آشنایی با دبی، مرکز توریستی و قطب تجاری خاورمیانه و آسیا

معرفی مهمترین مراکز خرید و مراکز تفریحی و گردشگری دبی. دبی مال، آکواریوم، برج خلیفه..

  • تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 61
  • دیدگاه ها : صفر

معرفی جاذبه های دیدنی دبی

شهر دبی پایتخت گردشگری خاور میانه و یکی از پر جمعیت ترین شهر های دنیاست.

دبی پرجمعیت ترین شهر در امارات متحده عربی است که در خط ساحلی شمالی امارات واقع در سواحل جنوب شرقی خلیج فارس قرار دارد.

دبی بعنوان مرکز تجاری بین المللی در منطقه خاورمیانه، مرکز اصلی حمل و نقل مسافر و محموله های تجاری در این منطقه محسوب می شود و مطابق آمار مؤسسه مشاوره تجاری ایالات متحده، دبی بعنوان یکی از بهترین مکانها برای زندگی در منطقه خاورمیانه ارزش گذاری شده است که با جمعیت معادل ۲۴۶۳۰۰۰ نفر طبق سرشماری سال ۲۰۱۶ در بین ۲۰ شهر گران قیمت در جهان قرار گرفته است.

شهر دبی پایتخت گردشگری خاور میانه

از سال ۲۰۱۳ تاکنون، دبی یکی از هفت شهر توریستی در جهان بوده است که بیشترین تعداد مسافرت های توریستی را داشته و درصد رشد مسافرت های هوایی به این شهر، رقم منحصربفرد سالانه ۱۰درصد می باشد. تنها در سال ۲۰۱۵ ، دبی میزبان پانزده میلیون گردشگر بوده است.

گردشگران از سراسر دنیا برای بازدید از جاذبه های دیدنی و خرید از مراکز تجاری به دبی سفر می کنند و از امکانات تفریحی و توریتی این شهر همیشه بیدار لذت می برند.  یکی از جذابیت های دبی قرارگرفتن دیدنی های فرهنگی در کنار امکانات پرزرق و برق دنیای مدرن است.

در این مطلب نگاهی می اندازیم به جاذبه های دیدنی شهر دبی که بازدید از هر یک از این مکان ها تجربه ای بیادماندنی برای تمام گردشگرانی است که به این شهر سفر می کنند.

 

برج خلیفه، بلندترین آسمانخراش دنیا

برج خلیفه، بلندترین آسمانخراش دنیا

بدون تردید مشهورترین مکان در شهر دبی، برج خلیفه بلندترین برج جهان با ۸۲۹.۸ متر ارتفاع می باشد. بازدید از این برج و ایستادن بر روی بالکن منظره که در طبقه ۱۲۴ برج واقع شده است یکی از بایدهای برنامه سفر گردشگران شهر دبی محسوب می شود. با ایستادن بر این بالکن منظره تمام شهر دبی در زیر پاهای شما و منظره افق دوردست و زیبای این شهر در مقابل دیدگانتان قرار دارد که تجربه ای فراموش نشدنی محسوب می گردد.

مقایسه بلندترین آسمانخراشهای دنیا

بازدید از برج خلیفه با یک نمایش چندرسانه ای و بسیار زیبا از شهر دبی و همچنین امکانات برج خلیفه آغاز می شود.
سپس گردشگران توسط آسانسوری پرسرعت به طبقات بالای برج منتقل می شوند و در همین حین از منظره زیبای مقابل خود لذت می برند. بر روی بالکن، منظره ۳۶۰ درجه شهر زیبای دبی در مقابل دیدگان شما قرار می گیرد که از یک سو به صحرا و از سویی دیگر به آبهای خلیج فارس ختم می شود. بازدید شبانه از برج خلیفه بدلیل چشم اندازهای بی نظیر این شهر در هنگام شب تجربه ای بیادماندنی خواهد بود.

همچنین در فضای پایین اطراف برج، پیاده رو های بسیار زیبا که به سیستم های تهویه مطبوع مجهز می باشند با آب نماهای چشم نواز یک پیاده روی لذت بخش را برای شما رقم خواهد زد.

ساعات بازدید: ۸:۳۰ صبح تا ۱ بامداد
موقعیت مکانی: مرکز شهر دبی ، اتوبان شیخ زاهد ، ورودی دبی مال

 

موزه دبی

موزه دبی

موزه بسیار زیبای دبی ، در دژ تاریخی الفهیدی (Al-Fahidi Fort) قرار دارد. قلعه نظامی الفهیدی در سال ۱۸۷۸ برای دفاع از دبی ساخته شده است. دیوارهای قلعه با معماری سنتی از آجرهای ساخته شده از مرجان و آهک بنا شده است.

طبقه فوقانی قلعه از چوب ساخته شده است و برای بنای سقف ها از برگ های نخل، گل و گچ استفاده شده است.  این دژ در طول تاریخ محل سکونت خانواده حاکمان دبی و محل حکمرانی دولت بوده است و در مقاطعی از تاریخ بعنوان زندان و همچنین پادگان نظامی مورد استفاده قرار گرفته است.

در سالن ورودی موزه تعداد زیادی از نقشه های تاریخی به نمایش گذاشته شده است.
بخش های دیگر موزه به موضوعاتی چون قایق های سنتی، خانه های دارای معماری سنتی منطقه ساخته شده از برگ های نخل، سالن نمایشگاه سلاح و سالن نمایش آلات موسیقی اختصاص دارد. همچنین کشفیات باستانی ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ ساله گورهای قدیمی در سایت باستانی القصیص در طبقه همکف به نمایش گذاشته شده است.

ساعات بازدید: ۲:۳۰ بعدظهر تا ۸:۳۰ شب
مکان: بور دبی ، خیابان الفهیدی

 

بستکیه (بافت قدیمی دبی)

محله بستکیه که در اواخر قرن نوزدهم ساخته شده است، محل سکونت بازرگانان ایرانی بوده که با تکیه بر معافیت مالیاتی دبی در آن دوران به تجارت مروارید و منسوجات در این منطقه مشغول بوده و از گروه های مهم و بانقوذ منطقه بشمار می رفتند.

بستکیه (بافت قدیمی دبی)

این محله در منطقه شرقی دبی واقع شده است و ساختمان های آن تلفیقی از روش سنتی عربی و معماری کویری ایرانی می باشد که مشخصه آن، بادگیرهای زیبای ساخته شده بر بام خانه ها می باشد که باد را با روشی هنرمندانه به دام انداخته و از طریق تونلی به داخل خانه هدایت می کند.

واضح است که بازرگانان ایرانی این عنصر معماری ایرانی را از کشور خود به سواحل خلیج همیشه فارس آورده اند. تلفیق دو معماری عربی و ایرانی، کوچه هایی باریک با خاطره هایی از گذشته پدید آورده است که نمایش دهنده بخشی از تاریخ دبی است.

در بخش مرکزی محله، گالری مجلس قرار گرفته که با مجموعه سرامیک سنتی عربی و مبلمان مجلل در یکی از برج های بادگیر واقع شده است.  همچنین بازدید از گالری XVA با مجموعه ای از آثار هنری معاصر  توصیه می شود.

 

خانه شیخ سعید آل مکتوم

شیخ سعید آل مکتوم، حاکم دبی بین سالهای ۱۹۲۱ تا ۱۹۵۸ و پدربزرگ حاکم فعلی دبی بوده است. خانه ای که وی در آن سکونت داشته است، پس از مرمت و بازسازی اکنون بعنوان موزه معماری عربی به نمایش گذاشته شده است اگرچه عناصر معماری ایرانی را به وضوح می توان در آن مشاهده نمود. بنای فعلی مدلی بازسازی شده از بنای اولیه است که دارای ۳۰ اتاق بزرگ دراطراف یک حیاط مرکزی  می باشد.

خانه شیخ سعید آل مکتوم

در داخل خانه، نمایشگاهی از اسناد تاریخی و عکسهای قدیمی فوق العاده دیدنی از شهر قدیمی دبی در سالهای ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۳ برپا گردیده است. همچنین یک نمایشگاه عکس با موضوع ماهیگیری، صید مروارید و ساخت قایق وجود دارد. در نزدیکی این خانه، خانه قدیمی شیخ عبید ثانی قرار دارد که دارای المان هایی از معماری داخلی عربی می باشد.

ساعات بازدید: شنبه تا پنجشنبه ۸:۳۰ صبح تا ۸:۳۰ بعدظهر

 

خور دبی

خور دبی یک پیش آمدگی رودخانه شکل است که از خلیج فارس به داخل خاک دبی پیشروی کرده و این شهر را به دو سوی اصلی با نامهای بردیره و بر دبی تقسیم کرده‌ است. بخش انتهایی این پیش آمدگی در منطقه‌ ای به نام ابوکدره به شکل یک قلاب واقع شده و آنرا راسالخور می‌نامند.
دراین قسمت ،خور کمی عریض تر است و دو قسمت جزیره مانند در آن واقع است که گاهی محل استراحت پرندگان مهاجر و مرغان دریایی است.

خور دبی

در کنار خور دبی می توانید بارگیری کانتینرهای حاوی محموله های تجاری از کشتی های باربری را از نزدیک مشاهده کنید. خور دبی در کنار زیبایی های طبیعی مکانی است که نمایش دهنده حجم بالای مبادلات تجاری از طریق این شهر می باشد.

 

مسجد جمیرا

مسجد جمیرا یکی از مشهورترین مساجد شهر دبی است که درمحله جمیرا قرار دارد. این مسجد با یک گنبد به ارتفاع ۱۶متر و دو مناره مرتفع بطول تقریبی ۴۰ متر و منبری بسیار مجلل، نمونه‌ای ازمعماری نوین اسلامی است.

مسجد جمیرا

در نماسازی این مسجد از سنگهای ممتاز به رنگ کرم مایل به صورتی استفاده شده است. تصویر این مسجد بعنوان یکی از نمادهای شهر بر روی اسکناس‌های ۵۰۰ درهمی امارات متحده عربی چاپ شده است.

 

بازار دیره (Deira)

دیره در بخش شمالی دبی واقع شده و بخاطر خیابان های تو در توی آن مشهور است. بانک ها ، ادارات دولتی و هتل های بسیاری در این بخش از شهر واقع شده اند و بازار سنتی آن مکانی است دیدنی که فروشندگان از کشورهای مختلف در این منطقه گرد هم آمده اند و هر روزه پذیرای تعداد بیشماری از گردشگران هستند.

بازار دیره (Deira)

در بازار سنتی دیره که از سالهای ۱۸۳۰ تآسیس شده است، انواع ادویه کندر ، زیره سبز ، فلفل قرمز ، زعفران ، سماق و آویشن و همچنین چوب عود معطر و عرقیجات گیاهی با کیفیت بسیار عالی به فروش می رسد. این بازار دارای معماری سنتی و برج های بادگیر و نورگیرهای بسیار زیبا  در سقف بازار می باشد.

بازار طلای دیره بعنوان بزرگترین بازار طلای جهان شناخته می شود و  شهر دبی به دلیل وجود همین بازار به شهر طلا (City of Gold) معروف شده است. جواهرات و اشیا قیمتی از همه نوع در انواع طرحها از سنتی و مدرن ودر طرح های سفارشی عرضه می شوند.

 

بزرگراه شیخ زاهد

بزرگراه شیخ زاهد شاهراه اصلی شهر دبی است که از وسط بخش مدرن تجاری می گذرد.
این بزرگراه هشت خطه با حفاظ هایی از جنس شیشه و کروم، مسیر دسترسی به بسیاری از مکان های تفریحی و تجاری شهر دبی مانند گالری هنرمندان عرب، برج تجارت جهانی، پارک و موزه الماس و طلا و مجموعه هنری جواهرات عرب و مسجد بستکیه محسوب می شود.

بزرگراه شیخ زاهد

برج تجارت جهانی دبی در کنار این بزرگراه واقع شده است که با حضور در بالکن این برج، منظره ای بسیار زیبا از تمامی مسیر بزرگراه در مقابل شما خواهد بود.

 

آکواریوم دبی

آکواریوم دبی واقع در طبقه همکف دبی مال، یکی از مشهورترین جاذبه های توریستی این شهر محسوب می شود که بیش از ۱۴۰ گونه دریایی را در خود جای داده است. ضمن مشاهده رایگان آکواریوم حین بازدید از بازار دبی، با ورود به تونل آکواریوم یک پیاده روی خاطره انگیز در انتظار شماست.

آکواریوم دبی

علاوه بر پیاده روی در تونل آکواریوم، برنامه های دیگری مانند قایق شیشه ای، غواصی در آکواریوم، غواصی در قفس در کنار کوسه ها از تفریحات محبوب بازدیدکنندگان آکواریوم هستند.

ساعت بازدید:
دوشنبه تا جمعه از ساعت ۱۰ صیح تا ۱۰ شب
شنبه و یکشنبه از ساعت ۱۰ تا نیمه شب
مکان : بزرگراه شیخ زاهد – دبی مال

 

دبی مال (Dubai Mall)

دبی مال، بدون شک زیباترین و بهترین مرکز تجاری شهر دبی است و ورود به برج خلیفه و همچنین آکواریوم دبی را فراهم میکند.
اگربه دنبال گزینه های بیشتر برای سرگرمی هستید زمین اسکی روی یخ، زمین بازی و مجموعه سینمایی برای شما فراهم شده است (دارای ۲۲ سالن سینما و حدود ۲۸۰۰ صندلی). رستوران های بی شمار بطور تمام وقت دایر هستند و جشنواره های موسیقی و مد بصورت مداوم در حال اجرا هستند. معروفترین این جشنواره های سالانه، جشنواره خرید دبی در ژانویه و فوریه و جشنواره شگفت انگیز تابستان دبی در ژوئیه و اوت هستند.

دبی مال (Dubai Mall)

مطابق آمار در سال ۲۰۱۵ تعداد ۹۲ میلیون نفر از دبی مال بازدید کرده اند. این آمار ، زمانی شگفت انگیز  جلوه می کند که بدانید متوسط بازدیدکنندگان آبشار نیاگارا سالیانه حدود ۲۲ میلیون نفر و متوسط بازدیدکنندگان میدان تایمز سالیانه حدود ۴۰ میلیون نفر  می باشد.

این مرکز خرید که در نوع خود بزرگترین مجموعه تجاری تفریحی دنیا محسوب میشود دارای ۱۲۰۰ فروشگاه است و سال ۲۰۰۸ برای عموم گشایش یافت.

ساعت بازدید : هر روز از ساعت ۸ صبح تا یک پس از نصفه شب
مکان : بزرگراه شیخ زاهد – دبی مال

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید