۵ روش طلایی برای افزایش چربی سوزی هنگام تمرینات ورزشی

پنج روش طلایی برای بهبود سوخت و ساز بدن و افزایش چربی سوزی در هنگام تمرینات ورزشی

  • تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 36
  • دیدگاه ها : صفر

اگر شما همیشه از یک برنامه یکنواخت تمرینی استفاده کنید ، بدن شما یاد میگیرد که چگونه آنرا به ساده ترین شیوه ممکن و باکمترین میزان کالری سوزی انجام دهد. همچنین از بُعد انگیزشی هم ایجاد تغییرات در انجام حرکات ورزشی ، برای رسیدن به موفقیت و افزایش چربی سوزی بسیار مفید و موثر است.

در این مقاله ما شما را با ۵ شیوه تضمینی و اثبات شده افزایش چربی سوزی آشنا میکنیم تا بتوانید روند کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل خود را بهبود ببخشید.

اگر بخواهیم بطور کوتاه و تیتروار به پنج شیوه مورد بحث امروزمان در خصوص افزایش چربی سوزی و کمک به لاغری بنویسیم ، چکیده آن میشود :

  • نفس کشیدن و دم و بازدم صحیح
  • تمرینات استقامتی در برابر تمرینات قدرتی
  • فوکوس و تمرکز بر روی نقاط ضعف
  • یافتن یک حریف تمرینی قدرتمند و جان سخت
  • موسیقی مناسب با تمریناتتان انتخاب کنید

توجه داشته باشید که شیوه های مورد بحث ، مواردی هستند که به صورت طبیعی و با کار و تلاش سخت به دست می آیند و شما باید در این راه توان زیادی بگذارید و برای افزایش چربی سوزی اراده قوی و غزم راسخ داشته باشید.

در ادامه بصورت جزئی و با توضیحات کامل به تشریح نحوه عملکرد هر کدام از موارد میپردازیم. با نغمه ها همراه باشید.

 

۱- دم و بازدم (صحیح نفس بکشید)

در نگاه اول نفس کشیدن ساده است! چرا که اولین کاری است که انسان پس از به دنیا امدن انجام میدهد و این عادت و نیاز را تا آخر عمرش دنبال میکند.
اما برای داشتن یک تمرین انرژیک و مفید ، باید نفس کشیدن خودتان را کنترل کنید. این به معنای نفس کشیدن خیلی سریع نیست ، ما تنها از شما میخواهیم دم و بازدم را متناسب با حرکات خود هماهنگ کنید.

تمرینات دم و بازدم در ورزش

توجه داشته باشید که نیاز اولیه عضلات شما برای تداوم تمرین ، اکسیژن است. پس در حرکات رفت و برگشتی به ترتیب دم و بازدم را رعایت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را از زحمتی که میکشید ببرید. نکته مهم دیگر در رابطه با دم و بازدم صحیح این است که ، سوخت و ساز بدن شما و همچنین عضلات درگیر افزایش میابد ، نتیجه نهایی آن افزایش حرارت بدن و چربی سوزی بیشتر است.

در آخر باید بگویم که متاسفانه اگر شما نفس خود را متناسب با فعالیت بدنی در حال انجام ، دم و بازدم ندهید، آنگاه اینکار موجب افزایش فشار (در اثر انبساط شش ها) در قفسه سینه میشود. خون به خوبی جریان پیدا نمیکند و قلبتان نمیتواند خون را با شدت و به میزان کافی به عضلات برساند.

 

۲- تمرین سخت تر بهتر از تمرین طولانی

در میان اهالی ورزش و حتی محققان ، همیشه این سوال و اختلاف مطرح است که تمرینات فرد باید ملایم و پیوسته باشد یا آنکه سخت و طاقت فرسا اما کوتاه و سریع!

خود خوشبختانه در مورد موضوع صحبت ما همه چیز مشخص است! چنانچه ورزش را به منظور افزایش چربی سوزی و کاهش سایز و وزن انجام میدهید ، تمرینات سخت و سنگین گزینه مناسب شماست. در واقع به منظور بهبود سوخت و ساز بدن ، بهتر است تمرینات کوتاه با دوره های استراحت (وقفه بین ست ها) تعداد زیاد داشته باشید تا اینکه ست های طولانی را تجربه کنید. این مورد در تردمیل و دویدن آزاد هم صدق میکند. اگر از تردمیل استفاده میکنید از برنامه های سینوسی استفاده کنید که مدام فشار را روی عضلات شما زیاد و کم میکنند.

تمرین سخت و طاقت فرسا

به یاد داشته باشید که حاصل تمرینات سخت منقطع در بدن شما ، اسید لاکتیک است. به عنوان مثال ، هنگامی که شما به آرامی میدوید بدن فرصت کافی برای به جریان انداختین اسید لاکتیک دارد اما وقتی که سخت در حال دویدن باشید ، نیاز بدن افزایش پیدا کرده و اسید لاکتیک را سریعا مصرف میکند. این روند موجب ارسال پیام خستگی به مغز میشود و شما حس میکنید دیگر نمیتوانید ادامه دهید. بنابراین یک استراحت کوتاه مجدد شرایط را برای استارت تمرین بعدی فراهم میکند. تکرار این کار به دفعات استقامت بدن را نیز افزایش میدهد و طول مدت تمرینات سخت شما حالت استقامتی پیدا کرده و افزایش میابد.

 

۳- روی نقاط ضعفتان زوم کنید

اگر از آن دست افرادی هستید که باشگاه میروید و فقط روی یک نقطه کار میکنید ، یا حتی روی چند قسمت بدنتان کار سخت انجام میدهید اما یکی را فراموش میکنید (در خصوص بدنسازها معمولا کار پا قلم گرفته میشود!) ، این میتواند نقطه ضعف و پاشنه آشیل شما شود.
اگر نقطه ضعفی در بدنتان دارید که شاید خجالت بکشید به آهستگی یا با وزنه کم آنرا تقویت کنید ، باید خجالت را کنار بگذارید و با خودتان صادق باشید.

افزایش چربی سوزی با تمرکز روی نقاط ضعف بدن

افزایش چربی سوزی با تمرکز روی نقاط ضعف بدن

همیشه در نظر بگیرید نقاط ضعف شما میتواند به نقاط قوتتان تبدیل شود اما چگونه؟
اگر قسمتهایی در بدن دارید که تا کنون تحت تمرینات سخت قرار نگرفته اند ، اکنون فرصت خوبی است تا آن نقطه را به کار بگیرید و شاید باورتان نشود که بدن این را درک میکند و در مدت کوتاه تری میتواند آن عضو را به شرایط ایده آل و متناسب با سایر نقاط بدن تبدیل نماید. عضلات ضعیف وقتی در برابر کار سخت قرار میگیرند واکنش خوبی نشان میدهند ، شما مجبورید بیشتر زور بزنید و تلاش شما بی نتیجه نیست. خیلی زود تجمع چربی ها در چنین نقاطی کمرنگ میشود و عضلات پیشرفتی خارج از تصور شما را تجربه میکنند.

به یاد داشته باشید در حین تمرین روی نقاط ضعفتان ، تمرکزتان را روی آن ناحیه از بدنتان قرار دهید. بیشتر ما فکر میکنیم تمام هم باشگاهی هایمان در حال زیر چشمی پاییدن ما هستند در حالی که اصلا چنین نیست. (و بر فرض که باشد هم نباید به آن اهمیتی بدهید.)

 

۴- یک حریف تمرینی قویتر از خودتان پیدا کنید!

واقعیت این است که اگر شما همیشه به تنهایی یا با فردی که همسطح توانایی شماست تمرین میکنید، فرصت های خود را برای پیشرفت از دست می دهید.
سعی کنید با کسی که از لحاظ جسمی قوی تر از شما است، کار کنید. چنین شخصی همیشه شمارا به سمت جلو هل میدهد و از شما کار بیشتری میکشد. در عین حال شما نیز به لحاظ روانی تحت فشار هستید که پیوسته کیفیت خود را افزایش دهید در نتیجه بیشتر به خود زحمت میدهید. در یک کلام : رقابت سالم به نفع شما

اهمیت وجود یک حریف تمرینی قوی و با اراده

اهمیت وجود یک حریف تمرینی قوی و با اراده

 

۵- انتخاب موسیقی مناسب

همیشه به یاد داشته باشید که هر شخص ، حال و هوای خاص خودش را دارد. بنابراین موسیقی که در باشگاه پلی میشود شاید چندان مناسب روحیات و یا تمرین شما نباشد. پس بهتر است از یک موزیک پلیر سبک (که دست و پاگیر نباشد) در تمریناتتان استفاده کنید.

انتخاب موسیقی مناسب در حین ورزش و تمرین

همچنین هرگز اجازه ندهید موسیقی حواس و تمرکز شما را در حین تمرین به هم بزند. شما باید از موسیقی به عنوان یک عامل تهییج کننده استفاده کنید تا بتوانید ریتم تندتری به ورزش کردن بدهید. نکته مهم این است که برای خیلی ها موسیقی باعث افزایش استراحت بین ست ها میشود ، قبلا توضیح دادیم که زمان استراحت باید محدود و تمرینات سنگین باشد ، بنابراین اگر موسیقی حواستان را پرت کرد خیلی سریع سراغ ترک بعدی بروید.

 

راه های ساده بسیاری برای کمک به افزایش چربی سوزی سراغ داریم که در ۵ شیوه مورد بحث ما قرار ندارد. راه هایی نظیر استفاده از انواع چربی سوزهای طبیعی نظیر زنجبیل و سرکه ، چربی سوزهای مصنوعی مانند قرص الکارنتین ، استفاده از روش های لاغری موضعی، اشعه و لیزر و…

اما توجه کنید وقتی برای چیزی زحمت زیادی بکشید ، بیشتر قدرش را خواهید داشت و آن شرایط را به شکل بهترین حفظ میکنید. در یک تحقیق که اخیرا بر روی بیش از ۵۰۰ نفر انجام گرفت مشخص شد ، افرادی که از شیوه های سریع صنعتی مانند لیزر و لیپوساکشن برای لاغری و کاهش بافت چربی در بدنشان بهره برده اند ، ۶۰% بیش از افرادی که بطور طبیعی به نتیجه دلخواهشان رسیده اند در معرض بازگشت چاقی و از دست رفتن تناسب اندامشان قرار دارند.

این مطلب برگرفته از مقاله کوتاه جنیفر کوهن (Jennifer Cohen) ، شخصیت تلوزیونی ، مربی مشهور بدنسازی و کارآفرین آمریکایی است که بطور اختصاصی توسط تیم ما در وبسایت نغمه ها در اختیار شما قرار گرفته. امیدواریم این مطلب به شما در هدفی که دارید کمک کند.

لطفا اگر این مقاله برای شما مفید بود آنرا با دوستانتان به اشتراک بگذارید و همچنین زیر همین پست میتوانید نظرتان را برای ما بنویسید.

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید