محبوب ترین کلیساهای تاریخی فلورانس

از کلیسای جامع فلورانس سانتا ماریا دل فیوره تا ناشناخته ترین کلیساهای تاریخی فلورانس

  • تاریخ انتشار : ۱۶ تیر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 66
  • دیدگاه ها : صفر

معرفی و آشنایی با جذاب ترین و باشکوه ترین کلیساهای تاریخی فلورانس

کلیساها در شهر فلورانس، تنها مکان هایی با حال و هوایی مذهبی نیستند و بسیاری از آنها بلحاظ زیبایی در معماری، طراحی و ساخت و همچنین گنجینه های هنری و تاریخی که در خود جای داده اند در سطح بهترین و معتبرترین موزه های جهان قرار دارند.

در واقع، تعداد زیادی از کلیساهای تاریخی فلورانس دیگر بصورت رسمی، هیچ فعالیت مذهبی نداشته و به موزه هایی عمومی تبدیل شده اند.  همچنانکه نام بسیاری از کلیساهای فعال در فلورانس در بین جاذبه های گردشگری محبوب این شهر دیده می شود و گردشگران هرگز بدون بازدید از این مکانها، فلورانس را ترک نمی کنند.

شهر کلیسا Santa Maria del Fiore - کلیساهای تاریخی فلورانس

 

گنبد عظیم و باشکوه کلیسای سانتاماریا دل فیوره (Cathedral of Santa Maria del Fiore) که یکی از نمادهای شهر فلورانس محسوب می شود و یا آرامگاه خاندان مدیچی (Medici Tombs) از آثار ماندگار میکل آنجلو در کلیسای سن لورنزو (San Lorenzo) روزانه پذیرای هزاران گردشگر مشتاق هستند.

اما در سفر به فلورانس تنها فریب نام های مشهور را نباید خورد، هر یک از مکان های تاریخی و دیدنی کمترشناخته شده در این شهر، مانند مرواریدی پنهان در قلب فلورانس مخفی شده اند و شاهکارهایی از هنرهای مختلف، از معماری و نقاشی تا کاشی و سرامیک، مجسمه سازی و سنگ تراشی را در خود جای داده اند که اغلب این آثار یادگارهایی ارزشمند از دوران طلایی عصر رنسانس در ایتالیا بشمار می روند.

با مطالعه این مطلب، دیگر گنجیه هایی پنهان از شهر فلورانس برای شما باقی نخواهد ماند و بازدید از کلیساهایی که نام آنها در این لیست آمده، سفری است در قلب تاریخ که هرگز از خاطره پاک نمی شود. در این مطلب لیستی از جذاب ترین و محبوب ترین کلیسا های تاریخی شهر فلورانس که در جایگاه جاذبه های گردشگری این شهر قرار دارند، در اختیار شما قرار می گیرد.

شهر کلیساهای تاریخی فلورانس

فلورانس شهر کلیساهای تاریخی

 

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره (Cathedral of Santa Maria del Fiore)

تعداد زیادی از بهترین هنرمندان تاریخ کشور ایتالیا در عصر رنسانس، در ساخت و تکمیل کلیسای جامع سانتاماریا دل فیوره که یکی از نمادهای اصلی شهر فلورانس محسوب می شود، نقش داشته اند.

نمای شب کلیسای Santa Maria del Fiore

کلیساهای تاریخی فلورانس

در هر گوشه و کنار از مجموعه کلیسای جامع، تعمیدگاه و برج ناقوس، شاهکاری ماندگار از این هنرمندان دیده می شود. دروازه ورودی ساختمان تعمیدگاه که از جنس برنز خالص ساخته شده است در کنار برج ناقوس و گنبد بزرگ و زیبای کلیسا تنها بخشی از دیدنی های این مجموعه بشمار می روند. کلیسای دل فیوره در واقع یکی از بهترین موزه های هنری در فلورانس است که بی شمار اثر هنری و تاریخی را در خود جای داده است.

 

نمای هوایی کلیسای Santa Maria del Fiore

نمای هوایی کلیسای Santa Maria del Fiore

راهرو نمای تاریخی Cathedral of Santa Maria del Fiore

راهرو نمای تاریخی Cathedral of Santa Maria del Fiore

 نمای گنبد کلیسای سانتا ماریادل فیوره

نمای گنبد کلیسای سانتا ماریادل فیوره

 

کلیسای سن لورنزو (San Lorenzo)

خاندان مدیچی (Medici family) نقشی پررنگ در تاریخ شهر فلورانس داشته اند و در هر یک از وقایع مهم تاریخی و گنجینه های هنری باارزش که امروزه در گوشه کنار شهر فلورانس بجامانده است، ردپایی از این خاندان پرنفوذ به چشم می خورد. اما بدون شک هیچیک از آنها هرگز تصور نمی کردند که با گذشت پنج قرن، کلیسا و موزه خانوادگی آنها یکی از باارزشش ترین گنجینه های هنری بجامانده از عصر رنسانس در سراسر جهان محسوب شود.

نمای بیرونی کلیسای سن لورنزو

این کلیسا که آرامگاه خانوادگی مدیچی را در خود جای داده در نهایت توسط معماری بزرگ ایتالیایی Brunelleschi تکمیل شد و بخش های مختلف آن از آثار هنرمندان و معمارانی مشهور مانند دانتلو (Donatello)، لیپی (Lippi) و دیگر اساتید معماری در عصر رنسانس است.

نمای داخلی و راهرو کلیسای سن لورنزو

محبوب ترین و مشهورترین بخش از این مجموعه، محراب این کلیسا، اثر میکل آنجلو است که با مرگ این هنرمند، نیمه تمام مانده و هرگز تکمیل نشد اما همچنان موردتوجه بسیاری از گردشگران و علاقمندان به هنر و معماری قرار دارد.

 

کلیسای سانتا ماریا نوولا (Santa Maria Novella)

یکی از مهم ترین مکان های مذهبی در فلورانس، کلیسای دومینیکن سانتا ماریا نوولا است که ساخت این کلیسا در سال ۱۲۴۶ میلادی آغاز شده و پس از گذشت یک قرن به پایان رسیده است.

نمای بیرونی کلیسای سانتا ماریا نوولا

نمای بیرونی ساختمان کلیسا با استفاده از سنگ های سرامیک رنگی که در سومین قرن پس از ساخت ساختمان کلیسا به آن اضافه شده است، امروزه از زیباترین نمونه های نمای بیرونی مکان های مذهبی بشمار می رود.
معماری بکاررفته در ساخت بخش های مختلف این کلیسا تلفیقی بسیار زیبا از سبک های معماری گوتیک (Gothic) و رنسانس (Renaissance) است که شکل های هندسی بسیار زیبایی به ساختمان کلیسا بخشیده است.

راهرو کلیسای سانتا ماریا نوولا

یکی از جذاب ترین بخش های کلیسای سانتا ماریا نوولا، سقف بلند و زیبای کلیسا است که با نقاشی هایی بسیار زیبا با موضوعات مذهبی شامل صحنه هایی از زندگی سنت جان، حضرت مریم و عیسی مسیح پوشیده شده و با استفاده استادانه از رنگ ها بسیار طبیعی بنظر می رسد.

این نقاشی ها تلفیقی از روایات مذهبی و شاخصه های عصر رنسانس بوده و یادگاری ارزشمند از هنرمند مشهور ایتالیایی Domenico Ghirlandaio و دستیاران او در فلورانس بشمار می روند.
یکی دیگر از آثار هنری شاخص که در این کلیسا قرار دارد، مجسمه مسیح مصلوب اثر Giambologna است که از برنز خالص ساخته شده است.

باغ کلیسای سانتا ماریا نوولا

آثار هنری بسیار ارزشمند و دیدنی از هنرمندانی از جمله فیلیپینو لیپی (Filippino Lippi)، دی باردی (dei Bardi)، لورنزو گیبرتی (Lorenzo Ghiberti)، پائولو اووکلو (Paolo Uccello) و آندرا بوناتو (Andrea di Bonaiuto) در این کلیسا نگهداری می شوند و در واقع از این کلیسا، موزه ای کم نظیر ساخته اند.

 

کلیسای تاریخی سانتا کروچه (Santa Croce)

یکی از زیباترین کلیساهای جهان که کار ساخت آن در اواخر قرن ۱۴ میلادی آغاز شد و در اوایل قرن بعد به پایان رسید و نمای بیرونی فعلی و بسیار زیبای آن ساخته شده از سنگ های مرمر، در قرن نوزدهم به ساختمان اولیه اضافه شده است. در کنار جاذبه های معماری و نمای بیرونی بسیار زیبا، کلیسای سانتا کروچه دلیلی دیگر برای شهرت بسیار بعنوان یک جاذبه گردشگری دارد.

نمای تاریخی کلیسای سانتا کروچه

آرامگاه بسیاری از افراد مشهور در تاریخ کشور ایتالیا، مانند گالیله (Galileo) دانشمند و فیزیکدان، میکل آنجلو (Michelangelo) هنرمند و معماری اسطوره ای ایتالیا، روسینی (Gioacchino Rossini) آهنگساز مشهور و ماکیاولی (Machiavelli)، نظریه پرداز سیاسی و اجتماعی ایتالیایی در این کلیسا قرار دارد.

موزه تاریخی کلیسای سانتا کروچه

موزه تاریخی کلیسای سانتا کروچه

نمای تاریخی کلیسای سانتا کروچه

نمای تاریخی کلیسای سانتا کروچه

مقبره Galileoگالیله

 

این کلیسا مملو از آثار هنری متعدد از سازه های معماری، پنجره هایی رنگی و منقش به تصاویر مذهبی، نقاشی و پیکره ها و مجسمه های سنگی است و هیچ چیزی کمتر از موزه های هنری و تاریخی معتبر جهان ندارد.

مقبره Michelangelo

از جمله سه مجسمه مشهور ساخته هنرمند ایتالیایی وازاری (Vasari) که پل تاریخی پونته ویچیو نیز از آثار این هنرمند بشمار می رود و یک مجسمه یادبود دانته آلیگیری (Dante) شاعر ایتالیایی که در سال ۱۸۲۹ ساخته شده است از دیگر دیدنی های این کلیسا محسوب می شوند که مجموع آنها به بیش از ۴۰ مورد می رسد.

سراسر دیوارهای داخلی محراب ها و سقف بلند کلیسا با نقاشی هایی بی نظیر از آثار نقاشان مشهور مانند تادی (Agnolo Taddi)، دی فیلین (Maestro di Figline) ، ماساچیو (Masaccio) و میکل آنجلو پوشیده شده است.

 

سن مارکو (San Marco)

این کلیسا در سال ۱۲۹۹ میلادی ساخته شده و یک بار در قرن ۱۵ میلادی بصورت کامل توسط استاد معمار ایتالیایی، Michelozzo مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

ساختمان کلیسای سن مارکو

بعدها در سال ۱۵۸۸ میلادی دو محراب بزرگ سالویاتی (Salviati) و سنت آنتونیو (St. Antonino) توسط جیامبلونا (Giambologna) به ساختمان اولیه کلیسا اضافه شد.
فضای داخلی کلیسا به معنای کلمه، اثری هنری است و از بهترین نمونه های معماری مذهبی در بین کلیساهای شهر فلورانس محسوب می شود.

داخل ساختمان کلیسای سن مارکو

نقاشی های داخل اتاق های صومعه از آثار فرا آنجلیکو (Fra Angelico) راهبی هنرمند است که بین سالهای ۱۴۳۶ تا ۱۴۴۵ میلادی انجام شده و در مقابل این نقاشی ها، احساس ایستادن در یک موزه هنری و تماشای تابلوهای نقاشی به شما دست می دهد. در نقطه مقابل ورودی محراب سنت آنتونیو، نقاشی زیبای تصلیب سنت دومینیک (St. Dominic at the Foot of the Cross) قرار داده شده که زیباترین اثر هنری آنجلیکو شناخته می شود.

نقاشی راهب Fra Angelico

نقاشی آخرین قضاوت (Last Judgment) اثر Bartolomeo و دهها اثر هنری دیگر از نقاشی ها و مجسمه ها که اغلب دارای تم مذهبی هستند، مجموعه ای بسیار باارزش و دیدنی را تشکیل داده اند که قطعاً ارزش بازدید را دارد.

 

کلیسای سن مینیاتو ال مونته (San Miniato al Monte)

درحالیکه اغلب کلیساهای مشهور و ارزنده فلورانس در بخش مرکزی این شهر واقع شده اند و براحتی و با پای پیاده می توان از هر یک از آنها بازدید کرد، شاید از خودتان بپرسید که چرا باید سوار اتوبوس شد، به آن سوی رودخانه آرنو در سمت دیگر شهر رفت، از یک تپه بلند بالا رفت و از این کلیسای کوچک دیدن کرد.

نمای ساختمان کلیسای سن مینیاتو ال مونته

پاسخ به این سؤال در موقعیت مکانی این کلیسا نهفته است، Piazzale Michelangelo بهترین منطقه برای تماشای منظره شهر فلورانس محسوب می شود که از این نقطه تمام مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری فلورانس در یک قاب قرار می گیرند.

نقاشی گنبد داخل کلیسای سن مینیاتو ال مونته

با توجه به اینکه فلورانس، مملو از مکان های تاریخی، کلیساهای دیدنی و موزه های هنری و تاریخی است بازدید از این کلیسا، دقیقاً همان چیزی است که به آن نیاز دارید. مدتی کوتاه از همهمه و شلوغی مرکز شهر فلورانس و رفت و آمد بی پایان گردشگران دور شوید و علاوه بر استفاده از هوای مطبوع خارج از بافت فشرده مرکز شهر، از تماشای منظره زیبا و ۳۶۰ درجه فلورانس و مناطق اطراف شهر لذت ببرید.

راهرو و ستون های کلیسای سن مینیاتو ال مونته

کلیسای نسبتاً کوچک سن مینیاتو با نمای جالب توجه ساخته شده از سنگ های موزاییک سفید و سبز که شاخصه اصلی سبک معماری بیزانس محسوب می شوند، بازتابی از معماری رومی در منطقه توسکانی محسوب می شود در حالیکه فضای داخلی کلیسا با کف موزاییک و سقف چوبی در حال و هوایی نزدیک به سبک معماری رنسانس ساخته شده است. محراب کلیسا موسوم به Cappella del Crocifisso از آثار میکل آنجلو و دیگر بخشهای فضای داخلی کلیسا که یادآور سبک های هنری بیزانس، رنسانس و رومن هستند از جاذبه های دیدنی این کلیسا محسوب می شوند.

 

کلیسای تاریخی عید بشارت (Santissima Annunziata)

آنچه امروزه از این کلیسا می بینیم، نتیجه بازسازی ساختمان اولیه کلیسا توسط میکل آنجلو (Michelangelo) و آلبرتی (Leon Battista Alberti) در بین سالهای ۱۴۴۴ تا ۱۴۸۱ میلادی است که این کلیسا را در ردیف شاهکارهای معماری در شهر فلورانس قرار داده و مجموعه ای بسیار باارزش از آثار هنری را در خود جای داده است.
دلیل اصلی شهرت این کلیسا چیزی فراتر از هنر معماری بکاررفته در ساخت آن و آثار هنری است که در اینجا نگهداری می شوند.

کلیسای تاریخی عید بشارت نمای داخل کلیسای تاریخی عید بشارت

مطابق روایتی قدیمی، بخشی از تابلوی نقاشی مشهور بشارت جبرئیل به مریم مقدس، در حالیکه نقاش تابلو در خواب بود، توسط فرشتگان یا نیرویی ماوراء الطبیعه کامل شده است.
بسیاری از گردشگران و همینطور مردمی مذهبی از شهر فلورانس و مناطق اطراف، با توجه به این روایت برای بازدید از دیدنی های کلیسا و یا انجام اعمال مذهبی به این کلیسا می آیند.

در حال عبادت Santissima Annunziata

کلیسای سن میشل (San Michele)

این کلیسا که در قرن ۱۴ میلادی بعنوان یک مرکز داد و ستد ساخته شده بود در همان ایام شاهد واقعه ای معجزه مانند بود بطوریکه مورد توجه مردم مذهبی قرار گرفت و با گذشت اندک زمانی، تعداد مراجعه کنندگان به این مکان برای انجام امور مذهبی از مشتریان و تجار بیشتر شد در نتیجه به کلیسا تبدیل شد.

ساختمان و مجسمه کلیسای سن میشل

بخش زیادی از جاذبه های معماری و هنری کلیسا در نمای بیرونی ساختمان قرار دارد از جمله مجسمه ای از سنت جان که در سال ۱۴۱۴ توسط لورنزو گیبرتی (Lorenzo Ghiberti) ساخته شده و اولین پیکره برنزی ساخته شده در عصر رنسانس محسوب می شود.

نمای داخل کلیسای سن میشل

فضای داخلی کلیسا با آثار هنری بسیار باارزش و دیدنی از هنرمندانی چون دوناتلو (Donatello)، وروچیو (Verrocchio)، گیامبلونا (Giambologna) و لورنزو گیبرتی تزیین شده است که مجموعه این آثار به سالهای بین ۱۳۴۷ تا ۱۶۰۰ میلادی تعلق دارد.

 

کلیسای تاریخی سانتا سابینا (Santo Spirito)

در قرن ۱۵ میلادی تعدادی از خانواده های ثروتمند فلورانس، رضایت Brunelleschi هنرمند مشهور اهل فلورانس را برای ساخت یک کلیسا در منطقه Oltrarno جلب کردند.

نمای بیرونی کلیسای تاریخی سانتا سابینا

در هنگام مرگ این هنرمند در سال ۱۴۴۶، بخش زیادی از عملیات ساخت کلیسا انجام شده بود و بقیه کار با تغییراتی نسبت به طرح های اولیه به اتمام رسید. امروزه این کلیسا و بخصوص فضای داخلی آن با نقاشی ها، پیکره ها و شیشه های آبگین رنگی یکی از شاخص ترین سازه های عصر رنسانس محسوب می شود و آثار هنری از هنرمندان مختلف رنسانس را می توانید در این کلیسا از نزدیک مشاهده کرده و لذت ببرید.

داخل کلیسای تاریخی سانتا سابینا

کلیسای تاریخی سانتا سابینا

کلیساهای تاریخی فلورانس : کلیسای اوگنیسانتی (The church of Ognissanti)

این کلیسا یکی از اولین ساختمان های دارای سبک معماری باروک در شهر فلورانس بشمار می رود که ساخت آن به قرن ۱۳ میلادی برمی گردد و طی قرن های ۱۶ و ۱۷ میلادی نیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

کلیسای اوگنیسانتی

معماری بیرونی ساختمان کلیسا و مجموعه آثار هنری و معماری بکاررفته در فضای داخلی ساختمان، این کلیسا را در ردیف بهترین کلیساهای تاریخی در شهر فلورانس قرار داده است با آثاری از Domenico Ghirlandaio ، Amerigo Vespucci و Taddeo Gaddi این کلیسا دستکمی از یک موزه درجه یک هنر رنسانس ندارد که بازدید از آن هرگز خالی از لطف نخواهد بود.

نقاشی Amerigo Vespucciکلیسا

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید