۸ عادت خوب و صحیح برای داشتن خواب راحت

واقعا رمز و راز برای خوب خوابیدن و راحت بیدار شدن چیست؟! در این مطلب با هشت عادت صحیح در زندگی روزانه افراد خوش خواب آشنا خواهید شد.

  • تاریخ انتشار : ۱۶ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 23
  • دیدگاه ها : صفر

بهترین راه ها برای خواب راحت

در این مقاله ۸ راهکار عملی را برای داشتن خواب راحت به شما ارائه میکنیم.

بدخوابی یا مشکل در به خواب رفتن یکی از شایع ترین انواع اختلال خواب در بین افراد محسوب می شود. افرادی که به این نوع اختلال دچار می شوند رنج بسیار زیادی را تحمل می کنند چنانکه حتی در پایان یک روز کاری بسیار سخت و طاقت فرسا ، وقتی برای استراحت و کسب انرژی مصرف شده در طول یک روز کاری، به تختخواب می روند قادر نیستند بخوابند. حال و روز این افراد در روز بعد دیدنی است.

خواب خوب و با کیفیت

انرژی، شور و نشاط برای فعالیت های روزانه و تمرکز و دقت ذهنی بالا که نتیجه استراحت کافی ذهن و بدن انسان است، این دسته از افراد را در رده موفق ترین ها قرار می دهد.در مقابل افراد زیادی هستند که بلافاصله بعد از رفتن به تختخواب به خوابی سنگین فرو می روند و فردا صبح با انرژی کامل از خواب بر می خیزند. خوب خوابیدن و راحت بیدارشدن در صبح روز بعد یکی از مهم ترین عوامل موفقیت افراد محسوب می شود.

 

خوابیدن صحیح را تمرین کردن

تحقیقات انجام شده توسط یکی از دانشگاه های بریتانیا نشان داده است که یک پنجم افراد در طول روز احساس خستگی و فرسودگی می کنند. محققان عقیده دارند که دلیل این احساس خستگی، تنها عوامل فیزیکی نیست و دو دلیل غیرفیزیکی شامل استرس فراوان و نخوابیدن به میزان کافی، عوامل اصلی ایجاد احساس خستگی بیش از حد در افراد هستند.

حالا شما بگویید، در طول روز با چند نفر از دوستان و همکاران خود برخورد می کنید که از احساس خستگی خود گله می کنند یا به شما می گویند که همین الان باید به گوشه ای دنج بروند و چند ساعت بخوابند چون دیشب به حد کافی نخوابیده اند!

نکته اینجاست که اغالب افراد تنها به شکایت از این وضع می پردازند و اقدامی درباره آن انجام نمی دهند در واقع آنها این روند تکراری را در زندگی خود پذیرفته اند. شما باید خوب خوابیدن را تمرین کنید! برای به خواب رفتن مقدمه ای آرامش بخش فراهم کنید، این مقدمه می تواند یک دوش سریع، کمی مطالعه کتاب یا گوش دادن به موسیقی باشد. با تکرار این برنامه روتین، ذهن شما به حالت عادی و پیش فرض خود که خوابیدن در شب است برمی گردد و به زودی راحت خوابیدن را تجربه خواهید کرد.

 

 ریتم منظم روزانه و داشتن خواب صحیح

افرادی که خوب و راحت به خواب می روند یک ریتم بسیار منظم برای زندگی روزانه خود تدارک دیده اند. آنها می دانند که در هر بازه زمانی از شبانه روز قرار است چکار کنند و مطابق همین برنامه ذهنی روزهای خود را سپری می کنند. وقتی در بیدار شدن، کار و فعالیت روزانه، رسیدگی به امور شخصی، استراحت و تفریح در زمان مناسب خودش انجام بگیرد، بدیهی است که به خواب رفتن نیز در وقت مناسب خودش انجام می شود! میزان ساعت ایده آل خواب برای افراد بالغ بین ۷ تا ۹ ساعت است اما افراد می توانند بخشی از این میزان ساعت را در اوقات مختلفی از روز تقسیم کنند که البته عملی هوشمندانه برای حفظ سلامت تلقی می شود.

 

قبل از خواب در اینترنت پرسه نزنید

یک عادت مشترک در بین افراد بدخواب، پرسه زدن های بی هدف در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام و … است. وخامت اوضاع برای انها به حدی است که گوشی هایشان را با خود به تختخواب می برند و مدت زمان زیادی را صرف اسکرول کردن صفحات می کنند و خدا می داند که چه اشتباه بزرگی را مرتکب می شوند.

تاثیرات موبایل قبل از خواب

نور مصنوعی که در اتاقی تاریک، از صفحه نمایش تلفن همراه یا تبلت به جشم شما می تابد ضمن آسیب جدی به مردمک چشم، الگوی طبیعی به خواب رفتن شما را بهم می ریزد و مشاهده تصاویر و خواندن مطالب مغز شما را در سطحی از هوشیاری قرار می دهد که با وضعیت امادگی برای خوابیدن در ساعات شب مطابقت ندارد.

استفاده از تلفن قبل از خواب

وقتی در هنگام آماده شدن برای خوابیدن، در فضای مجازی پرسه می زنید مغز شما تصور می کند که صبح شده است و هورمون ملاتونین را ترشح می کند تا سطح هوشیاری شما را افزایش دهد. وقتی ترشح هورمون ملاتونین در هنگام شب، بطور مداوم تکرار شود با گذشت زمان می تواند فرد را به عوارض روحی بسیار جدی مانند افسردگی دچار کند. پس وقتی تصمیم به خوابیدن گرفتید، تلفن همراه، اینترنت و دوستانتان در شبکه های مجازی را فراموش کنید.

 

تغذیه سالم و خواب راحت

نوع و کیفیت تغذیه شما در طول روز، چگونه خوابیدن شما در هنگام شب را تعیین می کند. وقتی در طول روز شکمتان را هات شکلات پر می کنید، میزان بالای انسولین شما را کسل و خواب آلود می کند، آنهم در ساعاتی که باید هوشیار و فعال باشید. نتیجه این نوع تغذیه تمایل به خوابیدن در طول روز است که به دلیل نابهنگام بودن به چرت زدن هایی کوتاه تبدیل می شود و مشکلات خاص خود را بدنبال دارد.

غذاهای چرب و غذاهایی که سطحی بالا از قند و شیرینی را دارند، در نقطه مقابل خواب راحت قرار می گیرند چراکه بدن برای هضم این مواد غذایی انرژی زیادی صرف می کند و سبب هوشیاری فرد می شود.

غذای خوب و خوابی راحت - دوری از تنقلات و اسنک های مضر

مواد غذایی زیادی هستند که به خوب خوابیدن افراد کمک می کنند. میوه ها و سبزیجات تازه در صدر این فهرست قرار می گیرند و بعد از انها لبنیات و انواع نان ها قرار دارند که مصرف انها در طول روز بخصوص چند ساعت قبل از خواب، کمک زیادی به شما برای راحت خوابیدن می کنند.

 

مطالعه و خواب راحت

اغلب افرادی که به راحتی به خواب می روند علاقه زیادی به کتاب و مطالعه دارند. انها از یک یا دو ساعت قبل از زمان خوابشان، ابزار و وسیله های دیجیتال را کنار می گذارند و بخش از این زمان را صرف مطالعه کتاب یا مجلات می کنند. مطالعه به ذهن شما آرامش می دهد و اگر آنچه می خوانید چالش هایی ذهنی برای شما ایجاد کند، مطالعه کتاب می تواند باعث خستگی ذهنی شما شده و آرامش حاصله باعث شود که در زمان مناسب و راحت تر به خواب بروید.

خواندن کتاب قبل از خواب

 

 نور خورشید و فعالیت روزانه

بسیاری افراد حداقل ۸ ساعت از شبانه روز را دور از هوای آزاد و نور طبیعی خورشید در محل کار سپری می کنند. این الگوی فعالیت روزانه بطور مستقیم بر کیفیت خواب شبانه افراد تأثیر می گذارد چراکه عدم دریافت میزانی مشخص از نور طبیعی خورشید، ساعت طبیعی بدن را گمراه می کند و موجب بهم ریختگی در الگوی خوابیدن و بیدارشدن می شود.

بهتر خوابیدن پس از ورزش - تاثیر فعالیت بدنی بر خواب راحت

تحقیقاتی علمی نشان داد که حتی وجود پنجره های بزرگ و نورگیر در محیط کاری به خوب خوابیدن افراد شاغل در آن محیط کمک می کند و حتی بر عملکرد و کارایی کارکنان تأثیری مثبت به جای می گذارد. اگر محل کارتان از نور طبیعی کافی برخوردار نیست در زمان هایی مشخص از اتاق خارج شده و در فضای آزاد به استراحت بپردازید یک ایده خوب برای دریافت نور طبیعی خورشید می تواند خوردن وعده غذایی در فضای آزاد بیرون از محل کار باشد.

 

آرامش ذهنی و خواب راحت

خواب راحت و منظم، بدون داشتن ذهنی آرام امکان پذیر نخواهد بود. دستیابی به آرامش ذهنی در افراد مختلف، از روشهای متفاوت کسب می شود و چگونگی آن به روحیات و خصوصیات فردی و شخصیتی افراد بستگی دارد. از رایج ترین و مؤثرترین روشهای کسب آرامش ذهنی که دارای بیشترین عمومیت در بکارگیری توسط افراد هستند، می توان به تمرینات منظم ورزشی، یوگا و مدیتیشن، تمرینات تنفسی، مطالعه، فعالیت های معنوی یا مذهبی، شرکت در جلسات گفتگو و شرکت در فعالیت های خیریه اشاره کرد.

برای مثال از رایج ترین تکنیک های کنترل تنفس روش ۴-۷-۸ را مثال می زنیم. در این روش، نفسی عمیق به مدت ۴ ثانیه کشیده و نفس خود را به مدت ۷ ثانیه حبس کنید سپس به مدت ۸ ثانیه و به آرامی هوا را با عمل بازدم از ریه خارج کنید. این عمل را بصورت متناوب در اوقاتی از روز انجام دهید و تأثیر شگفت آور آن را مشاهده کنید.

 

از کمک های پزشکی استفاده می کنند

اگر تمام شیوه هایی که تاکنون توضیح داده شد را انجام داده و هنوز برای به خواب رفتن با مشکل مواجه هستید بعنوان آخرین راه حل، به شما توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کنید. آگاه باشید که شما تنها انسان دارای این مشکل بر روی کره زمین نیستید و تنها در ایالات متحده بیش از ۲۲ میلیون نفر از اختلال خواب رنج می برند و متاسفانه درصد کمی از این تعداد برای دریافت کمک به پزشک مراجعه می کنند.

خوابیدن با استفاده از دارو و پزشک

اشتباه رایج افرادی که دچار نوعی از اختلال در خواب هستند این است که آنها به این اختلال عادت می کنند و آنرا بعنوان یک الگوی طبیعی می پذیرند در حالیکه عدم توجه به این اختلال در مراحل اولیه، منجر به عوارض بسیار جدی و ناراحت کننده مانند سردردهای مزمن، کاهش شدید سطح انرژی بدن، احساس رخوت و سستی در طول شبانه روز، کاهش دید چشم و بروز رفتارهای خشونت آمیز در افراد خواهد شد. پس غرور یا تنبلی را کنار بگذارید و اگر شب ها با وجود خستگی ناشی از فعالیت های روزانه نمی توانید راحت بخوابید، همین امروز به پزشک متخصص مراجعه کنید.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید