بازدید از تماشاخانه باستانی کلوسئوم رم

کلوسئوم رم با ظرفیت ۸۰ هزار نفر ، بزرگترین تماشاخانه در دوران باستان است.

  • تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 99
  • دیدگاه ها : صفر

آمفی تئاتر فلاویان (Flavian Amphitheatre) که در جهان با نام کلوسئوم شناخته شده در مرکز شهر رم و در شرق فروم باستانی رم (Roman Forum) واقع شده است و مشهورترین جاذبه گردشگری و نماد اصلی شهر رم و همینطور یکی از عجایب جدید هفتگانه دنیا (Seven New Wonders of the World) محسوب می شود.

این تماشاخانه با ظرفیت بین ۵۰٫۰۰۰ تا ۸۰٫۰۰۰ نفر تماشاگر و ۸۰ دروازه ورودی بزرگترین تماشاخانه در دوران باستان بوده است و بلحاظ معماری پایه و اساس ساخت استادیوم های مدرن امروزی بشمار می رود.
تماشاخانه کلوسئوم شهرت خود را بیش از هر چیز مدیون برگزاری نبردهای خونین و ترسناک گلادیاتورها است که در این نبردها، گلادیاتورها با یکدیگر و یا در مقابل حیوانات وحشی مانند شیر، ببر و پلنگ می جنگیدند و دهها هزار تماشاچی با شور و هیجان این نبردها را تماشا می کردند.

نمای کلی از تماشاخانه کلوسئوم و طاق کنستانتین

نمای کلی از تماشاخانه کلوسئوم و طاق کنستانتین

 

سازه و معماری کلوسئوم که یکی از نمادهای معماری کلاسیک یونانی بشمار می رود، در طول تاریخ همیشه مورد توجه قرار داشته است و حتی امروزه با گذشت نزدیک به دوهزار سال از ساخت این تماشاخانه، مهندسان و اساتید معماری در سراسر جهان برای طراحی و  ساخت استادیوم های مدرن از اصول بکاررفته در طراحی و ساخت کلوسئوم بهره می گیرند.
شکل هندسی کلوسئوم بصورت یک بیضی بزرگ با قطر بزرگ حدود ۲۰۰ متر و قطر کوچک ۱۵۶ متر است که در سه طبقه ساخته شده و ارتفاع بنا حدود ۵۰ متر می باشد. سراسر کف صحنه از قطعات بزرگ از جنس چوب پوشیده شده است که در طبقه زیرین قفس های نگهداری حیوانات درنده و اتاق های انتظار گلادیاتورها برای ورود به میدان جنگ تعبیه شده بود.

نمایی زیبا از کلوسئوم و نورپردازی آن در شب

نمایی زیبا از کلوسئوم و نورپردازی آن در شب

 

از دیگر برنامه های محبوب رومیان در کلسئوم شکار حیوانات وحشی بود که این حیوانات را از آفریقا و منطقه خاورمیانه به رم می آوردند و طی جشن هایی که در مواردی بیش از یک ماه بطول می انجامید، نبردهای تن به تن بین گلادیاتورها و حیوانات وحشی مانند شیر، ببر، کروکودیل و حتی فیل، خرس و گرازهای غول پیکر برگزار می شد و تماشاگر رومی و در صدر آنها خانواده های سلطنتی را سرگرم می کرد.
گاهی در میان نبردهای یک روز، مراسم اعدام توسط حیوانات درنده برگزار می شد که به آن ad bestias می گفتند.
در این نوع اعدام محکومین به مرگ با دستهای خالی در مقابل حیوانات درنده گرسنه قرار داده شده و توسط آنها خورده می شدند. مطابق اسناد تاریخی یک بار در سال ۸۰ پس از میلاد، میدان وسط کلوسئوم پر از آب شد تا بازی هایی شبیه به نبردهای دریایی برگزار شود!

تصویر نبردهای خونین در تماشاخانه باستانی کلوسئوم رم

تصویر نبردهای خونین در تماشاخانه باستانی کلوسئوم رم

 

کلوسئوم همچنین بعنوان محل اعدام و کشتار پیروان مسیحیت در روم باستان شناخته می شود اگرچه هنوز هیچ مدارک فیزیکی کشف نشده است اما روایات زیادی بصورت نسل به نسل در این مورد نقل شده است.
مطابق یکی از مشهورترین روایات در سال ۱۰۷ پس از میلاد مسیح، اگناتیوس آنتیوک که از شاگردان یوحنا، یکی از حواریون مسیح (ع) بود در میدان کلوسئوم توسط شیرهای گرسنه کشته شد.
نمایش های مختلف مانند شبیه سازی جنگل و اجرای نمایش های مختلف از دیگر برنامه های رایج در کلوسئوم بوده است. امروزه یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری رم محسوب می شود که سالیانه میلیونها نفر از آن بازدید می کنند. می توانید بازدید از کلوسئوم را بصورت انفرادی انجام دهید یا اینکه با شرکت در یکی از تورهای سازماندهی شده با خیال راحت از بابت تهیه بلیط ورودی به مجموعه از توضیحات دقیق راهنمایان حرفه ای این تورها استفاده کنید. برای آشنایی هرچه بهتر شما عزیزان، مهم ترین بخش های کلوسئوم را معرفی می کنیم.

 

نمای بیرونی کلوسئوم (Colosseum Outer Wall)

بنای کلوسئوم دارای طرحی بیضی شکل است اما به دلیل مقیاس بزرگ بنا با قطر بزرگ ۱۶۸ و قطر کوچک ۱۵۶ متری دایره ای شکل بنظر می رسد. ارتفاع نمای بیرونی کلوسئوم ۵۷ متر است که از سنگ مرمر ساخته شده که بوسیله گیره های آهنی به یکدیگر متصل شده هر چند بخش های زیادی از نمای ساختمان بر اثر گذشت زمان و وقوع زلزله های بسیار تخریب شده است برای مثال سراسر دیوار جنوبی کلوسئوم در اثر زلزله مهیب سال ۱۳۴۹ میلادی فرو ریخت.

نمای بیرونی کلوسئوم (Colosseum Outer Wall)

نکته جالب اینکه از سنگ های فروریخته شده دیوار جنوبی کلوسئوم برای ساخت و ساز و مرمت دیگر ساختمان های شهر رم استفاده شد!  بقیه آنچه که از نمای بیرونی کلوسئوم مشاهده می کنید همینطور دروازه های ورودی بنا همان سازه هایی هستند که در دو هزار سال پیش توسط سازندگان اولیه بنا ساخته شده است.

 

فضای داخلی کلوسئوم (Colosseum Interior)

هدف امپراطوران روم باستان از ساخت و سپس حفظ و بازسازی مداوم کلوسئوم، ایجاد شور و هیجان در اجتماع آن زمان روم باستان و اشتیاق آن مردم به بازی ها و مسابقات مختلف بود.

سازندگان کلوسئوم، در ساخت جایگاه های تماشاچیان و چیدمان و حتی تعداد طبقات بنای کلوسئوم، طرز تفکر و نگاه طبقاتی که ویژگی جامعه روم باستان بود را لحاظ کرده بودند.
محل نشستن امپراطور و افراد بسیار مهم و نزدیک به او در جایگاه های ویژه قرار داشت که در دو سمت شمال و جنوب استادیوم ساخته شده بود و انها در این جایگاه ها بهترین منظره به وقایع داخل میدان را در مقابل خود داشتند.

فضای داخلی کلوسئوم (Colosseum Interior)

در بازدید از کلوسئوم هنوز می توانید اسامی سناتورهای روم که در مقابل محل رزرو شده آنها بر روی جایگاه مخصوص حک شده است را ببینید. بعد از امپراطور و سناتورها، خانواده های سلطنتی و طبقه اشراف در در ردیف دوم جایگاه قرار داشتند و مردم عادی در طبقات سوم و چهارم کلوسئوم مستقر می شدند. ردیف های تماشاچیان و راهروها و مسیرهای رفت و آمد به حدی دقیق و هنرمندانه طراحی و ساخته شده اند که ورود و خروج تمامی ۵۰٫۰۰۰ نفر تماشاچی در تنها چند دقیقه و بدون هرگونه اغتشاش و سردرگمی انجام می گردید.

بازدید از فضای داخل تماشاخانه کلوسئوم در روم باستان

در بالاترین بخش از بنای داخلی کلوسئوم، ۲۴۰ دکل بزرگ وظیفه نگهداری دیوارهای عظیم ۵۷ متری و جلوگیری از سقوط آن بر روی جمعیت تماشاچیان را بر عهده داشتند. معماری بکاررفته برای فضای داخلی استادیوم بسیار زیبا و چشمگیر بوده است چنانکه در متن های تاریخی و همینطور نقاشی های بجامانده از آن دوران مشاهده می شود و متاسفانه امروزه تنها بخش های کوچکی از حکاکی ها و طرح داخلی کلوسئوم باقی مانده است که همین مقدار شکوه و زیبایی این بنا را در دوران باستان بخوبی تداعی می کند.
در انتهای میدان یک صلیب از جنس برنز قرار دارد که به یاد مسیحیانی که در دوره ای از حاکمیت امپراطوری روم به جرم اعتقادنداشتن به خدایان اساطیری روم کشته شدند در آن مکان قرار داده شده است.

 

میدان وسط کلوسئوم (The Hypogeum)

فضای میانه کلوسئوم در ابعاد ۸۳ در ۴۸ متر از الوارهای بزرگ چوبی بوده است که روی آن پوشیده از لایه ای ضخیم از شن و ماسه بود. این سازه چوبی با گذشت دو هزار سال کاملاً از بین رفته است و امروزه تنها دیوارهای زیرین میدان که در واقع قفس هایی برای نگهداری حیوانات وحشی و اتاق های انتظار گلادیاتورها برای ورود به عرصه نبردهای هولناک گلادیاتوری بودند قابل مشاهده است.

میدان وسط کلوسئوم (The Hypogeum)

این اتاق ها و قفس ها در شبکه ای از راهروها و تونل ها در دو طبقه میزبان حیوانات درنده از شیر و ببر و پلنگ تا خرس و کروکودیل و حتی فیل و کرگدن بوده اند و گلادیاتورها در اتاق های انتظار، قبل از آغاز نبردهایی که به مرگ یکی از طرفین مبارزه ختم می شد لحظه هایی سخت و پرالتهاب را تجربه می کردند.

مطابق اسناد تاریخی در مواردی برای شبیه سازی نبردهای دریایی میدان کلوسئوم از آب پر می شد همینطور استفاده از دستگاه های بالابر برای انتقال حیوانات درنده به میدان نبرد نشان از تکامل هنر معماری و صنعت رومیان باستان دارد.

 

طاق نصرت کنستانتین (Arch of Constantine)

بنای بسیار زیبا و دیدنی طاق کنستانتین در مجاورت تماشاخانه کلوسئوم واقع شده است.

طاق نصرت کنستانتین (Arch of Constantine)

این بنای یادبود به افتخار پیروزی امپراطور کنستانتین (Emperor Constantine) در نبرد موسوم به میلویان (Milvian Bridge) در سال ۳۱۲ پس از میلاد مسیح ساخته شده است.
نام امپراطور کنستانتین بعنوان آزادکننده شهر رم و پیام آور صلح در تاریخ این شهر حک شده است. بنای طاق نصرت کنستانتین ۲۱ متر ارتفاع دارد و بهترین، زیباترین و سالم ترین بنای طاق نصرت متعلق به دوران باستان محسوب می شود.

برای ساخت بخش هایی از نمای طاق کنستانتین از ساختمان قصرها و معابد ساخته شده در دوران قبل استفاده شده بود و صحنه هایی از نبردهای مختلف امپراطور کنستانتین بر روی سازه بنا حکاکی شده است که بسیار دیدنی است.

 

نکاتی درباره اقامت، تهیه بلیط و بازدید از کلوسئوم

اگر تمایل دارید در محلی نزدیک به کلوسئوم اقامت داشته باشید، بهترین هتل های پیشنهادی شامل The Inn at the Roman Forum ، The Fifteen Keys Hotel ، iQ Hotel Roma و Hotel Golden هستند که بازه مبلغ کرایه اتاق در این هتل ها از ارزان قیمت تا لوکس و گران قیمت را شامل می شود.

اقامت در iQ Hotel Roma در نزدیکی کلوسئوم

برای بازدید از پالاسیوم در قالب تورهای گردشگری و سازمان یافته، تور مشهور Ancient Rome and Colosseum Half-Day Walking Tour را به شما پیشنهاد می کنیم که بصورت مشترک همراه با بازدید از تپه پالاتین و با راهنمای انگلیسی انجام می شود.

همینطور بلیط بازدید کلوسئوم بصورت مشترک با فروم باستانی و پالاتین فروخته می شود و دو شبانه روز اعتبار دارد.

 

یکی از تورهای ویژه و پرطرفدار در رم، تور بازدید کلوسئوم همراه با شبیه سازی نبرد گلادیاتورها است که تحت عنوان Ancient Rome and Colosseum Tour شناخته می شود.
با شرکت در یکی از برنامه های این تور ویژه به تمام بخش های کلوسئوم شامل سکوهای فوقانی، جایگاه های ویژه، میدان وسط و راهروهای طبقه زیرین کلوسئوم دسترسی خواهید داشت. حتی در صورت تمایل می توانید با پوشیدن لباس گلادیاتورها در همان راهروی منتهی به میدان نبرد از مقابل قفس های محل نگهداری حیوانات وحشی عبور کنید که بدون شک تجربه بسیار خاص و تکرارنشدنی خواهد بود. بازدید از فروم باستانی و تپه پالاتین نیز در قالب همین برنامه انجام خواهد شد و نیاز به پرداخت هزینه مجزا ندارد.

تورهای یکروزه بازدید از کلوسئوم و بناهای تاریخی اطراف

تورهای یکروزه بازدید از کلوسئوم و بناهای تاریخی اطراف

 

بعنوان نکته آخر، بازدید از شهر رم و مکان های تاریخی و دیدنی این شهر بدون پیاده روی های معمولاً طولانی امکان پذیر نیست زیرا به دلیل معماری شهری بافت تاریخی این شهر بخصوص در مناطق مرکزی و همینطور موقعیت جغرافیایی برخی جاذبه های مهم گردشگری از جمله تپه پالاتین و فروم باستانی، امکان دسترسی به این مکان ها با خودرو شخصی و یا اتوبوس های مخصوص تورهای گردشگری وجود ندارد در نتیجه باید تمام مسیرها را خودتان با پای پیاده طی کنید.
لباس راحت، کوله بار سبک، همراه داشتن آب آشامیدنی و بخصوص کفشی اسپرت و کاملاً مناسب پیاده روی طولانی مهم ترین نکات برای احساس آرامش و نشاط از گشت و گذار در جاذبه های دیدنی شهر رم محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید