نکات کلیدی و ارزشمند برای تغییر سبک زندگی در یک روز

در این مطلب نکاتی مهم برای تغییر سبک زندگی در کوتاهترین زمان ممکن را برای شما بازگو می کنیم. زمانی کوتاه که مدت آن تنها و فقط به شما بستگی خواهد داشت، شاید به اندازه یک شبانه روز!

  • تاریخ انتشار : ۹ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 25
  • دیدگاه ها : صفر

روشهای سودمند و سریع برای تغییر سبک زندگی در کوتاه ترین زمان ممکن

سبک زندگی (Life Style) افراد نتیجه تکرار الگوهای رفتار فردی و اجتماعی است که در طی سالهای زندگی بصورت مداوم تکرار شده و به مرور زمان سبک زندگی افراد را شکل داده است. سبک زندگی، نحوه تعامل ما با محیط اطراف و همینطور تمامی اتفاقاتی که در زندگی شخصی و کاری برای ما رخ می دهد را تعیین می کند پس نوع نگرش ما نسبت به زندگی، اهدافی که انتخاب می کنیم و حتی میزان انگیزه و چگونه تلاش کردن ما برای دستیابی به آن اهداف همگی در چارچوب سبک زندگی ما جای می گیرند.

تغییر سبک زندگی در ایران

همه ما در برهه ای از زندگی، جایی به این نتیجه می رسیم که برای دستیابی به اهدافمان باید سبک زندگی خود یا بخش هایی از آنرا تغییر داده یا به اصلاح آن بپردازیم که این خود یکی از پیچیده ترین چالش هایی ممکن برای هر فرد بشمار می رود. گرچه بعضی تجارب منحصربفرد در زندگی مانند تجربه عاشق شدن یا برنده شدن در لاتاری قادرند سبک زندگی و فراتر از آن سرنوشت افراد را در یک لحظه و برای همیشه تغییر دهند اما اگر منطقی باشیم، برای ایجاد تغییر در سبک زندگی به انتظار یک اتفاق نخواهیم نشست.

 

علایق تان را کشف کنید

اگر احساس می کنید که دچار روزمرگی شده اید و هر روزتان را بدون هرگونه فعالیتی مفید و مورد علاقه که برایتان جذاب باشد می گذرانید، مطمئن باشید که یک جای کار می لنگد ، فرصت زندگی به ما داده شده تا از آن لذت ببریم و از تمام ظرفیت ها و استعدادهایی که در وجودمان قرار داده شده بهره ببریم. بعنوان اولین قدم لیستی از فعالیت هایی که پرداختن به آنها باعث خوشحالی شما می شود تهیه کنید و این فعالیت ها در برنامه روتین فعالیت های روزانه تان بگنجانید.

پیدا کردن راه زندگی

هربازه زمانی از شبانه روز محرک های انگیزشی مخصوص به خود را دارد که این محرک ها برای افراد مختلف، متفاوت است. باید پی ببرید که چه چیزهایی انگیزه شما را برای زودبیدار شدن و آغاز پرانرژی در ابتدای روز افزایش می دهد یا چه فعالیت هایی در ساعات بعداز ظهر از رکود و احساس کسالت در شما جلوگیری می کند. و بهتر است فعالیت های آرامش بخش مانند مطالعه کتاب های موردعلاقه تان را در آخرین ساعات شبانه روز قرار دهید تا شرایط ایده آل برای به خواب رفتن را برای بدنتان فراهم کنید.

 

اولین قدم را برای تغییر سبک زندگی خود بردارید

گفته ای قدیمی و مشهور می گوید، سفری به درازای هزاران مایل با یک قدم کوچک شروع می شود. به سختی و پیچیدگی اهدافی که تعیین کرده اید فکر نکنید، چراکه پرداختن بیش از حد به حواشی موجود در پیرامون مسائل در عمل کمکی به شما نخواهد کرد و تنها موجب تأخیر در آغاز به حرکت خواهد شد. بیاد داشته باشید شما هرگز به هیچ چیز نخواهید رسید مگر اینکه از نقطه ای ابتدایی آغاز کرده و به سوی آن چیز حرکت کنید. هیچ اهمیتی ندارد که هدف شما چه باشد، نوشتن یک رمان، شرکت در مسابقه ماراتن، انجام تمرینات ورزشی برای کاهش یا افزایش وزن یا فراگیری یک زبان جدید. همین امروز را بعنوان روز شروع حرکت به سمت هدف انتخابی خود در نظر بگیرید و اولین قدم را به روزی دیگر موکول نکنید.

 

متعهد باشید

واقعیت این است که برای به تعویق انداختن و حتی هرگز انجام ندادن کارها و فعالیت های تعیین شده در برنامه تغییر سبک زندگی (!) همیشه دلایل و بهانه هایی کاملاً منطقی و موردقبول وجود دارد. فشرده بودن برنامه زمانی فعالیت های روزانه در سبک زندگی امروزی می تواند باعث کاهش انگیزه اولیه، از دست دادن انرژی برای ادامه برنامه تعیین شده و کمبود وقت برای انجام فعالیت های موردعلاقه شود. همه ما در طول زندگی بارها قرارگرفتن در این شرایط را تجربه کرده و تحقق رؤیاهایمان و دستیابی به اهداف تعیین شده را به روزی دیگر موکول کرده ایم، روزی که هرگز نمی آید. برای حفظ انگیزه و انرژی لازم برای تداوم در اجرای برنامه های تعیین شده لازم است که خود را نسبت به انجام دقیق فعالیت هایی که تعیین کرده اید، متعهد کنید.

تعهد به کار ، زندگی و اهداف مهم

ایجاد تعهد می تواند در چارچوبی ذهنی قرار بگیرد یا اینکه بصورت واقعی و در قالب ثبت نام در یک دوره آموزشی یا یک کلاس تخصصی باشد. بگذارید با چند مثال موضوع برایتان روشن شود، اگر فردی مجرد هستید و از افزایش وزن رنج می برید ثبت نام در یک سایت همسریابی و تلاش برای داشتن مشخصات فیزیکی ایده آل، انگیزه شما برای استمرار در انجام فعالیت های ورزشی را افزایش خواهد داد. اگر متأهل هستید و قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، ثبت نام در یک باشگاه ورزشی و قرار داشتن در فضایی رقابتی و در عین حال دوستانه می تواند انگیزه و انرژی شما برای تداوم فعالیت های ورزشی را بصورت مداوم در سطحی ایده آل حفظ نماید. ایجاد تعهد نسبت به استمرار فعالیت های موردعلاقه موضوعی است که به روحیه و علایق افراد بستگی دارد و این شما هستید که چگونگی آنرا تعیین می کنید.

 

با آدمهای جدید آشنا شوید

مطابق یک اصل روانشناسی، شما میانگین پنج نفر از نزدیکترین افرادی هستید که ارتباطی نزدیک با آنها دارید به این معنی که تعداد افرادی که نزدیکترین حلقه ارتباطی با شما را تشکیل می دهند، میزان موفقیت شما در دستیابی به اهداف و تحقق رؤیاهایتان را تعیین می کنند. برای اینکه پی ببرید این تئوری چقدر حقیقت دارد کافیست نگاهی به خودتان داشته باشید و اگر از درست بودن آن اطمینان حاصل کردید وقتش رسیده است که در انتخاب افرادی که با آنها ارتباطی نزدیک دارید حسابی تجدید نظر کنید.

آشنایی با دوستان جدید

روابط متقابل بین شما و اطرافیانتان تأثیری اساسی بر روحیه مثبت، شادابی و شور و نشاط و سطح کیفیت زندگی شما دارد در نتیجه این نکته بسیار اهمیت دارد که چه افرادی با چه خصوصیات اخلاقی و نحوه نگرش نسبت به زندگی در حلقه دوستان و آدم های نزدیک به شما جای گرفته اند. شما باید به بررسی و بازبینی این حلقه ارتباطی بپردازید و در صورت لزوم افرادی را از آن حذف کرده یا افرادی جدید که حضور آنها می تواند باعث افزایش سطح کیفیت زندگی شما شود را به حلقه اضافه کنید. زندگی بسیار بیشتر از آنچه فکرش را کنید غیرقابل پیش بینی است، شاید همین افراد جدید شما را به عشق زندگیتان معرفی کنند، یا شرایط برای بدست آوردن شغلی جدید و کسب و کاری موفق را برایتان فراهم کنند.

 

تصمیم بگیرید

بسیار اوقات در زندگی، برای اتخاذ تصمیمی مهم زمان زیادی را صرف می کنیم بدون اینکه در نهایت به نتیجه ای قاطع دست پیدا کنیم. بدتر آنکه گاهی اتخاذ تصمیم آنقدر طولانی می شود که دیگر کار از کار گذشته است و تصمیم شما تأثیری در شرایط موجود نخواهد داشت. این را بدانید که برای ایجاد تغییر در سبک زندگی حال و آینده باید در همین لحظه تصمیم بگیرید و اتخاذ تصمیم را به فردا موکول نکنید. زنجیره ای ناتمام از فرداها در مقابل شما قرار گرفته اند که می توانند شروع به حرکت شما را تا ابد به تعویق بندازند.

تصمیم گیری صحیح

برای اتخاذ تصمیم برای خودتان مهلتی خاص و معین درنظر بگیرید و ذهن خود را مجبور سازید در همین مهلت تعیین شده جوانب را سنجیده و تصمیم درست را شناسایی کند. راه حل ها و گزینه های موجود را یک به یک بررسی کنید و پیامدهای احتمالی هر یک از آنها را مورد تحیلی قرار دهید. چنین پروسه ای نه تنها قدرت تحلیل ذهنی شما را افزایش می دهد بلکه به تدریج با ایجاد یک سبک مدیریت وقایع و یک چارچوب رفتاری به  اتخاذ تصمیم هایی بهینه و افزایش کیفیت زندگی شما منجر می شود.

 

 

به افکارتان سر و سامان بدهید

با وجود مسئولیت ها و مشغله های متعدد که در سبک زندگی امروزی تمام ذهن افراد را به خود مشغول ساخته است، سازماندهی این مشغله ها و سرو سامان دادن به افکار یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه داشت چراکه بهم ریختگی افکار به تصمیم هایی عجولانه و احتمالاً نادرست منجر خواهد شد. برای اینکه فضایی برای ایده های نو در زندگیتان بوجود بیاورید، باید افکار اضافه و مشغله های غیرضروری را شناسایی کرده و آنها را کنار بگذارید.

ذهن آشفته

سروسامان دادن به افکار، دقیقاً مانند خانه تکانی و نتیجه آن ایجاد فضاهایی جدید در ذهن شما و قرارگرفتن هر چیز در جای صحیح خودش است. با این کار سلامت روانی و آرامش ذهنی تان را تضمین خواهید کرد و حالا می توانید در آرامش به جاهای خالی که با بیرون کردن افکار منفی و ناخوشایند یا احساسات ناشی از روابط ناسالم در ذهنتان بوجود آمده است بپردازید و آنها را با چیزهایی که باعث خوشحالی شما می شود جایگزین کنید. در نهایت نوبت به دسته بندی افکار می رسد درست مانند نظم بخشیدن به قفسه های کتابخانه با این کار سرعت تصمیم گیری شما در موقعیت های پیش بینی نشده به بالاترین حد ممکن خواهد رسید.

 

در دلواپسی هایتان تجدید نظر کنید

شاید تابحال توجه نکرده باشید اما بخش زیادی از نگرانی ها و دلواپسی هایی که ذهن شما را به خود مشغول می کنند براحتی قابل چشم پوشی بوده و به ندرت مشکلی برایتان ایجاد می کنند. انباشته شدن احساساتی منفی و مخرب مانند خشم، نفرت و پشیمانی در ذهن افراد، آنها را به شدت فرسوده می کند و شور حیات و انرژی لازم برای انجام فعالیت های مثبت را به پایین ترین سطح ممکن کاهش می دهد که نتیجه آن چیزی جز بروز افسردگی و از دست دادن میل به زندگی نیست.

کنترل دلواپسی و استرس

رهایی از احساست منفی کار آسانی نیست اما اگر چند نکته را در نظر بگیرید و به آن بیندیشید د در مدت زمانی کوتاه در این کار موفق خواهید شد. به یاد بیاورید که گذشته هرگز عوض نخواهد شد، اهمیتی ندارد که آنچه در گذشته اتفاق افتاده است چقدر ناعادلانه بوده یا چقدر در گذشته به شما اجحاف شده است درهرحال آنچه گذشته قابل بازیابی نیست. پرداختن به گذشته و یادآوری مداوم آن تنها به شما آسیب خواهد زد. باید به حال بپردازید و برای آینده برنامه ریزی کنید. از همین امروز تصمیم بگیرید نگرشی مثبت به زندگی خود و وقایع اطرافتان داشته باشید. به یاد داشته باشید در کنار دلواپسی ها و نگرانی ها، هر موضوعی یک روی مثبت نیز دارد که با تلاش و دقت و فعالیت حساب شده می توان به آن دست یافت.

 

عادت های بد را کنار بگذارید

ترک کردن عادات بد که طی مدت زمانی طولانی در سبک زندگی شما نهادینه شده اند، در مدت زمانی کوتاه امکان پذیر نیست اما توانایی و نقش انگیزه در کنارگذاشتن عادات بد را دستکم نگیرید. اگر هدفی که برای خود تعیین کرده اید برایتان ارزش دارد پس ارزشش را دارد برای دستیابی به آن هدف، عادات ناپسند خود را هرچند برای شما دلپذیر و سرگرم کننده باشد کنار بگذارید. همین امروز تصمیم بگیرید و کشیدن سیگار، مصرف الکل، بیدارماندن تا پاسی از شب و خوابیدن تا هنگام ظهر، بی توجهی به قانون و پرخاشگری نسبت به اطرافیان یا هر رفتار ناپسند که بصورت عادت در شما نهادینه شده است را کنار بگذارید.

 

یک لیست از اهدافتان تهیه کنید

اگر تصمیم خود را برای تغییر سبک زندگیتان گرفته اید، اهدافتان را مشخص کرده اید و برنامه های رسیدن به آن اهداف را مشخص کرده اید حالا وقت آن است که همه اینها را روی کاغذ بنویسید. لیستی از اهداف تعیین شده و مراحلی که برای دستیابی به آن اهداف باید بصورت قدم به قدم طی شود در این مستند کاغذی نوشته می شود و اسمش را هرچه می خواهید بگذارید، شیوه نامه، سند راهبردی، تعهدنامه عمل به برنامه ها، هر چه که باشد تمام برنامه های شما برای تغییر زندگیتان روی این کاغذها نوشته شده است و از این لحظه به بعد این لیست چیزی مقدس برای شما محسوب خواهد شد که باید به هر کلمه آن عمل کنید.

داشتن برنامه ریزی برای سبک زندگی

 

خودتان باشید و از آن لذت ببرید

یکی از بزرگترین اشتباهات و در واقع بی رحمانه ترین اعمالی که بسیاری انسانها در حق خودشان انجام می دهند این است که خودشان را دوست ندارند. واقعاً چه چیزی در دنیا دوست داشتنی تر از خود ما برای ما وجود دارد. شاید بگویید فرزندان، پدر، مادر اما چطور می توانید آنها را دوست داشته باشید و در حالیکه خودتان را دوست ندارید؟ بعبارت دیگر، چطور می توانید آنها را به شکلی درست دوست داشته باشید اگر از آنچه که هستید احساس رضایت نداشته باشید؟

احساس رضایت از زندگی شخصی

وقتی انسان خودش را دوست نداشته باشد احساس خوشحالی درونی نخواهد داشت و برای خوشحال شدن به عوامل بیرونی وابسته خواهد شد به این معنی که احساس خوشبختی و خوشحالی شما به دست سرنوشت و دیگران سپرده خواهد شد. شاید مهم ترین چیزی که باید آنرا تغییر دهید همین باشد، از همین لحظه عاشق خودتان و آنچه که هستید شوید و در عین حال هر روز برای بهترشدن تلاش کنید. به دنبال علایق خودتان بروید و کنترل احساس خوشحال بودنتان را در دستان خودتان بگیرید.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید