معرفی بهترین دیدنی های رم; از معماری شهری خاص تا پارک ها و فضای سبز گسترده

آشنایی با دیدنی های رم شامل معماری شهری خاص، آثار تاریخی روم باستان و قرون وسطی، آثار تاریخی عصر رنسانس و…

  • تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 88
  • دیدگاه ها : صفر

دیدنی های رم

رم امروزه با تعداد زیادی از مکان های باستانی و تاریخی، کلیساها و مکان های مذهبی دارای معماری منحصربفرد و دیدنی که در خود جای داده است، یکی از مهم ترین و محبوب ترین مراکز گردشگری در سراسر جهان بشمار می رود.

میراث تاریخی مانند بقایای شهر باستانی روم، بلندی های مشهور به Spanish Steps و معبد پانتئون که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده اند، مناظر بسیار زیبای معماری شهر رم، شکوه و وقار کلیساهای تاریخی این شهر و کوچه و خیابان های سنگفرش با میدان ها و آب نماهایی که اغلب از پیشینه تاریخی برخوردار هستند در کنار گالری ها و موزه های هنری و تاریخی هر ساله میلیونها نفر از گردشگران داخلی و خارجی را از نقاط مختلف جهان را به شهر رم جذب می کند.

جاذبه های گردشگری مختلف و دیدنی های رم

جاذبه های گردشگری مختلف و دیدنی های رم

این شهر با میانگین ۱۰ میلیون نفر بازدیدکننده در سال، بعد از لندن و پاریس، سومین شهر جهان بلحاظ تعداد بازدیدکنندگان محسوب می شود. تنها بنای باستانی کلوسئوم (The Colosseum) سالیانه ۴ میلیون نفر بازدیدکننده خارجی دارد.
در یک نگاه کلی جاذبه های گردشگری شهر رم را می توان در قالب دسته بندی به شرح زیر قرار دهیم.

 

معماری شهری رم (Architecture of Rome)

معرفی دیدنی های رم : معماری شهر رم با گذشت قرن های متمادی تغییرات و دوره های تاریخی بسیار متفاوتی را گذرانده است از سبک فاخر و باستانی کلاسیک و رومن (Imperial Roman style) تا سبک های مدرن معماری در نقاط مختلف شهر رم مشاهده می شود.

معماری شهری رم (Architecture of Rome)

شهر رم همواره بعنوان یکی از مراکز معماری جهان مطرح بوده است و بسیاری المان های مورداستفاده در سبک های مختلف معماری از رم ریشه گرفته اند.
از مهم ترین سبک های معماری جهان که پیدایش اولیه آنها در شهر رم بوده است سبک های رومن (Romanesque)، رنسانس (Renaissance)، باروک (Baroque) و نئو کلاسیک (neoclassic) می باشند.

 

آثار تاریخی متعلق به روم باستان (Ancient Rome)

معرفی دیدنی های رم : مکان های تاریخی متعددی در نقاط مختلف رم یادگاری از شهر پرشکوه و باستانی روم محسوب می شوند.
از جمله تماشاخانه بزرگ روم باستان (The Colosseum) که بین سالهای ۷۰ تا ۸۰ میلادی ساخته شده و با ظرفیت بیش از ۶۰٫۰۰۰ نفر تماشاگر، بزرگترین سازه معماری دوران باستان بشمار می رود سالیانه بیش از ۴ میلیون بازدیدکننده دارد.

آثار تاریخی متعلق به روم باستان (Ancient Rome)

باقیمانده شهر باستانی روم (Roman Forum)، معبد پانتئون (Pantheon)، بازار تاریخی (Trajan’s Market)، سیرک ماکسیموس (Circus Maximus)، حمام باستانی رومی (Baths of Caracalla)، مقبره کنستانتین (Arch of Constantine)، هرم باستانی سستیوس (Pyramid of Cestius)، قلعه تاریخی سنت آنجلو (Castel Sant’Angelo) و بسیاری آثار باستانی دیگر هر روزه میزبان سیل جمعیت گردشگران هستند.

 

آثار تاریخی متعلق به قرون وسطی (Medieval Rome)

معرفی دیدنی های رم : مناطقی از شهر رم بخصوص منطقه مشهور به Capitol که از دوران قرون وسطی بجامانده اند امروزه هم در نزد اهالی شهر و هم گردشگران از محبوب ترین مناطق شهر رم محسوب می شوند.

آثار تاریخی متعلق به قرون وسطی (Medieval Rome)

کلیساها و صومعه های تاریخی مانند سنت ماری (Saint Mary Major) و سنت پل (Saint Paul) دارای بخش های داخلی و موزاییک های رومی متعلق به قرن ۴ پس از میلاد مسیح هستند.

از مهم ترین جاذبه های گردشگری متعلق به قرون وسطی در شهر رم می توان کلیساهای سانتا ماریا (Santa Maria)، سانتی کواترو (Santi Quattro) و سانتا پراسده (Santa Prassede) و ساختمان های مشهور مانند توره دله (Torre delle) و توره دی کونتی (Torre dei Conti) را نام برد.

 

آثار تاریخی متعلق به عصر رنسانس و باروک (Renaissance and Baroque)

معرفی دیدنی های رم : با گذر از قرون وسطی، شهر رم در کنار فلورانس از شهرهای مبدا پیدایش رنسانس در قاره اروپا نام گرفت و شاهکارهای متعدد معماری از این دوره زمانی امروزه در این دو شهر باقی مانده است که هر یک از گنجینه های تاریخ معماری جهان بشمار می روند.

آثار تاریخی متعلق به عصر رنسانس و باروک (Renaissance and Baroque)

از مهم ترین آثار تاریخی رنسانس در شهر رم می توان به Piazza del Campidoglio اثر میکل آنجلو، کاخ Palazzo del Quirinale محل اقامت رئیس جمهور ایتالیا، میدان Palazzo Venezia ، کاخ های Palazzo Farnese و Palazzo Barberini و ساختمان های تاریخی دیگر از جمله Palazzo Chigi ، Palazzo della Cancelleria و Villa Farnesina اشاره نمود.

مهم ترین آثار تاریخی رنسانس در شهر رم

اغلب میدان های تاریخی و بسیار زیبای شهر رم با آب نماها و ستون های سنگی دیدنی یادگار همین دوران بشمار می روند.

 

جاذبه های دیدنی دوران نئوکلاسیک رم (Neoclassic)

معرفی دیدنی های رم : رم در سال ۱۸۷۰ بعنوان پایتخت کشور پادشاهی ایتالیا انتخاب شد و طی این دوران سبکی جدید از معماری شهری با الهام از سبک معماری رومن در ساخت ساختمان های جدید ساخته شده در رم رواج یافت.

جاذبه های دیدنی دوران نئوکلاسیک رم (Neoclassic)

نمونه های بسیار با ارزش از این دوران امروزه در شهر رم باقی مانده و از زیباترین نمونه های سبک معماری نئوکلاسیک در سراسر جهان محسوب می شوند.
ساختمان یادبود سربازان گمنام (Monument of Vittorio Emanuele) که به افتخار بیش از ۶۵۰٫۰۰۰ سرباز ایتالیایی کشته شده در جنگ جهانی ساخته شده است از بهترین نمونه های این سبک معماری در رم بشمار می رود.

 

جاذبه های دیدنی دوران حکومت فاشیست رم (Fascist architecture)

معرفی دیدنی های رم : رژیم فاشیست ایتالیا با رهبری دیکتاتور مشهور، موسولینی در سالهای ۱۹۲۲ تا ۱۹۴۳ در ایتالیا حکومت داشت و رم بعنوان پایتخت همیشگی ایتالیا در مرکز تحولات این دوره از تاریخ کشور ایتالیا قرار داشت.

جاذبه های دیدنی دوران حکومت فاشیست رم (Fascist architecture)

رژیم فاشیست موسولینی اگرچه بلحاظ سیاسی یکی از تاریک ترین برهه های تاریخ کشور ایتالیا محسوب می شود اما بخش وسیعی از توسعه و پایه های اولیه معماری مدرن شهر رم در همین دوران آغاز شد و سبک معماری این دوره با الهام از اصول معماری فاخر رومی های باستان از یکی از اولین جنبش های معماری مدرن محسوب می شود.
دو کاخ بزرگ و باشکوه Palazzo della Civiltà Italiana و Palazzo dei Congressi  که در حال حاضر نیز مورد استفاده قرار دارند، یادگار این دوران از تاریخ پرفراز و نشیب شهر رم بشمار می روند.

 

پارک ها و فضای سبز شهر رم

معرفی دیدنی های رم : بخش های قابل توجهی از شهر رم توسط پارک ها و فضای سبز طبیعی پوشیده شده است.
این شهر تعدادی از بزرگترین فضاهای سبز طبیعی در بین پایتخت های اروپایی را در خود جای داده است.

پارک ها و فضای سبز شهر رم

باغ ها و ویلاهای ایتالیایی با قدمت تاریخی و سبک معماری بسیار جالب توجه که از تخریب های وسیع در اداخر قرن نوزدهم جان سالم بدر برده اند این روزها در نقاط مختلف شهر رم قرار گرفته اند.

ویلاهای سرسبز و تاریخی شهر رم

مشهورترین آنها باغ ویلای بورخس (Villa Borghese)، ویلای آدا (Villa Ada) و باغ ویلای دوریا پامفیلی (Villa Doria Pamphili) می باشند.

 

آب نماهای دیدنی شهر رم

معرفی دیدنی های رم : یکی دیگر از دلایل شهرت شهر رم، آب نماهای سنگی و زیبای متعددی است که در نقاط مختلف این شهر ساخته شده و سبک هایی بسیار متنوع از سبک کلاسیک و سبک های متعلق به قرون وسطی تا باروک و نئوکلاسیک در ساخت این آب نماها استفاده شده است که قدمت تاریخی قدیمی ترین آب نمای شهر رم به بیش از دو هزار سال قبل برمی گردد.

آب نماهای دیدنی شهر رم

آب نماهای شهر رم در آن دوران تاریخی تنها جنبه تزئینی نداشته و آب جاری در آنها آشامیدنی بوده است.
تعداد زیادی از آب نماهای متعلق به روم باستان طی سالهای قرون وسطی تخریب شدند اما همچنان تعداد آب نماها در رم بسیار زیاد و قابل توجه است. از مشهورترین آبنماهای رم می توان به Trevi Fountain و Fontana della Barcaccia اشاره نمود.

 

مجسمه های تاریخی و پل های زیبای شهر رم

معرفی دیدنی های رم : یکی دیگر از جاذبه های دیدنی شهر رم، مجسمه های تاریخی و بسیار دیدنی است که در گوشه و کنار شهر رم، در میدان های قدیمی و یا در مقابل ساختمان های مهم و تاریخی شهر قرار گرفته اند و به دلایل مختلف تاریخی، هنری و حتی سیاسی مورد توجه و علاقه مردم شهر رم و جهانگردان قرار دارند.

مجسمه های تاریخی و پل های زیبای شهر رم

از مشهورترین مجسمه های سنگی شهر رم که به تنهایی از جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شوند می توان به مجسمه های Pasquino و Marforio ، مجسمه il Babuino ، Madama Lucrezia ، il Facchino و Abbot Luigi اشاره نمود که قدمت تاریخی آنها به روم باستان برمی گردد و هر یک نمادی از خدایان باستانی روم بشمار می روند.

مشهورترین مجسمه های سنگی شهر رم

مجسمه های تاریخی از مهمترین دیدنی های رم

پل های زیبای بسیاری بر روی رودخانه Tiber که از میان شهر رم می گذرد ساخته شده است که تعداد زیادی از آنها از ارزش تاریخی برخوردار هستند.
از مشهورترین پل های شهر رم که به دلیل قدمت تاریخی و منظره های زیبا و دیدنی بسیار موردتوجه گردشگران قرار دارند می توان به پل های Ponte dei Quattro Capi ، Isola Tiberina ، Ponte Cestio ، Ponte Sant’Angelo و Ponte Milvio اشاره نمود.

 

کلیساهای تاریخی رم

معرفی دیدنی های رم : بیش از ۹۰۰ کلیسای تاریخی در شهر رم وجود دارد که حداقل یک سوم از این تعداد در لیست مکان های دیدنی شهر رم قرار می گیرند!

کلیساهای تاریخی رم

کلیساهای تاریخی رم از مهمترین دیدنی های رم

در واقع اولین کلیساهای تاریخ مسیحیت توسط سنت پیتر و سنت پل در دوران باستان ساخته شده اند و در قرن چهارم میلادی شهر رم دارای ۴ کلیسای بسیار بزرگ بوده است (St. Peter ، St. Paul ، Santa Maria Maggiore و San Giovanni) که این کلیساها تا به امروز در شهر رم باقی مانده اند و در کنار کلیساهای San Lorenzo fuori le mura ، Santa Croce in Gerusalemme و the Sanctuary of Divino Amore از محبوب ترین مکان های تاریخی مذهبی رم در نزد گردشگران محسوب می شوند.

کلیساهای تاریخی و مهم شهر رم

دقت داشته باشید که ورود به این مکان ها با لباس های بیش از حد کوتاه و یا شلوارک ممنوع می باشد و توصیه می شود که در حین بازدید از لباس های متعارف و پوشیده استفاده شود.

 

تپه های مشهور رم

معرفی دیدنی های رم : شهر باستانی روم بر روی هفت تپه بلند ساخته شده بود (Aventine ، Caelian ، Capitoline ، Esquiline ، Palatine ، Quirinal و Viminal) که امروزه تشخیص این هفت تپه در شهر مدرن امروزی کمی سخت شده است.

تپه های مشهور رم - معرفی دیدنی های رم

تپه های مشهور رم از مهمترین دیدنی های رم

شکل گیری مناطق مسکونی و ساخت برج های بلند منظره شهر رم را به کلی تغییر داده است.
ضمن اینکه با گسترش مرزهای شهرهای رم امروزه تعداد بسیار بیشتری از مناطق این شهر بر روی تپه های بلند قرار گرفته اند.

نمایی زیبا از تپه باستانی پالاتین

ما قبلا در یک مطلب کامل به معرفی تپه باستانی پالاتین هیل پرداخته ایم.

هر کدام از این مناطق تعداد بسیار زیادی جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی تاریخی و باستانی را در خود جای داده اند که مشهورترین آنها Circus Maximus ، تماشاخانه Colosseum ، ساختمان تاریخی Capitoline ، بقیای شهر باستانی روم مشور به Roman Forum ، منطقه تاریخی Servian Wall ، باغ های Borghese Gardens و منطقه تاریخی رم واقع در مرکز این شهر می باشد.

 

میدان های تاریخی (The piazze)

معرفی دیدنی های رم : این میدان ها با خیابان های منتهی به آنها در منطقه مرکز شهر رم واقع شده و از دوران قدیم، محل تجمع و مسیر اصلی تردد مردم در شهر رم بوده اند.

میدان های تاریخی (The piazze) - معرفی دیدنی های رم

در محوطه این میدان ها اغلب یک یا دو کلیسا و آب نمای تاریخی قرار دارد که محیطی آرام و دلپذیر برای قدم زدن و دقایقی نشستن و استراحت پدید آورده اند.
از مشهورترین و زیباترین میدان های تاریخی شهر رم می توان میدان های piazza Navona ، piazza della Rotonda ، piazza della Minerva ، piazza Colonna ، piazza di Monte Citorio ، piazza Farnese و piazza del Popolo را نام برد.

در خارج از منطقه مرکز شهر میدان زیبای سنت پیتر (St. Peter) در واتیکان و میدان piazza di Santa Maria در تراستوره بسیار زیبا و دیدنی بوده و بدون شک ارزش بازدید را دارند.

 

تماشای منظره شهر رم (City Viewpoint)

معرفی دیدنی های رم : با پرداخت ۷ یورو می توانید به تراس بلند بنای ویتاریانو (Vittoriano) وارد شوید و از آنجا بوسیله آسانسور به بالاترین نقطه ساختمان بروید.

تماشای منظره شهر رم (City Viewpoint)

در اینجا یکی از زیباترین مناظر از شهر رم در مقابل شما قرار می گیرد که بسیار منحصربفرد و نفس گیر است و بدون شک تجربه ای بیادماندنی از سفر به رم محسوب خواهد شد.

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید