مرواریدهای پنهان اروپا : چسکی کروملوف در جمهوری چک

آشنایی با شهر تاریخی چسکی کروملوف در جمهوری چک و معرفی دیدنی های مهم این شهر

  • تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 41
  • دیدگاه ها : صفر

مطالبی که با عنوان مرواریدهای پنهان اروپا در وبسایت نغمه ها میخوانید ، به معرفی شهرهای زیبایی در اروپا میپردازد که تا به امروز کمتر در مورد انها شنیده اید و معمولا در سفر به این قاره برنامه ای برای بازدید از این شهر ها ندارید! در حالی که نقاطی در قاره سبز وجود دارند که تا به امروز بکر مانده و مطمئنا افراد در بازدید از این شهر ها اوقات خوب و خوشی را سپری میکنند و تجربه شیرینی از سفر به نقاط ناشناس اروپا به دست خواهند آورد.

معرفی شهر تاریخی و زیبای چسکی کروملوف در کشور چک

شهر زیبای چسکی کروملوف در جمهوری چک

 

معرفی شهر و تاریخچه مختصر چسکی کروملوف

چسکی کروملوف (Cesky Krumlov) شهری کوچک با جمعیت ۱۳.۳۰۰ نفر در منطقه بوهمی جنوبی در کشور جمهوری چک است که مانند شهر زیبا و دوست داشتنی پراگ، پایتخت این کشور در راستای زمین های ساحلی رود ولتاوا (Vltava) ساخته شده و توسعه یافته است. یکی از دلایل شهرت چسکی کروملوف، قرارگرفتن یکی از مشهورترین قلعه های تاریخی قاره اروپا در این شهر می باشد. همچنین بخش قدیمی و تاریخی این شهر کوچک با ساختمان های دارای معماری سبک باروک، در لیست میراث تاریخی جهانی یونسکو در کنار منطقه تاریخی شهر پراگ ثبت شده است.

معرفی شهر و تاریخچه مختصر چسکی کروملوف

چسکی کروملوف در سالهای ۱۲۴۰ پس از میلاد مسیح، در ساحل رودخانه ولتاوا و در اطراف قلعه ای که در همین سالها در این شهر ساخته شد، توسعه یافته. این شهر در طول تاریخ همواره در مسیر اصلی بازرگانی و مسافرتی منطقه بوهمی قرار داشته است.
در سال ۱۳۰۲ میلادی، شهر و قلعه تحت حاکمیت خانواده قدرتمند و پرنفوذ روزنبرگ قرار گرفت. در این دوران اغلب ساکنین شهر اصلیت آلمانی داشتند و افراد دارای اصالت چک از اقلیت های جمعیت شهر بودند.

نقشه و شماتیک تاریخی از شهر چسکی کروملوف چک اسلواکی

در اواخر قرن پانزدهم با کشف ذخائر طلا در زمین های مجاور شهر، جویندگان طلا از کشور آلمان به این منطقه هجوم آوردند که ترکیب جمعیتی این شهر را بیش از پیش دچار تغییر کرد. غالب بودن جمعیت آلمانی تبار نسبت افراد محلی تا جنگ جهانی اول ادامه داشت تا جاییکه چسکی کروملوف در این سالها بعنوان بخشی از دو کشور اتریش و آلمان تحت امپراطوری رایش قرار گرفت. در پایان جنگ جهانی اول و شکست ارتش آلمان، نیروهای ارتش چکسلواکی کنترل منطقه بوهمی و شهر چسکی کروملوف را در اختیار گرفتند.

مناظر شهری زیبای چسکی کروملوف در جمهوری چک

در ابتدای دهه چهل میلادی ارتش نازی آلمان بار دیگر شهر را اشغال نمود اما با شکست دوباره آلمان در جنگ جهانی دوم شهر چسکی کروملوف این بار بطور قطعی به خاک چکسلواکی بازگردانده شد و ساکنین آلمانی تبار این شهر نیز به کشور آلمان بازگشتند.
در طی دوران کمونیسم شهر به آرامی دوران بازسازی را کذراند و دهه نود را می توان آغاز دوران شکوفایی دوباره اقتصادی و اجتماعی چسکی کروملوف محسوب نمود. در حال حاضر شهر چسکی کروملوف با قرار گرفتن در منطقه ای با طبیعتی بکر و زیبا و فضایی آرام و دلنشین یکی از نقاط گردشگری محبوب برای گردشگران داخلی و خارجی در کشور جمهوری چک شناخته می شود.

 

آب و هوای شهر چسکی کروملوف

چسکی کروملوف در منطقه ای کوهستانی واقع شده است و دارای آب و هوایی کوهستانی و دلپذیر می باشد که تابعی از اقلیم این منطقه است.

نمودار میانگین دما و درصد بارش در ماه های مختلف سال در شهر چسکی کروملوف

نمودار میانگین دما و درصد بارش در ماه های مختلف سال در شهر چسکی کروملوف

حداکثر دمای هوا در ماه جولای می باشد که به ۲۴ درجه سانتیگراد می رسد و پایین ترین سطح دما در ماه ژانویه به مقدار چند درجه زیر صفر احساس می شود. همچنین بیشترین میزان بارندگی در ماه ژوئن رخ میدهد. بطورکلی چسکی کروملوف بعنوان یکی از محبوب ترین اقامتگاه تابستانی در کشور جمهوری چک شناخته می شود و ، بیشترین بازدید توریست ها از این شهر در ماه جولای و آگوست می باشد.

نمای برفی از شهر چسکی کروملوف جمهوری چک در زمستان

 

وضعیت اقتصادی چسکی کروملوف

وضعیت اقتصادی عمومی در شهر چسکی روملوف، متأثر از وضعیت اقتصادی کشور جمهوری چک می باشد و در سطحی مطلوب ارزیابی می شود. جمهوری چک در بین کشورهای جداشده از حکومت کمونیستی دارای بیشترین ثبات اقتصادی است و از میزان صادراتی قابل توجه به سایر کشورهای عضو اتحادیه برخوردار است. با این مقدمه شهر چسکی روملوف را می توان شهری دارای وضعیت اقتصادی و رفاه مطلوب ارزیابی نمود.

وضعیت اقتصادی چسکی کروملوف و واحد پول کشور چک

واحد پول جمهوری چک کرون (Koruna = CZK) است که ارزش آن در زمان نگارش این مطلب در مقابل دلار بصورت (۱ USD = 25.6 CZK) می باشد.
کرون جمهوری چک دارای شش اسکناس با ارزش واحد ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۵۰۰۰ و همچنین سکه های یک، دو، پنج، ده، بیست و پنجاه کرون می باشد. در شهرهای بزرگ و همچنین نقاط گردشگری واحد پول یورو پذیرفته می شود اما توصیه می شود که همیشه مقداری اسکناس و سکه کرون به همراه داشته باشید.
همچنین از تبدیل ارز در مراکز غیر رسمی خودداری کنید چراکه مسئولیت عواقب ان بر عهده خودتان خواهد بود. بطور کلی جمهوری چک از جمله کشورهای اتحادیه اروپاست که برای گردشگران، مقصدی ایده آل و بصرفه بشمار می رود.

 

دسترسی به چسکی کروملوف

بهترین و سریع ترین راه دسترسی به چسکی کروملوف از پراگ و بقیه شهرهای ایالت بوهمی، اتوبوس مسافربری می باشد که هزینه آن کمتر از ۲۰۰ کرون است.
شرکت های مسافربری LEO Express، Student Agency، Czech Shuttle، Budweies Shuttle و Bean Shuttle از معتبرترین شرکت های اتوبوسرانی فعال در منطقه می باشند. در حال حاضر ارتباط شهرهای پراگ مرکز جمهوری چک، سالزبورگ ، وین، لینز، هالشتات اتریش، مونیخ آلمان، براتیسلاوا کشور اسلواکی و شهر چسکی کروملوف از طریق خطوط اتوبوسرانی برقرار است و مبلغ بلیط هر یک از این خطوط مطابق مسافت و زمان سفر بین ۲۰۰ تا ۱۷۰۰ کرون واحد پول جمهوری چک می باشد.

خطوط راه آهن و اتوبوس جاده ای برای سفر به چسکی کروملوف جمهوری چک

روش دیگر برای سفر به چسکی کروملوف، استفاده از خطوط راه اهن و قطار است.  قطارهای خط مسافری پراگ-چسکی کروملوف در فاصله های دو ساعته ایستگاه مرکزی راه آهن پراگ را ترک می کنند. مدت زمان این سفر اندکی بیش از ۳ ساعت بوده و هزینه بلیط قطار بین ۱۳۸ تا ۲۱۰ کرون محاسبه میشود.

 

دیدنی های چسکی کروملوف

شهر زیبای چسکی کروملوف، پس از شهر پراگ محبوب ترین مقصد گردشگری در سراسر جمهوری چک محسوب می شود. بافت قدیمی شهر که در مرکز آن قرار گرفته است در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و سفر به این شهر مانند این است که در تونل زمان به قرن چهاردهم میلادی سفر کرده اید.

دیدنی های چسکی کروملوف

کلیساها، موزه ها و صومعه های قدیمی در کنار قلعه تاریخی بسیار زیبایی که سمبل چسکی کروملوف محسوب می شود، جایگاه شهر را بعنوان یکی از کامل ترین مراکز تفریحی و گردشگری در جمهوری چک تثبیت نموده است.

 

قلعه چسکی کروملوف (Český Krumlov Castle)

این قلعه تاریخی بسیار بزرگ در سراسر تاریخ پرفراز و نشیب شهر چسکی روملوف حضور داشته است و جایگاه تمام حاکمانی بوده است که طی سالیانی دراز بر این شهر حکومت داشته اند.
سنگ بنای این قلعه به سال ۱۲۴۰ میلادی برمی گردد هر چند بسیاری از آنچه که امروزه از قلعه مشاهده می کنیم در قرن هفدهم ساخته شده و توسعه یافته است.

قلعه چسکی کروملوف (Český Krumlov Castle)

مجموعه قلعه چسکی کروملوف دارای بخش های مختلف شامل سالن رنسانس، سالن باله رزنبرگ، کلیسای سنت جورج و آپارتمان های سلطنتی می باشد که دارای جذابیتی فراوان برای گردشگرانی است که به اینجا سفر می کنند. در کنار ساختمان اصلی قلعه، پنج حیاط جانبی با فضایی زیبا، یک پارک و یک مسیر پیاده روی از علاقمندی های بازدیدکنندگان می باشد.

 

کلیسای سنت ویتوس (The Church of St. Vitus)

این کلیسا در کنار قلعه چسکی کروملوف از نمادهای اصلی این شهر محسوب می شود که یادگاری از قرن سیزدهم میلادی بشمار می رود. سقف بسیار بلند و گورستان تاریخی کلیسا در کنار معماری شگفت انگیز و تاریخی ساختمان کلیسا مناظری زیبا و به یادماندنی دید آورده است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند.

کلیسای سنت ویتوس چسکی کروملوف (The Church of St. Vitus)

 

قدم زدن در کوچه های محله قدیمی شهر (Old City)

یکی از جذاب ترین بخش های سفر به چسکی کروملوف، پیاده روی در محله تاریخی این شهر واقع در مرکز بافت اصلی آن می باشد. شهر چسکی کروملوف بخاطر معماری خاص ساختمان ها و هنر رنگ آمریزی بکاررفته در آنها دارای شهرتی بسیار است و در هر گوشه از محله قدیمی شهر نمونه ای از معماری زیبا متعلق به قرون گذشته قابل مشاهده است.

قدم زدن در کوچه های محله قدیمی شهر چسکی کروملوف چک

 

دریاچه لیپنو (Lake Lipno)

این دریاچه که در واقع مخزن آبی سد لیپنو می باشد، بزرگترین دریاچه پشت سد در کشور جمهوری چک محسوب می شود که با رعایت تمام اصول حفاظتی زیست محیطی در منطقه ای بسیار مناسب و زیبا و در هارمونی کامل با طبیعت و محیط زیست منطقه ساخته شده است.

دریاچه لیپنو چسکی کروملوف کشور چک (Lake Lipno)

مناطق اطراف دریاچه لیپنو یکی از محبوب ترین تفریحگاه های جمهوری چک بشمار می رود که مملو از نقاط طبیعی زیبا و مناظر طبیعی چشم نواز و نفس گیر می باشد.

 

پارک ملی سوماوا جمهوری چک (Šumava National Park)

پارک ملی سوماوا یکی از بزرگترین مناطق طبیعی حفاظت شده در قاره اروپا می باشد که در جنوبی ترین قسمت ایالت بوهمی در مرز دو کشور جمهوری چک و اتریش واقع شده است و از سال ۱۹۹۰ طبق معاهده بیوسفر در حمایت سازمان یونسکو قرار گرفته است.

پارک ملی سوماوا جمهوری چک (Šumava National Park)

این پارک ملی دارای پوشش جنگلی بوده و دارای منابع آب متعددی می باشد. سفر به این منطقه برای علاقمندان به گشت و گذار در مناطق طبیعی بکر تجربه ای بسیار لذتبخش خواهد بود.

پارک ملی سوماوا چسکی کروملوف

 

فستیوال بین المللی موسیقی چسکی کروملوف  (International Music Festival)

فستیوال بین المللی موسیقی در ماه های جولای و آگوست که پربازدیدترین اوقات سال محسوب می شوند برگزار می شود و شامل کنسرت های متعدد اجرای موسیقی در محیط های باز یا در داخل سالن می باشد.

فستیوال بین المللی موسیقی چسکی کروملوف (International Music Festival)

این فستیوال محدود به سبک هایی خاصی از موسیقی نیست و ترکیبی متنوع از انواع موسیقی را در بر می گیرد و تمامی برنامه ها با مراسم زیبای آتش بازی همراه است.

 

موزه منطقه ای چسکی کروملوف (Český Krumlov Regional Museum)

یکی دیگر از مکان های دیدنی شهر که باید در فهرست بازدید گردشگران قرار داشته باشد، موزه منطقه ای چسکی کروملوف است.
در این موزه آثار هنری و تاریخی بسیار ارزنده از شهر چسکی کروملوف و همچنین منطقه بوهمی نگهداری می شود که بسیاری از آنها در حفاری های باستان شناسی کشف شده یا در ساختمان های تاریخی مانند کلیسا ها و قلعه شهر یافت شده و در این موزه در معرض نمایش عمومی قرار گرفته است.

موزه منطقه ای چسکی کروملوف (Český Krumlov Regional Museum)

از جمله آثار جالب توجه می توان به مجسمه های متعلق به دوره گوتیک و یک ماکت بسیار زیبا و دقیق از شهر چسکی کروملوف به مقیاس ۱:۱۲۰۰ در کنار آثار معماری و تاریخی دیگر اشاره نمود.

 

صومعه تاریخی مینوریته (The Minorite Monastery)

این صومعه در واقع یکی از قدیمی ترین ساختمان های چسکی کروملوف می باشد که در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده است و بخش هایی از آن در دوره باروک تکمیل شده و توسعه یافته است.

صومعه تاریخی مینوریته (The Minorite Monastery)

این صومعه که در حال حاضر نیز فعال می باشد برگزارکننده مراسم مذهبی مختلف در شهر می باشد و در هرگوشه از محیط داخلی صومعه آثار و نشانه هایی از معماری و هنر گوتیک، رنسانس و باروک دیده می شود.

 

موزه ماریونته (The Marionette Museum)

پس از یک پیاده روی در مرکز شهر قدیمی، بازدید از موزه ماریونته بهترین انتخاب ممکن برای گردشگران محسوب می شود بخصوص برای آن دسته گردشگران که به همراه کودکان به مسافرت آمده اند.

موزه ماریونته چسکی کروملوف (The Marionette Museum)

این موزه در مکان کلیسای سنت جوزت برپا شده است و مجموعه ای عظیماز عروسک های ساخته شده طی قرون مختلف را درخود جای داده است. بازدید از این موزه یکی از بایدهای سفر به چسکی کروملوف محسوب می شود.

 

بازدید از بلندی های کوه کلت جمهوری چک (Climbing Mount Kleť)

کوه کلت (Klet) با ۱۸۰۴ متر ارتفاع در دامنه های بیرونی شهر واقع شده است و دارای منظره ای زیبا و بی نظیر به  شهر چسکی کروملوف می باشد.
پس از گشت و گذار در داخل شهر و بازدید از مکان های دیدنی و تاریخی بسیاری که در دسترس گردشگران قرار دارد، مشاهده منظره شهر از این ارتفاع بلند تجربه ای لذت بخش و بیادماندنی خواهد بود.در بالای این کوه رصدخانه ای به به نام برج جوزف ساخته شده است که بازدید از آن خود تجربه ای مفرح محسوب خواهد شد.

بازدید از بلندی های کوه کلت جمهوری چک (Climbing Mount Kleť)

بازدید از کوه کلت و پیاده روی در مسیرهای مختلف منتهی به قله آن، سرگرمی لذتبخش برای دوستداران پیاده روی در طبیعت محسوب می شود. در کنار منظره زیبایی از شهر که در سراسر منطقه بی نظیر می باشد، بازدیدکنندگان در روزهایی که هوا بسیار صاف و آفتابی باشد می توانند رشته کوههای آلپ را مشاهده کنند.

 

موزه موم چسکی کروملوف (The Wax Museum)

موزه واکس در واقع خانه ای بازسازی شده به سبک معماری رنسانس می باشد که مملو از مجسمه های بسیار طبیعی و زیبای ساخته شده از موم بوده و بازدید از آن تجربه ای فرحبخش بخصوص برای کودکان و نوجوان محسوب می شود.

موزه موم چسکی کروملوف (The Wax Museum)

بسیاری از مناظر داخلی تداعی کننده شرایط قرون وسطی می باشد همچنین مجسمه مومی بسیاری از افراد مشهور قرن بیستم و بیست و یکم شامل مشاهیر موسیقی، سینما و افراد مشهور سیاسی در موزه قرار داده شده است.

 

موزه تاریخ شکنجه (The Museum of Torture)

بازدید از این موزه بطور مسلم برای همه افراد لازم و ضروری محسوب نمی شود اما آن دسته از افرادی که به موضوعات تاریخی علاقمند هستند می توانند در بازدید از این موزه با بسیاری از روشهای هولناک شکنجه افراد در قرون گذشته آشنا شوند. در این موزه بیش از ۱۰۰ روش و ابزار مختلف شکنجه به نمایش گذاشته شده است تا نگاهی داشته باشد به جهالتی که زمانی بر قاره اروپا حاکم بوده است.

موزه تاریخ شکنجه جمهوری چک (The Museum of Torture)

 

تور قایق سواری (Vltava River Rafting)

یکی از بهترین فعالیت های تفریحی در چسکی کروملوف به ویژه در ماههای گرم سال، شرکت در تورهای قایق سواری رودخانه ولتاوا است که از برنامه های هیجان انگیز و موردعلاقه آن دسته از گردشگرانی است که دوست دارند مقداری چاشنی هیجان را به مسافرت خود اضافه کنند.

تورهای قایق سواری رودخانه ولتاوا چسکی کروملوف

این تورها در مسافت های مختلف و برای سطوح مختلف از مبتدی تا پیشرفته برنامه ریزی می شود و گردشگران با همراهی مربیان حرفه ای در مسیرهای مختلف رودخانه ولتاوا از مسیرهای نزدیک به مناطق مسکونی تا مسیرهای پرتلاطم به قایق سواری می پردازند.

 

مرکز اطلاعات چسکی کروملوف

مرکز اطلاعات گردشگری شهر چسکی کروملوف، درست در مرکز شهر و در مجاورت میدان اصلی شهر واقع شده است و پرسنل حاضر در این مرکز به بهترین شکل ممکن آماده کمک و ارائه اطلاعات لازم و ضروری به گردشگران و مراجعه کنندگان به مرکز می باشند.

مرکز اطلاعات چسکی کروملوف

با مراجعه به این مرکز ضمن دریافت راهنمایی های مختلف، کتابچه های راهنما در خصوص موقعیت جفرافیایی نقاط دیدنی منطقه، توصیه های امنیتی و نقشه های راهنما در کنار دسترسی به اینترنت پرسرعت برای انجام امور ضروری به گردشگران ارائه می شود.

Infocentrum Český Krumlov
Nám. Svornosti 2 – 381 01 Český Krumlov
Phone: (+۴۲۰) ۳۸۰ ۷۰۴ ۶۲۲

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید