۳۰ نکته مهم در مسافرت

از راهنمای حمل اشیا و وسایل مهم و لازم در حین مسافرت تا آداب معاشرت با محلی ها و…

  • تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 64
  • دیدگاه ها : صفر

آشنایی با نکته های کوچک اما مهم و حیاتی برای تجربه یک سفر دلچسب و راحت

چندی پیش، یکی از سایت های معتبر گردشگری ایالات متحده از ده ها هزار نفر از کاربران خود درخواست کرد که توصیه ها و تجربیات مفید یا ناخوشایندی که از مسافرت های خود به نقاط مختلف دنیا بدست آورده اند را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. نتیجه بسیار عالی از آب درامد و لیستی خواندنی از مجموعه باید و نباید های مسافرتی ایجاد شد که در این مطلب منتخبی از این توصیه ها و نکات بسیار مفید که توسط هزاران نفر در سراسر دنیا تجربه شده اند را برای شما آماده کرده ایم. آگاهی از هر یک از این موارد خالی از لطف نیست؛ با همراه باشید.

 

کمترین وسایل ممکن را به همراه داشته باشید

بزرگترین تصور اشتباهی که می توانید داشته باشید این است که باید تمام امکانات ممکن را در سفر بهمراه داشته باشید. نتیجه این طرز تفکر، مکافات بسیار در مسیر های مختلف در طول مسافرت خواهد بود و علاوه بر صرف انرژی بدنی بیش از حد لازم، تأثیر منفی بسیاری بر آرامش روحی و تمرکز شما در طول مسافرت می گذارد. تجربه نشان داده است که بخش زیادی از وسایل و لباس های افراد در طول مسافرت دست نخورده باقی می ماند. حتی این نکته روشن شده است که بسیاری افراد وسایلی را بعنوان اسباب سفر انتخاب می کنند که صرفاً به آنها تعلق خاطر دارند!

کمترین وسایل ممکن را در مسافرت به همراه داشته باشید

پس به یاد داشته باشید، همراه داشتن وسایل بیشتر به معنی صرف انرژی بدنی بیشتر برای حمل و نقل آنها، مخارج بیشتر برای هزینه های حمل و نقل و در بهترین حالت کاهش سرعت و قدرت مانور شما در موقعیت های مختلف خواهد شد. خود را از قید و بند های زندگی روزانه رها کنید و دل به سفر بدهید !

 

بیش از حد به کتابچه های راهنما وابسته نباشید

کتابچه های راهنمای سفر از بسیاری لحاظ و در موقعیت های مختلف ابزاری سودمند محسوب می شوند اما این به این معنی نیست که هر آنچه در این کتابها نوشته شده است حقیقت محض باشد و حالت دیگری را نتوان درباره آنچه در این کتابها توضیح داده شده است متصور شد. یکی از لذت های سفر، کشف ناشناخته ها است پس کتابچه خود را ببندید و خودتان کشف کنید. رعایت احتیاط و توجه به نکات  امنیتی شرط عقل است اما کمی شیطنت و شوق برای گشت و گذار خوب است !

۳۰ نکته کلیدی درباره مسافرت

 

گوش دادن به موسیقی در مسافرت های هوایی

احساس ترس و دلهره در مسافرت های هوایی موضوعی است که بسیاری افراد با آن مواجه هستند و لزومی ندارد از آن شرمنده باشید.

۳۰ نکته کلیدی درباره مسافرت

اگر از آن دسته افرادی هستید که در مسافرت های هوایی و بخصوص در شرایط آب و هوایی نامتعادل از تکان های هواپیما دچار استرس می شوید، گوش دادن به موسیقی بهترین پیشنهاد به شماست. تجربه نشان داده است گوش دادن به موسیقی و حتی حرکات آرام بدن هماهنگ با موسیقی استرس افراد را بطور کلی برطرف می سازد.

 

 انتخاب صندلی در مسافرت های یک نفره

تفاوتی ندارد، با اتوبوس سفر می کنید یا در یک مسافرت هوایی؛ وقتی تنها سفر می کنید در طول مسیر باید یک یا دو همنشین را در صندلی کناری تحمل کنید. اگر تنها مسافرت می کنید و پس از سوارشدن به اتوبوس یا هواپیما امکان انتخاب صندلی برای نشستن به شما داده شده است، از انتخاب صندلی در کنار موارد زیر پرهیز کنید.

خودداری از نشستن در کنار کودکان در مسافرت

بچه ها چون معمولاً در طول مسیر خسته می شوند و به بهانه های مختلف سر و صدا راه انداخته و آرامش شما را سلب خواهند کرد و این در حالیست که شما نمی توانید کمکی به آنها بکنید چون خارج از مسئولیت شما است!

گروه های دوستان که با هم سفر می کنند و بخاطر جو حاکم بر سفرهای دوستانه بعید است در طول مسیر خیلی ساکت سر جایشان نشسته و سر و صدا نکنند.

این مورد آخری شاید برای خانم ها خوشایند نباشد اما تجربه نشان داده است که خانم ها بیشتر از آقایان در طول سفر به توالت می روند.

 

کلمات و جمله هایی از زبان آن منطقه را بلد باشید

گاهی بلد بودن یک کلمه یا یک جمله کوتاه به زبان محلی که به آنجا مسافرت کرده اید، تأثیری شگرف در شرایط مختلف خواهد داشت. تجربه نشان داده است که افراد محلی وقتی با گردشگرانی مواجه می شوند که کلماتی از زبان خودشان می دانند همکاری بیشتری از خود نشان داده و واکنش های مهربانانه تری از خود بروز می دهند. این نکته را به یاد بسپارید.

 

هتل های چند ستاره تنها محل های اقامت نیستند

وقتی به جایی سفر می کنید تنها به دنبال هتل های چند ستاره و گرانقیمت برای اقامت نباشید. با کمی تحقیق قبل از مسافرت می توانید شناختی نسبتاً کامل درباره تمام هتل ها، مهمانخانه ها، پانسیون ها و اجاره دهندگان سوئیت در منطقه مورد نظر خود بدست بیاورید.

نکات مهم در انتخاب هتل و محل اسکان و اقامت

امروزه با توجه به رشد صنعت توریسم در بسیاری نقاط دنیا، بسیاری مکان ها تلاش می کنند به بهترین نحو ممکن به گردشگران خدمات رفاهی ارائه کنند. تجربه نشان داده است سوئیت ها و آپارتمان هایی را می توانید پیدا و اجاره کنید که اقامت در آنها برای شما دلچسب تر و راحت تر از هتل های چند ستاره باشد و هزینه کمتری نیز متحمل خواهید شد.

 

مجبور نیستید همیشه با دوستان سفر کنید

مسافرت به تنهایی برخلاف آنچه که شاید بنظر برسد، کسل کننده و ترسناک نیست. برعکس می تواند تجربه ای گرانبها، شیرین و پرهیجان برای شما باشد و محکی برای ارزیابی توانایی شما در موقعیت های مختلف محسوب شود.

نکته هایی برای سفر بهتر - سفر یک نفره

دوستان جدید، یادگیری زبان های جدید و کسب تجربه هایی که در سفرهای دسته جمعی شاید هرگز شانس تجربه آنها را نداشته باشید، در سفر های یک نفره برای شما فراهم می شود. چنین شانسی را از دست ندهید.

 

لباس های کلاهدار همراه داشته باشید

پیراهن ها و تیشرت های کلاهدار اگرچه ممکن است لباس های نوجوانانه محسوب شوند اما یکی از بهترین انواع لباس برای گردشگران محسوب می شوند.

کاربرد لباسهای کلاهدار در مسافرت

این لباسها می توانند در مقابل یک باران ناگهانی و غیرمنتظره شما را از خیش شدن نجات دهند یا در یک پیاده روی نیم روزی از شما در مقابل تابش مستقیم آفتاب محافظت کنند. همینطور برای یک چرت کوتاه در اتوبوس یا هواپیما نقش زیرسری نرم و راحتی را ایفا می کنند.

 

از سالن های استراحت استفاده کنید

اگر در آغاز یا بخشی از مسافرت مجبور هستید مدت زمانی را در انتظار اتوبوس یا هواپیما باشید، از سالن های استراحت که به همین منظور در ترمینال ها فراهم شده است استفاده کنید.

سالن اتراحت در مسافرت

معمولاً در این سالن ها فروشگاه های قرار داده شده که می توانید برخی لوازم ضروری موردنیاز خود مانند باطری، کلاه، عینک آفتابی، مجله و چیزهایی از این قبیل را از آنها تهیه کنید. همینطور نوشیدن یک فنجان قهوه یا نوشیدنی موردعلاقه در کافی شاپ می تواند انتخاب خوبی باشد و شما را سرحال بیاورد. اگر هم وقت به اندازه کافی داشته باشید همیشه چند تا نیمکت خالی در گوشه ای از سالن پیدا می شود که یک چرت کوتاه بزنید !

 

یک دستگاه قابل اتصال به اینترنت همراه داشته باشید

وابسته بودن به اینترنت خوب نیست اما واقعیت این است که این روزها می توان از بسیاری مزایای اینترنت در مسافرت ها بهره خوبی برد. کسب اطلاعات در مواقع ضروری، رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما و اتوبوس و کشتی و هر وسیله نقلیه این روزها اموری عادی در اینترنت تلقی می شود پس یک گوشی همراه هوشمند، تبلت یا لپ تاپ همراه داشته باشید.

 

همیشه یک لباس گرم و سبک همراه داشته باشید

در هنگام سفر از مناطق مختلف با آب و هوای متنوع می گذرید و خیلی عادی است اگر در هنگام آغاز سفر بخاطر گرمای هوا لباسی نازک به تن داشته باشید و ساعاتی بعد در حالیکه روی صندلی خود در اتوبوس یا هواپیما نشسته اید از سرما می لرزید و آرزو می کنید که ایکاش یک لباس اضافه دم دست خود داشتید. به ما اعتماد کنید، تحمل سرما وقتی لباسهای گرم و نازنین شما داخل چمدان و در قسمت بار هستند خیلی احساس بدی است !

 

این ملحفه های دوست داشتنی

یک ملحفه پارچه ای و سبک به ابزاری مفید و دوست داشتنی در هنگام سفر تبدیل می شود می توانید از آن بعنوان روانداز، زیرانداز و اصولاً هر جا که لازم باشد استفاده کنید و از اینکه چنین چیزی را با خود همراه آورده اید به خودتان افتخار کنید!

ملحفه در سفر ، کاربرد وسایل مختلف در مسافرت

یک پخش کننده DVD برای بچه ها

اگر در حال تدارک یک مسافرت با کودکان هستید ، پخش کننده DVD می تواند نقش فرشته نجات شما رل در میانه سفر ایفا کند. این دستگاه آنجا ارزش خودش را نشان می دهد که کودک دلبند شما در میانه سفر بخاطر یکنواختی محیط اتومیبل، اتوبوس یا هواپیما خسته شده است و شروع به بهانه جویی می کند.

کاربرد پخش کننده چندرسانه ای در سفر با کودک

در اینجاست که شما اسلحه مخفی خود را رو می کنید. این دستگاه می تواند مدتی طولانی بچه ها را به خودش مشغول نگه دارد.

 

همراه داشتن گوشی های هدفون و صداگیر

در طول سفر بخصوص در اتوبوس و هواپیما صداهای مزاحم زیادی در اطراف شما وجود دارد که هرگز نمی توانید آنها را خاموش کنید. بهترین ابزار در چنین موقعیت هایی استفاده از گوشی های هدفون و صداگیر است که به شما این امکان را می دهد در وسط سر و صدا های مختلف خیلی راحت و ریلکس چشمها را روی هم گذاشته و استراحت کنید.

 

کتابخوان الکترونیک (Kindle)

کتابخوان الکترونیک وسیله ای قابل حمل است که برای خواندن کتاب ها و نشریات الکترونیک طراحی و ساخته شده است.

همراه داشتن کتابخوان در سفر

این ابزار چون بطور اختصاصی برای خواندن کتاب های الکترونیک در فرمت های دیجیتال مانند pdf طراحی شده اند دارای مزایایی مانند طول عمر زیاد باطری و وضوح بالای صفحه نمایش در تابش آفتاب هستند. این وسیله می تواند موجب آرامش خاطر شما در هنگام سفر باشد. کتابخانه خود را براحتی در سفر همراه داشته باشید.

 

قبل از ترک هر جا اطرافتان را خوب نگاه کنید

این یکی از آن نکاتی است که بسیار حیاتی محسوب می شود. احساس وحشتناکی است اگر نیم ساعت پس از ترک یک رستوران در حالیکه در چند هزار کیلومتری خانه هستید به یاد بیاورید که کیف مدارک یا هر چیزی از وسایل را روی صندلی رستوران جا گذاشته اید.
پس قبل از ترک هر مکان، محل را کاملاً چک کنید که چیزی را جا نگذاشته باشید.

 

لباس های خود را لول کنید !

این مورد هم یکی دیگر از نکات ظریف در مورد بستن چمدان مسافرت است. با لول کردن لباسها بجای تا کردن آنها بطور شگفت انگیزی در فضای اشغال شده چمدان صرفه جویی می کنید و در کمال تعجب لباسها چروک نخواهد شد.

لول کردن لباسها در چمدان برای بهتر جا شدن

از زبان بدن استفاده کنید

این زبان شاید بین المللی ترین زبان در کل دنیا باشد. اگر در موقعیتی قرار گرفته اید که باید موضوعی را به کسی انتقال دهید اما زبان او را بلد نیستید تکرار جمله ها به زبان خودتان هیچ فایده ای نخواهد داشت چون او بهرحال نمی فهمد شما چه می گویید ! از زبان بدن استفاده کنید. تجربه نشان داده است خیلی جواب می دهد !

 

پول خود را در مکان های معتبر تبدیل کنید

هرگز پول خود را نزد فروشگاه ها یا افرادی که به شما پیشنهاد change کردن را میدهند عوض نکنید.

راهنمای تبدیل پول در سفر

این کار می تواند نتایج اسفباری برای شما به بار آورده و مسافرت شما را خراب کند. همیشه در هر شهری مکانی معتبر یا یک صرافی رسمی پیدا می شود که ابن کار را با نرخ های رسمی روز برای شما انجام دهد.

 

پول نقد بیش از حد حمل نکنید

امروزه دستگاه های خودپرداز جای خود را در دور افتاده ترین کشور ها نیز باز کرده اند پس هرگز پول نقد بسیار زیاد با خود حمل نکنید چرا که اگر مورد دستبرد قرار بگیرید همه موجودی شما از دست خواهد رفت.

استفاده از کارت اعتباری در مسافرت

می توانید کارت اعتباری مسافرتی کشوری که به آن سفر میکنید را تهیه کنید تا در صورت سرقت یا بروز هر مشکلی براحتی آنرا باطل کنید و خیالتان راحت باشد.

 

راهنمای تور آدم مفیدی است !

اگر مقصد سفر شما دارای مکان های متعدد دیدنی، تاریخی و فرهنگی و هنری است حتماً همراه با تورهای ویژه ای که برای بازدید از این مکان ها فراهم شده اند همراه شوید. افرادی که بعنوان راهنما در این تورها فعالیت می کنند با اطلاعات سرشاری  که به شما ارائه می دهند لذت بازدید از این مکان ها را برای شما چند برابر می کنند.
همچنین در بسیاری موارد با شرکت در تورهای بازدید دیگر مجبور نیستید در صف های طولانی خردی بلیط بایستید زیرا بلیط های شما از قبل خریداری شده اند و این به معنی صرفه جویی عالی در زمان می باشد.

 

منعطف باشید

مسافرت فقط برای تفریح و خوش گذرانی نیست. سفر تجربه ای است که خاطرات آن تا آخر عمر همراه شما باقی می ماند و این تجربه می تواند با ناملایمات و یا موقعیت هایی شاید ناخوشایند همراه باشد. پس صبور باشید و به یاد داشته باشید در خانه خودتان نیستید که همه چیز به فرمان و مطابق نظر شما باشد. در هنگام سفر با بقیه همراهان با انعطاف رفتاری برخورد کنید و از تفاوت های طبیعی که وجود دارد بعنوان تجربیاتی سودمند لذت ببرید.

 

تنظیم ساعت خواب

اگر به منطقه ای سفر می کنید که تفاوت ساعت زیادی با منطقه سکونت شما دارد، سعی کنید در همان شبانه روز اول خود را با ساعت منطقه محل مسافرت هماهنگ کنید تا در ادامه سفر دچار اختلال خواب و عوارض ناخوشایند آن نشوید.

 

به تمام ملیت ها و نژاد ها احترام بگذارید

در هنگام مسافرت هرگز و تحت هیچ شرایطی حتی به شوخی به هیچ ملیت و قوم و نژادی بی احترامی نکنید.

در مسافرت به همه احترام بگذارید

تمام لطیفه های بی مزه ای که درباره اقوام مختلف به شما گفته اند را فراموش کنید. متمدن باشید و به انسانیت احترام بگذارید فارغ از هر ملیت و هر نژاد.

 

دیکتاتور نباشید

اگر به همراه جمع مسافرت می کنید در نظر داشته باشید که تمامی افراد حق دارند از مسافرت خود لذت برده و ملزم نیستند بر اساس برنامه های شما عمل کنند. به تمام نظرات احترام بگذارید و به خودتان این فرصت را بدهید که با نظرات و عقاید و سلیقه های جدید آشنا شوید.

 

وسواس را کنار بگذارید

هرقدر حساس تر باشید مشکلات بیشتری به سراغ شما خواهند آمد. دقیق باشید و طبق برنامه ریزی عمل کنید اما مراقب باشید که در دام وسواس گرفتار نشوید. به یاد داشته باشید که شما ماشین نیستید و انسان قادر است در هر لحظه مطابق تفکر و شعور خود تصمیمی درست اتخاذ کند. پس از موارد جزیی که تاثیری در لذت بردن از مسافرت شما ندارند براحتی عبور کنید.

 

آرام باشید و عجله را کنار بگذارید

بعضی گردشگران در مراحل سفر از ابتدا تا انتها در وضعیتی عجیب از عجله و سراسیمگی بسر می برند. این افراد نه تنها خود از اوقات خود لذتی نمی برند بلکه آسایش و آرامش را از دیگر همراهان خود نیز سلب می کنند. توجه داشته باشید که شما در عملیات امداد و نجات یا اطفاء حریق شرکت نکرده اید، آمده اید مسافرت !  از هر یک از لحظات سفر لذت ببرید.

 

راه های سخت را امتحان کنید

گاهی اوقات تن دادن به سختی لذتی بیشتر از گذراندن اوقات در راحتی و رفاه دارد. برای مثال سفر هوایی به قراقستان تنها یک سفر معمولی هوایی بحساب می آید اما سفر زمینی به این کشور به معنی گذشتن از زیباترین جاده های کوهستانی و تماشای زیباترین مناظر ممکن برای شما می باشد پس اگر وقت و امکانات کافی در اختیار دارید گاهی دل به دریا بزنید.

راه های سخت در مسافرت

البته نه اینقدر سخت!

 

کنترل خشم

خشمگین شدن آخرین انتخاب شما در موقعیت های مختلف در حین سفر باشد.
وقتی هزاران کیلومتر دور از خانه به سر می برید هرگز نمی توانید عواقب بروز رفتار خشمگینانه خودتان را حدس بزنید پس روی رفتار خود کنترل داشته باشید و هرگز اجازه ندهید موقعیتی خاص شما را خشمگین کند.

 

تحرک داشته باشید

برای بعضی گردشگران ، مسافرت تنها به معنای تعویض جای نشستن در بعد جغرافیایی است!  یعنی طرف چند هزار کیلومتر سفر می کند و به جز فاصله لابی هتل تا کاناپه اتاق محل اقامتش مسیری را طی نمی کند.
انرژی مسافرت را به خودتان تزریق کنید و فراموش نکنید سفر به معنای فرصتی برای دیدن نادیده ها و کسب تجربه های تازه است.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید