

قابلیت های خود را بشناسید

افرادی که از اعتماد به نفس پایین رنج می برند، بطور ذاتی بر ابعاد و ویژگی های منفی وجودشان تمرکز می کنند و متاسفانه این خصوصیت ذهنی در طبیعت آنها جای می گیرد. اعتماد به نفس پایین در این افراد نتیجه یک روال تکراری و خسته کننده در زندگی شخصی آنها است که مطابق این الگو هیچ چیز جذابی که توجه این افراد را به خود جلب کند وجود ندارد. اگر احساس می کنید که آنچه گفته شد درباره شما هم صدق می کند، جای هیچ نگرانی نیست. زمانی را به خودتان اختصاص دهید و تعدادی از قابلیت ها و ویژگی های برجسته خودتان را شناسایی و انتخاب کرده و بروی کاغذ یادداشت کنید.

افزایش اعتماد به نفس با شناسایی توانمندی ها

در ابتدا شاید این کار بی معنی جلوه کند اما بعد از مدتی کوتاه درخواهید یافت که چه مقدار توانایی و قابلیت های مختلف در وجود شما نهفته است که می تواند مبنای بسیاری از فعالیت های جالب و جذاب برای شما باشد.

 

 

از فضای مجازی کمی فاصله بگیرید

اگر زمان زیادی از روز را به مرور صفحه های دوستان در شبکه های اجتماعی می گذرانید آگاه باشید که خطر کاهش اعتماد به نفس شما را تهدید می کند. مقایسه خود با داشته ها و قابلیت های دیگران در ذات انسان جای دارد و نمی توان آنرا انکار کرد و نادید گرفت. امروزه الگوی مورداستفاده در شبکه های اجتماعی بر استفاده از تصاویر قرار گرفته است و افراد تلاش می کنند تصاویری از خود در بهترین شرایط ممکن ثبت کرده و آن تصاویر را با دیگران به اشتراک بگذارند.

ترک فضای مجازی - دوری از اینترنت

متاسفانه بسیاری از این تصاویر، گویای واقعیت های موجود در زندگی افراد نیست و مانند لوکیشن یک فیلم سینمایی طراحی و چیدمان شده است. این نکته ای است که بسیاری افراد نسبت به آن بی توجه بوده و با دیدن این تصاویر احساس سرشکستگی کرده و خود را در موقعیتی بسیار پایین تر از آن افراد تصور می کنند.

اما کسی چه می داند می داند؟ شاید همان افراد با دیدن عکسهای شما در صفحه پروفایل شخصی تان دقیقاً همین احساس را داشته باشند! تحقیقاتی که اخیراً در دانشگاه کرنل انجام شد نشان داده است که افراد دارای اعتماد به نفس بالا بیشتر صفحه پروفایل خودشان را چک می کنند و به ندرت در صفحه های پروفایل شخصی دیگران سرک می کشند.

حالا خودتان را قضاوت کنید، اگر هر روز اوقات زیادی را به گشت و گذار در صفحه پروفایل دوستان و چک کردن عکسهای به اشتراک گذاشته شده آنها می پردازید کمی در این مورد تجدیدنظر کنید و زمان ارزشمندتان را بیشتر از دیگران برای خودتان صرف کنید.

 

 

اتفاقات روزمره را ثبت کنید

نوشتن خاطرات و وقایع روزمره علاوه بر اینکه به شما آرامش می دهد یکی از ابزار بسیار مفید برای کسب اعتماد به نفس بشمار می رود. وقتی به سراغ دفترچه یادداشت و خاطرات تان می روید و آنرا وروق می زنید روزهایی را به یاد خواهید آورد که با چالش هایی بسیار سخت همراه بوده و آرزو داشتید که ان روزها هرچه زودتر تمام شوند.
حالا که مدتها از آن روزهای سخت گذشته است خود را می بینید که از تمام آن چالش های سخت عبور کرده اید و این نشانه قدرت و قابلیت های فردی شما است. مرور خاطرات روزهای سخت گذشته به شما یادآوری می کند که روزهای سخت هرگز تا ابد باقی نمی مانند و تمام می شوند.

 

با خودتان گفت و گو کنید

شاید کمی عجیب بنظر بیاید اما حرف زدن با خود بنحوی شگفت انگیز باعث افزایش انرژی مثبت درونی شما می شود. وقتی بطور مداوم توانایی های خودتان را مرور کنید این پیام در ضمیر ناخوداگاه شما شکل می گیرد که ” من انسانی توانا هستم ” با تکرار این پیام در طول شبانه روز این باور ذهنی، بصورت بالفعل در تمام فعالیت های روزانه شما انعکاس یافته و نقشی اساسی در شکل گیری عزت نفس شما خواهد داشت.

 

از دیگران برای خود بت نسازید

هر فردی استعداد و قابلیت های خاص خود را دارد اما بعضی افراد به دلایل مختلف موفق می شوند به نحوی خاص قابلیت های خود را نمایش داده و خود را در سطحی بالاتر از دیگران قرار دهند. مانند بازیگران سوپر استار، خوانندگان و ورزشکاران مشهور، افراد ثروتمند و موفق در کسب و کار و… که هر یک لشکری از هزاران هوادار را به دنبال خود دارند. شاید شما هم طرفدار فردی مشهور باشید در اینصورت احتمالاً تجربه مقایسه خود با قابلیت ها و داشته های فرد موردعلاقه تان را داشته اید. مقایسه ای که در اغلب موارد نتایجی بسیار ناامیدکننده دارد و به کاهش اعتماد به نفس افراد می انجامد.

دوست داشتن افرادی که در حرفه و تخصص خود از برترین ها محسوب می شوند، امری طبیعی است و این افراد می توانند بعنوان الگوهایی موفق در زمینه ای که در آن فعالیت دارند مورد توجه قرار گیرند اما توجه داشته باشید که هیچ انسانی، کامل نیست و از مجموعه ای از قابلیت ها و ضعف ها تشکیل شده است. بر همین اساس به شما توصیه می کنیم، از شخصیت مورد علاقه تان یک بت نسازید و ضمن الگوبرداری از ویژگی های مثبت آن فرد، شخصیت و موجودیت مستقل خود را حفظ کرده و از آن لذت ببرید.

 

در کمال طلبی افراط نکنید

بالاخره یک روز، زندگی به شما خواهد آموخت که هیچ چیز و هیچکس کامل نیست و کامل بودن یک مفهوم انتزاعی و نسبی است. حال هرقدر زودتر این حقیقت را دریافته و آنرا درک کنید، به همان اندازه زودتر به سطوحی بالا از اعتماد به نفس دست خواهید یافت. هیچ استایل لباس کامل یا مدل موی کامل و یا شخصیتی کامل وجود ندارد مپر اینکه برای گروهی بسیار کامل تلقی شده و برای گروهی دیگر چیزی ناخوشایند محسوب شود.

کمالگرایی مانع رسیدن به موفقیت

کامل بودن را خودتان تعریف کنید و آنرا در کلام دیگران جستجو نکنید، اگر تصمیمی گرفته اید و نسبت به اجرای آن اطمینان دارید، دیگر به دنبال تأیید دیگران نباشید و تصمیم خود را عملی کنید.

 

اولویت را به خودتان بدهید

باورکنید خودخواه بودن می تواند به شکلی مثبت هم اتفاق بیفتد، خودخواه بودن صرفاً به معنای نادیده گرفتن دیگران نیست و می تواند به این معنا باشد که بیش از هر چیز دیگری برای خودتان زمان و انرژی اختصاص دهید. این در واقع یکی از نقاط اوج اعتماد به نفس افراد محسوب می شود چرا که در این صورت، شما هرگز خود را در سطحی پایین تر از دیگران تصور نخواهید کرد و برای علایق و خواسته های خود در مقابل دیگران ارزش زیادی قائل خواهید شد.

گاهی اوقات لازم است فداکار نباشید و به فعالیت های دلخواه خودتان بپردازید. برای شروع، میهمانی اخر هفته را به زمانی بعد موکول کرده و به مطالعه، تماشای فیلم، آشپزی و پختن غذایی موردعلاقه که مدتها آنرا نپخته اید بپردازید.

 

از قالب تکراری خود خارج شوید

روال تکراری زندگی و روزمرگی کسالت بار، بخش زیادی از دغدغه ها و درد دل های این روزهای آدمها را تشکیل می دهند. گاهی آدم دوست دارد این روال تکراری را کنار گذاشته و کاری جدید انجام دهد مثلاً یک روز صبح بجای رفتن به محل کار مرخصی گرفته و به جاده بزنید. به کوهستان بروید، کنار دریا یا هرجای دیگری غیر از برنامه تکراری که هر روز دارید. تغییرات کوچک و پیشش بینی نشده در برنامه های روتین و روزانه یکی از منابع شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس محسوب می شود.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید