معرفی و بررسی محبوب ترین کلیساهای تاریخی رم

هدف اغلب گردشگرانی که به ایتالیا سفر میکنند بازدید از کلیساهای رم است و ۴ کلیسای اصلی -San Giovanni in Laterano، San Pietro، San Paolo fuori le Mura و Santa Maria Maggiore – در صدر توجه گردشگران قرار دارند.

  • تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 94
  • دیدگاه ها : صفر

کلیساهای زیبای شهر رم یکی از بهترین جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شوند که آینه ای تمام نما از تاریخ پرفراز و نشیب و سیر تحول هنر و معماری کشور ایتالیا و در واقع نمایش دهنده پایه های تمدن غرب محسوب می شوند.
در گذشته، هدف اغلب گردشگرانی که به ایتالیا سفر می کردند بازدید از مکان های مذهبی و کلیساهای رم بود که ۴ کلیسای اصلی شهر رم (San Giovanni in Laterano، San Pietro، San Paolo fuori le Mura و Santa Maria Maggiore) در صدر توجه گردشگران قرار داشتند.

در این مطلب لیستی از جذاب ترین و محبوب ترین کلیساهای تاریخی رم را به همراه توضیحات و پیشینه تاریخی در اختیار شما قرار می گیرد.

معرفی کلیساهای زیبای شهر رم

واتیکان

 

امروزه با گسترش صنعت گردشگری و افزایش اطلاعات در فضای اینترنت بسیاری دیگر از کلیساهای تاریخی رم موردتوجه گردشگران خارجی قرار گرفته اند.
کلیساهایی که هر یک با فرم معماری و ظرافت های هنری بکاررفته در نمای بیرونی و دکور داخلی ساختمان ها از جذابیت های خاص خود برخوردارند و آثاری ارزشمند شامل نقاشی ها، مجسمه ها یادگاری از بزرگتربن هنرمندان ایتالیایی مانند میکل آنجلو، برنینی، رافائل، کاراواخیو، فیلیپو لیپی و بسیاری اساتید هنر و معماری ایتالیا از دوران باستان تا قرون وسطی و عصر رنسانس محسوب می شوند.

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای تاریخی سن پیترو (Basilica di San Pietro)

مشهورترین کلیسا در جهان مسیحیت که قدمت تاریخی آن به سال ۳۲۶ پس از میلاد مسیح برمی گردد و به دستور امپراطور کنستانتین ساخته شده است.
در سال ۱۴۵۲ میلادی پاپ نیکلاس پنجم تصمیم به گسترش و بازسازی کلیسا گرفت که عملیات ساخت کلیسای جدید بعد از بارها وقفه در قرن ۱۸ میلادی به پایان رسید که نتیجه کار، یکی از پرشکوه ترین مکان های مذهبی در سراسر جهان بوده است که آرامگاه بسیاری از پاپ های مشهور در این کلیسا قرار دارد.

کلیسای تاریخی سن پیترو (Basilica di San Pietro)

در بدو ورود به کلیسا دروازه ورودی ساختمان کلیسای سن پیترو، دیدن فضای داخلی بسیار بزرگ کلیسا و سقف بسیار بلند ساختمان هر بازدیدکننده ای را در حیرت فرو می برد و هنوز از شوک اولیه خارج نشده با مجسمه بسیار زیبای Pietà شاهکار جاودانه میکل آنجلو (میکل آنژ) روبرو می شوید که یکی از زیباترین آثار هنری تاریخ بشر شناخته می شود.

فضای داخلی و معماری شگفت انگیز کلیسای سن پیترو شهر رم

محراب زیبای کلیسا از آثار جاودانه Bernini  و Borromini  دو تن از هنرمندان مشهور ایتالیا است همچنین گنبد زیبای کلیسا نیز توسط میکل آنجلو طراحی و ساخته شده است.

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای تاریخی سنت جیووانی (San Giovanni)

این کلیسا قبل از بناشدن واتیکان، محل اقامت پاپ رهبر مسیحیان بوده است و بعد از ساخته شدن کجکوعه واتیکان و انتقال محل اقامت پاپ همچنان بعنوان یکی از مهم ترین مراکز مذهبی مسیحیت در شهر رم جایگاه خود را حفظ کرده است بطوریکه در بالای طاق ورودی ساختمان کلیسا به زبان لاتین نوشته است:
مبداء پیدایش تمام کلیساها در این شهر و در تمام جهان.

عملیات ساخت این کلیسا در سال ۳۱۳ میلادی آغاز شد و بعد از ساخت و سازهای متوالی در گذر سالها در قرن ۱۷ میلادی به شکلی که امروزه آنرا می بینیم با معماری فاخر سبک باروک به اتمام رسید.

کلیسای تاریخی سنت جیووانی (San Giovanni)

ورودی عظیم و بلند ساختمان کلیسا در سال ۱۷۳۵ میلادی ساخته شده است و درب های ورودی ساختمان یادگاری از دوران باستان هستند در حالیکه سقف بلند کلیسا که با موزاییک های زیبای رومی تزیین شده از زیباترین نمونه های بجامانده از نوع خود محسوب می شود و قدمت آن به قرن ۱۶ میلادی برمی گردد.

بازدید از فضای روحانی و طراحی زیبای کلیسای تاریخی سنت جیووانی

ستونهای زیبای محوطه ساختمان، مشهور به Cloister اثر معمار ایتالیایی Vassalletti در قرن ۱۳ میلادی ساخته شده و از مشهورترین المان های معماری سبک باروک محسوب می شوند که امروزه نیز بسیار محبوب بوده و توسط معماران سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند.
کلیسای تاریخی سنت جیووانی نه تنها در ایتالیا بلکه در سراسر جهان بعنوان مدلی معتبر در ساخت کلیسا مطرح شده است و بازدید از این کلیسا یکی از برنامه های اجباری سفر به رم محسوب می شود!

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای تاریخی سانتا ماریا (di Santa Maria Maggiore)

یکی از چهار کلیسای مشهور شهر رم که تنها کلیسای این شهر است که از قرن پنجم میلادی هرساله در سالروز ساخته شدن این کلیسا جشنی مذهبی برگزار می کند که بسیار موردعلاقه مسیحیان جهان است.
مطابق روایتی مذهبی، پاپ لیبریوس (Pope Liberius) شبی در ماه آگوست (اواخر فصل تابستان) در خواب حضرت عیسی مسیح (ع) را دید که به او گفت فردا صبح زمانی که بارش برف آغاز شد کار ساخت یک کلیسا را بر فراز تپه اسکولین (Esquiline hill) آغاز کن. فردا صبح در کمال شگفتی بارش برف آغاز شد و کار ساخت کلیسا در همان لحظه شروع شد. از قرن چهارم میلادی تا به امروز، هر ساله در سالروز این واقعه (۵ آگوست) در محل کلیسا جشنی مذهبی برگزار می شود که بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد.

کلیسای تاریخی سانتا ماریا (di Santa Maria Maggiore)

سقف داخلی این کلیسا دارای پوششی از جنس طلا و از آثار Giuliano da Sangallo محسوب می شود. طلای بکاررفته در ساخت سقف کلیسا از اولین محموله طلای کشف شده از قاره آمریکا در قرن پانزدهم میلادی بوده است و در زمان خودش این سقف بلندترین سازه شهر رم بشمار می رفت.

سالن اصلی و عبادتگاه کلیسای سانتا ماریا

محراب کلیسا با معماری خاص و دیدنی در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده و آرامگاه دو تن از پاپ ها در مجاورت این محراب واقع شده است.
سالن داخلی و تالار اصلی کلیسا به طول ۸۶ متر با ۳۶ ستون پوشیده از سنگ مرمر و کفپوشی زیبا و جادویی از موزاییک های رومی بدون شک زیباترین فضای داخلی در بین کلیساهای تاریخی رم را شکل داده است.
برای بازدید از این کلیسا بهتر است در ساعات اولیه صبح در محل حاضر شوید.

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای تاریخی سنت پیتر ( Peter in Chains)

ساخت این کلیسا در سال ۴۳۱ میلادی آغاز شد و یکی از قدیمی ترین کلیساهای شهر رم بشمار می رود. این کلیسا بخاطر زنجیرهایی که در بالای محراب اصلی آن قرار دارد و گفته می شود همان زنجیرهایی است که دستها و پاهای سنت پیتر در زندان با آنها بسته شده بود، به نام (سنت پیتر در زنجیر) مشهور شده است.

کلیساهای تاریخی رم - کلیسای تاریخی سنت پیتر ( Peter in Chains)

این کلیسا مانند دیگر کلیساهای هم عصر خود، بارها مورد بازسازی قرار گرفته است و هنرمندان و اساتید بسیاری در طی زمان های مختلف بخش های مختلفی به آن اضافه کرده اند بطوریکه امروزه مجموعه ای بسیار زیبا و دیدنی از هنر و معماری را در این کلیسا می توان مشاهده کرد.

نمایی از داخل کلیسای سنت پیتر در شهر رم

بیست ستون بلند داخل تالار اصلی ساختمان در قرن پانزدهم ساخته شده اند و پیکره پاپ جولیوس از قرن شانزدهم اثر میکل آنجلو بسیار جالب توجه است.
مجسمه هایی دیگر از شخصیت های کتب مقدس عهد عتیق و عهد جدید در این کلیسا وجود دارند که اغلب از آثار میکل آنجلو می باشند و هر یک از بهترین و زیباترین آثار مجسمه سازی در تاریخ این هنر محسوب می شوند.

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای تاریخی مینروا (Santa Maria sopra Minerva)

این کلیسا بر روی ویرانه های معبد باستانی Minerva ساخته شده است و بزرگترین کلیسای دارای معماری سبک گوتیک در رم محسوب می شود. عملیات ساخت کلیسا در سال ۱۲۸۰ میلادی آغاز شد و در سال ۱۴۵۳ به پایان رسید و به سرعت به یکی از محبوب ترین مکان های مذهبی در نزد مردم شهر رم تبدیل شد.

کلیساهای تاریخی رم - کلیسای تاریخی مینروا (Santa Maria sopra Minerva)

بخش های مختلف ساختمان کلیسا از ستون ها و سقف تا محراب زیبای کلیسا همگی از آثار هنرمندان و معماران بزرگ ایتالیا از جمله Filippo Lippi ، میکل آنجلو، Sebastiano del Piombo و Fra Angelico می باشد و این کلیسا را بدون شک می توان یکی از زیباترین مکان های مذهبی در شهر رم بشمار آورد.

فضای داخلی کلیسای تاریخی مینروا

مجسمه مسیح برخاسته (Risen Christ) اثر میکل آنجلو که در سال ۱۵۲۱ توسط این هنرمند و استاد مجسمه ساز ساخته شده است یکی از بهترین و مشهورترین آثار این هنرمند بشمار می رود.

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای تاریخی سانتاماریا دل پوپولو (Santa Maria del Popolo)

مطابق روایتی قدیمی این کلیسا برای دورکردن روح خبیث امپراطور نرو (Nero) ساخته شد و در عصر رنسانس پس از بازسازی و توسعه بنای کلیسا به یکی از زیباترین مکان های مذهبی شهر رم تبدیل شد.

کلیساهای تاریخی رم - کلیسای تاریخی سانتاماریا دل پوپولو (Santa Maria del Popolo)

بخش اعظم ساختمان فعلی کلیسا شامل محراب، گنبد اصلی ساختمان در فاصله بین سالهای ۱۵۱۰ تا ۱۵۱۵ ساخته شده است و امروزه علاوه بر جایگاه خاص معنوی از اعتبار و محبوبیت خاصی در نزد گردشگران داخلی و خارجی که به رم سفرمی کنند برخوردار است.

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای تاریخی سنت کلمنته (San Clemente)

یکی از قدیمی ترین و زیباترین کلیساهای رم که تاریخ ساخت آن به قبل از ۳۸۵ میلادی بر می گردد و از اولین کلیساهای جامع مسیحیت محسوب می شود.

کلیساهای تاریخی رم - کلیسای تاریخی سنت کلمنته (San Clemente)

ساختمان اولیه کلیسا در سال ۱۰۸۴ میلادی تخریب شد و بعدها در قرن ۱۲ میلادی کلیسایی جدید بر روی ویرانه های کلیسای اولیه ساخته شد.

گنبد زیبای کلیسای سنت کلمنته شهر رم

ساختمان کلیسای جدید با همان معماری کلیسای اولیه اما با توجه به سبک معماری همان دوران با ستون های سنگی بسیار بلند و استفاده از سنگ مرمر برای پوشش کف ساختمان، نقاشی های بسیار زیبا با حال و هوایی مذهبی و داستان های انجیل عهد جدید بر روی دیوارها و سقف بلند ساختمان کلیسا، شمعدان ها و محراب مخصوص خواندن دعا یکی از کامل ترین ساختمان های مذهبی و تاریخی در ایتالیا بشمار می رود.

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای تاریخی سانتا ماریا تراسته وره (Santa Maria in Trastevere)

این کلیسا در منطقه ساحلی Trastevere در سمت راست رود Tiber واقع شده و مطابق روایتی اولین مکان مذهبی در روم باستان بوده است که آزادانه اعمال مذهبی و دعا و نیایش دین مسیحیت در آن انجام شده است.

کلیساهای تاریخی رم - کلیسای تاریخی سانتا ماریا تراسته وره (Santa Maria in Trastevere)

ساخت این کلیسا در سال ۲۲۱ میلادی آغاز شد و بعد از گذشت بیشتر از یک قرن در سال ۳۴۰ میلادی به پایان رسید. با گذشت زمان و بروز آسیب های مختلف ناشی از گذشت زمان بار دیگر در قرن ۱۲ میلادی بطور کامل مورد بازسازی قرار گرفت که سبک معماری رومانسک (Romanesque) امروزه همچنان در بنای اصلی کلیسا قابل مشاهده است.

فضای داخلی زیبای کلیسای تاریخی سانتا ماریا تراسته وره شهر رم ایتالیا

این کلیسا با طاق های بلند پوشیده شده از موزاییک های زیبای رومی، تالار اصلی بسیار زیبا، سنگ های زیبای مرمر که سراسر کف تالار کلیسا را پوشانده اند و سقف زیبای چوبی یکی از شاهکارهای هنری متعلق به قرون وسطی و بجامانده در عصر حاضر محسوب می شود.
نقاشی های مختلف از عیسی مسیح که در روایات و داستان های عهد جدید ریشه دارد ویژگی اصلی و محبوب این کلیسا است.

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای تاریخی سانتا سابینا (Santa Sabina)

کلیسای تاریخی سانتا سابینا در بین سالهای ۴۲۵ تا ۴۳۲ میلادی ساخته شده است و یکی از قدیمی ترین کلیساهای مسیحیت رومن بشمار می رود.

کلیساهای تاریخی رم - کلیسای تاریخی سانتا سابینا (Santa Sabina)

این کلیسا یک بار در سال ۸۲۴ میلادی تخریب شده است اما بخش هایی از آن از جمله یکی از دیوارهای داخلی ساختمان متعلق به دوران روم باستان بوده و همچنان موزاییک های مشهور رومی را بر روی خود حفظ کرده است. دو مجسمه سنگی از دو فرشته نگهبان در دو طرف ورودی کلیسا یکی از مناظر زیبا در بین کلیساهای شهر رم محسوب می شود که قدمت این دو مجسمه را به سال ساخت کلیسا نسبت می دهند.

نقاشی های قدیمی کلیسای تاریخی سانتا سابینا

فضای داخلی کلیسا با استفاده از موزاییک های رومی و سنگ مرمر و نقاشی های بسیار زیبای مذهبی بر روی دیوارها و بخش هایی از سقف تالار کلیسا یکی از نمونه های منحصر بفرد معماری مذهبی روم باستان در شهر رم محسوب می شود.

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای تاریخی سن پائولو (San Paolo fuori le Mura)

این کلیسا در قرن پنجم میلادی ساخته شده است و تا قبل از ساخت کلیسای سنت پیتر، بزرگترین کلیسای جهان محسوب می شد.
کلیسای سن پائولو یک بار در سال ۱۸۲۳ و در اثر آتش سوزی مهیب بطور کامل تخریب شد و بعد از بازسازی تا به امروز بعنوان یکی از محبوب ترین کلیساهای شهر رم از جایگاهی خاص در بین اهالی شهر برخوردار است.
بخش هایی از دکور داخلی ساختمان کلیسا، همان دیوارها و بخش های متعلق به ساختمان اولیه کلیسا است که با هنرمندی به بقیه بخش های جدید ساختمان کلیسا تلفیق شده است.

کلیسای تاریخی سن پائولو (San Paolo fuori le Mura)

نقاشی های دیواری این کلیسا یکی از زیباترین مجموعه های هنر مذهبی در جهان محسوب می شود بطور مثال نقاشی های از چهره ۲۶۵ شخصیت مذهبی و پاپ های تاریخ مسیحیت بر روی دیوارهای این کلیسا کشیده شده است.

تالار اصلی و بزرگ کلیسای تاریخی سن پائولو رم ایتالیا

در قرن سیزدهم بازسازی بسیار وسیعی در بخش های داخلی کلیسا انجام شد که باعث شد بخش های زیادی از موزاییک های استفاده شده در ساختمان بخوبی و تا به امروز حفظ شوند. بازدید از کلیسا برای علاقمندان به معماری مکان های مذهبی تجربه ای بیادماندنی خواهد بود.

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای سنت آندرا (Sant’Andrea al Quirinale)

یکی از شاهکارهای مسلم برنینی (Bernini) معمار مشهور ایتالیایی که اگر در هر شهری غیر از رم قرار داشت در فهرست محبوب ترین جاذبه های گردشگری آن شهر قرار می گرفت اما اینجا در رم و در میان هیاهو و تجمع جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی کلیسای سنت آندرا از دید بسیاری از گردشگرانی که به رم سفر می کنند دور مانده است.

کلیساهای تاریخی رم - کلیسای سنت آندرا (Sant'Andrea al Quirinale)

طراحی داخلی کلیسا یکی از شاهکارهای سبک معماری باروک بشمار می رود و تلفیقی مبهوت کننده از ظرافت های هنری، تکنیک های معماری و نوآوری در طراحی ساختمان های مذهبی را به نمایش می گذارد که بسیار دیدنی است. برنینی بارها از کلیسای سنت آندرا بعنوان بهترین اثر موردعلاقه خودش یاد کرده است و این در حالیست که مقامات مذهبی رم بعد از پایان کار هرگز مبلغ مورد توافق برای ساخت این کلیسا را به او پرداخت نکردند، که واقعاً مایه شرمساری است!

 

کلیساهای تاریخی رم : کلیسای سانتا پراسه ده (Santa Prassede)

این کلیسا که نامش به افتخار دختری قدیسه در روم باستان انتخاب شده است یکی از بهترین و کامل ترین نمونه های کلیسای رومن در عصر حاضر محسوب می شود که خصوصیات معماری و مصالح بکاررفته در آن با گذشت نزدیک به دو هزار سال همچنان حفظ شده و ساختمان اصلی کلیسا را پابرجا نگه داشته است.

کلیسای سانتا پراسه ده (Santa Prassede)

موزاییک های مشهور رومی، استفاده از چوب برای ساخت بخش های زیادی از سقف ساختمان و نقاشی های بسیار زیبای مذهبی که از خصوصیات کلیساهای اولیه در روم باستان بشمار می رود به خوبی در کلیسای سنت آندرا قابل مشاهده هستند. بازدید از این کلیسا می تواند حسن ختامی خوب برای تور گشت و گذار در کلیساهای تاریخی شهر رم محسوب شود.

سالن زیبای کلیسای سانتا پراسه ده رم در ایتالیا

 

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید