راهنمای سفر به بارسلون ؛ تاریخچه، مناطق شهری و راه های دسترسی و سفر

راهنمای جامع سفر به شهر زیبای بارسلون ، آشنایی با شهر، وضعیت آب و هوایی، راه های دسترسی ، مناطق مهم شهری و مرکز اطلاعات گردشگری بارسلونا

  • تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 31
  • دیدگاه ها : صفر

سفر به بارسلون – بخش اول

بخش نخست از مقاله راهنمای سفر به شهر بندری بارسلون ، آشنایی با شهر ، تاریخچه ، راه های دسترسی و مناطق مهم شهری

شهر بارسلون (Barcelona)، پرجمعیت ترین شهر و پایتخت ایالت خودمختار کاتالونیا در کشور اسپانیا است که با ۱.۶۲۱.۵۳۷ نفر ساکن در منطقه اصلی شهر و در حدود ۵ میلیون نفر ساکن در سراسر حوزه استحفاظی، بعد از مادرید پایتخت اسپانیا، پرجمعیت ترین شهر و همچنین مهمترین بندر این کشور محسوب می شود. شهر بارسلون پس از میزبانی موفقت آمیز و باشکوه بازیهای المپیک در سال ۱۹۹۲ مورد توجه بسیار زیاد گردشگران سراسر دنیا قرار گرفت و از آن پس صنعت توریسم در این منطقه به یکی از اصلی ترین منابع درآمد ایالت کاتالونیا تبدیل گردید. امروزه بارسلون، ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا و یکی از مهم ترین مراکز مالی و تجاری، هنری، آکادمیک و گردشگری قاره اروپا محسوب می شود که یکی از بزرگترین بنادر تجاری در سراسر قاره اروپا را در خود جای داده است.

زیباترین عکسهای شهر بارسلون

از ابتدای دهه نود تغییراتی عمده و ساختاری در کلیه حوزه های اجتماعی و شهری بارسلون آغاز گردید که حتی می توان گفت که این تغییرات همچنان در بخش هایی مختلف از این شهر قابل مشاهده است بنحوی که می توان به جرأت بارسلون را یکی از مدرن ترین شهرهای دنیا محسوب نمود و این در حالی است که بخش های قدیمی و تاریخی شهر نیز همچنان به خوبی حفظ شده است و همین امر موجب جذابیت های بی شمار دیدنی و تاریخی در هر گوشه و کنار از شهر زیبای بارسلون گردیده است.

نقاط دیدنی و زیبای بندر بارسلون اسپانیا

شهر بارسلون یکی دیگر از نمونه های بسیار عالی شهرهای اروپایی با بازارها و رستوران ها و کافه های فضای باز و در زیر سایه درختان است که بناهای تاریخی شامل کلیسا ها و موزه های تاریخی متعددی را در کنار فضاهای سبز و پارک های بسیار زیبا در خود جای داده است که تمامی نقاط آن توسط شبکه بسیار گسترده مترو به یکدیگر متصل می باشد.

 

مناطق شهری بندر بارسلون

مرکز شهر در نواحی اطراف بخش قدیمی شهر که به Ciutat Vella معروف است شکل گرفته است. این بخش مرکز جنب و جوش، فعالیت و نشاط بارسلون محسوب می شود. بارسلون در مجموع دارای شش منطقه شهری می باشد ، در ادامه به بررسی تک تک این مناطق خواهیم پرداخت.

مناطق شهری بندر بارسلون

بخش قدیمی شهر (Ciutat Vella) : این منطقه قدیمی ترین بخش شهر محسوب می شود که در مرکز خط ساحلی بارسلون در مجاورت دریای مدیترانه واقع شده است. این بخش از شهر همچنین محبوب ترین منطقه برای گردشگران خارجی بشمار می رود و بسیاری بناهای تاریخی و موزه های شهر در همین منطقه قرار دارند.

منطقه Eixample : این منطقه، بخش مدرن شهر بارسلون می باشد که ساختار جدید و معماری مدرن شهری آن بسیار موردتوجه قرار می گیرد و چندین مکان دیدنی شهر بارسلون را در خود جای داده است.

منطقه Eixample در بندر بارسلون اسپانیا

منطقه Gràcia : این منطقه در شمال بخش مرکزی شهر واقع شده است و در گذشته شهری کوچک و جدا از شهر بارسلون بوده است که در سال ۱۶۲۶ ساخته شده بود و در گذر زمان و با توسعه شهر بارسلون، در قرن بیستم به بخشی از این شهر تبدیل شده است.

بهترین مناطق گردشگری شهر بارسلون اسپانیا کاتولونیا

منطقه Sants-Montjuïc : بخش جنوبی و ساحلی شهر بارسلون است که حال و هوایی کاملاً مدیترانه ای دارد و یکی دیگر از بخش های موردعلاقه گردشگران بشمار می رود. این منطقه در گذشته از ساختار اولیه شهر فاصله داشت و بندرگاه اصلی منطقه کاتالونیا از پادشاهی اسپانیا را در خود جای داده بود. امروزه اغلب فستیوال ها و گردهمایی های مختلف شهر بارسلون در این منطقه برگزار می گردد.

مناطق زیبای ساحلی شهر بارسلون اسپانیا

منطقه Sant Martí : منطقه شرقی شهر بارسلون که در اطراف کلیسایی تاریخی به همین نام ساخته و گسترش و توسعه یافته است و به همین نام شناخته می شود.

منطقه Inland Suburbs : مجموعه ای بزرگ از مناطق Sarrià ، Pedralbes ، Horta و Sant Andreu که به دور از شلوغی و ازدحام بخش های توریستی شهر قرار گرفته است و در مجموع بزرگتر از تمامی دیگر مناطق شهری بارسلون می باشد. این بخش را می توان لبه بیرونی شهر بارسلون تصور نمود که البته بخش زیادی از جمعیت ساکن شهر را در خود جای داده است و کمتر مورد توجه و تردد پرتعداد گردشگران قرار دارد.

 

تاریخچه مختصر بارسلون

هسته اصلی پیدایش شهر بارسلون بطور دقیق در تاریخ مشخص نیست اما برخی یافته های باستانی در منطقه متعلق به قرن سوم پیش از میلاد مسیح می باشد که تعدادی از کمپ های ارتش امپراطوری رومن ها در منطقه فعلی شهر قرار داشته است و همین اردوگاه های نظامی طی گذشت زمان تبدیل به سکونتگاه های مردمی شده است که بنظر می آید مبداء پیدایش این شهر بوده است. امروزه نشانه های بسیاری از تاریخ و تمدن رومن ها در گوشه و کنار شهر و حتی در خیابان های اصلی امروزی مشاهده می شود.

تاریخچه مختصر بارسلون

در دوره زمانی قرون وسطی، شهر بارسلون بعنوان یکی از مراکز معماری گوتیک شناخته میشد تا قرن هشتم پس از میلاد مسیح توسط مسلمانان تصرف شد. در سال ۸۰۱ میلادی، امپراطوری فرانسه شهر را از دست اعراب آزاد نمود و اداره امور شهر و مناطق اطراف آن به کنت بارسلون اعطا شد و در همین دوران پس از متحد شدن منطقه بارسلون با تمامی مناطق کاتالونیا، حکومت خودمختار کاتالونیا در سال ۱۱۳۷ میلادی شکل گرفت. در سال ۱۴۶۹ با پیوستن قوای آراگون (که بخش های زیادی از ایتالیا و اسپانیا را در اختیار داشت) به حکومت مرکزی در مادرید، قدرت پادشاهی در کشور اسپانیا جابجا شده و به شهر مادرید منتقل شد و همین مسئله سبب پدیدآمدن کدورتی عمیق بین حکومت مرکزی در مادرید و منطقه خودمختار کاتالونیا گردید که تا به امروز پابرجا مانده است.

عکسهای قدیمی از شهر بارسلون

تاریخ همچنان با شهر بارسلون سر ناسازگاری گذاشته و طی سالهای ۱۶۴۰ تا ۱۶۵۲ بسیاری از مناطق متحد منطقه کاتالونیا از یکدیگر جدا شده و حکومت خودمختار منطقه به شدت دچار ضعف گردید و در ادامه با شیوع شدید بیماری طاعون در این شهر بیش از نیمی از جمعیت آن از بین رفتند. بداقبالی های بارسلون تمامی نداشت و طی جنگ های متعدد در دوران حکومت ناپلئون صدمات بسیاری به شهر و مردم ساکن در آن وارد آمد. در نهایت پایان این دوران سیاه، در هنگام انقلاب صنعتی اروپا در قرن نوزدهم بود که شهر بارسلون بعنوان یکی از مراکز اصلی این تحول در قاره اروپا وارد دوره ای نوین از حیات خود شد.

دژ قدیمی و هسته اولیه تشکیل شهر بارسلونا کاتالونیابرخلاف انتظار، قرن بیستم دوره توسعه و پیشرفت برای شهر بارسلون نبود و وقوع جنگ داخلی اسپانیا سراسر منطقه تحت حکومت فاشیست فرانسیسکو فرانکو قرار گرفت و دوران دیکتاتوری وی تا سال ۱۹۷۵ و زمان مرگ او ادامه پیدا کرد. پس از مرگ فرانکو و روی کار آمدن خوان کارلوس، شهر بار دیگر به جایگاه سابق خود بازگشت و روند ترقی و توسعه شهر ادامه یافت ، بنحوی که میزبانی بازیهای المپیک در سال ۱۹۹۲ را بدست آورد و این بازیها به خوبی برگزار گردید. بازیهای المپیک ۱۹۹۲ نقطه عطفی در تاریخ شهر بارسلون محسوب می شود بطوریکه از آن سال تا به امروز هرگز روند بازدید گردشگران از این شهر متوقف نشده است و این شهر بندری همواره میزبان هزاران نفر گردشگر از کشورهای مختلف جهان می باشد.

 

آب و هوای شهر بارسلون

شهر بارسلون با قرارگرفتن در مجاورت دریای مدیترانه دارای آب و هوای مدیترانه ای با زمستان هایی معتدل و بارانی همراه با سرمای ملایم و تابستان های گرم و خشک می باشد. اگرچه شاهد هر چهار فصل سال در شهر بارسلون هستیم اما بلحاظ ویژگی های آب و هوایی بخش زیادی از زمان سال (در حدود نیمی از سال) آب و هوایی تابستانی و در بقیه سال پس از دو ماه هوای نسبتاً سرد شاهد آب و هوایی پاییزی خواهیم بود. در طول ماههای دسامبر، ژانویه و فوریه هوا بسیار خنک و دلپذیر می باشد و بقیه ماههای سال شامل آوریل و نوامبر دارای خصوصیات آب و هوایی پاییزی است.

میانگین دمای هوا ، میانگین شانس بارش باران - محبوبیت ما های مختلف سال برای سفر به بارسلون میان گردشگران

میانگین دمای هوا ، میانگین شانس بارش باران – محبوبیت ما های مختلف سال برای سفر به بارسلون میان گردشگران

گرم ترین ماه از سال، آگوست می باشد و سردترین ماه سال، ژانویه است. موقعیت جغرافیایی شهر بارسلونا در مجاورت دریای مدیترانه این شهر را به بهشت دوستداران شنا و آب تنی تبدیل نموده است و آبهای ساحلی این منطقه با میانگین دمای ۲۰ درجه سانتیگراد، یکی از محبوب ترین مناطق ساحلی در سراسر جهان محسوب می شوند. همچنین ثبات دمای هوا در این منطقه باعث ایجاد روندی ثابت در مراجعه گردشگران شده است. بیشترین میزان بازدید گردشگران از این شهر در فصل های ژوئن، جولای و آگوست همچنین ژانویه و فوریه می باشد.

 

زبانهای رایج در شهر بارسلون

زبان آکادمیک مورد استفاده در دانشگاهها و مراکز آموزشی بارسلون، زبان اسپانیولی است اما زبان کاتالان نیز آموزش داده می شود و همچنین بطور وسیع در سراسر منطقه به این زبان صحبت می شود. بیش از ۹۵ درصد از ساکنین منطقه زبان کاتالان را بلد هستند و بیش از ۷۲ درصد از جمعیت شهر به این زبان صحبت می کنند هر چند حدود ۵۳ درصد قادر به نوشتن به زبان کاتالان هستند.

 

Barcelona Card : کارت های اعتباری بازدید از مکان های دیدنی

یکی از بهترین امکانات در نظر گرفته شده برای بازدید مکان های دیدنی شهر بارسلون، کارت های ورودی پیش پرداخت شده می باشد که Barcelona Card نام دارند. با در اختیارداشتن این کارت ها، مجوز ورود به بیش از هفتاد موزه و مکان دیدنی و تاریخی در شهر بارسلون (از جمله کاخ زیبای ورسای) را خواهید داشت. این کارت های اعتباری در سه نوع دو روزه (۴۸ یورو)، چهارروزه (۶۲ یورو) و شش روزه (۷۴ یورو) قابل خریداری می باشد.

Barcelona Card : کارت های اعتباری بازدید از مکان های دیدنی

بزرگترین مزیت این کارت ها این است که دیگر مجبور نخواهید بود در صف های بسیار طولانی خرید بلیط در مقابل مکان های دیدنی و تاریخی بارسلون در انتظار بایستید. دقت داشته باشید که در صورت خرید این کارت ها تاریخ شروع بازدید را دقیقاً مطابق برنامه بازدیدتان از بارسلون تنظیم نمایید چرا که اعتبار این کارت ها صرف نظر از اینکه شما بازدیدها را انجام دهید یا خیر، از همان تاریخ ثبت شده اولیه محاسبه خواهد شد.

 

راه های دسترسی و سفر به بارسلون

در ادامه مطلب ، راه های دسترسی زمینی ، هوایی و دریایی برای سفر به شهر زیبای بارسلون را به شما خواهیم گفت. با نغمه ها باشید.

 

دسترسی به بارسلون از طریق خطوط هوایی : فرودگاه بین المللی بارسلون (Barcelona International Airport)

این فرودگاه بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه ایالت کاتالونیا و مرکز ارتباط هوایی بین نقاط مختلف اروپا و شهر بارسلون بشمار می رود. این فرودگاه بزرگ دارای امکانات مختلف شامل مرکز خرید بسیار بزرگ و مجهز، امکان خرید بدون پرداخت مالیات، رستوران و سالن غذاخوری، پارکینگ بسیار بزرگ اختصاصی و مرکز امانات در ازای پنج یورو روزانه می باشد.

دسترسی به بارسلون از طریق خطوط هوایی : فرودگاه بین المللی بارسلون (Barcelona International Airport)

این فرودگاه دارای دو ترمینال اصلی می باشد که بخش های داخلی این ترمینال ها با حروف انگلیسی A ،B و C نامگذاری شده اند. ترمینال T1 به تازگی ساخته شده است و میزبان کلیه پروازهای معتبر از کشورهای اروپایی و همچنین خطوط هوایی معتبر جهانی مانند خطوط هوایی قطر، امارات، ایالات متحده، هواپیمایی سنگاپور، لوفت هانزا، ایتالیا، اتریش، فرانسه و انگلستان و بسیاری کشورهای دیگر می باشد. ترمینال T2 B میزبان خطوط هوایی کوچک تر و ارزان تر می باشد. ترمینال T2 C میزبان جت های شخصی و کوچک تر می باشد و ترمینال T2 A فقط به پروازهای چارتر اختصاص دارد.

خطوط اتوبوسرانی آئروباس (Aerobús) ارتباط مرکز شهر و هر دو ترمینال اصلی فرودگاه بارسلون را پوشش می دهد. اتوبوس ها در فاصله های زمانی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای از ترمینال A1 و A2 حرکت می کنند. همچنین سرویس های شاتل فرودگاه به مرکز شهر از ساعت ۵:۳۰ صبح تا یک بعد از نیمه شب در ترمینال های فرودگاه فعال هستند. قیمت بلیط این خطوط بین ۲ تا ۱۲ یورو می باشد که به میزان توقف بین راه و مدت زمان مسیر بین فرودگاه تا مرکز شهر بارسلون بستگی دارد. این زمان بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه در مسیرهای مخنلف بین فرودگاه تا مرکز شهر متفاوت است.

 

دسترسی به بارسلون توسط خطوط ریلی و قطار

با توجه به موقعیت خاص شهر بارسلون و جایگاه این شهر از لحاظ اقتصادی و همچنین گردشگری در قاره اروپا، روزانه تعداد زیادی قطار از نقاط مختلف قاره اروپا به این شهر وارد شده یا از این شهر به مقصد شهرهای مختلف اروپا حرکت می کنند. ایستگاه های اصلی قطار در شهر عبارتند از ایستگاه Sants در جنوب غربی شهر بارسلون، ایستگاه Passeig de Gràcia در مرکز شهر، ایستگاه Estació de França در بخش قدیمی شهر در منطقه ساحلی بارسلون.

دسترسی به بارسلون توسط خطوط ریلی و قطار

بخش عمده مسافرت های ریلی از بارسلون به کشور فرانسه و شهرهای نیس، مونت پولیه، نوربون و بندر مارسی می باشد. همچنین نقاط مختلف در کشورهای اتریش، سوئیس و ایتالیا از نقاط پررفت و آمد در مسیر ریلی این شهر محسوب می شوند. خطوط ریلی پرسرعت بین بارسلون و پاریس فاصله بین این دو شهر را در کمتر از هفت ساعت طی می کند همچنین فاصله تا شهر لیون فرانسه بوسیله قطارهای سریع السیر این مسیر در زمانی حدود ۵ ساعت طی می شود. هزینه بلیط این قطارها با توجه به دوره زمانی از سال و همچنین فواصل بین مبدا و مقصد متفاوت و متغیر می باشد.

 

دسترسی به بارسلون توسط مسیر های دریایی و کشتی

بندر بارسلون یکی از پرازدحام ترین و پررفت و آمدترین بنادر حاشیه دریای مدیترانه محسوب می شود که تعداد ۹ ترمینال اختصاصی مسافربری را در خود جای داده است. همچنین ۷ ترمینال مخصوص کشتی های مسافربری عظیم الجثه (cruise liners) در این بندر وجود دارد.

دسترسی به بارسلون توسط مسیر های دریایی و کشتی

علاوه بر کشتی های مسافری، قایق های تفریحی و مسافربری از نقاط نزدیک مانند جزایر بالریک (Balearic Islands)، جنوا (Genoa)، رم (Rome)، لیورنو(Livorno)، ساردینیا(Sardinia)، تنگیر (Tangier) و آلگیر (Algiers) در کشور ایتالیا نقل و انتقال مسافران به بندر بارسلون را انجام می دهند.

 

دسترسی به بارسلون توسط خطوط جاده ای ، اتوبوس و اتومبیل شخصی

دو شرکت اتوبوسرانی معتبر بارسلونا نورد (Barcelona Nord) و مگاباس (Megabus) در این منطقه فعالیت می کنند و خطوط ارتباطی بین این شهر و شهرهای بزرگ اروپا از جمله لندن، پاریس و تولوز در فرانسه، آمستردام هلند، بروکسل بلژیک و بسیاری از شهرهای انگلستان با اتوبوس هایی بسیار راحت و مجهز به امکاناتی نظیر اینترنت پرسرعت همراه و امکان شارژ وسایل دیجیتال و سرویس غذا و نوشیدنی با قیمت های بسیار مناسب تحت پوشش قرار دارند.

دسترسی به بارسلون توسط خطوط جاده ای ، اتوبوس و اتومبیل شخصی

خطوط ارتباط جاده ای و بزرگراهی متعددی بین بارسلون و کشورهای همسایه مانند اسپانیا و ایتالیا وجود دارد هر چند کلیه مسیرهای منتهی به شهر بارسلون در ساعات پررفت وآمد روز دچار ترافیکی شدید هستند که حجم ترافیک با نزدیک شدن به مسیرهای منتهی به مرکز شهر به تدرجی بیشتر و سنگین تر می شود اما میزان ترافیک مانند بسیاری از دیگر شهرهای بزرگ و مشهور اروپا نیست و شهر بارسلون هنوز با معضلاتی اساسی مانند کمبود جای پارک حتی برای ساکنین محلی روبه رو نشده است!

 

مراکز اطلاعات گردشگری بارسلون

در سفر به شهر بارسلون میتوانید از دو مرکز اطلاعات گردشگری این شهر درخواست راهنمایی و دریافت اطلاعات نمایید.

مراکز اطلاعات گردشگری بارسلون

مرکز شماره ۱
Turisme de Barcelona
Address:    Plaça de Catalunya, 17, 08002 Barcelona, Spain
Phone:   + ۳۴ ۹۳۲ ۸۵ ۳۸ ۳۴
Hours :  ۸:۳۰AM–۹PM

مرکز شماره ۲
Punto de Información Turística Ayuntamiento de Barcelona
Address:    Carrer de la Ciutat, 2, 08002 Barcelona, Spain
Phone:   + ۳۴ ۹۳۲ ۸۵ ۳۸ ۳۴
Hours :  ۸:۳۰AM–۸:۳۰PM

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید