۷ توصیه مهم و کاربری برای شروع یک روز پر انرژی

این هفت توصیه بسیار کاربردی به شما کمک خواهد کرد تا روزهایتان را شاداب و پرانرژی آغاز کنید.

  • تاریخ انتشار : ۱۵ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 22
  • دیدگاه ها : صفر

برای شروع یک روز پر انرژی چکار کنیم؟

در این مقاله با هفت پیشنهاد مفید و کاربردی به شما خواهیم گفت چگونه شروع یک روز پر انرژی را آغاز کنید.

برای بسیاری افراد، سحرخیزی اجباری به معنای بیدار شدن در ساعات اولیه روز برای رفتن به محل کار یک معضل بسیار جدی و همیشگی محسوب می شود که باید در تمام طول زندگی شغلی و روزانه خود آنرا پذیرفته و با محدودیت های آن کنار بیایند. وقتی شما باید در ساعتی معین که اغلب بین ساعت ۷ تا ۸ صبح می باشد در محل کار خود حاضر باشید، به اجبار باید حدود یک ساعت قبل از این زمان از خواب بیدار شوید. برای افرادی که نمیتوانند با این قضیه کنار بیایند داستان بسیار تراژدیک است! چراکه سالها ناراضی و کسل از خواب برمیخیزند. در این مطلب از سایت نغمه ها به شما میگوییم برای شروع یک روز پر انرژی چه عناصری مورد نیاز است. با ما همراه باشید.

 

۱. صبحانه کامل و پرانرژی

اگر جزو افرادی هستید که صبحانه را در بین راه و یا حین آماده شدن و لباس پوشیدن می خورید و یا از آن بدتر اگر اصلاً صبحانه نمی خورید، به شما اطمینان می دهیم که زیان های غیرقابل جبران به سلامتی خود وارد می کنید و بخش زیادی از انرژی که بدنتان برای فعالیت روزانه به آن احتیاج دارد را از دست می دهید. برای هوشیارشدن در ساعات اولیه بعد از بیداری به یک فنجان قهوه بسنده نکنید و با اختصاص زمانی مشخص به خوردن صبحانه ای کامل و مقوی، انرژی لازم برای آغاز یک روز جدید را کسب کنید.

صبحانه روز کاری برای شروع یک روز پر انرژی

میوه های تازه، تخم مرغ، انواع نان بخصوص محصولات دارای جو و سبوس از بهترین گزینه ها برای صرف صبحانه محسوب می شوند که با وجود سطح پایین چربی و قند، دوز بالایی از ویتامین B را وارد سیستم بدن شما کرده و در بازه زمانی صبح تا ظهر و بطور پیوسته، انرژی بسیار زیادی تولید می کنند که در طول روز به حفظ شادابی و نشاط بدن کمک می کند. افزودن پنیر، کره و ماست می تواند باعث تنوع بخشیدن به وعده های صبحگاهی شما شود و با گذشت اندک زمانی، تأثیر این نوع تغذیه برایتان نمایان شده و می توانید نهایت لذت را از سحرخیزی ببرید.

 

۲. ورزش صبحگاهی

بله حق با شماست، انجام تمرینات ورزشی در ساعات اولیه روز کاری سخت و دشوار است اما فراموش نکنید که کارهای سخت اغلب در ابتدای کار، سخت و غیرممکن بنظر می رسند و اندکی تلاش و داشتن انگیزه و هدفی مشخص برای غلبه بر احساس ناتوانی اولیه در انجام آنها کافی خواهد بود. مسئله اینجاست که وقتی صحبت از ورزش صبحگاهی می شود، اغلب افراد جلسه تمرینی بسیار سنگین به مدت یک ساعت را تصور می کنند آنهم در زمانی که بقیه شهر در خواب هستند.
اما ما به شما می گوییم که برای انجام ورزش صبحگاهی، اختصاص دادن تنها ۱۵ تا ۲۰دقیقه و انجام تمریناتی سبک و کششی کفایت می کند. همین مقدار تحرک پس از بیدارشدن، سطح هوشیاری مغز انسان را به سطحی بسیار بالا رسانده و هورمون های لازم برای آغاز پرانرژی یک روز کاری در بدن شما ترشح می شود.

ورزش صبحگاهی - ورزش و تمرینات هوازی در صبح

توجه داشته باشید که تمرینات ورزشی می تواند بعد از گذشت مدت زمانی، برای شما تکراری یا کسل کننده شود پس با کمی جستجو در اینترنت می توانید مجموعه ای از حرکات ورزشی یا نرمش های صبحگاهی مورد علاقه خودتان را شناسایی کنید و به انجام مجموعه حرکات دلخواهتان بپردازید. بطورکلی ایجاد تنوع در حرکات ورزشی در کنار گوش دادن به موسیقی موردعلاقه، تغییر مکان ورزش یا دویدن در مسیرهای مختلف نقشی بسیار مؤثر در استمرار ورزش صبحگاهی دارند.

 

۳. برنامه روتین صبحگاهی

اگرچه همه ما عاشق تنوع هستیم اما یک برنامه روتین صبحگاهی نقش بسیار مؤثری در نظم و ترتیب کارهای روزانه شما خواهد داشت. بیدار شدن در یک بازه زمانی مشخص در صبح، ورزش صبحگاهی، یک دوش حمام سریع و خوردن صبحانه، یک برنامه کامل برای افرادی محسوب می شود که برای حاضرشدن در محل کار باید در ساعات اولیه صبح از خواب بیدار شوند. اجرای این برنامه منظم، ضمن کسب هوشیاری کامل برای شروع پرانرژی روزانه، میزان اشتباهات ناشی از خستگی و بی حوصلگی را به حداقل می رساند.

 

۴. زمانی را به خودتان اختصاص دهید

احتمالاً بارها در طول سال برای شما پیش آمده است که با عجله از منزل خارج شوید در حالیکه برای حاضرشدن در محل کار حسابی دیر کرده اید، در این اوقات انگار همه چیز دست به دست هم می دهد که هر چه دیرتر به محل کار برسید.

ماشینتان روشن نمی شود، قبل از اینکه خود را به ایستگاه اتوبوس برسانید، اتوبوس حرکت می کند و در ایستگاه مترو جایی برای سوزن انداختن نیست! درمانده و در حالیکه راهی باقی نمانده پیاده به سمت محل کارتان حرکت می کنید ناگهان باران شروع می شود یا یک خودروی عبوری محتویات چاله آبی در خیابان را بر روی شما می پاشد. این سناریو فاجعه بار به تنهایی قادر است تمام روزمان را خراب کرده و شادابی و انرژی ابتدای روز را به کمترین میزان ممکن برساند.

ورزش در هنگام کار - تمرینات سبک ورزشی

نکته اینجاست که اغلب افراد همه چیز را گردن بدشانسی می اندازند و حاضر نیستند بپذیرند که خودشان در مرکز عوامل ایجاد کننده چنین وضعیتی قرار گرفته اند. یک قانون ساده وجود دارد که اگر شما برای خودتان وقت کافی اختصاص ندهید در واقع اهمیتی برای خودتان قائل نشده اید و دنیای اطراف شما نیز به همان اندازه برای شما وقتی نخواهد داشت! همیشه به همه جا دیر می رسید و هر چیزی که برای بدست آوردنش تلاش می کنید دور از دسترس شما بنظر می رسد. راه حل این مشکل گرچه ساده اما انجامش کمی پیچیده است زیرا یکی از سخت ترین چیزها برای انسان، غلبه بر عادت های نادرست است.

تصور کنید دکمه snooze موبایلتان وجود ندارد و بلافاصله با شنیدن زنگ بیدارباش از تخت بیرون بروید. لباس هایی که قرار است برای رفتن به کار بپوشید را از شب قبل آماده کنید تا در هنگام صبح وقت بیشتری در اختیار داشته باشید. در یک کلام، برای خودتان وقت بیشتری اختصاص دهید و از آرامشی که به دست خواهید آورد لذت ببرید.

 

۵ گوش دادن به موسیقی مورد علاقه

موسیقی یکی از قدرتمندترین عوامل موثر بر روحیه و حال و هوای انسان است. مطالعات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی موردعلاقه، میزان استرس و تنش های فکری افراد را به شدت کاهش می دهد و تأثیری بسیار مثبت بر سلامت روانی افراد دارد. بر همین اساس، موسیقی می تواند حتی بر سلامت جسمانی شما نیز اثرگذار باشد که نتیجه آن شادابی و احساس سلامت و نشاط در تمام اوقات روز از جمله در ساعات اولیه صبح و بعد از بیدار شدن از خواب می باشد.

گوش دادن به موسیقی در زمان کار

از مزیت ها و فایده های موسیقی نهایت استفاده را ببرید و در هنگام صبح بعد از بیدار شدن از خواب وقتی در حال آماده کردن صبحانه یا لباس پوشیدن برای رفتن به محل کار هستید، به موسیقی موردعلاقه خودتان گوش بدهید.

تحقیقات نشان می دهد که موسیقی های دارای تم ملایم یا تم های ریتمیک و شاد تأثیری مثبت بر روحیه و نشاط افراد در ساعات آغازین روز دارند به همین دلیل بسیاری از ایستگاه های رادیویی در اولین ساعات روز اغلب اهنگ های شاد و ریتمیک برای مخاطبین خود پخش می کنند. برای داشتن روزی خوب باید همه چیز را خوب شروع کرد و چه چیزی بهتر از یک موسیقی خوب می تواند باشد.

 

۶. نگرش مثبت

داشتن نگرش مثبت نسبت به دنیای اطراف و همینطور امور و کارهایی که در پیش رو دارید بخش زیادی از آنچه که برای شما اتفاق خواهد افتاد را شکل می دهد. نسبت به اهداف و چالش هایی که پیش رو دارید با نگرشی مثبت و همراه با امید به موفقیت برخورد کنید و از نگرانی ها و دلواپسی های وسواس گونه نسبت به مسائل پرهیز کنید.

واقعیت این است که معمولاً حجم کارها و مسئولیت های مختلف بیشتر از مقداری است ظرفیت کاری ما در یک شبانه روز است به این معنی که کارها و مسئولیت ها هرگز تمام نمی شوند و نکته اینجاست که قرار نیست کارها روزی تمام بشوند، ما فقط باید آنها را مدیریت کنیم.

داشتن دید مثبت در زندگی

صحبت کردن با همسر یا هر یک اعضای خانواده و یا یکی از دوستان نزدیک در محل کار می تواند یکی از بهترین شیوه ها برای کاهش استرس های روزانه تلقی شود البته به شرطی که فردی که با او هم صحبت می شوید دارای نگرشی مثبت به مسائل باشد چرا که در غیر اینصورت نه تنها کمکی به شما نخواهد کرد بلکه بر میزان نگرانی و استرس شما خواهد افزود.

صحبت کردن با افراد دارای نگرش مثبت به دنیا و مسائل زندگی می تواند حال و هوایی بسیار مثبت و روشن به شما بدهد. یکی دیگر از روشهای ایجاد نگرشی مثبت، نوشتن و جمع آوری گفته های موردعلاقه از دیگران یا افراد موفق و معتبر در زمینه های مختلف مانند ادبیات، هنر و علوم مختلف است که به شما ایده هایی بسیار خوب نسبت به زندگی می دهد.

 

۷. با خود مهربان باشید

چند نفر را می شناسید که صبح های اول وقت حسابی به خودشان برسند؟ احتمالا تعداد زیادی را به یاد نخواهید داشت چراکه این ذهنیت عمومی در همگان وجود دارد که ساعات اولیه صبح برای بیدارشدن، لباس پوشیدن و کارهایی مانند این و در نهایت، راه افتادن به سمت محل کار است.

بر اساس این ذهنیت اشتباه، در ساعات اولیه صبح، جایی برای انجام فعالیت های موردعلاقه افراد وجود ندارد و تمام این فعالیت ها باید در ساعات بعداز ظهر و یا در هنگام شب انجام شوند. این در حالی است که انجام یک یا دو فعالیت موردعلاقه در همان ساعات اولیه روز نه تنها موجب افزایش روحیه و انرژی شما خواهد شد بلکه در عمل زمانی بسیار زیادی را بعد از سپری کردن ساعات معمول کاری در اختیار شما خواهد گذاشت.

کافی است که کمی زودتر از خواب بیدار شوید، در آن صورت زمانی بسیار عالی برای خوش گذراندن به خودتان هدیه می دهید. می توانید صبحانه ای کامل برای خودتان تدارک ببینید، می توانید بخش هایی از کتاب موردعلاقه تان را مطالعه کنید، یک دوش صبحگاهی بگیرید که حسابی شما را سرحال خواهد آورد و یا به موسیقی مورد علاقه تان گوش بدهید. همه کارهایی که در الگوی تلقین شده به شما برای بیدارشدن در اول صبح جایی ندارند و هر یک می توانند به تنهایی شما را در سطحی بسیار بالا از انرژی مثبت صبحگاهی قرار دهند و حتی بالاتر از آن تمام روزتان را بسازند. پس همین حالا تصمیم بگیرید و صبح ها زودتر از زمان معمول که به آن عادت کرده اید از خواب بیدار شوید.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید