آشنایی با مجموعه جزایر آیولین در دریای مدیترانه

این مجموعه هفتگانه در یکی از خوش آب و هواترین مناطق اروپا واقع شده است.

  • تاریخ انتشار : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 108
  • دیدگاه ها : صفر

ایتالیا در یکی از زیباترین و سرسبزترین مناطق روی کره زمین یعنی منطقه مدیترانه قرار گرفته و از سه جهت توسط سه دریای لیگوریا (Ligurian)، تیرنی (Tyrrhenian) و دریای مدیترانه احاطه شده که این موقعیت خاص جغرافیایی جذابیت های طبیعی و گردشگری بی شماری به این کشور بخشیده است.

مجموعه جزایر آیولین (Aeolian Islands) یکی از زیباترین مناطق طبیعی و دیدنی ایتالیا است که در شمال منطقه سیسیل (Sicily) واقع شده است.
این مجموعه جزایر که به نام آیولوس خدای باد نام‌گذاری شده است یکی از مهم ترین مقصد های گردشگری در کشور ایتالیا بخصوص در فصل های بهار و تابستان محسوب می شوند که سالانه بطور متوسط بیش از  ۲۰۰٫۰۰۰ گردشگر داخلی و خارجی از این جزایر بازدید می کنند.

جزیره آلیکودی یکی از سرسبزترین جزایر از مجموعه جزایر آیولین

مجموعه جزایر آیولین از هفت جزیره آتشفشانی تشکیل شده است که هر یک از آنها دارای کاراکتر گردشگری ویژه خود یعنی ویژگی های جغرافیایی و جاذبه های طبیعی منحصربفرد می باشد و گردشگران در سفر به هر یک از این جزایر، با مجموعه ای از فعالیت های متفاوت و جاذبه های گردشگری متنوع که منحصر به همان جزیره می باشد روبه رو خواهند شد که همین موضوع مجموعه جزایر آیولین را مانند حلقه های یک زنجیره گردشگری در شمال منطقه سیسیل به یکدیگر متصل ساخته است.
در این مطلب با هریک از هفت جزیره آیولین و جاذبه های گردشگری آنها آشنا می شویم.

 

جزیره لیپاری (Lipari)

نقطه شروع پیشنهادی ما برای گشت و گذار در زنجیره جزایر آیولین، بزرگترین و مشهورترین آنها یعنی جزیره لیپاری (Lipari) است.
در این جزیره که پرجمعیت ترین جزیره نیز محسوب می شود، چیزی فراتر از آنچه تصور کنید پیدا خواهید کرد. شهر لیپاری با حال و هوای بسیار گرم و پرانرژی و خیابان هایی زیبا که از صومعه باستانی واقع در مرکز لیپاری به نقاط مختلف شهر کشیده شده اند و بخصوص در فصل های بهار و تابستان همیشه مملو از جمعیت گردشگرانی هستند که به این جزیره سفر می کنند.

جزیره لیپاری (Lipari) از مجموعه جزایر آیولین ایتالیا

مهم ترین جاذبه های گردشگری جزیره لیپاری، مکان های تاریخی و ساحل زیبای این جزیره است.
پیشینه تاریخی جزیره به حداقل ۴قرن پیش از میلاد مسیح برمی گردد که اقوامی از سرزمین ایتالیا به این جزیره آمدند و با توجه به اقلیم و فضای بسیار مناسب آن برای زندگی در اینجا ساکن شدند. به سرعت جزیره لیپاری به یکی از مهم ترین مراکز دریایی در مسیر تجاری مدیترانه تبدیل شد که امروزه آثار تاریخی بسیار دیدنی متعلق به آن دوره تاریخی در موزه باستان شناسی لیپاری (Lipari’s archaeological museum) نگهداری می شود و در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

جزیره لیپاری دریای مدیترانه

برای گشت و گذار در جزیره لیپاری و لذت بردن از مناظر طبیعی بی نظیر این جزیره، بهترین نقطه شروع، منطقه کواتروچی (Quattrocchi) است که در فاصله ۱۰ دقیقه ای مرکز شهر لیپاری قرار دارد. در اینجا زیباترین منظره پانوراما از ساحل زیبای جزیره لیپاری به طول ۵ کیلومتر در مقابل شما قرار دارد که در امتداد آن، منظره جزیره ولکانو (Vulcano) در همسایگی جزیره لیپاری قابل مشاهده است.

منطقه کواتروچی جزیره لیپاری (Lipari)

بعد از گشت و گذار در کواتروچی می توانید سری هم به ساحل Valle I Muria در فاصله ۱۵ دقیقه ای بزنید که ساحلی زیبا و شنی است و برای فعالیت های ساحلی از شنا و قایق سواری تا گرفتن حمام آفتاب و پیاده روی در امتداد ساحل بسیار مناسب است. در اینجا حتماً سری هم به رستوران ساحلی Barni بزنید که به شکلی بسیار جالب توجه در داخل یک غار طبیعی ساخته شده و بعد از پیاده روی و آب تنی در ساحل یک نوشیدنی خنک در این بار ساحلی بسیار لذتبخش و بیادماندنی خواهد بود. مسیر برگشت به شهر لیپاری را می توانید با قایق طی کنید و از تماشای مناظر زیبای جزیره در هنگام غروب خورشید لذت ببرید.

 

جزیره ولکانو (Vulcano)

دومین جزیره در زنجیره آیولین، جزیره ولکانو است که همانطور که از اسمش پیداست یکی از جزایر آتشفشانی دریای مدیترانه محسوب می شود.
ارتفاعات آتشفشانی Fossa di Vulcano در این جزیره با رنگ خاص طوسی رنگ مختص نواحی دارای آتشفشان های فعال، محبوب ترین جاذبه گردشگری این جزیره است که در مجاورت اسکله اصلی ولکانو واقع شده است. چندین سایت باستان شناسی در جزیره ولکانو وجود دارند که پیشینه تاریخی آنها به دوران امپراطوری رومن تعلق دارد. باقیمانده های بناهای تاریخی و همینطور بندر قدیمی جزیره یادگاری از آن دوران تاریخی محسوب می شوند.

جزیره ولکانو (Vulcano)

جزیره ولکانو از مجموعه جزایر آیولین

مناسب ترین نقطه شروع گشت و گذار در جزیره ولکانو، از اسکله قایق های مسافربری (ferry) است، بعد از پیاده روی حدوداً یک ساعته به منطقه دهانه آتشفشان جزیره می رسید که با منظره ای بسیار خاص و زمینی که از آن دودی خاکستری رنگ به هوا بلند می شود، حال و هوایی مانند فیلم های سینمایی آخرالزمانی دارد و بقول معروف مناظر در اینجا کارت پستالی است. بخاطر داشته باشید، از بلندترین نقطه جزیره در اینجا منظره تمامی ۶ جزیره دیگر آیولین در سمت شمال، قابل مشاهده است.

نمایی زیبا از آتشفشان جزیره ولکانو (Vulcano)

بعد از بازدید از جذاب ترین آتشفشان نیمه فعال در آیولین به سمت ساحل برگردید و با یکی از تورهای قایق سواری Sicily in Kayak در امتداد خط ساحلی جزیره از تماشای مناظر طبیعی بسیار زیبا و همینطور غارهایی که امواج دریا در تاریکی آنها محو می شوند حسابی لذت ببرید. بعد از قایق سواری نوبت به آب تنی در استخر طبیعی آب معدنی laghetto di fanghi می رسد که آبهای گلی کم عمق این آبگیر خواص درمانی دارد و از نقاط موردعلاقه گردشگران در جزیره ولکانو محسوب می شود. آخرین بخش از برنامه گشت و گذر در جزیره ولکانو، پیاده روی یا آب تنی در ساحل Spiaggia Sabbia Nera است. این ساحل شنی بخاطر اقلیم آتشفشانی جزیره، شن هایی به رنگ بسیار تیره دارد و از بخش های خوش منظره جزیره بشمار می رود.

 

جزیره پاناریا (Panarea)

پاناریا، سومین جزیره از مجموعه جزایر آیولین ، نمونه ای کامل از طبیعت زیبا و چهارفصل منطقه مدیترانه است.
سواحل شنی و هوای آفتابی جزیره در فصل های بهار و تابستان، رستوران ها و کافه های ساحلی و مغازه های کوچک و بزرگ در خیابان های منتهی به ساحل دریا تمام آن چیزی است که از جزیره ای گردشگری انتظار دارید.

جزیره پاناریا (Panarea)

در پاییز و زمستان اوضاع آرام تر است و دیگر از شلوغی و رفت و آمد گردشگران چندان خبری نیست در عوض آرامشی رویایی بر سراسر جزیره حکمفرماست و بسیاری از گردشگرانی که علاقمند به استراحت و کسب آرامش در منطقه ای ساحلی هستند این جزیره را برای اقامت انتخاب می کنند.

جزیره پاناریا در مجموعه جزایر آیولین ایتالیا

جزیره پاناریا در مجموعه جزایر آیولین ایتالیا

منطقه ساحلی Punta Milazzese یکی از زیباترین نقاط جزیره بشمار می رود که یک سایت باستانی متعلق به عصر برنز را در خود جای داده است. روستای Villaggio Preistorico که بخاطر خانه های ساخته شده از سنگ شهرت دارد و مکانی مناسب برای ثبت عکسهای یادگاری در جزیره محسوب می شود. بعد از گشت و گذار در باقیمانده های سکونتگاه باستانی جزیره نوبت به آب تنی و قایق سواری است، بهترین منطقه ساحلی در جزیره برای آب تنی ، Cala Junco است که به دلیل موقعیت مناسب در جزیره آبهای این منطقه از ساحل جزیره، آرام و کم موج  است و بهترین نقطه در جزیره برای استراحت بشمار می رود.

 

جزیره استرامبولی (Stromboli)

شرقی ترین جزیره در بین جزایر آیولین که در واقع برآمدگی تشکیل شده از فعالیت های آتشفشانی است و بالاتر از سطح آب دریا قرار گرفته است.
نکته بسیار خاص درباره این جزیره فوران دائمی و جریان همیشگی گدازه های آتشفشانی در این جزیره است که بصورت جریان هایی از مواد مذاب بصورت دائمی به داخل دریا جاری می شود و مناظر بسیار دیدنی خلق می کند. سواحلی بسیار زیبا، آب و هوای بسیار خوب و یک آتشفشان فعال، این جزیره را به یکی از جذاب ترین نقاط در مجموعه جزایر آیولن تبدیل کرده است.

آتشفشان همیشه فعال جزیره استرامبولی ایتالیا

بدون تردید مهم ترین جاذبه گردشگری جزیره، کوه آتشفشان Stromboli است که به ارتفاع ۹۲۶ متر بیش از ۱۴۰۰ سال فعال بوده است.
پس از آخرین فوران بزرگ آن در سال ۱۹۳۲ تا به امروز جریان مواد مذاب آن بدون وقفه ادامه دارد و از فاصله های دور در تاریکی شب قابل مشاهده است به همین دلیل این کوه به فانوس دریایی مدیترانه مشهور شده است.

جزیره استرامبولی از مجموعه جزایر آیولین ایتالیا

برای بازدید از منطقه آتشفشانی جزیره می توانید در قالب تورهای گردشگری مخصوص و همراه با افراد راهنمای حرفه ای تا آخرین حد ممکن به دهانه های آتشفشانی جزیره و جریان های گدازه ها و موارد مذاب که در نهایت به دریا می ریزند نزدیک شوید. تماشای این جشن آتش بازی طبیعی یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری ایتالیا محسوب می شود.

غروب زیبا و غم انگیر جزیره استرامبولی کشور ایتالیا

غروب زیبا و غم انگیر جزیره استرامبولی کشور ایتالیا از مجموعه جزایر آیولین ایتالیا

آنها که علاقه ای به تماشای دهانه آتشفشان از فاصله نزدیک ندارند می توانند به یکی از تورهای گشت و گذار و قایق سواری در امتداد خط ساحلی جزیره ملحق شوند و سوار بر قایق از مناظر طبیعی بسیار زیبای مناطق اطراف جزیره لذت ببرند.

منظره زیبای حاصل از گدازه های آتشفشان فعال جزیره استرامبولی ایتالیا

منظره زیبای حاصل از گدازه های آتشفشان فعال جزیره استرامبولی ایتالیا

البته این تورهای قایق سواری هم نسبت به آتشفشان فعال استرامبلی بی تفاوت نیستند و در بخشی از این گردش در آبهای جزیره، می توانید نقطه نهایی جریان گدازه های آتشفشانی و جاری شدن آنها در آب دریا را تماشا کنید که تقابل آتش مذاب و امواج دریا در این نقاط مناظری بی نظیر و بسیار دیدنی خلق می کند و می تواند از بهترین خاطرات هر گردشگری باشد.

 

جزیره سالینا (Salina)

جزیره سالینا یکی از سرسبزترین جزایر دریای مدیترانه و مجموعه جزایر آیولین است و تنها جزیره در مجموعه جزایر آیولین است که مناطقی پوشیده از جنگل را در خود جای داده است.
چندین روستا در این جزیره قرار دارند که مناظر این روستاها و طبیعت اطراف که آنها را احاطه کرده است از مناظر محبوب و مشهور گردشگری در ایتالیا محسوب می شود.

جزیره زیبای سالینا ایتالیا (Salina)

برای گشت و گذار در جزیره سالینا از منطقه Malfa شروع کنید که با طبیعتی سرسبز و تاکستان های مشهور مدیترانه ای مناظری بسیار زیبا را در خود جای داده و از نقاط مناسب برای پیاده روی در جزیره سالینا محسوب می شود.

دیدنی ها و نقاط گردشگری محبوب جزیره سالینا از مجموعه جزایر آیولین

بعد از آن در ادامه مسیر پیاده روی به Signum Spa می رسید که باغ هایی زیبا از درختان لیمو و حمام های سنتی به کاشی های تاریخی سیسیلی از دیدنی های این منطقه محسوب می شود. در اینجا می توانید در حوضچه های آب معدنی آب تنی کنید یا در وان های شیر به استراحت بپردازید همچنین امکانات رفاهی مانند سونا و ماساژ سنتی با روغن های طبیعی مانند ذوغن زیتون که از محصولات جزیره سالینا است در اختیار گردشگرانی که از این مجموعه بازدید می کنند قرار می گیرد.

مناظر فوق العاده زیبای جزیره سالینا در دریای مدیترانه ایتالیا

از دیگر جاذبه گردشگری جزیره سالینا، بازار مرکزی این جزیره در خیابان Santa Marina ، بازدید از ارتفاعات Monte Fossa delle Felci که منظره ای بسیار وسیع و زیبا از جزیره را در اختیار شما قرار می دهد، بازدید از روستای زیبای Pollara و پیاده روی و شنا در سواحل Alfredo و در آخر تماشای غروب خورشید در پشت قله آتشفشان استرامبولی می باشد.

 

جزیره فیلیکودی (Filicudi)

جزیره فیلیکودی از مجموعه جزایر آیولین ایتالیا بیش از هر چیز بخاطر غارهای دریایی و بقایای کشتی های متعلق به دوران باستان که در این جزیره کشف شده اند شهرت دارد بطوریکه مجموعه بقایای این کشتی های باستانی از سال ۲۰۰۸ بعنوان یک سایت باستانی در زیر آب مورد حفاظت قرار دارد و علاقمندان می توانند در قالب تورهای غواصی از این منطقه که دهها کشتی و وسایل دیگر متعلق به دوران روم باستان که در این منطقه در زیر آب و شن های دریا مدفون شده اند بازدید کنند.

جزیره فیلیکودی (Filicudi) از مجموعه جزایر آیولین ایتالیا

گردشگرانی که غواصی بلند نیستند هم در این جزیره حوصله شان سر نمی رود و با شرکت در تورهای قایق سواری و تماشای منظره می توانند حسابی خوش بگذرانند.

غار دریایی بومارینو در جزیره فیلیکودی

غار دریایی بومارینو

از مهم ترین و زیباترین جاذبه های طبیعی در مجموعه جزایر آیولین، دو مورد در جزیره فیلیکودی واقع شده اند. بازدید از صخره غول پیکر و بسیار دیدنی دلا کانا (Scoglio della Canna) با ارتفاع ۷۱ متر و غار دریایی بومارینو (Grotta del Bue Marino) یکی از بیادماندنی ترین بخش های سفر به جزایر آیولین خواهد بود.

 

جزیره آلیکودی (Alicudi)

کوچکترین و کم جمعیت ترین جزیره با کمی بیشتر از ۱۰۰ نفر ساکن دائمی که سبک زندگی کاملاً سنتی و بر مبنای ماهیگیری دارند و بازدید از این جزیره می تواند تصویری بسیار واضح و روشن از مناطق مسکونی در نقاط مختلف مدیترانه و چگونگی زندگی ساکنین این منطقه محسوب شود.

جزیره آلیکودی (Alicudi)

گردشگران علاقمند به طبیعت بکر و اهل پیاده روی های طولانی می توانند به منطقه  Filo dell’Arpa رفته و در طبیعت جزیره به گشت و گذار بپردازند همچنین بازدید از دهکده ماهیگیری در مجاورت ساحل جزیره خالی از لطف نخواهد بود.

جزیره آلیکودی از مجموعه جزایر آیولین ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید