آشنایی با قبرس ، جزیره آرزوها

آشنایی کامل با جزیره قبرس ، بخشهای ترک نشین و یونانی نشین کشور، قوانین ورود و خروج و گمرک، سیستم حمل و نقل، تهیه غذا و ورود کالا و پول و دارو، اسکان و هتل..

 • تاریخ انتشار : ۲۶ تیر ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 58
 • دیدگاه ها : صفر

جمهوری قبرس کشوری جزیره ای است در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است. این کشور به دو بخش ترک نشین و یونانی نشین تقسیم می شود که در آن هر دو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند.

یونانی ها ارتودوکس و ترک ها مسلمان هستند کشور قبرس که پایتخت آن نیکوزیا می باشد همچنین عضو اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای مشترک المنافع نیز می باشد.

صنعت گردشگری،و توریست مهمترین منبع درآمد برای قبرس و این جزیره مدیترانه ای محسوب می شود.در ایران نیز سالیانه تورهای تفریحی قبرس در ماه های مختلف برگزار میشود و ایرانیان جهت مسافرت به این بخش از جزیره نیاز به اخذ ویزا دارند . قبرس از لحاظ جمعیت سومین و بزرگترین جزیره در ناحیه مدیترانه میباشد که جاذبه های طبیعی زیادی جهت جذب گردشگر دارد.

نقشه قبرس

 

واحد پول این کشور یورو می باشد و بانکها از ساعت هشت و نیم صبح الی یک بعداز ظهر برای عموم باز هستند. دستگاههای تبدیل پول اتوماتیک بیست و چهار ساعته فعال هستند. بانکهایی خاص در مناطق توریستی در ساعات بعد از ظهر نیز باز می باشند.هموطنان ایرانی برای تماس باید کد تلفن +۳۵۷ را پیش شماره مقصد خود قرار دهند.

این جزیره از شمال با ترکیه، از جنوب با مصر، از شرق با سوریه و از غرب با یونان همسایه است. این جزیره یکی از مقاصد مهم گردشگری و توریستی دریای مدیترانه است و سالانه بیش‌ از ۴/۲ میلیون گردشگر را به خود جذب می کند. مساحت قبرس ۹۲۵۲ کیلومتر مربع، جمعیت آن طبق برآورد سال ۲۰۰۸،  ۸۰۱۶۲۲ نفر برآورد شده بود.

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند. بخش ترک‌ نشین قبرس در سال ۱۹۸۳ ‪  اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشت. جمهوری ترک قبرس شمالی که معمولا قبرس شمالی خوانده می‌شود توسط هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده است.

قبرس به ۶ ناحیه با نام های فاماگوستا، کیرنیا، لارناکا، نیکوزیا، لیماسل و پافوس تقسیم بندی شده است. این تقسیم بندی ها و محدوده قبرس شمالی در نقشه زیر مشخص شده اند:

مناطق شش گانه قبرس - شهرهای قبرس

 

پرچم و نشان ملی قبرس

پرچم قبرس از ۱۶ آگوست سال ۱۹۶۰ که سال استقلال این کشور از بریتانیا بوده استفاده شده است. پرچم ملی آن نقشه جزیره قبرس را همراه با دو شاخه زیتون در زیر نشان می دهد. شاخه های زیتون بیانگر صلح بین ترک ها و یونانی ها هستند. نقشه روی پرچم هم که به رنگ زرد مسی است سمبل ذخایر عظیم سنگ معدن مس در این جزیره می باشد.

پرچم قبرس - نشان ملی قبرس

نشان ملی قبرس فاخته ای را که شاخه زیتون حمل می کند نمایش می دهد. شاخه زیتون از سال ۱۹۶۰ که سال استقلال قبرس از بریتانیا می باشد سمبول صلح بوده است. پس زمینه این فاخته نیز یک رنگ زرد مسی است که سمبول ذخایر عظیم سنگ معدن مس در قبرس می باشد.

 

پرچم و نشان ملی قبرس شمالی

پرچم جمهوری ترک قبرس شمالی بر پایه پرچم ترکیه با رنگ های برعکس (پس زمینه پرچم ترکیه قرمز و ماه و ستاره آن سفید هستند در صورتیکه پرچم قبرس شمالی دارای پس زمینه سفید با ماه و ستاره قرمز می باشد) و اضافه شدن دو نوار قرمز رنگ در بالا و پایین آن طراحی شده است.

نشان ملی قبرس شمالی بسیار شبیه به نشان ملی قبرس است با این تفاوت که به جای سال ۱۹۶۰، سال ۱۹۸۳ که سال اعلام استقلال قبرس شمالی است به همراه ماه و ستاره ترکیه در بالای نشان، آورده شده است. همچنین جهت فاخته نیز به سمت بالا که سال استقلال و ماه و ستاره ترکیه است اشاره می کند.

نمایی زیبا از سواحل زیبای قبرس

 

آب و هوای قبرس

قبرس از نظر آب و هوا دارای بهترین و با ثبات ترین ها بین منطقه بشمار می آید زیرا دارای آب و هوای معتدل و مدیترانه ای است که در تمام فصول سال میتواند مکان خوبی برای گذراندن تعطیلات برای گردشگران باشد. این کشور دارای تابستان‌ های گرم و خشک و طولانی است که از اواسط ماه می تا اواسط اکتبر (تقریبا از اواخر اردیبهشت تا اواخر مهر) به طول می انجامد. زمستان‌ در قبرس کوتاه، ملایم و گاهی نیز با بارندگی همراه است و مدت آن نیز از دسامبر تا فوریه است. فصل های تابستان و زمستان توسط فصل های کوتاه پاییز و بهار از هم جدا می شوند.

در زیر برخی نکات آب و هوایی قبرس به تفکیک ماه های سال ذکر شده اند:

 • دسامبر – ژانویه: ماه های زمستان دارای عصرها و شب های سرد.
 • فوریه – مارس: بارندگی گهگاه، دارای عصرهای خنک و روزهای گرم و آفتابی.
 • آپریل – می: دارای گرمای مطبوع در روز که در شب کمی از گرمای آن کاسته می شود.
 • جون – جولای – آگوست: ماه های تابستان داغ با آسمان بدون ابر که دما تا ۴۰ درجه سانتیگراد بالا می رود. بهترین زمان برای شنا و تفریحات دریایی ، همراه داشتن عینک آفتابی، کلاه، کرم ضد آفتاب و بطری آب ضروری است.
 • سپتامبر – اکتبر: دارای روزهای گرم و عصرهای خنک.
 • نوامبر: دارای روزهای آفتابی با گرمای مطبوع.

 

حمل و نقل داخلی در قبرس

این کشور دارای خط ریلی و راه آهن نیست، خطوط اتوبوس رانی بین شهری از سال ۲۰۰۵ آغاز بکار کرده اتوبوس های شهری و بین شهری خصوصی برنامه مخصوصی دارند و هزینه آنها کمی بیشتر از اتوبوس های عادی می باشد. ساعت کاری اتوبوس های شهری و بین شهری از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۶:۳۰ یا ۱۷  کار می کنند. در داخل شهرها می بایست از تاکسی استفاده نمود که نرخ آن در روزهای تعطیل و یک شنبه ها گرانتر می باشد. جهت استفاده از تاکسی باید به آنها تلفن شود یا مستقیما به دفتر آنها مراجعه گردد بدین معنا که تاکسی ها در خیابان ها دائما در  حال حرکت نیستند و این بر نرخ تاکسی ها نمی افزاید. تاکسی های بین شهری گروهی , از نوع ماشین های ارزان قیمت هستند و هر دستگاه حداقل بین ۷ نفر مشترک است و مسافرین را در شهر های مختلف راس ساعت خاصی با رزرو قبلی جا به جا می کنند.

حمل و نقل داخلی و خیابانهای قبرس

 

رانندگی در قبرس

توجه داشته باشید که رانندگی در این جزیره از سمت چپ خیابان می باشد .بنابراین درتمام وسایل نقلیه سیستم رانندگی در سمت راست تعبیه شده است. فرمان خودرو برخلاف ایران در سمت راست می باشد و جهت رانندگی با خودروهای اجاره ای حتما” به گواهینامه رانندگی بین المللی احتیاج دارید.

جاده های مسطح و صاف تحت استانداردهای بین المللی ساخته شده وشهرها و دهکده ها را به یکدیگر مرتبط می کنند.
اتوبان های چهار خطه، پایتخت قبرس، نیکوزیا را به شهرهای ساحلی لیماسول، لارناکا، پافوس و آیناپا متصل می کنند. جاده های فرعی و جنگلی نیز راههای ارتباطی مناسبی میباشند که خصوصا در فصل سرد سال اقدامات ویژه ای در آنها انجام مشود.
گردشگرانی که مایلند وسیله نقلیه خود را همراه خود به قبرس بیاورند می توانند این کار را انجام دهند و باید پروانه خروج معتبرتا ۳ ماه از کشور مطبوع خود دریافت کنند. اعتبار این پروانه توسط اداره گمرک قابل تمدید است.

 

گرفتن گواهینامه رانندگی بین‌المللی در ایران

در حال حاضر متولی صدور گواهینامه بین المللی سازمان ایرانگردی و جهانگردی می باشد.به موجب این گواهی‌نامه‌های بین‌المللی که مدت اعتبار آنها یک و سه سال می‌باشد، می‌توان در کشورهای پذیرنده گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی، به صورت موقت به رانندگی پرداخت. بدیهی است دارنده این مدرک بین‌المللی نمی‌تواند قوانین و مقررات مربوط به شرایط اقامت و یا پرداختن به شغل و یا حرفه‌ای که در کشورهای مسیر حرکت او جاری و قابل اجرا می‌باشد را نادیده انگاشته و یا نقض نماید.

این گواهی‌نامه علاوه بر زبان فارسی به ۷ زبان بین‌المللی (‌انگلیسی- فرانسوی- روسی – عربی-‌ آلمانی- اسپانیائی- چینی)‌ نیز ترجمه شده است. گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی قابل تمدید نبوده و پس از انقضاء باید نسبت به درخواست گواهینامه جدید اقدام شود.

 

نکات مهم

 • میزان جرم در قبرس بسیار پایین است ولی هرگز جوانب احتیاط را فراموش نکنید، از پذیرفتن نوشیدنی و حتی غذا از افراد ناشناس خودداری نمایید. همچنین از اقامت در  هر هتل و مهمانپذیری خودداری نمایید.
 • از صحبت کردن درباره مزایا و معایب تقسیم قبرس خودداری نمایید.
 • توصیه میگردد آب آشامیدنی را خریداری نمایید.
 • در طول روز حتما” از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمایید.

 

ولتاژ برق
ولتاژ برق ۲۲۰ ولت می باشد، ولی پریزهای برق از نوع سه شاخه می باشد. در اکثر هتلها می توانید با پرداخت مبلغ آداپتور مربوطه آنرا دریافت و در صورت عودت آن در هنگام خروج پول آنرا پس بگیرید.

 

ورود به قبرس
در هنگام ورود به قبرس حتما” مدارک و پول خود را در کیف دستی قراردهید زیرا مراحل کنترل ویزا و ورود قبل از تحویل چمدانها انجام می پذیرد. و درهنگام کنترل پاسپورت و ویزا ،رزرو هتل و داشتن هزینه سفر و علت سفر به این کشور توسط پلیس کنترل می گردد. پس از تحویل چمدانها به قسمت گمرک مراجعه و بعد از آن می توانید از فرودگاه خارج شوید.

 

هتل ها  جهت اقامت در قبرس
هتل های ساحلی با استخرهای شنا ، زمین های تنیس ، کلینیک های پزشکی و رستوران های تاپ خود ، در زمره بهترین و مجهزترین هتل های جهان قرار دارد.

 

هتلهای خوب قبرس شمالی:

هتل نوح آرک – هتل مرکیور – هتل سالامیس بی کنتی – هتل مالپاس – هتل ددمان اولیو تری – هتل آکاپولکو بیچ – هتل لیپتوس – هتل جاسمین کورت – هتل آلتین کایا – هتل اوسکار ریزورت – هتل مریت کریستال کاو – هتل کراتوس – هتل گلدن بی

 

گمرک قبرس

ورود میوه به صورت تازه به کشور قبرس ممنوع می باشد. ورود مبالغ بالغ بر ۱۳۰۰۰ یورو نیاز به اظهار نامه ارزی دارد. کنترل ویژه و سختی جهت جلوگیری از ورود مواد مخدر به هر اندازه در فرودگاه انجام می شود. چنانچه مبلغی که می خواهید خارج نمایید بیش از ۴۰۰۰ یورو باشد باید برای این مبالغ هم اظهار نامه ارزی داشته باشید.

گمرک قبرس

ورود سیگار به ازاء هر نفر بیش از ۲ جعبه سیگار ممنوع می باشد. ( سیگار های اضافی مصادره خواهد شد. ) درصورت همراه داشتن اجناس گرانقیمتی مانند فرش , طلا , نقره یا وسایل الکتریکی نو و … باید ۱۵ % مالیات پرداخت نمایید و اگر رسید خرید به زبان انگلیسی نباشد خود مامورین نرخ گذاری خواهند نمود.

 

نیکوزیا، پایتخت قبرس

این شهر که پایتخت جزیره قبرس می باشد، در حدود هزار سال است  که در مرکز جزیره قرار دارد. و پس از هجوم ترک ها در سال ۱۹۷۴ شهر توسط نوار سبز به دو قسمت تقسیم گردید.این شهر بزرگترین شهر قبرس ومرکز تمامی دوایر دولتی، شرکت های بزرگ و همچنین محل اقامت رئیس جمهور می باشد.مراکز دیدنی این شهر موزه ها ، کلیساها ، مسجد اومریه و همچنین مراکز خرید مدرن می باشد.اخیرا در مدخل ورودی شهر از طرف لارناکا بازار بزرگ قبرس و مرکز خرید آیکیا نیز افتتاح شده است.

دروازه فاماگوستا ( Famagusta Gate ) در نیکوزیا - قبرس

دروازه فاماگوستا ( Famagusta Gate )  در نیکوزیا – قبرس

موزه ملی قبرس

موزه ملی قبرس

مجسمه ماکاریوس -اولین رئیس جمهور قبرس و همچنین اسقف اعظم کلیسای ارتودوکس قبرس

مجسمه ماکاریوس -اولین رئیس جمهور قبرس  و همچنین اسقف اعظم کلیسای ارتودوکس قبرس- ( Statue of Makarios III) در محوطه کاخ اسقف اعظم در نیکوزیا

 

شهر لارنکا قبرس

فرودگاه اصلی قبرس در شهر لارناکا و در کنار ساحل واقع شده است. لارناکا مقصد اصلی گردشگران ایرانی بوده است و بسیاری از ایرانی ها در لارناکا ملک خریداری نموده اند. لارناکا بیشتر یک شهر توریستی به حساب می آید. این شهر در فصل زمستان تقریبا خلوت است و هزینه ملک در این شهر کمتر از نیکوزیا و لیماسول می باشد.

فرودگاه شهر لارنکا قبرس

همچنین دومین بندرگاه یا پورت قبرس در این شهر واقع شده و پروژه های زیادی در این شهر در حال انجام است. از جمله پروژه نمایشگاه دائمی کشور چین که برای ارتباط بین بازرگانان چینی و اروپایی در قبرس در حال احداث است.

به فاصله ۳۰ کیلومتری شهر لارناکا منطقه پروتراس و شهر آیاناپا واقع شده است. این منطقه یکی از بهترین ساحل های قبرس با شن سفید را دارد و عمدتا پذیرای گردشگران اروپایی است. Nightlife شهر آیاناپا شهرت جهانی دارد و کلاب ها و دیسکوهای این شهر در فصل توریستی، تا صبح مشغول به کارند.
مراکز تفریحی
اماکن تاریخی اطراف جزیره قبرس که بازمانده ای از رم باستان می باشد و موزه ها و همچنین نوار ساحلی جزء اماکن مورد بازدید توریست ها می باشد.

 

سواحل قبرس ( Cyprus Beach )

سواحل قبرس ( Cyprus Beach )

مسجد هالا سلطان ( Hala Sultan Tekke ) در نزدیکی لارناکا

مسجد هالا سلطان ( Hala Sultan Tekke )  در نزدیکی لارناکا

 

دریاچه نمک لارناکا و تکیه هالا سلطان

هنگام خروج از فرودگاه لارناکا، یکی از جالبترین مکانهای دیدنی قبرس درست را بسهولت خواهید دید.در مسیر غرب فرودگاه لارناکا قبرس ۲ دریاچه نمک در دو طرف شما (بسته به موقع سال) وجود دارد. اینجا محل مسجد هالا سلطان نیز میباشد. از زمانهای قدیم نمک از این دریاچه استخراج میشده و همچنان ادامه دارد. اگر شما بازدیدکننده قبرس در اواخر زمستان یا اوایل بهار هستید میتوانید کوچ فلامینگوها و سایر پرندگان را ببینید. در میان دریاچه شما میتوانید مسجد هالا سلطان را که با درختان خرما احاطه شده ببینید. واقعاً کم نظیر است.

ساعات بازدید: زمستان ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر، تابستان ۷.۳۰ صبح تا ۷.۳۰ بعد از ظهر می باشد.

کلیسای لازاروس ( Ayios Lazaros Church ) در لارناکا

کلیسای لازاروس ( Ayios Lazaros Church ) در لارناکا

 

شهر لیماسول قبرس

شهر ساحلی لیماسول که بسیار پر طراوت و خوش آب و هوا می باشد، بزرگترین پاتوق ساحلی در قبرس بشمار میرود.این شهر بندری قبرس که در جنوب این کشور ، بین شهرهای لارناکا، نیکوزیا و پافوس واقع شده ، بندر اصلی قبرس است.شهر لیماسول به خاطر شخصیت لیماسولی ها به” شهر شب “معروف است.خط ساحلی این شهر بطول حدوداً ۱۱ کیلومتر و سرویش دهی بخش خدماتی حمل نقل، گردشگران زیادی را به سوی خود جلب نموده است.فروشگاه ها و مراکز خرید مدرن این شهر به همراه محله قدیمی آن با خیابان های باریک و سنگفرش شده، بازار محلی ، انواع کافه و رستوران ها تامین کننده سلیقه های  گوناگون گردشگران می باشد.حرکت تمامی کشتی های مسافربری و کشتی کروز به مقصدهائی چون : مصــر، سوریــه، لبنــان، یونــان و.. از این شهر می باشد.منطقه یرماسیو م که مرکز این شهر است، مرکز کارخانجات شرابسازی و دیسکو و بارها و رستوران های فراوان می باشد.

 

کوریم/قلعه کولوسی

منطقه باستانی کوریم و قلعه کولوسی هر دو در منطقه لیماسول واقع شده اند و گردشگر می تواند در یک روز ، از آنها بازدید نماید. این دو آثار، ۲ نمونه سرمایه تاریخی هستند که در قبرس کشف شده اند. تاریخ پیدایش  سایت کوریم را به قرن ۲ بعد از میلاد و کولوسی را به قرن ۱۳ نسبت میدهند. ویرانه های کوریم در چشم اندازی مهیج مشرف به دریا قرار دارند. این احتمالا تماشایی ترین سایت باستان شناسی در قبرس است.شهر قدیمی کولوسی و محراب آپولو چند کیلومتر دورتر از این مکان واقع شده اند. همچنین موزه ای در نزدیکی دهکده اپیسکوپی وجود دارد که یکی از جاذبه های مهم توریستی قبرس است.ساعات بازدید: زمستان ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر، تابستان ۸ صبح تا  ۷.۳۰ بعد از ظهر می باشد.

کوریم/قلعه کولوسی

 

لنگرگاه پافوس و قلعه

این لنگرگاه گردشگران زیادی را در طول سال به خود جذب میکند و این امکان را برای گردشگران بوجود می آورد که با پیاده روی در امتداد اسکله و تماشای رستورانهای ماهی و کافی شاپهای متنوع ساعاتی بیاد ماندی را سپری نمایند. تماشای قایق های متعدد رنگارنگ، و همچنین قایق سواری و گشت در خط ساحلی در این بندرگاه بسیار دیدنی و سرشار از لذت است.قلعه ای که در این بندرگاه وجود دارد، بجا مانده از تخریب قلعه های متعدد می باشد. گردشگر از طریق یک پل کوچک امکان بازدید از این قلعه را خواهد داشت. ساعات بازدید: زمستان ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر، تابستان ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر می باشد.

 

شهر آیاناپا قبرس

آیاناپا ، بهشت توریستی قبرس با ساحل طلایی و دل فریب ، آب آبی و بسیار شفاف این دریایی زیبا، شب های رؤیایی و شگفت انگیز ، به همراه ساکنین خوش مشرب و خون گرم، به جذابیت قبرس افزوده است.اگر طالب سرگرمی متنوع بدون توقف هستید، آیاناپا باید در اول لیست گردش شما قرار گیرد. این مکان در ابتدا دهکده کوچک ماهیگیری بود.ولی اکنون چیزی بیش از آن است! این شهرک دارای بهترین ساحلهای جزیره، انواع ورزشهای آبی و غواصی و یک مقصد محبوب گردشگری است.

شهر آیاناپا قبرس

اگر صبح یک روز تابستانی به این مکان بیایید با یک محیط ساکت و وهم آور روبرو میشوید. اما این سکوت برای اینست که توریستهای این منطقه به دلیل افراط در شب بیداری،تا ظهر خواب هستند! در اوج تفریح و سرگرمی و هیاهویی که در قلب این شهرک وجود دارد شما میتوانید آرامش و راحتی را در کنار چشمه ها، گلها، و ایوان های ساکت این شهر بیابید.

ساعات بازدید: زمستان ۸.۱۵ صبح تا ۲.۳۰ بعد از ظهر، ۳ تا ۶.۳۰ بعد از ظهر می باشد.

غواصی و ساحل زیبای آیاناپا قبرس

دره سرو

یک مکان بی نظیر برای دوستداران طبیعت، دره ســـــرو واقع در منطقه تیریلیان ترودوس میباشد. سروهای این منطقه بومی قبرس نیستند، بلکه از خانواده سروهای لبنان می باشند که در این دهکده دورافتاده به وفور وجود دارند.

این مکان به راحتی قابل دسترسی نیست ولی پیدا کردن آن، متضمن گذراندن یک تعطیلات در آرامش و سکوت است. شما میتوانید از یک جاده مارپیچ از پانوپاناجیا از سمت کوههای پافوس به دره سرو برسید. و اگر خوش شانس باشید، سرو کوهی تنها چیزی نیست که مشاهده میکنید.دهکده سرو قلب زیستگاه قوچ کوهی، گوسفند وحشی بومی قبرس ( که نماد ملی قبرس است ) می باشد را خواهید دید. این حیوانات بسیار خجالتی می باشند! و برای تماشای آنها باید به محوطه استاورس تیس پوکاس رفت.

 

وسائل لازم برای زندگی در  قبرس و فاماگوستا

در صورتیکه داروی خاصی مصرف می کنید حتما به مقدار زیاد همراه خود بیاورید. دارو در قبرس بسیار گران است . قرص سرماخوردگی و استامینوفن و قرصهای آنتی اسید معده را فراموش نکنید. آوردن یک پلوپز کوچک اکیدا توصیه می شود. در صورت تمایل می توانید برنج و مقداری زعفران هم بیاورید. کنسروهای آماده خورشت که در ایران هستند گزینه های مناسبی هستند.نیازی به آوردن ادویه های دیگر نیست.  اگر والدینتان سیگار می کشند که امیدواریم نکشند حتما تا سه باکس (فقط سه باکس مجاز است) با خود بیاورید چون سیگار در قبرس گران است.  لپ تاپ و کلیه درایورهای سیستمتان و هر پک نرم افزاری به شما کمک خواهد کرد و گوشی موبایل و یک گوشی اضافه و شارژر موبایل و لپ تاپ را هم فراموش نکنید. لوازم برقی و الکتریکی در قبرس بسیار گران است.

اگر نوازنده هستید یا اهل ورزشی خاص حتما ساز یا وسائل ورزشی را همراه خود بیاورید چون در جزیره وسایلی از این قبیل هزینه بسیار زیادی برای جیب شما به ارمغان می آورد. در مورد البسه و پوشاک بهتر است بیشتر البسه تابستانی  و بهاری بهمراه بیاورید. پوشیدن شلوارک در خیابان و دانشگاه به دلیل گرمی هوا در فصول گرم بسیار متداول است و هیچ مشکلی بهمراه ندارد مگر در شرایط خاص و همچنین صندل. برای فصل سرد هم مقداری لباس نیمه بهاری و پاییزی بهمراه بیاورید ولی در قبرس شما برف نخواهید دید.

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید