راهنمای بازدید از شاهکارهای گالری اوفیتزی

راهنمای بازدید از بهترین آثار هنری گالری اوفیتزی شامل نقاشی های مهم کاخ-موزه که از قرن های گذشته توسط خانواده پرنفوذ مدیچی در فلورانس جمع آوری شده است.

  • تاریخ انتشار : ۱۲ تیر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 76
  • دیدگاه ها : یک

برای عاشقان هنر، گالری اوفیتزی (Uffizi Gallery) جاذبه گردشگری شماره یک شهر فلورانس است.

بقیه گردشگران هم که شاید شناختی حرفه ای نسبت به آثار هنری و شاهکارهای تکرارنشدنی که در این گالری نگهداری می شوند نداشته باشند ، اما بهرحال آنقدر اسم این گالری را شنیده اند که در سفر به فلورانس، بدون شک سری به آنجا خواهند زد.

گالری اوفیتزی یکی از مهم ترین مجموعه های تابلوهای نقاشی و دیگر آثار هنری در جهان است که علاوه بر آثار هنری از هنرمندان فلورانس و ایتالیا بخصوص عصر رنسانس، تعداد زیادی از آثار هنرمندان خارجی و مجسمه های کلاسیک در بین آثار این موزه به چشم می خورند.

کاخ اوفیتزی (Palazzo degli Uffizi)

نمایی زیبا از کاخ اوفیتزی در فلورانس ایتالیا

فارغ از وسعت و بزرگی این گالری هنری، آنچه که ذهن هر بازدید کننده ای را به خود مشغول می کند، پی بردن به این نکته است که این گالری در واقع مجموعه شخصی یک خانواده (خاندان مدیچی) بوده است و بعدها با جمع آوری دیگر آثار و شاهکارهای هنری از قصرها و ویلاهایی که اعضای این خانواده در آنها سکونت داشتند به یکی از بزرگترین موزه های هنری جهان تبدیل شده است.

 

خاندان مدیچی از مشتریان پروپا قرص آثار فاخر هنری و از بزرگترین مجموعه داران هنری در کشور ایتالیا محسوب می شوند و حقیقت این است که بدون علاقه وافر این خاندان به خرید و جمع آوری آثار هنری، امروز بسیاری از این شاهکارهای هنری احتمالاً تخریب شده یا به سرنوشتی نامعلوم دچار شده بودند.

 

اینکه امروز گالری شخصی خاندان مدیچی با هزاران اثر هنری از دوره های تاریخی مختلف و شاهکارهایی از بزرگترین اساتید هنر ایتالیا و جهان مانند لئوناردو داوینچی، میکل آنجلو، دوناتلو و بسیاری دیگر، در دسترس عموم قرار گرفته است به تمامی مدیون یکی از آخرین افراد پرنفوذ این خاندان، خانم آنا ماریا لودویکا (Anna Maria Ludovica) است که در سال ۱۷۴۳ وارث این گالری و تمام آثار هنری موجود در آن بود و ضمن اهدای این موزه برای قرارداشتن در دسترس عموم مردم، این شرط را تعیین نمود که هیچیک از آثار هنری و تابلوها و شاهکارهای موجود در موزه هرگز از شهر فلورانس خارج نشود.

نمایی از گالری اوفیتزی در فلورانس ایتالیا

در این مطلب، راهنمای بازدید از بهترین آثار هنری گالری اوفیتزی مطابق با همان ترتیب و توالی که در تور بازدید از این موزه وجود دارد به شما ارائه می شود تا در صورت سفر به فلورانس و بازدید از گالری اوفیتزی با شناختی کامل از بهترین های این گالری از مدت زمان بازدید خود نهایت استفاده را ببرید.

 

تابلو های نقاشی مریم مقدس و عیسی مسیح (Madonna Enthroned)

سه تابلوی نقاشی از هنرمندان اهل منطقه توسکانی در ابتدای قرن ۱۳ میلادی که شخصیت اصلی آنها مریم مقدس و کودکی عیسی مسیح است، در تالار شماره ۲ (Room 2) گالری اوفیتزی نگهداری می شوند.

تابلو های نقاشی مریم مقدس و عیسی مسیح (Madonna Enthroned)

تماشای این سه تابلوی نقاشی در کنار یکدیگر، بهترین مقدمه برای بازدید از گالری اوفیتزی و هنر رنسانس محسوب می شود.
تابلوی نقاشی Madonna Enthroned اثر چیمابوئه (Cimabue) که در سال ۱۲۷۵ میلادی خلق شده، اولین تابلو در بین این سه اثر، بعنوان یکی از شاهکارهای هنری عصر بیزانس شناخته می شود.
شخصیت مریم مقدس (the Virgin) در این نقاشی دارای جاذبه ای انکارناپذیر است در حالیکه فرشتگان اطراف او را گرفته اند و شخصیت کودکی مسیح با لباس بزرگان روم نمایش داده شده است در حالیکه هیج نشانه خاصی از تبادل احساس بین شخصیت های مادر و فرزند در نقاشی دیده نمی شود.

دومین تابلو Madonna Enthroned اثر دوچیو (Duccio) است که در سال ۱۲۸۵ کشیده شده که استفاده از رنگهای گرم و خطوط محو باعث ایجاد حال و هوایی پراحساس و روحانی در این نقاشی شده است.

شاهکارهای گالری اوفیتزی فلورانس ایتالیا - نقاشی های هنری زیبا

اما احتمالاً بهترین تابلو در بین این شاهکارهای سه گانه ، تابلوی Madonna Enthroned اثر Giotto است که در سال ۱۳۱۰ خلق شده و استفاده از تکنیک های استادانه توسط نقاش و حجم دهی بسیار دیدنی به شخصیت ها و همینطور نگاه خاص مادر و فرزند با یکدیگر و حتی با بیننده اثر، جلوه ای بسیار معنوی و تأثیرگذار به این اثر بخشیده است.
سبک خاصی که در نقاشی گیوتو دیده می شود، در واقع بعنوان الگویی تأثیرگذار در نهایت بخشی از رنسانس هنری را رهبری کرد و در واقع از همین دوران بود که هنر نقاشی برای اولین بار از زیر سایه هنر مجسمه سازی بیرون آمد.

 

تابلوهای نقاشی بشارت (Annunciation)

با تماشای مجموعه بعدی، به وضوح تاثیر آنچه در مورد قبلی شرح داده شد را در حرکت نقاشان و هنرمندان ایتالیایی از الگوهای قدیمی به سبکی نو در نقاشی را درخواهید یافت.

تابلوهای نقاشی بشارت (Annunciation)

یکی از موضوعات موردعلاقه در خلق تابلوهای نقاشی، واقعه بشارت (Annunciation) بوده است که به نزول جبرئیل بر مریم مقدس و دادن بشارت فرزندی پسر به او اشاره دارد.

تابلوهای نقاشی بشارت در گالری اوفیتزی

تابلو های بشارت اثر Simone Martini و Lippo Memmi بیشتر در سبک هنری گوتیک کشیده شده اند اما می توان کوشش هنرمند را در حرکت به سمت رئالیسم در خطوط نقاشی این تابلوها احساس نمود. مجموعه تابلوهای بشارت دومین قدم هنرمندان ایتالیایی به سمت شکل گیری جنبش رنسانس هنری را نمایش می دهند.

 

تابلوهای نقاشی نیایش مغان (Adoration of the Magi)

نیایش مغان، مجموعه تابلوهایی مذهبی است که روایت حضور سه نفر از مغ ها (احتمالاً گروهی از موبدان زرتشتی) بر بالین عیسی مسیح پس از تولد او را به تصویر کشیده اند.

سبک هنری گوتیک در اولین سالهای قرن پانزدهم میلادی همچنان بر سراسر جریان های هنری حاکمیت داشت و نمونه بارز این مسئله در تابلوی نقاشی نیایش مغان (Adoration of the Magi) اثر Gentile da Fabriano است.

تابلوهای نقاشی نیایش مغان اثر Gentile da Fabriano

توجه بسیار زیاد هنرمند به نمایش جزییات در این مجموعه شاهکارهای هنری از هنرمندانی چون Masaccio ، Brunelleschi ، Donatello و Fra Angelico ، یکی از اولین موارد تمایل به حرکت از گوتیک به سمت رنسانس در آثار برتر هنری آن دوره زمانی شناخته می شوند.

 

تابلوی نقاشی باکره و کودک در گالری اوفیتزی

تابلوی نقاشی Virgin and Child اثر دومینیکو وینزیانو (Domenico Veneziano) در سال ۱۴۴۵ خلق شده است.

تابلوی نقاشی باکره و کودک در گالری اوفیتزی فلورانس

هنرمند در این اثر با کنار گذاشتن پس زمینه طلایی رایج در آن زمان، با قرار دادن هوشمندانه شخصیتها در یک الگوی نیمه دایره و عمق بخشیدن به نقاشی به کمک دیگر الگوهای هندسی و همینطور انتخاب سنگ مرمر برای ستون های نقاشی شده، حسی واقعی و باورپذیری اثر را افزایش می دهد. اما نوآوری اصلی هنرمند در این نقاشی، استفاده استادانه از نور و سایه است. استفاده وینزیانو از نور و رنگ ها بعدها در آثار Piero della Francesco، که اغلب با او همکاری داشت، دیده می شود.

 

تابلوی نقاشی پرتره دوک و دوشس اوربینو در گالری اوفیتزی

نقاشی پرتره یکی موارد مورد توجه هنرمندان در ابتدای شکل گیری هنر رنسانس بود که بسیار مورد توجه مجموعه داران و مشتریان آثار هنری قرار داشت.

تابلوی نقاشی پرتره دوک و دوشس اوربینو گالری اوفیتزی

یکی از بهترین نمونه های نقاشی پرتره در این دوران، نقاشی موسوم به دوک و دوشس اوربینو (Duke and Duchess of Urbino) اثر پیرو دلا فرانچسکا (Piero della Francesca) است که در حدود ۱۴۶۵ میلادی کشیده شده است.
نکته مهم درباره نقاشی این است که فرانچسکا مشتریانش را فریب نداد و با نمایش بینی شکسته، چروک های صورت و لب های نازک شخصیت دوک، سبکی جدید از نقاشی پرتره را ارائه داد.

بعد از آن نوبت به تصویر پس زمینه تابلوها می رسد که نمونه ای منحصربفرد از نقاشی منظره در دوران ابتدایی شکل گیری رنسانس می باشد.

 

تابلوی نقاشی تولد زهره

تابلوی نقاشی تولد ونوس (Birth of Venus) اثر بوتیچلی (Botticelli) شاهکاری تکرارنشدنی است که شما را به عصر طلایی فلورانس می برد و یکی از درخشان ترین ستاره های این دوره را به شما معرفی می کند.

تابلوی نقاشی تولد ونوس گالری اوفیتزی

اهالی فلورانس به شدت علاقمند به فلسفه و ادبیات کلاسیک بودند و دو شاهکار مسلم  بوتیچلی، Birth of Venus و  Primavera، که هر دو به سفارش خانواده مشهور مدیچی کشیده شده اند، به خوبی منعکس کننده این علاقه هستند.

تابلوی نقاشی تولد زهره (Birth of Venus) که در۱۴۸۲ میلادی خلق شده،  تلفیقی هنرمندانه از تفکرات کلاسیک و اعتقادات مسیحی در بستر ایده های رنسانس است که تولد روحی تازه از اسطوره های کلاسیک و الهیات مسیحی را به تصویر می کشد.

تابلوی Entombment اثر Rogier van der Weyden (1450) در گالری اوفیتزی

تابلوی Entombment

در این اثر، ونوس الهه عشق در قالب زنی با شکل و شمایل مجسمه ای کلاسیک که در حال تعمید مسیحی است، دیده می شود.
این تابلوی نقاشی در کنار دو اثر دیگر از ابتدای دوره رنسانس، تابلوی Entombment اثر Rogier van der Weyden (1450) و تابلویی از Hugo van der Goes  همگی در یک سالن قرار داده شده اند تا فرصتی برای درک تفاوت های بین ایده های رنسانس در ایتالیا و در شمال اروپا برای بازدیدکنندگان فراهم شود.

 

تابلوی نقاشی بشارت اثر لئوناردو داوینچی در گالری اوفیتزی

این تابلو در سالن شماره ۱۶ قرار دارد که آخرین اتاق در بخش اول تور بازدید از گالری اوفیتزی است.
لئوناردو داوینچی، هنرمند بزرگ ایتالیایی در دروه ای زندگی می کرد که اصول و مبانی مسیحیت بر اساس روایات کتاب مقدس، تنها مدل علمی موردقبول برای توضیح جهان هستی بود.

تابلوی نقاشی بشارت اثر لئوناردو داوینچی

یکی از ویژگی های اصلی در آثار داوینچی، استفاده از المان های طبیعت بود بگونه ای که مضامین دینی و ماوراء طبیعی را در دنیایی که به سرعت در حال علمی شدن بود، هر چه بیشتر باورپذیر کند.
در این نقاشی که از اولین آثار مهم داوینچی بشمار می رود، بال های فرشته به شکلی واقعی و بصورت بال های پرنده پوشیده از پر، نقاشی شده و هنرمند با این ترفند، روایتی مذهبی را در قالبی قابل درک برای مخاطب به تصویر کشیده است.

یک پاسخ به “راهنمای بازدید از شاهکارهای گالری اوفیتزی”

  1. شهره ح گفت:

    سایت شما از لحاظ خبری فوق العادست و ممنون از خبرهای آنلاین شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید