مهمترین جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو

معرفی جاذبه های شهر مسکو : کلیسای مشهور سنت باسیل ، کلیسای تاریخی مسیح ناجی ، کاخ کرملین ، تورهای قایق سواری تفریحی و…

 • تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
 • تعداد نمایش : 97
 • دیدگاه ها : صفر

مسکو پایتخت و بزرگترین شهر کشور پهناور روسیه است.

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به مهمترین جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو شامل : کلیسای مشهور سنت باسیل ، کلیسای تاریخی مسیح ناجی ، کاخ کرملین ، تورهای قایق سواری تفریحی ، مناطق مهم شهری ، خیابانهای مشهور مسکو و…

سالن تئاتر Bolshoi Theatre مسکو

پیاده روی در مسکو

پیاده روی بخصوص در نقاط مرکز شهر بیشتر متداول است اما در دیگر مناطق شهر، مردم ترجیح می دهند در پارک ها و فضاهای سبز شهری به پیاده روی بپردازند.

پیاده روی در شهر مسکو پایتخت روسیه

اغلب رفت و آمدهای درون شهری اهالی مسکو بوسیله خودروی شخصی یا وسایل نقلیه عمومی انجام می شود. استقبال از دوچرخه سواری هم مدتی است که بیشتر شده فقط مشکل اینجاست که دوچرخه سوارها در پیاده رو رفت و آمد می کنند که می تواند خطرناک باشد. در حین پیاده روی قبل از تغییر مسیر به چپ و راست حتماً نگاهی به پشت سرتان بیندازید.

 

تورهای قایق سواری در مسکو

قایق های مسافری آخرین انتخاب شهروندان مسکو برای رفت و آمد بین نقاط مختلف شهر محسوب می شوند اما برای گردشگران موضوع تفاوت دارد و قایق سواری در کانال های بزرگ و پرآب و تماشای مناظر زیبای مناطق مختلف شهر و آسمان خراش های مسکو می تواند تجربه ای جالب و بیادماندنی بشمار بیاید. در حال حاضر در مسکو چند کمپانی کشتیرانی فعالیت می کنند.

 

شرکت تورهای قایق سواری پایتخت (Stolichnaya Sudokhodnaya Kompania) که برگزارکننده تورهای مختلف قایق سواری در مسکو است و قیمت تعیین شده برای این تورها بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ روبل است.

شرکت تورهای قایق سواری پایتخت روسیه - مسکو

شرکت تورهای قایق سواری پایتخت روسیه – مسکو

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – شرکت رادیسون رویال (Flotilla Radisson Royal) برگزارکننده تورهای کشتی های لوکس و کروز با قیمت های بین ۶۵۰ تا ۲۰۰۰ روبل است و حتی در سردترین روزهای سال این کشتی ها در آبهای یخ زده حرکت می کنند و پنجره های بسیار بزرگی در این کشتی ها قرار داده شده که مسافران بتوانند بدون ایستادن در معرض سرمای شدید از مناظر لذت ببرند.

شرکت کشتیرانی رادیسون رویال در مسکو - تورهای درون شهری کشتی و قایق تفریحی در روسیه

شرکت کشتیرانی رادیسون رویال در مسکو

تعدادی قایق مسافربری در مسیر ترمینال شمالی مسکو و منطقه سیاحتی Bukhta Radosti تردد می کنند. این منطقه با کافه ها و رستوران ها و فضای طبیعی مناسب برای پیک و نیک و صرف غذا در فضای آزاد یکی از محبوب ترین مناطق تفریحی نزد خانواده ها و ساکنین مسکو محسوب می شود.

منطقه سیاحتی و توریستی Bukhta Radosti مسکو

منطقه سیاحتی و توریستی Bukhta Radosti مسکو

 

مناطق شهری مسکو

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – شهر مسکو به پنج منطقه جغرافیایی تقسیم می شود و برای گشت و گذار در شهر دراختیار داشتن اطلاعات پایه از این مناطق می تواند بسیار مفید فایده باشد.

دسته بندی مناطق پنجگانه شهر مسکو

منطقه مرکزی مسکو (Central Moscow) در بخش شمالی مسیر رود Moscow River واقع شده است که بسیاری مکان های تاریخی و دیدنی مسکو مانند میدان سرخ و کاخ کرملین در همین منطقه قرار دارند.

نمایی کلی از منطقه مرکزی مسکو

نمایی کلی از منطقه مرکزی مسکو

شمال شهر مسکو شامل مناطق بلوار کمربندی مسکو، Krasnoselsky South، Meshchansky South، Tverskoy South است که بخش هایی از دیوار کاخ کرملین، خیابان Tverskaya، خیابان Pokrova  در اطراف این منطقه قرار گرفته اند.

منطقه شمال شهر مسکو

منطقه شمال شهر مسکو

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – جنوب شهر مسکو شامل مناطق Yakimanka North و Zamoskvorechye می شود که در مجاورت مسیر بزرگ کمربندی مسکو و در کنار رودخانه Moskva قرار دارد.

منطقه جنوب شهر مسکو

منطقه جنوب شهر مسکو

مناطق Arbat ، Khamovniki North ، Presnensky East ، Tverskoy و Tverskaya Street در غرب مسکو واقع شده اند.

نمایی زیبا از منطقه غربی شهر مسکو

نمایی زیبا از منطقه غربی شهر مسکو

و شرق مسکو مناطق بزرگ Kitai Gorod ، Tagansky و Basmanny West را در خود جای داده است.

منطقه شرق مسکو

منطقه شرق مسکو

دیدنی های مسکو

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – معماری شهری سنتی با پیشینه تاریخی و برخورداری از سبک معماری منحصربفرد از شهرت و اعتباری جهانی برخوردار است که تعداد بسیار زیادی مکان های دیدنی، نمونه های زیبای معماری، خیابان های کلاسیک و میدان ها، آب نماها و پل های متعدد و ساختمان های تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. بنحوی جالب توجه فضای شهری و معماری شهر مسکو از قرن هجدهم تغییرات زیادی نداشته است و تنها در دهه اخیر سازه های بسیار مدرن شهری در دل معماری شهر جای گرفته اند که این تلفیق به زیبایی انجام شده است.

دیدنی های شهر مسکو

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – کلیسای مشهور سنت باسیل (Saint Basil’s Cathedral)، کلیسای تاریخی مسیح ناجی (Cathedral of Christ the Savior) و کاخ کرملین از مشهورترین مکان های دیدنی شهر مسکو محسوب می شوند. کاخ کرملین در قرن دوازدهم ساخته شده اما در قرن پانزدهم بصورت کامل مورد بازسازی قرار گرفته است.
بیشترین تغییرات در معماری شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی و رهبری جوزف استالین شکل گرفته است که در این دوران ساختمان های بسیار عظیم بعنوان نماد مدرنیته در پایتخت شوروی سابق ساخته شدند. ساختمان های تجاری و اداری، سالن های تئاتر و موسیقی اپرا، مراکز خرید بسیار بزرگ ساخته شده و یادگار آن دوره تاریخی از شهر مسکو محسوب می شوند. با توجه به تعدد جاذبه های دیدنی شهر مسکو در مطلبی جداگانه به شرح مفصل آنها می پردازیم و در این مطلب به تعدادی از آنها اشاره می کنیم.

 

میدان سرخ مسکو (Red Square)

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – این میدان در قلب مسکو اولین نقطه دیدنی شهر و نخستین مکانی است که تمام گردشگرانی که به مسکو سفر می کنند قدم به آنجا می گذارند. این میدان بزرگ و وسیع در واقع مرکز اجتماعی شهر مسکو و نمادی از شور و حال زندگی در این شهر بشمار می رود.

نمایی زیبا از میدان سرخ مسکو (Red Square)

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری مانند کلیسای تاریخی سنت باسیل، موزه تاریخ منطقه ای مسکو و در گرداگرد میدان سرخ واقع شده اند و موزه تاریخی لنین درست در وسط میدان قرار دارد. همچنین بخش هایی از دیوار آجری و تاریخی کاخ کرملین در مجاورت میدان قرار دارد.

 

موزه تاریخی کرملین (The Kremlin Museum Complex) 

موزه تاریخی کرملین شهر مسکو (The Kremlin Museum Complex) - جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – مجموعه تاریخی کرملین یکی از کامل ترین مجموعه های تاریخی شامل ادوات و تجهیزات نظامی، لباسها و یونیفرم های بخش های مختلف ارتش روسیه در دوره های زمانی مختلف، گنجینه های الماس و جواهرات، چندین کلیسای تاریخی و چند کاخ و ساختمان قصر تاریخی را در خود جای داده است و پربازدید ترین مکان دیدنی و گردشگری مسکو بشمار می رود.

 

کاخ بزرگ کرملین (The Grand Kremlin Palace) 

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – این کاخ محل اقامت رسمی رئیس جمهور روسیه است که دفتر کار ریاست جمهوری این کشور نیز در این کاخ قرار دارد. کاخ کرملین در قصری تاریخی با اتاق ها و تالارهای متعدد متعلق به قرن شانزدهم میلادی است که نمای بیرونی آن از بسیاری از نقاط شهر مسکو قابل مشاهده می باشد و بعنوان یکی از نمادهای فرهنگی، تاریخی و گردشگری شهر مسکو شناخته می شود. بازدید از کاخ کرملین تنها در قالب تورهای گردشگری رسمی و بصورت رزرو شده ۲ الی ۳ بار در طول ماه امکان پذیر است.

 

موزه هنری ترطیاکف (Tretyakov Gallery)

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – یکی از بهترین و دیدنی ترین موزه های کشور روسیه که اگر اهل بازدید از موزه های تاریخی و هنری باشید حتماً باید سری به این موزه بزنید. در این موزه، بزرگترین مجموعه از آثار هنرمندان روسیه نگهداری می شود و در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

پوتین رئیس جمهور روسیه در حال بازدید از موزه هنری ترطیاکف مسکو (Tretyakov Gallery)

اگر مشتاق دیدن مجموعه ای متمرکز از آثار هنرمندان کلاسیک و مدرن روس هستید این موزه بهترین گزینه موجود خواهد بود.

 

موزه پوشکین (Pushkin Museum)

از مشهورترین موزه های جهان که به نمایش آثار هنری مدرن جهان اختصاص دارد گرچه تعدادی آثار کلاسیک و بسیار ارزشمند هنری در این موزه در معرض نمایش عموم قرار داده شده است.

موزه آثار هنری مدرن پوشکین مسکو (Pushkin Museum) - جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – تعدادی از آثار قدیمی و پرارزش این موزه در سال ۲۰۰۷ و به دلیل برخی مخاطرات امنیتی به مکانی امن و تحت محافظت بسیار شدید منتقل شدند اما این موزه همچنان یکی از زیباترین موزه های هنری جهان محسوب می شود.

 

قلعه تاریخی نوودیوچکی (Novodevichy Convent) 

این قلعه تاریخی در قرن شانزدهم ساخته شده و بعد از چند بار بازسازی و توسعه بخش هایی از آن از قرن هفدهم تاکنون کاملاً بدون تغییر و دست نخورده باقی مانده است و یکی از کامل ترین مجموعه های تاریخی مسکو و کشور روسیه محسوب می شود.

قلعه تاریخی نوودیوچکی (Novodevichy Convent)

در داخل این قلعه گورستانی تاریخی قرار دارد که آرامگاه تعدادی از مشاهیر تاریخ ادبیات، سیاست و هنر روسیه از جمله آنتوان چخوف (Anton Chekhov)، نیکلای گوگل (Nickolai Gogol)،  کنستانتین استانیسلاوسکی (Konstantine Stanislavski) و بوریس یلستین (Boris Yeltsin) در این گورستان قرار دارد و دیدار از آن خالی از لطف نیست.

 

کلیسای جامع مسکو (Church of the Ascension)

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – این کلیسا با معماری خاص و زیبای سبک بیزانس با برج هایی بسیار زیبا و دیدنی یکی از ارزشمند ترین و بهترین نمونه های معماری تاریخی مذهبی کشور روسیه محسوب می شود.

کلیسای جامع مسکو (Church of the Ascension) - جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو

این کلیسا از سال ۱۹۹۴ در لیست میراث تاریخی سازمان یونسکو ثبت شده است و در برنامه محافظتی این سازمان قرار دارد.

 

موزه ماشین های سرگرمی (Museum of Soviet Arcade Machines)

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – این موزه مجموعه ای دیدنی و سرگرم کننده از دستگاه های بازی و سرگرمی ساخته شده و مورد استفاده در دوران شوروی سابق را در معرض نمایش قرار داده است که در فضایی بزرگ و مدرن قرار داده شده اند.

موزه ماشین های سرگرمی مسکو (Museum of Soviet Arcade Machines) - جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو

ماشین های برقی و موتوری، تفنگ های شکاری اسباب بازی، آزمون قدرت با پتک مخصوص و دیگر بازی های قدیمی و خاطره انگیز در این مجموعه در دسترس بازدیدکنندگان قرار داده شده اند.

 

مرکز تفریح و بازار VVTs (Vserossiyskiy Vystavochniy Tsentr)

مرکز تفریح و بازار مسکو VVTs (Vserossiyskiy Vystavochniy Tsentr) - جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – این نقطه از شهر مسکو در دوران شوروی سابق محل نمایشگاه آخرین پیشرفت های نظامی و تسلیحاتی نظام اتحاد جماهیر شوروی سابق بود اما طی دهه اخیر به بازارچه ای محلی تبدیل شده است و با توجه به مسیرهای پیاده روی و آب نماهایی که در آنجا وجود دارد یکی از نقاط موردعلاقه شهروندان مسکو برای پیاده روی و هواخوری محسوب می شود.

 

کتابخانه ملی روسیه (Russian State Library)

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – یکی از بزرگترین کتابخانه های جهان که امرزوه همچنان یک نسخه از هر کتابی که در روسیه منتشر شود به این کتابخانه تحویل داده می شود و می توان این کتابخانه را گنجینه کتاب تاریخ کشور روسیه بشمار آورد.

کتابخانه ملی روسیه در شهر مسکو (Russian State Library)

این کتابخانه بخش هایی مجزا برای موضوعات مختلف اختصاص داده است برای مثال تنها بخش کتاب های حوزه نظامی این کتابخانه بیشتر از ۱۵۰۰۰ مراجعه کننده ثابت دارد.

 

خیابان های مشهور مسکو

خیابان آربات  قدیم (Old Arbat Street)

خیابان آربات قدیم در شهر مسکو (Old Arbat Street) - جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو

این منطقه یکی از قدیمی ترین مناطق مسکو است که کمترین تغییرات را در گذر زمان به خود دیده است و بسیاری از خیابان های کوچک این منطقه همان خیابان های چند صد سال قبل هستند و خانه های قدیمی، کافه ها و رستوران های دنج و گالری های هنری پرتعدادی در این منطقه وجود دارند که گردشگران بسیاری را به این بخش از شهر می کشانند.

 

خیابان آربات جدید (New Arbat Street)

خیابان آربات جدید (New Arbat Street)

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – در مجاورت منطقه آربات قدیم، یکی از خیابان های دوران مدرن مسکو است که منطقه ای گردشگری بشمار می رود و رفت و آمد در آن تنها بصرت پیاده امکان پذیراست. در واقع این منطقه، بخش مرفه نشین مسکو است و تعدادی از گران ترین رستوران ها و مراکز تفریحی مسکو در این منطقه واقع شده اند. حال و هوای این منطقه همیشه پرجنب و جوش است و رفت و آمد حتی تا ساعات نیمه شب ادامه دارد.

 

خیابان تورسکایا (Tverskaya Street)

خیابان تورسکایا در شهر مسکو (Tverskaya Street) - جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو

جاذبه های گردشگری و تفریحی شهر مسکو – این خیابان از مقابل کاخ کرملین به سمت شمال شهر کشیده شده است و شناخته شده ترین خیابان شهر برای گردشگران محسوب می شود که کافه ها و رستوران ها، هتل ها، سالن های تئاتر و بوتیک های پرتعدادی در طول مسیر این خیابان وجود دارد.
اولین شعبه رستوران مک دونالد در روسیه در همین خیابان قرار دارد که شلوغ ترین شعبه این رستوران در سراسر جهان بشمار می رود. میدان مجسمه پوشکین یکی از رایج ترین نقاط قرار ملاقات در مسکو است و مسیر پیاده روی از میدان سرخ تا ایستگاه قطار بلوروسکی که حدود یک ساعت می باشد یکی از محبوب ترین مسیرهای پیاده روی در جهان شناخته می شود.

 

تعدادی دیگر از جاذبه های گردشگری مسکو

 • بلندی های Vorobyovy Gory برای تماشای منظره پاناروما شهر مسکو
 • برج Ostankino با ۵۴۰ متر ارتفاع و سکوی منظره شهر در ارتفاع ۳۴۰ متری
 • سالن تئاتر Bolshoi Theatre مهم ترین مرکز هنری مسکو در مرکز شهر
 • دو سیرک مشهور مسکو Nikulin و Tsvetnoi Bulvar که بازدید از آنها خالی از لطف نیست
 • تئاتر محبوب موزیکال و عروسکی Obraztsov Puppet Theatre
 • حمام سنتی و باشکوه Sandunovskye که قدیمی ترین حمام سنتی در مسکو محسوب می شود
 • پارک آبی Kva-Kva با سرسره های آبی که طول مسیرشان بین ۹۰ تا ۱۲۰ متر است
 • پارک اصلی مسکو Gorkiy Park که محبوب ترین مکان خانواده های مسکو است
 • پارک های Victory ، Aptekarskiy ogorod، Kolomenskoye ، Sokolniki و منطقه طبیعی Patriarshi pond که هر یک از زیباترین فضاهای سبز شهری در روسیه هستند.

برج مخابراتی عظیم Ostankino با 540 متر ارتفاع

برج مخابراتی عظیم Ostankino با ۵۴۰ متر ارتفاع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید